همه چیز در مورد شهر مشهد

معرفی مشهد از قدیم تا به حال

سر فصل های مقاله

مشهد پایتخت معنوی ایران، اولین کلان شهر مذهبی جهان است که این مسئله به دلیل وجود مبارک حرم مطهر امام رضا (ع)، محقق شده است. در زمان های پیشین قصد افراد از سفر به مشهد، زیارت امام هشتم بود که رفته رفته با پیشرفت های شهری و بستر مناسب طبیعت، این کلان شهر ایران به یک مکان زیارتی، سیاحتی و درمانی تبدیل گشت.

مشهد مرکز استقرار و حکومت قوم پارت در ایران و امپراتوری هخامنشیان در آغاز منطقه خراسان کنونی بوده است. پس از استقرار مسلمانان در این منطقه و شهادت امام رضا (ع) به دست مامون ملعون عباسی این نقطه از خراسان به محلی مذهبی تبدیل شد. همین موارد موجب شده تا رزرو هتل مشهد در تمامی فصول سال مورد توجه زائران باشد.

مشهد
نمایی از شهر مشهد

مشهد ابتدا قریه ای کوچک با نام سناباد بود که 24 کیلومتر با توس و نوغان فاصله داشت. در آن زمان مسافت ها با قاطر و اسب سنجیده می شد و برای طی کردن هر 24 کیلومتر، زمانی معادل یک ساعت نیاز بود. البته در حال حاضر اگر بخواهیم ریشه شناسی دقیق از این شهر را بگوییم، ناچار باید به دو دوره قبل اسلام و بعد اسلام اشاره کنیم.

ریشه نام مشهد

قبل از اسلام شهر مشهد به موقعیت جغرافیایی فعلی وجود نداشت و تاریخ شهر کنونی به زمان اسلام باز می گردد. نام اصلی شهر مشهد نوغان بوده و این نام هنوز بر سکه های دوره ایلخانی به چشم می خورد. سکه های دوره ایلخانی پول رایج تجارت در جاده ابریشم ایران بود. پیش از حمله مسلمانان به ایران و خراسان، ساسانیان بر خراسان حکومت می کردند. اما یزدگرد سوم در جنگ با مسلمانان شکست خورد و پس از آن حکومت این منطقه به جز شهر های کلات و پاژ به مسلمانان رسید.

مشهد
شهر مشهد در گذر زمان

این در حالی بود که شهر پاژ و رادکان همچنان محل استقرار ساسانیان بود. کلمه مشهد در ابتدا به مکان شهادت امام رضا (ع) اختصاص داشت. اما در نهایت و در کتاب احسن التّقاسیم فی معرفةِ الأقالیم محمد مقدّسی (مَقدِسی) در قرن چهارم، منطقه کاخ مامون و قریه های اطراف آن با نام المشهد یاد شد. از این پس بسیاری از متون برای عنوان کردن این منطقه از کلمه المشهد استفاده می کرده اند.

سپس رفته رفته کلمه عربی المشهد جای خود را به مشهد داد. جالب است بدانید حرم امام رضا (ع) قبل از شهادت ایشان، یک باغ بزرگ متعلق به فرماندار خراسان بود. وقتی هارون الرشید از کنار این باغ برای یکی از جنگ هایش می گذشت، از دنیا رفت و به همین خاطر در این باغ دفن شد. پس در حال حاضر به احتمال قوی قبر هارون الرشید نیز در حوالی حرم مطهر قرار دارد.

مشهد
رقص خراسانی از فرهنگ های اصیل

نگاه جامع به مشهد

مشهد به دلیل وجود قومیت های مختلف از زبان ها، لهچه ها، مذاهب و پوشش های برخوردار است. هرچند که هرکدام از این موارد از زیبایی های این شهر و خراسان است که در ادامه عنوان بالا قصد داریم شما را با آداب و رسوم مردم این شهر، زبان و فرهنگ، مذهب و اقلیم آن را معرفی نماییم.

فرهنگ و آداب و رسوم

در حال حاضر فرهنگ بومی مردم خراسان که فرهنگی مذهبی تر از سایر شهر های ایران است به زمان شاه عباس صفوی بر می گردد. بعد از شهادت امام هشتم در شهر نوغان، شیعه آنقدر برای ایرانیان عزیز شد که جمعیت زیادی از آنها شیعه شدند.

صفویان نیز که به شدت به شیعیان علاقه داشتند، رسومی همچون روضه خوانی و عزاداری و پخش نذری و وقف و ساخت بناهایی با معماری اسلامی را در راس امور حکومتی خود قرار دادند. از آنجا که مشهد در برهه ای از زمان، پایتخت آنان بود، بناهای بسیار زیادی با معماری اسلامی صفوی نظیر مصلی مشهد به چشم می خورد.

مشهد
چوب بازی در مراسم از دیگر آداب و رسوم خراسانی ها

فرهنگی همچون وقف که شخصیتی همچون حاج حسین آقا ملک را پرورش داد و امروزه مساحت زیادی از این شهر و شهرهای اطراف و تهران از وقفیات این مرد بزرگ می باشد. فرهنگ عزاداری های آیینی و پرده خوانی و روضه که از زمان صفویان تا به حال حفظ شده و از خراسان و مشهد به جای جای ایران منتقل شد اما همچنان در شهر بهشت قوت بیشتری دارد.

فرهنگ شله خوران یا شله مشهدی که در عزاداری ها پخش می شود نیز از هم زمانی حمله مغول و حکومت صفویان در خراسان به جا ماند. شله غذایی مشهدی است. اما مغول برای حفظ قوای خود برای تاخت و تاز اسیران، خراسانی ها را مجبور می کرد انواع حبوبات و گوشت را آبپز کنند و این روند زمان زیادی احتیاج داشت و به آن ادویه های زیادی اضافه می شد.

زبان و مذهب

زبان رسمی مردم مشهد فارسی است، اما به دلیل نزدیکی به مرز های تاجیکستان و افغانستان می توان گویش های متفاوتی نظیر کرمانچی، فارسی دری و ... را شنید که لهجه مشهدی یکی دیگر از آن ها است. لهجه مشهدی مانند دیگر شهر های ایران از ارزش بالایی برخوردار بوده که متاسفانه برخی از افراد به دلیل جهل و نادانی آن را به تمسخر می گیرند.

مذهب مردم مشهد شیعه است که تا قبل از شهادت امام هشتم، بیشتر گرایش ها به سمت اهل سنت بود. اما پس از گذشت سال ها و وجود مبارک حضرت علی بن موسی الرضا (ع) تبدیل به یکی از قطب های شیعه در ایران گشت. البته ادیان دیگری نظیر مسیحی ها، کلیمی ها، اهل تسنن در مشهد وجود دارند که به صورت دوستانه در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

مشهد
اقلیم و آب و هوای مشهد

اقلیم

مشهد از نظر جغرافیایی ناحیه ای نیمه بیابانی محسوب می شود که نه خیلی خشک و نه خیلی سبز است. هوای مشهد در بهار فوق العاده بوده و در تابستان گرم می شود. البته منطقه های ییلاقی مشهد در تابستان نیز هوایی بسیار خنک دارند. زمستان های مشهد سرد و خشک بوده و می طلبد زائران لباس مناسب همراه خود داشته باشند.

موقعیت جغرافیایی مشهد به گونه ای است که در لیست شهر های زلزله خیز جای دارد. اما به لطف وجود امام هشتم هیچ گزند و آسیبی تا کنون به مردم شهر نرسیده است. البته در اطراف مشهد شهرهایی بسیار سبز و خرم وجود دارند که نشان از شگفتی های این منطقه در شمال شرق ایران است.

جمعیت مشهد

طبق سرشماری های سال پیشین جمعیت مشهد به بیش از 3 میلیون نفر می رسد. همین امر سبب شده تا اولین کلان شهر مذهبی جهان (مکه بیش از 1 میلیون نفر، مدینه کمتر از 1 میلیون نفر) باشد. البته مطمئناً در سرشماری سال های آینده شهر بهشت، این جمعیت افزایش می یابد.

جاهای مذهبی و جاهای دیدنی مشهد

مکان های دیدنی مشهد منحصر به یک مکان خاص نمی شود بلکه در شهر مشهد تمامی بستر های مناسب برای زیارت، تفریح و گردش برای افراد وجود دارد. مهم ترین مسئله در شهر مشهد این است که هم از مکان های مذهبی فراوان، مکان های تفریحی جذاب و تفرجگاه هایی بکر برخوردار است. در ادامه با هر یک از این مکان ها آشنا می شوید.

مشهد
حرم امام رضا (ع)

مکان های مذهبی مشهد

اماکن مذهبی به مکان هایی گفته می شود که از نظر دینی با اهمیت بوده و یا این که یکی از سلاله پیامبر (ص) در آن دفن شده باشد. البته برخی از این مکان های مذهبی جنبه تفریحی داشته یا این که از نظر فرهنگی بسیار پربار هستند. همراه ما باشید تا در ادامه این مکان ها را بیشتر بشناسید.

حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع)

حرم امام رضا (ع) اصلی ترین مکان مذهبی شهر بهشت است که بیشتر گردشگران به همین دلیل تور مشهد را رزرو می کنند. در حرم امام هشتم اماکن دیدنی بسیاری وجود دارد که آرامگاه پیر پالاندوز، آرامگاه شیخ طبرسی، آرامگاه شیخ نخودکی و ... از جمله آن ها است. البته نباید از پنجره فولاد حرم و صدای نقاره خانه غافل شد.

مشهد
ضریح امام رضا (ع)

امامزاده غیاث الدین محمد (ع)

امامزاده غیاث الدین محمد (ع) یکی از مکان های مذهبی شهر بهشت در نزدیکی حرم امام هشتم است که در زمان های پیشین با نام گنبد خشتی شناخته می شد. دلیل این مسئله هم نا معلوم بودن فرد دفن شده در آن بوده است. اما پس از تحقیق پژوهشگران مربوطه، اسنادی به دست آمد که این فرد یک امامزاده به نام غیاث الدین محمد (ع) می باشد.

امامزاده یحیی (ع) در میامی

یکی دیگر از مکان های مذهبی مهم شهر بهشت، میامی است که از شهر مشهد 50 دقیقه فاصله دارد. در این مکان یک امامزاده به نام امام زاده یحیی مدفون شده که فرزند خلف زید و از نوادگان امام چهارم، زین العابدین (ع) می باشد. به دلیل وجود مبارک همین امامزاده روستای میامی بسیار پر برکت، مملو از زائر و آباد است.

مشهد
امامزاده یحیی (ع) معروف به میامی

آرامگاه یاسر و ناصر در طرقبه

مسلما امامزاده یاسر و ناصر (ع) در بهترین شرایط آب و هوایی و در منطقه ای بکر قرار گرفته اند. همین امر باعث شده تا گردشگران علاوه بر زیارت، سیاحت نیز انجام دهند. یاسر و ناصر (ع) از برادران اصلی امام رضا (ع) می باشند که اکنون در طرقبه، ابتدای جاده گلستان مدفون شده اند.

مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد را می توان زیبا ترین مسجد در شهر مشهد معرفی کرد. این مسجد هم از نظر تاریخی و هم از نظر دینی جایگاه ویژه ای دارد. این مسجد که در صحن جمهوری قرار گرفته شاهد حادثه ای ناگوار در زمان رضا قزاق (رضا خان) بوده که برای مطالعه داستان آن می توانید کلیک کنید.

مشهد
آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت

خواجه اباصلت هروی صحابه خاص و ملازم امام رضا (ع) بود که در زمان حرکت ایشان از مدینه به سمت خراسان، همراه امام هشتم بود. پس از به شهادت رسیدن امام رضا (ع) خواجه اباصلت همت گماشت تا راز شهادت امام مخفی نماند. همین امر باعث شد تا سال ها از چشم مردم در خلوت زندگی کند و سرانجام در آخر شوال 236 هجری قمری به ملکوت پیوست.

گنبد سبز

گنبد سبز مشهد را نمی توان یک مکان مذهبی مهم معرفی کرد؛ ولی از نظر مردم بسیار مورد توجه می باشد. گنبد سبز آرامگاه شیخ محمد مومن مشهدی بوده که یکی از افراد با دیانت در زمان خود بوده است. این آرامگاه به دلیل گنبد فیروزه ای متمکایل به سبز چنین نامی به خود گرفته و در خیابان آخوند خراسانی قرار دارد.

مشهد
گنبد سبز و مقبره شیخ مومن مشهدی

مسجد هفتاد و دوتن

مسجد هفتاد و دوتن از دیگر مکان های مذهبی اطراف حرم است که قدمتی کهن دارد. این مسجد در ابندای خیابان خسروی واقع شده و به باب الجواد بسیار نزدیک می باشد. این مسجد به مسجد شاه نیز خوانده می شود که دلیل آن هم دستور ساخت آن توسط امیر غیاث الدین (807 تا 817 هجری قمری) است.

مکان های طبیعی

جاهای دیدنی مشهد که از نظر طبیعت بسیار بکر و ناب باشند، کم نیست. این مکان های طبیعی از تلفیق سنگ، آب، کوه، جنگل و ... به وجود آمده تا بهترین مکان برای سپری کردن ساعاتی خوش باشد. در این عنوان شما با بکر ترین جاهای دیدنی مشهد و اماکن طبیعی آشنا خواهید شد.

مشهد
کوهشار پروژه ای جدید

پارک کوهسنگی

پارک کوهسنگی یا جبل النور اصلی ترین تفرجگاه طبیعی در شهر مشهد است که هر زائری آن را می شناسد. همانطور که از اسم این پارک بر می آید بر روی کوه قرار گرفته و اطراف آن نیز با فضاهای سبز، آلاچیق، آب نماهای زیبا و ... احاطه شده است. از آن جایی که شما می توانید با خط 2 مترو مشهد به این مکان بروید، دیگر دغدغه ای از بابت جای پارک خودرو در خیابان شلوغ کوهسنگی نخواهید داشت.

کوهشار مشهد

کوهشار مشهد شاید نامی جدید و آشنا باشد. بله ای مکان تفریحی مشهد به تازگی افتتاح شده و بلند ترین آبشار مصنوعی ایران با ارتفاع 190 متر را دارا می باشد. کوهشار مشهد حد فاصل بلوار شهدای ارتش و بلوار کوشش قرار گرفته و گونه های گیاهی نیز در اطراف آن وجود دارد. شایان ذکر است این مکان تفریحی با سیستم آبیاری نوین طراحی شده که آب ها را به صورت چرخشی مجدد بازیابی می کند.

مشهد
غروب زیبا در جنگل وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد از وقفیات حاج حسین ملک است که از نظر گونه های گیاهی و فقنات بسیار بکر است. در پارک جنگلی وکیل آباد یک استخر وسیع، درختان چنار، گردو؛ سرو و ...، پرندگانی نظیر مینا و ... نیز به چشم می خورند. وجود یک قنات در این پارک باعث شده تا رودخانه ای فصلی درآن جریان داشته باشد که در زمان های پرباران، خروشان است.

پارک ملت

پارک ملت بزرگ ترین بوستان شهر بهشت است که از 4 طرف شهر، درب ورودی دارد. این بوستان توسط رضا شاه ساخته شد که در آن زمان خارج از شهر محسوب می شد. اما به دلیل ساخت مهندسی پارک و افزایش جمعیت و موقعیت جغرافیایی، توانست در زمانی کوتاه به یکی از مکان های مهم تفریحی، گردشگری و لوکس مشهد بدل شود. جهت دسترسی به این پارک می توانید سوار خط 1 مترو شده و در ایستگاه پارک ملت پیاده شوید.

مشهد
دره ارغوان طرقبه مشهد

چالیدره

اکنون وقت هیجان و تفریح با هم است، چون چالیدره مشهد تمامی نیاز های تفریحی و هیجانی شما را به خوبی تامین می کند. در این منطقه نمونه گردشگری شما می توانید از سافاری لذت ببرید، غواصی کنید، قایق سواری و جت اسکی را امتحان نمایید. دکتر فیش، کشتی تفریحی موزیکال، نمازخانه، آلاچیق، رستوران و کافه و فونیکولار از جمله امکانات موجود در چالیدره مشهد می باشند.

طرقبه

طرقبه بکر ترین ییلاق مشهد است که در تابستان بسیار خنک و در زمستان بسیار سرد می باشد. در این منطقه ییلاقی بازارهای فوق العاده لوکسی واقع شده که ویلاژ توریست یکی از آن ها است. کافه و رستوران های طرقبه بهترین پاتوق مشهدی ها برای سپری کردن ساعاتی با دوستان است. توجه داشته باشید که در زمان مراجعه به این منطقه خوش آب و هوا، حتما از بستنی های خوشمزه آن نوش جان نمایید.

شاندیز

محال ممکن است نام شاندیز به گوش شما بخورد و هوس شیشلیک های آبدار نکنید. بله شاندیز از دیگر مکان های بکر و طبیعی مشهد است که از آب و هوایی خنک، روستاهایی فوق العاده سبز و رودخانه برخوردار است. از مهم ترین روستاهای شاندیز که برای سپری کردن ساعاتی آرامش عالی هستند، می توان به ابرده و زشک اشاره نمود. برای صرف شیشلیک و ماهیچه های لذیذ هم توصیه می کنیم به رستوران های ارم شاندیز، مهرگان، پدیده شاندیز، حاج حسن و ... مراجعه نمایید.

پارک جنگلی غدیر

پارک جنگلی غدیر که در ابتدای اتوبان مشهد-باغچه قرار گرفته یکی دیگر از بزرگ ترین بوستان های مشهد است. این پارک به به پارک جنگلی طرق هم مشهور است از امکانات رفاهی بسیار بالا برخوردار است. زیرا در این پارک جنگلی زائران می توانند اقامت گزینند و از امکاناتی نظیر حمام، سرویس بهداشتی، مکانی برای ظرفشویی، رستوران، کافی شاپ، آلاچیق و سوئیت مسکونی استفاده نمایند. توجه داشته باشید که بزرگ ترین دریاچه مصنوعی مشهد در همین بوستان جنگلی غدیر وجود دارد.

مشهد
پارک جنگلی غدیر مشهد

هفت حوض

هفت حوض یکی از تفرجگاه های طبیعی نوظهور در مشهد بوده که مکان قرارگیری آن خلج می باشد. زمانی که شما به این تفرجگاه بروید باید وسایل مناسب بردارید و پس از طی مسافتی از 7 حوض سنگی طبیعی دیدن کنید. وجود رستوران، آب نماهای جذاب، رستوران، سرویس بهداشتی، مکانی برای اقامت و ... تنها بخشی از امکانات موجود در هفت حوض هستند.

غار مغان

اگر به دنبال ماجراجویی هستید و می خوهید افسانه ای قدیمی را کشف کنید، پیشنهاد می کنیم به غار مغان بروید. این غار که بیش از چند میلیون سال قدمت دارد در انتهای جاده خلج واقع شده و افسانه ای مخوف دارد. طبق افسانه ها هر کس وارد غار مغان شده نتوانسته به سلامت پا به بیرون بگذارد. دلیل این مسئله ای هم افسانه ای محلی است که توصیه می کنیم با خواندن مقاله آن، پی به افسانه ببرید. در این روستا پوشش گیاهی و یک چشمه آب جریان دارد که سبب زیبایی آن شده است.

مشهد
غار مغان

مکان های تاریخی

جاذبه های تاریخی مشهد را می توان نشان از پیشینه این شهر و خطه خراسان دانست که هر گردشگری با دیدن آن ها، به خود می بالد. اماکن تاریخی جزئی از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شوند که کاوش های بسیاری درباره آنان شده تا به شکل فعلی و در دسترس افراد قرار گیرد.

آرامگاه فردوسی

فردوسی شاعر پارسی زبان و حماسه گوی که افتخار جهانی داشته و 30 سال از عمر خود را صرف نوشتن شاهنامه نموده است. داستان های شاهنامه بیشتر واقعیت داشته و از تاریخ توران و ایران زابل حکایت ها می کند. این شاعر حماسه سرای در روستای پاژ (یکی از قریه های سناباد) به دنیا آمده که این روستا در جاده کلات قرار دارد. آرامگاه این شاعر در انتهای بلوار شاهنامه می باشد. در موزه این مکان تاریخی نگاره هایی از داستان های شاهنامه، شمشیر، کلاه خود، قفل و ... به چشم می خورد.

مشهد
مجسمه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار

باغ موزه نادری یا آرامگاه نادرشاه افشار از دیگر جاذبه های تاریخی مشهد بوده که در خیابان آیت الله شیرازی موسوم به بالا خیابان، چهارراه نادری واقع شده است. نادرشاه افشار اولین پادشاه سلسله افشاریه است که در زمان پادشاهی خود به امامزاده ها و اماکن مذهبی رسیدگی بسیاری نمود. یکی از این رسیدگی ها مربوط به اعطاء چهلچراغ و بازسازی حرم شاهچراغ در شیراز می شود.

موزه آستان قدس

موزه آستان قدس رضوی را می توان از عجایب موزه ها دانست. چون چندین موزه شامل موزه فرش، موزه قرآن، موزه آبگینه، موزه تمبر، موزه هدایا و ... می شود. در این موزه نفیس ترین اشیاء عتیقه، قرآن به خط کوفی دست نوشته حضرت علی (ع) و ... در آن نگهداری می شود. این موزه در صحن کوثر قرار گرفته است.

مشهد
موزه آستان قدس مشهد

باغ خونی

باغ خونی که در حال حاضر چیزی از آن نمانده، یکی از باغ های مصفا ایرانی زمان قاجار می باشد. باغ خونی شاهد یک حادثه دلخراش بوده که آن هم، به توپ بستن حرم مطهر توسط روس ها بوده است. این باغ مورد بی مهری قرار گرفته و آنچنان مرمتی درون آن صورت نگرفته است. آدرس باغ خونی در خیابان 17 شهریور، بعد چهارراه عنصری می باشد.

خانه توکلی

یکی دیگر از مکان های تاریخی شهر بهشت که کمی از چشم افراد دورمانده، خانه توکلی مشهد است. این خانه تاریخی مربوط به شخص کشمشیان بوده که بعدا توسط خانواده توکلی در زمان قاجار خریداری شد. وجود گل های شمعدانی و حسن یوسف، پله ها و پنجره های چوبی، حوضچه میان حیاط و ... شما را به تفکر فرو می برد. این خانه تاریخی و همچنین همتای خود خانه داروغه، در بلوار شارستان قرار گرفته است.

مشهد
باغ خونی و حوادث دلخراش

خانه ملک

حاج حسین آقا ملک، واقف بیشتر مکان های تفریحی مشهد و تهران است که اصالت این مرد فرزانه به تبریز می رسد. خانه ملک در حال حاضر موزه ای رایگان است که اموال این مرد بزرگ درون آن نگهداری می شود. هرچند خانه ملک در تهران لوکس تر از خانه ملک در مشهد است. این خانه تاریخی در خیابان امام خمینی، بعد از میدان 10 دی قرار گرفته است.

حمام مهدی قلی بیگ یا حمام شاهی

حمام مهدی قلی بیگ یکی از آثار تاریخی مشهد است که وقف حرم مطهر رضوی می باشد. این موزه در سال 56 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است. زیبا ترین قسمت حمام مهدی قلی بیگ، بینه (مکانی برای تعویض لباس) آن است که از 8 ستون با کاشی های زیبا برخوردار می باشد. این اثر به دوران صفویه بر می گردد و یکی از شاهان تیموری قبل از زیارت امام رضا (ع) به این حمام می رفته تا با بدنی پاکیزه به پابوسی برود.

مشهد
حمام مهدی قلی بیگ

تفریحات مشهد

تفریحات مشهد به 2 دسته تفریحات آبی و تفریحات کودکان تقسیم می شوند. این امر نشان دهنده پتانسیل بالای شهر مشهد برای پاسخ دادن به نیاز هر گردشگر است. حتی می توان گفت شهر بهشت، اولین دارنده پارک آبی سرپوشیده درایران بود. در ذیل مطلب به معرفی برخی تفریحات آبی و تفریحات مخصوص کودکان اشاره شده است.

مشهد
سرزمین موج های آبی

تفریحات آبی مشهد

به دلیل وجود سیل زائران به سمت شهر بهشت و ایجاد مکان های تفریحی بیشتر، مسئولین شهر تصمیم به ساخت اماکنی گرفتند تا زائران امام هشتم علاوه بر زیارت، تفریحات آبی را نیز تجربه و سفری خوشایند را سپری نمایند. همین امر سبب شد تا در سال 86 اولین پارک آبی سرپوشیده ایران با استاندارد های جهانی شکل بگیرد.

سرزمین موج های آبی

سرزمین موج های آبی اولین و بزرگ ترین پارک آبی سرپوشیده ایران بود که در مشهد و سال 86 افتتاح گشت. استاندارد ترین وسایل تفریحی آبی نظیر سرسره های مهیج، اسپا، جکوزی، سونا، آرایشگاه، سینما 5 بعدی، رودخانه و ... در این مککان تفریحی مشهد تعبیه شده است. در حال حاضر با توسعه موج های آبی، استفاده همزمان اقایان و بانوان فراهم شده است. آدرس این مکان در بلوار اندیشه، بین اندیشه 91 و 93 است.

مشهد
سرزمین موج های خروشان

سرزمین موج های خروشان

سرزمین موج های خروشان تازه ساز ترین مکان تفریحی آبی مشهد است که در شاندیز قرار دارد. این مجموعه آبی از همان ابتدا سالن های مجزای آقایان و بانوان را ساخته بود و با متراژ وسیع خود توانست، یکی از بزرگ ترین پارک های آبی ایران شود. از دیگر مزیت های این مجموعه آبی وجود یک مرکز خرید است که افراد می توانند در کمترین زمان ممکن لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنند.

پارک آبی ایرانیان

مقرون به صرفه ترین مجموعه آبی شهر بهشت، پارک آبی ایرانیان است. این مجموعه آبی فضایی برابر با 14 زمین فوتبال دارد که از دیگر پارک های ابی وسیع در ایران محسوب می شود. تمامی سرسره های آرام و تند، رودخانه و ... با استاندارد های مجاز و توسط شرکت واتر وست کانادا طراحی شده اند. این امر امنیت جانی افراد را تامین می کند. این مجموعه آبی در بلوار حجاب، نبش حجاب 8 واقع شده است.

مشهد
پارک آبی ایرانیان

پارک ساحلی آفتاب

اگر به دنبال حمام آفتاب در فضای باز هستید، پیشنهاد می کنیم پارک ساحلی آفتاب را از دست ندهید. پارک ساحلی آفتاب تنها پارک آبی طبقاتی ایران می باشد که در نزدیکی مرکز خرید الماس شرق واقع شده است. با مراجعه به این پارک شما می توانید در یک ساحل شنی واقعی پا بگذارید و از حمام آفتاب لذت ببرید.

تفریحات کودکان در مشهد

دهه شصتی ها حتما یادشان هست که زمانی برای زیارت وارد مشهد می شدند، سر از پا نشناخته و مشتاقانه به اقامتگاه مربوطه می رفتند. دلخوشی کودکان آن زمان آب نبات، نخودچی کشمش، آجیل مشگل گشا و زیارت امام رضا (ع) بود. اما با پیشرفت های کنونی و بالا رفتن آگاهی کودکان، می طلبد که فضاهای تفریحی برای کودکان نیز در نظر گرفته شود. شهر مشهد هم با در نظر گرفتن نیاز امروز کودکان، مکان های تفریحی برای آنان ایجاد کرده است  که در مقاله شهربازی های مشهد به شرح کامل آن ها پرداخته است.

مشهد
شهربازی سرزمین عجایب

شهربازی سرزمین عجایب مشهد

شهربازی سرزمین عجایب یکی از مکان های تفریحی کودکان مشهد است که در الماس شرق واقع می باشد. این شهربازی زنجیره ای بوده و با ایمن ترین وسایل روز آماده پذیرایی از کودکان همراه بزرگ تر ها می باشد. سپری کردن ساعاتی خوش همراه با شیطنت های کودکانه؛ می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای کودکان رقم بزند.

شهربازی قلعه سحر آمیز

شهربازی قلعه سحر آمیز همچون کاخ سیندرلا بوده و دارای تفریحات کودکانه است. در این مکان تفریحی سرپوشیده شما می توانید از بازی های رایانه ای، دستگاه های بازی مخصوص کودکان، نقاشی صورت و ... نهایت لذت را ببرید. آدرس این مکان تفریحی کودکانه در خیابان امام رضا، امام رضا 62 قرار گرفته است.

مشهد
قلعه سحرآمیز مشهد

شهر بازی سرزمین بازی ها

به طور قطع می توان گفت کامل ترین و مقرون به صرفه ترین مکان برای تفریحات کودکان، شهربازی سرپوشیده سرزمین بازی ها است. این شهربازی که در پایانه مسافربری امام رضا واقع شده از نظر قیمت بسیار مناسب است. کشتی اژدها، رستوران و کافی شاپ، بازی های کامپیوتری و ... در این مکان طراحی و تعبیه شده است.

جامع ترین راهنمای مشهد

راهنما در مشهد می تواند شما را از سردرگمی نجات دهد. بدین گونه که شما می توانید به راحتی به تمامی شهر بروید؛ از مکان های تاریخی دیدن کنید و در صورت نیاز به بیمارستان های مشهد و مراکز درمانی مراجعه نمایید. ما هم سعی خود را کرده ایم تا خیابان های اصلی مشهد، بیمارستان های مشهد و سینماهای مشهد را برای شما بازگو کنیم تا نیازی به راهنمای بومی نداشته باشید.

مشهد
المان های زیبا در خیابان احمد آباد

خیابان های مهم

مسلماً 4 خیابان که منتهی به حرم مطهر هستند (خیابان شیرازی، خیابان نواب صفوی، خیابان طبرسی و خیابان امام رضا)، جزء مهم ترین و اصلی ترین خیابان های شهر محسوب می شوند. اما در شهر بهشت خیابان های دیگری هم هستند که به عنوان راسته یک کالا یا پوشاک شناخته می شوند که به طور مختصر در ادامه به شرح آن ها پرداخته شده است.

خیابان امام خمینی، راسته طلا و ارز: خیابان امام خمینی که در زمان های پیشین به ارگ مشهد معروف بوده، راسته طلا فروش ها و صراف ها است.

خیابان دانشگاه راسته کیف و کفش چرم: اگر به دنبال تنوع بالای کیف و کفش چرم هستید، بهترین مکان خیابان دانشگاه است که از ابتدای میدان شریعتی تا انتهای میدان سعدی مختص به آن است.

مشهد
خیابان امام خمینی و ریزش آسفالت

خیابان خسروی راسته عروس و دامادها: این خیابان به دلیل وجود مغازه های آینه و شمعدان، ملزومات عروس و داماد، کت و شلوار، کفش و پارچه چنین نامی به خود گرفته است.

خیابان خاکی راسته لوستر فروش ها: خیابان خاکی (خیابان آخوند خراسانی) به دلیل فروش لوسترهای شیک و ملزومات الکتریکی به چنین نامی شهرت دارد.

خیابان احمد آباد راسته موبایل فروش ها: بدون شک متنوع ترین گوشی های روز دنیا را در خیابان احمد آباد خواهید یافت. این خیابان رکورد بیشترین غرفه های موبایل فروشی و لوازم جانبی را دارد.

مشهد
بیمارستان رضوی

بیمارستان های مشهد

یکی دیگر از مهم ترین مکان ها در راهنمای سفر به مشهد، بیمارستان های مشهد هستند که هر کدام از آن ها مختص به یک ارگان یا مختص به یک بیماری هستند. به دلیل اهمیت موضوع سعی کردیم تا لیست بهترین بیمارستان های شهر بهشت را همراه با آدرس ذکر کنیم تا در صورت نیاز دچار مشکل نشوید.

بیمارستان رضوی

مجهز ترین، با کیفیت ترین و البته گران ترین بیمارستان در شهر بهشت، بیمارستان رضوی می باشد. البته بیمارستان رضوی تنها هتل بیمارستان مشهد بوده که امکانات رفاهی را برای افرادی که از راه دور آمده اند، مهیا کرده است. این بیمارستان نرسیده به شهرک امام هادی، حاشیه جاده سنتو قرار دارد.

مشهد
بیمارستان امام رضا (ع)

بیمارستان امام رضا (ع)

بیمارستان امام رضا یکی از مجهز ترین بیمارستان های دولتی در ایران است که قدمت زیادی دارد. این بیمارستان از نظر فضای سبز فوق العاده بوده و تمامی دپارتمان های تخصصی نظیر قلب، چشم، ریه، داخلی، نفرولوژی، زایشگاه و ... را عرضه می دارد. این بیمارستان در میدان امام رضا قرار دارد.

بیمارستان قائم (عج)

بیمارستان قائم (عج) از دیگر بیمارستان های دولتی و مجهز شهر بهشت است. در این بیمارستان کلینیک تخصصی و بخش های تخصصی طراحی شده تا مطابق با هر بیمار، اقدام به پذیرش و بستری آن گردد. این بیمارستان هم از خیابان احمد آباد درب ورودی دارد هم از خیابان کوهسنگی.

مشهد
بیمارستان قائم (عج)

بیمارستان فارابی

بیمارستان فارابی یکی از بیمارستان های مختص به سازمان تامین اجتماعی است. هزینه این بیمارستان برای بیمه شدگان تامین اجتماعی رایگان و برای دیگر اقشار جامعه به صورت نیمه دولتی محاسبه می شود. تمامی تخصص های ارتوپدی، چشم، قلب، داخلی، گوش و حلق و بینی و ... در این بیمارستان در دسترس می باشد.

بیمارستان 550 تخت خوابی نزاجا

این بیمارستان که با نام بیمارستان ارتش شناخته می شود مختص به ارگان های 3 گانه ارتش می باشد. هزینه این بیمارستان برای ارتشی ها رایگان و برای افراد معمولی به صورت نیمه دولتی محاسبه می شود. تمامی تخصص ها در این مکان درمانی به بیماران عرضه می شود. بیمارستان ارتش در خیابان ملک الشعرا بهار قرار دارد.

مشهد
بیمارستان جوادالائمه مشهد

بیمارستان جوادالائمه (ع)

بیمارستان جوادالائمه تخصصی ترین بیمارستان قلب مشهد است که تنها خدمات مخصوص به قلب را عرضه می کند. مجرب ترین پزشکان قلب و عروق در این بیمارستان فعالیت دارند و دانشجوها نیز برای کسب علم در این بیمارستان به چشم می خورند. این بیمارستان نیمه دولتی است و در بلوار وکیل آباد، قرار گرفته است.

بیمارستان خاتم الانبیاء

تخصصی ترین مکان درمانی برای بیماری های چشم، بیمارستان خاتم الانبیاء است. بیمارستان خاتم الانبیاء یکی از برترین بیمارستان ها برای امراض چشمی در ایران بوده که دولتی نیز می باشد. بیمارستان خاتم الانبیاء در خیابان قرنی، چهارراه ابوطالب قرار گرفته و دقیقا به خیابان شیرازی (منتهی به حرم) می رسد.

مشهد
بیمارستان خاتم الانبیاء

سینماهای مشهد

مراکز فرهنگی و سینماها را می توان یک مکان عالی برای سپری کردن ساعاتی همراه خانواده یا دوستان دانست. سینماها از دیرباز تا کنون در کشورهای مختلف جایگاه ویژه ای داسشتند که این امر هم در ایران مستثنی نبوده است. اولین سینماهای ایران را می توان به زمان قاجاریان نسبت داد و در ادامه با برترین سینماهای مشهد آشنا خواهید شد.

سینما آفریقا یا شهر فرنگ

سینما آفریقا مشهد یکی از کهن ترین و بهترین سینماهای مشهد از گذشته تا به حال بوده است. در زمان گذشته سینما آفریقا سینما شهر فرنگ نامیده می شد. سینما آفریقا در میدان شریعتی موسوم به تقی آباد واقع شده و مرکز خرید زیست خاور و مترو مشهد نیز در مجاورت آن قرار گرفته است.

مشهد
سینما آفریقا

سینما هویزه یا دیاموند

سینما هویزه مشهد در حال حاضر یکی از بهترین سینماهای مشهد با 11 سالن است که در خیابان دانشگاه، چهارراه گلستان واقع می باشد. این سینما در زمان های گذشته دیاموند خوانده می شد. این سینما در سال 74 توسط کابلی ملک افتتاح شد وبا ارائه خدماتی خوب توانست یکی از بهترین ها باشد.

سینما اطلس، لاکچری ترین سینما

سینما اطلس مشهد لاکچری ترین و تازه ساز ترین سینما مشهد است که از 14 سالن برخوردار می باشد. 1 سالن 7 بعدی، 2 سالن مختص کودک و 3 سالن وی آی پی در این سینما طراحی شده تا نظر هر سلیقه ای تامین شود. فودکورت، کافی شاپ، آسانسور؛ نگهداری، عکاسخانه سنتی و ... از دیگر امکانات این سینمای مشهد هستند. مهم تر از همه پارکینگ وسیع آن بوده که دغدغه جای پارک خودرو نمی گذارد. آدرس این سینما در میدان حافظ، بولوار کوشش،رو به روی بازار امیر می باشد.

مشهد
سینما اطلس مشهد

سیستم حمل و نقل مشهد

سیستم حمل و نقل در هر شهری نشان دهنده وسعت و مهم بودن آن است. از این رو شهر مشهد هم که دومین کلان شهر ایران است دارای سیستم حمل و نقل مدرنی می باشد. فرودگاه شهر بهشت دومین فرودگاه مهم ایران  به شمار می رود. مترو شهر دارای 2 خط فعال و 2 خط در حال احداث است. سیستم حمل و نقل ریلی بسیار مجهز است. اتوبوس های شهری هم بسیار مجهز هستند.

فرودگاه شهید هاشمی نژاد

فرودگاه شهید هاشمی نژاد دومین فرودگاه مهم کشور است که تمامی پرواز های داخلی و خارجی بسیاری را انجام می دهد. سیستم برج مراقبت و باند های فرودگاه مشهد بسیار مجهز بوده و در داخل سالن انتظار فرودگاه، امکانات رفاهی بسیار خوبی تدارک دیده شده است. این امکانات شامل صندلی، سیستم تهویه مطبوع، تلویزیون، غرفه سوغات و ... می شود.

مشهد
فرودگاه شهید هاشمی نژاد

راه آهن

سیستم حمل و نقل ریلی شهر بهشت در محله ای به همین نام (محله راه آهن، شهید کامیاب) قرار گرفته و فاصله ی کمی تا حرم دارد. یکی از محاسن راه آهن مشهد وجود مترو است که دسترسی زائران را به راحتی فراهم می نماید. البته اگر هتلی در این شهر را رزرو کرده باشید، ترانسفر آن هتل در راه آهن به استقبال شما خواهد آمد.

قطار شهری

قطار شهری یکی از پاک ترین و سریع ترین سیستم حمل و نقل در جهان می باشد که هم در آلودگی هوا و هم در ترافیک نقش موثری دارند. قطار شهری مشهد در حال حاضر 2 خط فعال دارد که خط 1 مترو از فرودگاه شهید هاشمی نژاد تا وکیل آباد حرکت می کند. اما خط 2 مترو از ایستگاه شهید کاوه به سمت طبرسی حرکت کرده و مسیر مشترک این 2 خط مترو، ایستگاه شریعتی می باشد. در ادامه به شرح ایستگاه های 2 خط پرداخته شده است.

مشهد
راه آهن

خط 1 مترو: فرودگاه- بوستان ریحانه-غدیر-پروین اعتصامی-هفده شهریور-بسیج-امام خمینی-شریعتی-قائم-طالقانی-فلسطین-خیام-آزادی-پارک ملت-کوثر-سید رضی-دانش آموز-هفت تیر-صدف-صیاد شیرازی-اقبال لاهوری-نمایشگاه-وکیل آباد (و بالعکس)

خط 2 مترو: شهید کاوه، کوهسنگی، الندشت، شریعتی، سعدی، میدان شهدا، راه آهن، شهید مفتح، نبوت، فجر، ولایت، طبرسی (و بالعکس)

اتوبوس های درون شهری

چندین پایانه در شهر مشهد وجود دارد که پایانه مسافربری برای اتوبوس های بین شهری و پایانه امام رضا، پایانه معراج، پایانه شهید گمنام، پایانه انقلاب، پایانه غدیر و ... برای سفر های درون شهری مورد استفاده قرار می گرند. اتوبوس های بی آر تی وظیفه حمل و نقل زائران و مسافران از پایانه امام رضا (ع) تا پایانه طبرسی را دارند که هر 1 دقیقه یک بار؛ این اتوبوس ها آماده خدمت رسانی می شوند.

مشهد
مترو مشهد

تاکسی

وجود تاکسی های خطی زرد رنگ، تاکسی آنلاین و مسافرکش ها در شهر باعث شده تا برای مسیر های کوتاه، این موارد مورد استفاده مردم قرار بگیرد. تاکسی های آنلاین و تاکسی های خطی با قیمتی مصوب مشغول خدمت رسانی هستند که این امر در تاکسی های گذری صدق نمی کند.

سوغات مشهد

سوغات مشهد مشتمل بر چند کالا می شود که برخی از آن ها قدمتی دیرینه دارند. این سوغات ها فقط در اطراف حرم یافت می شود که دلیل آن هم برای خرید سوغاتی توسط زائران است. شاید شما هم در زمان کودکی به مشهد سفر کرده باشید و از آجیل های مشگل گشا، آبنبات های وانیل شکلاتی، نخوچی کشمش و ... خاطره هایی داشته باشید که در این زمینه قصد داریم به معرفی سوغات های مشهد بپردازیم.

مشهد
زرشک خشک شده از سوغات مشهد

زرشک

یکی از اصلی ترین سوغاتی های مشهد، زرشک است. این محصول پرفایده و پرخاصیت که خاستگاه اصلی آن بیرجند می باشد، دارای طبع سرد و خشک می باشد. از خواص این میوه درمانی می توان به بهبود هضم غذا، درمان سرماخوردگی، فشار خون، چربی خون و ... اشاره نمود.

زعفران

زعفران که به طلای سرخ شهرت دارد، از دیگر سوغات های اصلی این شهراست. زعفران از نظر طب سنتی طبع گرم و خشک داشته و برای بسیاری از درمان ها کاربرد فراوانی دارد. هر چند قیمت این سوغات مشهد بسیار گران است، اما با یک پر زعفران می توان یک قوری چای خوشرنگ را دم نمود.

مشهد
زعفران

نبات و پیچ زنجبیلی

شاید در وهله اول تصور کنید نبات فقط برای درمان دل درد است، اما این نظریه کاملا اشتباه می باشد. نبات خواص فراوانی داشته که از جمله آن ها می توان به درمان اسهال، نفخ، ازدیاد حافظه، کاهش درد، رفع بلغم و ... اشاره نمود. این سوغات مشهد قیمتی به صرفه ما خواصی بالا دارد.

پیچ زنجبیلی یا آب نبات راه راه از دیگر سوغاتی های شهر بهشت است که هر کودکی مسلماً با آن خاطره هایی شیرین دارد. قیمت این سوغات مشهد بسیار ارزان بوده و هرکسی توان خرید آن را دارد. از مزیت های این نوع سوغات می توان به رفع دل درد، کمک به هضم غذا و ... اشاره نمود

مشهد
نبات زعفرانی

جانماز؛ مهر و تسبیح

از دیرباز تا کنون سوغات مهر و تسبیح مشهد، زبانزد همه بوده و به دلیل قیمت ارزانش، برای تمامی اقشار جامعه قابل خرید بوده است. جانماز همراه مهر و تسبیح را می توان در غرفه های اطراف حرم یافت. البته معدن این نوع از سوغاتی ها بازار رضا مشهد می باشد که بیشتر فروشگاه های آن منحصر به مهر و تسبیح، زرشک و زعفران و نبات است.

مشهد
بازار رضا مشهد

بازار های مشهد

بازار های مشهد مکان هایی برای تفریح و خرید هستند که هم امکانات رفاهی خوبی را برای زائران فراهم کرده اند؛ هم تنوع بالایی دارند. مراکز خرید مشهد از لوکس تا سنتی باب طبع هر سلیقه ای در این شهر وجود دارد تا افراد مطابق با روحیات خود اقدام به خرید کنند. در ادامه با برخی از مهم ترین بازارهای مشهد آشنا خواهید شد.

بازار رضا

بازار رضا قدیمی ترین بازار سوغات مشهد و میدان بیت المقدس است. بازار رضا دارای 3 طبقه است که در طبقه همکف انواع پوشاک، مهر و تسبیح، زرشک و زعفران، نبات و آبنبات و ... عرضه می شود. طبقه بالای این بازار هم راسته نقره فروش ها است و نفیس ترین زیورآلات نقره را در این مکان خواهید یافت.

مشهد
مرکز خرید الماس شرق

بازار 17 شهریور

بازار 17 شهریور نیز مملو از پاساژ های کوچک و بزرگ است که انواع پوشاک را عرضه می کنند. از جمله این بازارها می توان به برج تجاری آسمان، مرکز خرید اکسون، پاساژ افشار، پاساژ قائم و ... اشاره نمود. البته اگر هم علاقه مند به بازارهای سنتی هستید، پیشنهاد می کنیم به سراهای 17 شهریور مراجعه نمایید.

الماس شرق

مرکز تفریحی و گردشگری الماس شرق، اولین بازار لوکس مشهد بود که با نمایی خیره کننده و آب نماهایی شکیل، گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب نمود. در این مرکز خرید و سرگرمی می توانید به شهربازی سرزمین عجایب، سینما 5 بعدی، کافی شاپ و رستوران مراجعه کنید.

مشهد
ویلاژ توریست در طرقبه

ویلاژ توریست

بزرگ ترین و لوکس ترین بازار در طرقبه ویلاژ توریست است. ویلاژ توریست انواع و اقسام اکسسوری های مختلف، پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش، ادکلن های مارک و ... را عرضه می کند. در این مرکز خرید شهر بهشت یک پردیس سینمایی بسیار مجهز وجود دارد که دارای چندین سالن است.

برج آلتون

از دیگر مراکز خرید لوکس این شهر، برج آلتون است که در خیابان دانشگاه واقع می باشد. در این مرکز خرید لاکچری به روز ترین کیف و کفش های چرم، لوازم خانگی، اکسسوری های مختلف، گل ها و گیاهان، رستوران و کافی شاپ به چشم می خورد. توجه داشته باشید رستوران پسران کریم در این برج است.

مشهد
برج آلتون شهر بهشت

زیست خاور

شاید زیست خاور در میان بازارهای لوکس مشهد دیگر به چشم نیاید، اما همچنان یکی از خوشنام ترین بازارها است. زیست خاور به دلیل موقعیت مکانی عالی خود نزدیک به مترو، کوهسنگی و خیابان دانشگاه بسیار مورد توجه است. در این بازار شما می توانید انوع پوشاک قیمت مناسب، نقره جات، اجناس عتیقه و ... را پیدا کنید.

بهترین رستوران های مشهد

صرف غذا در هر شهری مسلماً از لذیذ ترین خاطره های سفر خواهد بود که با انتخاب یک رستوران با کیفیت به حقیقت می پیوندد. شهر مشهد هم از این قائده مستثنی نیست. زمانی که شما به مشهد بیایید، محال ممکن است که شیشلیک یا شله نخورید. این غذاها از سنتی ترین غذاهای شهر بهشت هستند. در ادامه به شرح برخی از رستوران های شهر بهشت می پردازیم.

مشهد
سالن رستوران رضایی در مشهد

رستوران رضایی

رستوران رضایی را می توان یکی از رستوران های زنجیره ای قیمت مناسب و در عین حال با کیفیت معرفی نمود. این رستوران از نظر تجربه، بسیار بالا بوده و کیفیت غذایی مطلوبی دارد. شعبه مرکزی این رستوران در سناباد، یک شعبه در خیابان شهید منتظری (میز بوفه سلف سرویس و مجلل) و ... می باشد.

رستوران پسران کریم

لذیذ ترین ماهیچه و چلوگوشت را تنها می توان در رستوران پسران کریم نوش جان کرد. رستوران پسران کریم دارای چند شعبه لوکس است که شعبه مرکزی آن در فرهاد، شعبه دوم در برج تجاری آلتون و شعبه سوم در بلوار خیام می باشد. توجه داشته باشید که قیمت غذا در این رستوران گران است.

مشهد
رستوران ارم شاندیز

رستوران ارم شاندیز

شیشلیک های خوشمزه و ماست و دوغ تازه را تنها می توان در رستوران ارم شاندیز یافت. این رستوران دارای یک کارخانه است که کره، دوغ و ماست را به صورت ارگانیک تهیه و عرضه می کند. این رستوران دارای یک قسمت وی آی پی، قسمت تابستانه و قسمت زمستانه می باشد که در هر زمان آماده پذیرایی است. قیمت رستوران گران است.

رستوران سدروس

از دیگر رستوران های لوکس و زنجیره ای شهر بهشت؛ سدروس نام دارد. این رستوران که شعبه مرکزی آن در رضا شهر است، انواع غذاهای بین المللی و ایرانی را به صورت بوفه سلف سرویس ارائه می کند. شعبه دیگر این رستوران در شاندیز بوده و یک تالار بزرگ برای برگزاری مراسم هم در این شعبه از سدروس تعبیه شده است. قیمت رستوران گران می باشد.

مشهد
رستوران سدروس در مشهد

رستوران معین درباری

از قدیمی ترین رستوران های مشهد که شاید برای هر گردشگری نام آشنا باشد، رستوران معین درباری است. در این رستوران شما می توانید از فضایی دلنشین و کادری مجرب بهره مند شوید. کیفیت مطلوب غذا و دیسیپلین بالای رستوران از ویژگی های آن است. قیمت رستوران گران بوده و در حاشیه بزرگراه سردار سلیمانی (شهید کلانتری سابق)، نرسیده به میدان صدا و سیما قرار دارد.

رستوران امیرشاهان

رستوران امیرشاهان مشهد از مجلل ترین رستوران های شهر مشهد است که در خیابان گلشن (منطقه ای مرفه نشین) قرار گرفته است. این رستوران در مجاورت برج آرمیتاژ گلشن مشهد بوده و از فضایی تابستانی و زیبا برخوردار می باشد. برگزاری تولد، دورهمی، سالگرد ازدواج و ... هم به صورت لوکس در این رستوران برگزار می شود. قیمت رستوران گران است.

مشهد
شله غذای اصیل مشهد

غذاهای اصیل مشهد

حال که با رستوران های شهر آشنا شده اید، وقت آن رسیده تا به شرح غذاهای اصیل مشهد بپردازیم. غذاهای اصیل مشهد شاید برای برخی از افراد آشنا و برای عده ای دیگر نا آشنا باشد که در این مطلب به طور مختصر توضیحاتی درباره اصیل ترین غذاهای مشهدی داده ایم.

شله

شله، غذایی بسیار لذیذ و مقوی که همراه قیمه سرو می شود. شله منحصر به مشهد بوده و در هیچ شهر دیگری شله مشهدی یافت نمی شود. ریشه تهیه این غذا به زمان مغول بر می گردد. حبوبات و گوشت گوسفند مواد تشکیل دهنده شله هستند که باید با زدن چمبه به طور مکرر (چمبه به معنی هم زدن مکرر) جا بیوفتد.

مشهد
دیگچه نذری در ماه های عزا

شیشلیک

غذایی بسیار لذیذ و محبوب ذائقه همه که اصالت آن به شاندیز بر می گردد. شیشلیک از قسمت دنده های گوسفند جدا می شود که بسیار سریع کباب شده و ترد می شود. شیشلیک هم مانند شله، منحصر به شهر بهشت بوده و در دیگر شهر های ایران نمی توان نظیر آن را پیدا کرد.

دیگچه

اگر بگوییم دیگچه یک دسر مقوی و خوشمزه منحصر به مشهدی ها است، گزاف نگفته ایم. دیگچه بیشتر در ایام ماه رمضان و محرم و صفر در سفره های مشهدی یافت می شود. این دسر از برنج، زعفران؛ شکر، آب، خامه، هل و ... تشکیل شده که می توان گفت پخت آن شبیه فرنی است.

مشهد
آش لخشک

آش لخشک

لخشک نوعی رشته دستی است که بستار پهن بوده و به صورت تازه بر خلاف رشته آش، درون آش ریخته می شود. این نوع آش با سبزی های کوهی و رشته تازه (لخشک) طبخ می شود. طرز تهیه آش لخشک با آش رشته هیچ فرقی نداشته و تنها تفاوت میان آن ها سبزی و رشته آن است.

قروتی

قروت از مشتقات شیر است که سرشار از کلسیم بوده و دارای مواد معدنی بسیاری می باشد. قروت ها پش از شکل گیری خشک می شوند. سپس در کاسه مخصوص قروت مالی، همراه آب مالیده می شوند تا به صورت مایعی سفت در بیاید. سپس با پیاز داغ، نعنا و گردو مخلوط شده و بعد از کمی جوشیدن آماده می شود.

مشهد
قروتی موسوم به اشکنه کشک

خورش ریواس

ریواس یک گیاه فصلی بوده که در کوه های اطراف مشهد مخصوصا نیشابور رشد می کند. این گیاه ترش مزه و لذیذ است و خواص بسیاری دارد. این خورش از گوشت ریز شده گوسفند یا گوساله، نعنا، جعفری، رب گوجه فرنگی و ... تشکیل می شود. طرز تهیه این خورش همانند قرمه سبزی بوده با این تفاوت که سبزی های معطر و ریواس در نیم ساعت آخر پخت اضافه می گردد.

حوادث تاریخی مشهد

حادثه ها و اتفاق ها هستند که باعث شکل گیری تاریخ چه خوب و چه بد می شوند. مشهد هم مانند دیگر شهر های ایران دارای حادثه های تاریخی بی شماری است که به دلیل ذیق وقت، تنها به مهم ترین اتفاقات و حوادث تاریخی شهر بهشت اشاره می کنیم. همراه ما باشید.

مشهد
قیام مردم به منع حجاب در مسجد گوهرشاد

قیام تاریخی مسجد گوهرشاد

قیام تاریخی مسجد گوهرشاد شاید تلخ ترین و خونین تاریخ در شهر بهشت باشد. زیرا افراد بی گناه بسیاری در این مسجد، به خاک و خون کشیده شدند. زمان رضا خان مردم مشهد برای منع حجاب به قیام برخاستند و در مسجد گوهذشاد لب به اعتراض گشودند. پس از فهمیدن این مسئله توسط دژخیمان رضا خان، درهای مسجد رو به مردم بسته شدند و با گلوله های آتشین فریاد مردم را خفه کردند.

به توپ بستن حرم امام رضا (ع) توسط روس ها

از دیگر حادثه های مهم تاریخی این شهر، عمل شنیع روس ها برای به توپ بستن حرم امام است. روس ها با قرار دادن توپ های خود در باغ خونیف خساراتی را به حرم مطهر و گنبد وارد نمودند، اما مهم ترین نکته اینجا است که هیچ کدام از این توپ ها سبب تخریب کامل گنبد نشد و مردم این امر را معجزه ای از سمت امام رضا می دانند.

مشهد
به توپ بستن گنبد حرم توسط روس ها

بمب گذاری در تاسوعا و عاشورای حسینی

بعد از حادثه مسجد گوهرشاد، بمب گذاری در حرم مطهر از دیگر حادثه های دلخراش این شهر است. این بمب گذاری که توسط منافقین انجام گرفت در روز عاشورای حسینی اتفاق افتاد. 30 خرداد سال 73 زمانی که مردم غرق در سوگواری امام حسین (ع) بودند بمبی منفجر شد که 26 کشته و بیش از 200 نفر زخمی بر جای گذاشت.

بهترین هتل های مشهد در اماکن مختلف

انتخاب اقامتگاه چه در سفر به مشهد چه به دیگر شهر ها امری مهم است که باید برای ررزو آن تمهیداتی را اندیشید. این بدان معنی است که شما در مرحله اول قصد سفر به مشهد را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر سفر زیارتی می خواهید باید هتل در نزدیک حرم، اگر سفر درمانی دارید باید هتل در نزدیک بیمارستان ها و اگر هم قصد ریلکس کردن دارید هتل های ییلاقات را انتخاب نمایید. برای راهنمایی بهتر شما عزیزان به شرح چندی از این مکان ها پرداخته ایم.

بهترین هتل مشهد نزدیک حرم

از بهترین هتل های مشهد در نزدیکی حرم می توان به هتل بین المللی قصر مشهد، هتل قصر طلایی مشهد، هتل درویشی مشهد، هتل قصر الضیافه مشهد، هتل مدینه الرضا مشهد و ... اشاره نمود. البته این هتل های لوکس گران هستند که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هتل های نزدیک حرم با قیمت ارزان می توانید به مقاله بهترین هتل ها در نزدیک حرم مراجعه نمایید.

بهترین هتل مشهد نزدیک اماکن مهم

اماکن مهم شامل بیمارستان ها و ادارات می شوند که بیشتر گردشگران برای سفر های کاری و درمانی ترجیح می دهند در چنین مکان هایی اقامت کنند. از این رو اگر به دنبال بهترین هتل مشهد نزدیک اماکن مهم هستید، پیشنهاد می کنیم سری به مقاله آن زده تا نزدیک ترین اقامتگاه ها به بیمارستان های مشهد یا ادارات را مشاهده نمایید.

بهترین هتل مشهد در ییلاقات

طرقبه و شاندیز از ییلاق های مشهد هستند که برای سپری کردن ساعاتی آرام و به دور از شلوغی عالی هستند. در منطقه های شاندیز و طرقبه رستوران ها، کافه ها، مناطق بکر و دیدنی و ... بسیاری وجود دارد که می توانید با رزرو هتل نزدیک به طرقبه یا شاندیز به این مکان های جذاب دسترسی داشته باشید.

 

اطلاعات ضروری در تور مشهد

آنچنان که در بالای مقاله ذکر کردیم مهم ترین اطلاعات ضروری در سفر به مشهد را خواندید، اما جهت یادآوری مجدد این اطلاعات ضروری را فهرست می کنیم.

1-انتخاب هتل مناسب با بودجه و موقعیت مکانی

2-انتخاب کلاس پروازی برای سفر لوکس به مشهد یا بلعکس

3- امکانات و خدمات اقامتگاه مورد رزرو و ...

4-خدمات ارائه شده در تور مشهد توسط مرکز رزرو

تور مشهد