غذاهای سنتی مشهد یکی از لذت بخش ترین بخش های سفر به شهر مشهد است که برای مسافران جذابیت خاصی دارد. به گونه ای که می توان گفت سفر به این شهر زیارتی، بدون تجربه غذاهای خاص و سنتی خود نیمی از لذت را از دست می دهد و سفری نصفه کاره محسوب می شود. 

غذاهای سنتی مشهد بسیار زیاد می باشند، اما چند نمونه از آن ها به عنوان معروف ترین و پر طرفدار ترین، اکثر اوقات پیشنهاد به گردشگران تور مشهد پیشنهاد خواهند شد؛ حتی برخی از رستوران های شهر، مختص به این غذاها است و آوازه ای گوش نواز نیز دارند.

با راهنمای مسافر در شهر مشهد آشنا شوید 

در این مقاله ما چند نمونه از بهترین و لذیذ ترین غذاهای سنتی مشهد را به شما معرفی خواهیم کرد. بنابراین اگر شما هم به شکم پرستی علاقه مند هستید و می خواهید انواع و اقسام غذاهای خوش مزه را در سفر به شهر مشهد و در طول اقامت در هتل های مشهد تجربه کنید، با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.

شیشلیک مشهد، غذای سنتی مشهدی مناسب برای همه ذائقه ها

در لیست غذاهای سنتی مشهد، اولین نامی که در صدر دیگر موارد جای گرفته است، شیشلیک مشهد است که آوازه ای گوش نواز را در بین استان های اطراف به راه انداخته است. این نوع غذا مناسب برای تمامی سلیقه ها می باشد، به گونه ای که یک بار امتحان آن هر فردی را شیفته ی خود می کند. 

غذاهای سنتی مشهد
شیشلیک مشهدی

شیشلیک از آن دسته غذاهای سنتی در مشهد است که هیچ یک از مسافران از آن نخواهند گذاشت. این غذا، نوعی کباب مرغوب می باشد که در اصل از گوشت بره برای پخت آن استفاده می شود. البته امروزه به دلیل علاقه مردم ممکن است برخی از آشپزان از گوشت های دیگر نیز برای طبخ شیشلیک استفاده کنند. اگرچه قیمت شیشلیک کمی گران است، اما ارزش یکبار امتحان را دارد؛ پیشنهاد می کنم از دست ندهید.

شله مشهدی، معروف ترین غذای سنتی مخصوص مشهدی ها

در سراسر ایران یکی از معروف ترین غذاهای سنتی مشهدی که نام آن را بارها خواهید شنید، شله مشهدی می باشد که رو دست آن را هیچ کجا پیدا نخواهید کرد. این غذا به عنوان یکی از غذاها در خانواده آش ها محسوب می شود که مواد اصلی تشکیل دهنده آن ادویه فراوان و حبوبیات می باشد.

غذاهای سنتی مشهد
شله مشهدی

شله مشهدی از آن دسته غذاهای محلی مشهد است که در لیست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده و تاریخچه آن به دوران مغول ها بازمی گردد. در زمان حمله مغول ها به خراسان، به دلیل کمبود وقت و مواد غذایی، هرگونه مواد غذایی که یافت می کردند را درون دیگ های بزرگ می ریختند و پس از پخت آن همگی از آن می خوردند.

تور مشهد و اطلاعات ضروری که باید بدانید

شله مشهدی برای مردم مشهد دارای اهمیت بالایی است و پخت آن نیز کمی سخت و گران می باشد. از این رو این نوع غذای سنتی مشهد، اغلب در مراسمات مهم با دیگ های بزرگ و حجم زیاد توسط سرآشپزان مخصوص پخته می شود و کمتر کسی در خانه خود آن را پخت خواهد کرد. اگر در ماه محرم به مشهد سفر کنید، شله مشهدی را می توانید به صورت نزری نیز در مراسمات صرف کنید. 

پلو مخلوط مشهدی، غذایی ترکیبی و بسیار خوشمزه

پلو مخلوط مشهدی یکی دیگر از غذاهای خوشمزه سنتی مشهدی است که در دسته پلو ها قرار می گیرد و با ترکیب استانبولی و لوبیا پلو طبخ می گیردد؛ به همین دلیل نیز به آن پلو مخلوط می گویند مخصوص مردم مشهد می باشد و تنها در این شهر می توانید بهترین و لذیذ ترین این نوع غذا را صرف کنید.  

غذاهای سنتی مشهد
پلو مخلوط مشهدی

برای پخت پلو مخلوط مشهدی از گوشت، برنج، پیاز، هویج و رب گوجه فرنگی استفاده می شود. همچنین طعم عالی این پلو به دلیل ادویه های مختلفی است که در انتها به آن اضافه خواهد شد و باعث می شود رنگ و بویی عجیب را به خود گیرد. این غذای سنتی به قدری خوشمزه است که هر فردی را برای صرف آن ترغیب می کند.

آش ماست یا آش دوغ

آش ماست یکی از غذاهای سنتی مشهدی است که اغلب آن را به نام آش دوغ می شناسند. این آش نه تنها در مشهد و خراسان، بلکه برای تمامی هموطنان در نقاط مختلف کشور، دارای محبوبیت بالایی است و کمتر کسی به آن علاقه نشان نمی دهد. این غذا طبخی بسیار آسان و سریع دارد که علی رقم این موضوع، می توان به عنوان یک وعده غذایی کامل آن را صرف کرد.

غذاهای سنتی مشهد
آش ماست مشهدی

در واقع آش ماست یا همان آش دوغ متلعق به شهر سبزوار است و اصالت آن به این شهرستان بازمی گردد. اما امروزه علاوه بر ساکنین عزیز سبزوار، مشهدی ها نیز به طبخ آن علاقه زیادی نشان می دهند و نام آن را از آن خود کرده اند. برای تهیه آش ماست مشهدی مواد اولیه ای مانند ماست، سینه مرغ، برنج، لپه، سیر، پیاز، شوید خشک، نعنا، برگ بو به همراه ادویه هایی مانند فلفل، نمک، زعفران و .... به کار برده می شود و طعمی خوشمزه را به وجود خواهند آورد. 

تور یک روزه به مشهد با یک کلیک  

آش لخشک

یکی دیگر از غذاهای خوش طعم سنتی مشهد در دسته آش ها، آش لخشک می باشد که تنها یک تفاوت چشم گیر با دیگر آش ها دارد و همین تفاوت، به طور کامل طعم آن را تغییر داده است. در این آش از رشته های بلندی به نام لخشک استفاده می شود که همین دلیل نام گذاری آن می باشد. همچنین وجه تمایز آش لخشک با دیگر آش ها، استفاده عدس به جای حبوبات مختلف در آن است.  

 

غذاهای سنتی مشهد
آش لخشک مشهدی

آش لخشک را می توان منبع قنی آهن دانست که از مقوی ترین غذاهای محلی مشهد به شمار می رود و این به دلیل وجود عدس زیاد در آن می باشد. البته که همراه با عدس به منظور خوش طعم شدن غذا کشک، نعنا داغ، سیر داغ و پیاز داغ نیز در این آش استفاده می شود.

یتیمچه مشهدی، غذایی مقوی و ساده

یتیمچه مشهدی نوعی دیگر از غذاهای سنتی مشهد است که طبخ بسیار ساده ای دارد و ساده ترین مواد اولیه در آن به کار می رود. اما با این وجود دارای مواد مقضی بوده و برای سلامتی بسیار مفید است. البته شما به شهر های مختلف در ایران که سفر کنید انواعی از یتیمچه مشهدی را یافت خواهید کرد که به شکل هی مختلفی طبخ می شوند. 

یتیمچه مشهدی نیز به نوعی خاص مخصوص مشهدی های عزیز درست می شود و طعمی متفاوت از دیگر یتیمچه ها دارد. در طبخ این غذا از بادمجان، لوبیا، عدس، نخود، دارچین، زردچوبه، نمک و فلفل و ... استفاده می شود. البته برخی از مشهدی های عزیز همراه با موارد ذکر شده کشک، گوجه فرنگی و نعنا داغ نیز برای طعم بهتر آن استفاده می کنند. نا گفته نماند که این غذا نیز اصالتی نشابوری دارد و در این شهرستان بهتر یافت می شود. 

غذاهای سنتی مشهد
یتیمچه مشهدی

دیکچه مشهدی، غذایی محلی 

دیکچه مشهدی را می توان یکی از غذاهای محلی و سنتی مشهد دانست که اغلب در ماه محرم و صفر پخته می شود و به صورت نزری ادا خواهد شد. این نوع غذا دارای طعم بی نظیری است که با ترکیب برنج، هل، گلاب، شیر، زعفران، شکر و کره پخته شده و شباهت زیادی به شیر برنج دارد. شما می توانید دیکچه مشهدی را به عنوان دسر میل کنید و از طعم فوق العاده آن، نهایت لذت را ببرید.

غذاهای سنتی مشهد
دیکچه مشهدی

ماقوت و یا مسقطی

ماقوت نوعی حلوا است که برخی از مشهدی ها آن را به عنوان مسقطی مشهدی معرفی می کنند. زغفران و خلال بادام دو مواد غذایی به کار رفته در ماقوت است که بر طعم آن تاثیر بسزایی دارد. جالب است بدانید مردم خراسان در رابطه با ماقوت ضرب المثل یا همان اصطلاحی به عنوان حلوای ماقوتی به از جوهر یاقوتی را به کار می برند که نشانه به خوشمزگی این دسر دارد. 

رشته پلو مشهدی

رشته پلو مشهدی یک نوع غذای بومی مشهدی است که علاوه بر مشهد در استان اردبیل و کرماشاه نیز بسیار معروف می باشد. البته این نوع غذا در شهر های مختلف ایران به شکل های مختلف یافت می شود، اما هیچ یک طعم بی نظیر رشته پلو مشهدی را ندارند. رشته پلو مشهدی اغلب در ایام نوروز در خانه های ساکنین مشهد یافت می شود که آن ها بر این اعتقادن با صرف رشته پلو، رشته کار در همان اول به دست می آید.

غذاهای سنتی مشهد
رشته پلو مشهدی

رشته پلو مشهدی با ترکیبات اصلی مانند ران مرغ، برنج، رشته های پلویی، پیاز، زعفران، سماق، دارچین، روغن کره به همراه نمک و دارچین پخته می شود که نتیجه آنف طعم فوق العاده خوش مزه و عالی خواهد بود. این غذا از آن دسته غذاهای سنتی مشهد است که پیشنهاد می کنم از دست ندهید. 

کوکو شیرین مشهدی، یکی از قدیمی ترین غذاهای مشهدی

کوکو شیرین مشهدی را می توان یکی از قدیمی ترین غذاهای سنتی مشهد دانست که دارای تاریخچه و اصالت مشهدی می باشد. البته این نوع کوکو با طعم شیرین در استان های قزوین و تبریز نیز طبخ می شود و بیشتر به عنوان دسر یا پیش غذا استفاده می گردد. 

غذاهای سنتی مشهد
کوکو شیرین مشهدی

غذای چنگالی مشهد

غذای چنگالی نوعی غذای سنتی مشهد است که شکل و شمایلی مانند نون روغنی با همان طعم را دارد. در این نوع غذا نان خرد کرده را داخل روغن داغ می ریزند و پس از آن شکر، شیره یا عسل را با آن مخلوط می کنند. این غذا به عنوان یک میان وعده سبک و راحت در کمترین زمان و اندکی مواد اولیه پخت خواهد شد و بهترین گزینه برای صبحانه و عصرانه به حساب می آید.  

دیزی سنگی مشهد، یکی از پر طرفدار ترین ها 

دیزی سنگی همانطور که از نامش پیدا است در ظروف سفالی و سنگی به صورت سنتی طبخ می شود. این غذای سنتی مشهدی نوعی آب گوشت با مواد اولیه شامل گوشت، نخود، لوبیا، سیب زمینی، پیاز و ادویه های مختلف می باشد. می توان گفت دیزی سنگی مشهد و یا همان آبگوشت مشهدی، یکی از محبوب ترین غذاهای محلی و سنتی در این شهر است که صرف آن می تواند تجربه ای به یادمان ماندنی از لذیذ ترین غذاهای مشهد را برای شما عزیزن رقم زند. 

غذاهای سنتی مشهد
دیزی سنگی مشهدی

اشکنه قوروت

اشکنه قوروت یکی از خوش طعم ترین و بهترین غذاهای سنتی مشهد است که در سریع ترین زمان و با ساده ترین روش طبخ می شود و برای هر وعده غذایی مناسب می باشد. این غذای سنتی با مخلوط ساییده شدن کشک، روغن، پیاز داغ و مغز گردو پخته می شود که ای مواد مقضی ارزش غذایی بالایی را به آن می بخشند. 

غذاهای سنتی مشهد
اشکنه قوروت مشهد

خورشت ریواس مشهدی

خورشت ریواس یکی از غذاهای سنتی مشهد در فصل بهار است که علاوه بر شهر مشهد، غذای سنتی استان کردستان و خراسان جنوبی نیز به شمار می رود. این خورشت با نوعی گیاه به نام ریواس درست می شود که در فصل بهار در مناطق کوهستانی کشور می روید و بنا به همین دلیل، اغلب نیز در فصل بهار شما می توانید این خورشت را صرف کنید. 

البته علاوه بر موارد ذکر شده، خورشت ریواس در استان هایی که به کوهستان ها دسترسی دارند نیز طبخ می شود و جزء پر طرفدار ترین ها به حساب می آید. برای تهیه خورشت ریواس از ریواس، گوشت، پیاز، شکر، نعنا و جعفری استفاده می شود. همچنین به دلیل وجود ریواس در این خورشت، طعمی ترش را احساس خواهید کرد که بسیار خوش مزه و خوش طعم می باشد.  

قیمه مشهدی

قیمه مشهدی نوعی قیمه مخصوص مشهدی ها می باشد که با همان دستور قیمه عادی طبخ می شود و چندان فرقی با یکدیگر ندارند. تنها وجه تمایز قیمه مشهدی، استفاده ادویه های مختلف مانند جوز هندی، زنجبیل، هل، زعفران و دارچین در آن می باشد که طعم آن را تغییر خواهد داد و بسیار خوشمزه می باشد. 

غذاهای سنتی مشهد
قیمه مشهدی
بیشتر بخوانید :
منابع :