اصفهان - از جاذبه های گردشگری تا آب و هوا

همه چیز در مورد اصفهان

سر فصل های مقاله

اصفهان سومین شهر پرجمعیت در ایران محسوب می شود که همواره از گردشگران تور اصفهان به خوبی پذیرایی می کند. این شهر دیدنی نام های بسیاری را به خود دیده که در ادامه خواهید خواند. اسپاهان یا اسقهان نام قدیم اصفهان در دوره هخامنشی، تیموری، ساسانی بوده که اصلی ترین مکان برای جنگ به شمار می رفته است.  زیرا اسقهان در منطقه ای کویری واقع شده که از سمت غرب به کوه های زاگرس و شهرکرد می رسد. اصفهان از نظر معادن آهن، فولاد، طلا و ... بسیار غنی بوده که حتی مهم ترین کارخانه های آهن و فولاد کشور در شهر اصفهان قرار دارند.

اصفهان
نمایی جذاب از شهر اصفهان و میدان نقش جهان

آب و هوای اصفهان

اصفهان در 430 کیلومتری جنوب تهران در کوهپایه های رشته کوه زاگرس واقع شده است. این شهر از آب و هوای معتدل و فصول معمولی برخوردار می باشد. این شهر در مسیرهای اصلی شمال - جنوب، شرق و غرب قرار گرفته و از نظر ارتفاع و بارندگی مشابه آب و هوای آمریکا است. این شهر تقریباً آب و هوای خشک و بیابانی دارد و از گونه های جانوری و گونه های گیاهی خودرو، فقیر می باشد. این شهر دقیقاً مانند دیگر فلات ایران با بارندگی اندکی مواجه است اما در زمستان دمای هوا به 2 درجه سانتیگراد (27 درجه فارنهایت) و 8 درجه سانتیگراد (47 درجه فارنهایت) می رسد.

امواج سرد گاهی اوقات می تواند درجه حرارت را به -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) کاهش دهد و رکورد کم آن -19.4 درجه سانتیگراد (-2.9 درجه فارنهایت) بوده است. برف حداقل یک بار در هر زمستان می بارد. تابستان ها با اوج گرفتن دما در تیر ماه 36 درجه سانتیگراد (97 درجه فارنهایت) گرم می شود.

اصفهان
آب و هوا و چهره برفی شهر اصفهان

اقتصاد اصفهان

اصفهان نیز مانند دیگر شهر های بزرگ ایران دارای اقتصادی فعال است که نمی توان از کارخانه های بزرگ و صنایع دستی این شهر چشم پوشی کرد. به عنوان مثال فرش بافی، قلمزنی، مینیاتور، ملیله دوزی، کاشی سازی، پولک دوزی، ابریشم بافی، فلزکاری و ... از صنایع دستی نصف جهان هستند که در حال حاضر به کشورای خارجی صادر شده و برای کشور، ارز آوری می کنند.

کارخانه های مهم صنعتی در اصفهان نصف جهان بسیار هستند و نمی توان تک تک آن ها را نام برد که در این چهاچوب تنها به مهم ترین کارخانه های شهر اشاره خواهیم کرد. کارخانه و مجتمع فولاد مبارکه سپاهان، کارخانه ذوب آهن، شرکت پلی اکریل و پالایشگاه اصفهان از شاخص ترین صنایع اصفهان هستند که سهم بزرگی نه تنها در اقتصاد نصف جهان، بلکه در اقتصاد ایران دارند.

کارخانه های سرامیک، ظروف چینی، سیمان، لوازم خانگی، خودرو سازی، منسوجات و ... از دیگر کارخانه هایی می باشند که در گردش اقتصاد اصفهان، نقش عمده ای ایفا می کنند. مسلماً شما هم می دانید علاوه بر مواردی که ذکر شد، جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی اصفهان نیز، تاثیر به سزایی در اقتصاد این شهر دارد.

همانطور که آگاه هستید اصفهان به دلیل پذیرش میلیون ها توریست در طی سال، لقب شهر گردشگری ایران را گرفته و به جرات می توان گفت، نیمی از اقتصاد نصف جهان مربوط به گردشگری است. بدین گونه که با ارز آوری گردشگران خارجی به ایران و خرید آنان از فروشگاه های اصفهان، چرخه اقتصاد به خوبی در شهر می چرخد.

اصفهان
کارخانه ذوب آهن در اصفهان

سیستم حمل و نقل اصفهان

در شهر های مهمی مانند مشهد، تهران و شیراز سیستم حمل و نقل هوایی و زمینی فوق العاده مدرن بوده که شهر اصفهان هم از این قائده مستثنی نیست. در شهر نصف جهان علاوه بر ناوگان حمل و نقل هواپیمایی، ریلی و زمینی، سیستم حمل و نقل درون شهری این شهر هم پیشرفته بوده که در عنوان های بعدی به طور مختصر شرح داده شده اند.

فرودگاه اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان تا قبل از انقلاب اسلامی ایران یک پایگاه هوایی، نظامی بود. پس از انقلاب این فرودگاه پروازهای روزانه به تهران و مشهد را انجام می داد. همچنین پروازهایی به سمت دمشق، دبی، شارجه، کویت و استانبول از این فرودگاه نیز انجام می شود. در فرودگاه ترانسفر های هتل یا تاکسی هایی وجود دارند تا شما را به سمت هتل های اصفهان ببرند. توجه داشته باشید از آنجا که بیشتر افراد به مرکز شهر می روند، می توانید از آن ها بخواهید شما را تا یک مسیری برسانند.

اصفهان
نمای داخلی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

حمل و نقل زمینی اصفهان

از ایستگاه راه آهن نصف جهان یک قطار شبانه به تهران و یک قطار روزانه به مشهد می رود. ایستگاه راه آهن نصف جهان بسیار بزرگ بوده و به دیگر شهرهای ایران نیز مسافرانی را جا به جا می کند. ایستگاه قطار در قسمت قدیمی شهر قرار گرفته و دسترسی به آن با اتوبوس و مترو امکان پذیر است. با اتوبوس شماره 37 از ایستگاه قطار به سمت ترمینال اتوبوس صفه بروید، جایی که می توانید برای اتوبوس شماره 91 به شهر قدیمی تغییر مسیر دهید. بهترین مکان برای پیاده شدن خیابان چهارباغ است که در آن تعداد زیادی هتل، مراکز خرید و تفریحی قرار دارد.

اصفهان
راه ارتباطی اصفهان از طریق راه آهن

با تاکسی های شهر نصف جهان اصفهان می توانید به یزد، تهران، نائین، کاشان، اهواز و شیراز بروید. بزرگراه هایی که در خیابان های بین شهری اصفهان ساخته شده بسیار وسیع بوده و به راحتی می توان از یک شهر به شهر دیگر نقل مکان کرد. توصیه می کنیم از تاکسی های معتبر برای حمل و نقل بیرون شهری استفاده کنید تا هزینه ای اضافی بر شما تحمیل نشود.

اصفهان
تاکسی های مجهز در نصف جهان

چندین پایانه اتوبوس در اصفهان وجود دارد و باید توجه داشته باشید که کدام یک برای شما مناسب تر است. پایانه مسافربری کاوه، صفه، زاینده رود و جی از جمله پایانه های اصلی اتوبوسرانی نصف جهان به شمار می روند. در ترمینال کاوه هر 15 دقیقه اتوبوس به مقصد تهران حرکت می کند. همچنین چند اتوبوس لوکس با استاندارد های اروپایی که مینی بار و صندلی های راحت دارند، از این پایانه حرکت می نمایند. پایانه اتوبوسرانی جِی به مقصد اصلی در شرق اصفهان اختصاص دارد که اتوبوس های آن به سمت یزد، نائین و ورزنه روانه می شوند.

اصفهان
اتوبوس های شهر اصفهان

مترو اصفهان

قطار شهری از دیگر راه های حمل و نقل درون شهری است که بسیار پر سرعت بوده و در کاهش آلودگی هوا، تاثیر به سزایی دارد. شهر اصفهان نصف جهان نیز دارای قطار شهری می باشد که روزانه میلیون ها نفر شهروند و توریست را جا به جا می کند. ایستگاه های قطار شهری به طور مفصل در مقاله مترو اصفهان شرح داده شده که با یک کلیک می توانید هم به عکس مترو اصفهان و هم به ساعات حرکت آن دسترسی داشته باشید.

اصفهان
فضای داخلی مترو اصفهان

اماکن مذهبی اصفهان

صفویان شهر اصفهان را به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبش به عنوان پایتخت انتخاب کردند. همین دلیل باعث شد تا مساجد و کاخ های با شکوهی را در این شهر ایجاد کنند. از جمله این کاخ ها می توان به کاخ هشت بهشت، کاخ عالی قاپو و کاخ چهلستون اشاره کرد. پادشاهان صفوی از آن جایی که شیعه بودند، اسلام را مذهب رسمی ایران قرار دادند و آن را به عنوان عامل همبستگی ملی مردم ایران معرفی کردند. در ادامه این مقاله با جزئیات بیشتر مراکز مذهبی اصفهان و دیگر جاذبه های تاریخی اصفهان آشنا خواهید شد.

پلان مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله اصفهان از جذاب ترین نمونه های کاشی کاری فیروزه ای در ایران و مسجد اصفهان است. طبق روایات ائمه و معصومین (ع) سنگ فیروزه دارای انرژی های مثبت و دفع کننده انرژی منفی و چشم زخم می باشد. وقتی که در کاشی های مسجد، فیروزه به کار برده شده مسلماً با قرارگیری در آن حال و هوای خوبی پیدا خواهید کرد. در مسجد شیخ لطف الله اصفهان مکانی وجود دارد که به دلیل معماری منحصر به فردش صدا را انعکاس می دهد. نقش و نگار های ظریف همراه با هنر کُپ بری، بر زیبایی این مسجد افزوده است.

اصفهان
نمایی دیدنی از کاشی های فیروزه ای مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شاه اصفهان ملقب به مسجد امام اصفهان

مسجد شاه اصفهان یا همان مسجد امام خمینی اصفهان در ضلع غربی میدان نقش جهان قرار گرفته است. مسجد ذکر شده به دستور شاه عباس صفوی برای شادی روح جدّ بزرگوارش، شاه تهماسب یکم ساخته شد. مسجد شاه اصفهان هم مانند مسجد شیخ لطف الله، از کاشی های فیروزه و به سبک 7 خشتی ساخته شده است. مسجد شاه هم مانند دیگر آثار اصفهان مربوط به عصر صفوی می باشد و در لیست آثار ملی ایران جای دارد. در این مسجد کتیبه های سنگی مهمی وجود دارد که توسط خطاطان به نام اصفهان منقوش شده است. کتیبه های مسجد شاه، شاهکار خوشنویسان معروف عهد صفویه مانند علی رضا عباسی و عبدالباقی تبریزی و محمدرضا امامی می باشد. کتیبه باشکوه سر در مسجد امام با دستخطّ علی رضا عباسی، خوش نویس نامدار عصر صفوی نگاشته شده است. تاریخ این کتیبه ی زیبا به سال 1025 هجری شمسی برمی گردد.

اصفهان
مسجد شاه، معرووف به مسجد امام اصفهان

امامزاده بطحانی و زین العابدین در اصفهان

از دیگر اماکن مذهبی اصفهان امامزاده ابراهیم بطحانی می باشد که از جمله امامزاده هایی است که در شهر اصفهان قرار گرفته و دارای شجره نامه ای معتبر می باشد. این امامزاده در محله سنبلان قرار دارد که 2 امامزاده دیگر نیز در آن مدفون هستند ابراهیم بطحانی و قاسم بن حسن بن زید در این آرامگاه جای گفته اند تا مامنی برای عاشقان و دلسوختگان اهل بیت باشند. امامزاده زین العابدین از دیگر مراکز مذهبی در شهر اصفهان است که اتفاقاً در بقعه درب امام دفن شده است. نسب ایشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد که تمامی علماء شیعه و نسب شناس، به این مسئله متّفق القول هستند. طبق نظریه ملاّ هاشم مشهدی و مرحوم مهدوی، شجره نامه و نسب این امامزاده معتبر بوده ولی نه به اندازه امامزاده ابراهیم بطحی. اگر به دنبال اطّلاعات کامل مراکز مذهبی اصفهان هستید به مطلب آن مراجعه نمایید.

اصفهان
امامزاده بطحانی و امامزاده زین العابدین (امامزاده های درب امام اصفهان)

مراکز خرید اصفهان

همانطور که آگاه هستید، مراکز خرید در هر شهری، بسیار مورد توجه گردشگران است. چون می توانند با خرید سوغاتی دوستان و خانواده خود را خوشحال نمایند. از این رو در این قسمت به معرفی برخی از مراکز خرید اصفهان پرداخته ایم که مطالب جامع تر درباره آن ها در مقاله مراکز خرید اصفهان به طور کامل شرح داده شده است.

بازار قیصریه یا همان بازار عبدالرزاق

بازار قیصریه یا همان بازار عبدالرزاق از طولانی ترین بازار های اصفهان و ایران می باشد که با نگاره هایی از پادشاهی عثمانی تزئین شده است. در این بازار مدارس و برخی مسجد ای اصفهان قرار گرفته اند که از طریق این بازار به آنان می توان دسترسی داشت. در بازار قیصریه صنایع دستی بسیاری نظیر مینا کاری، فیروزه کاری، لعاب کاری، چرم، گز، تنقلات، ظروف مسی، تزئینات و صنایع دستی و ... عرضه می شود.

اصفهان
زاویه ای از سر درب ورودی بازار قیصریه نصف جهان

سیتی سنتر اصفهان، لذت خرید و تفریح

سیتی سنتر اصفهان بهترین مکان برای تفریح و خرید است، زیرا در این بازار تمامی امکانات تفریحی و تجاری فراهم شده اند تا خاطره ای ماندگار را در ذهن گردشگران تور اصفهان به جای بگذارد. بازار سیتی سنتر اصفهان، لاکچری ترین بازار نصف جهان است که لقب پنجمین بازار بزرگ جهان را به دوش می کشد. مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان خرید 7 طبقه دارد که بیش از 200 باب غرفه تجاری در آن جای گرفته اند. البته پیشنهاد می نیم با یک کیف سرشار از پول به این مرکز خرید بروید، زیرا بسیار گران قیمت است.

بازار انقلاب اصفهان از دیگر مراکز خرید نصف جهان است که دقیقاً مقابل سی و سه پل است. بازار ذکر شده برای خرید لباس مجلسی بانوان فوق العاده می باشد زیرا قیمت هایی بسیار مناسب و لباس هایی شیک دارد. زمانی که به این بازار بروید با عروس و دامادهایی رو به رو خواهید شد که جهت خرید لباس عروسی و نامزدی به این بازار آمده اند.

اصفهان
طراحی داخلی مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان

تجربه خرید از بازارهای سنتی اصفهان

هیچ توریستی خرید از بازارهای سنتی اصفهان را به خرید از مغازه های لوکس نمی فروشد. زیرا گردشگران خارجی عاشق بازارهای طویل و آجرچین، با سقف های گنبدی و متناسب با اقلیم منطقه هستند. بازار شلوغ، هنر، فرهنگ و قدرت خرید، نحوه چانه زنی و مواد غالب خوراکی مردم را توریست ها بسیار می پسندند. زیبایی نقوش، کاشی کاری همراه با نقاشی دیواری در چهلستون، عالی قاپو، مسجد امام و …به وفور دیده می شود. همین امر موجب شده تا عکّاسان بارها و بارها به اصفهان سفر کنند.

برخی از نقوش سقف های گنبدی این شهر شهرت فراوانی دارند. در بسیاری از تابلو ها و ظروف عتیقه، این نقوش دیده می شوند. نصف جهان پیش از اینکه شهری گردشگری همراه با کسب و کار هتلداری و لیدری باشد، شهرمعماران و هنرمندان بوده است. هر شهری که هنر و فرهنگ اصیل در آن حاکم باشد، بی شک باعث جذب گردشگر درسطح بالا خواهد شد.

اصفهان
بازارهای سنتی نصف جهان و عرضه گلیم و فرش های دستباف

ابنیه های تاریخی اصفهان

در شهر نصف جهان منابع بکر و طبیعی بسیار زیاد است و به خوبی می توان این شهر دیدنی و بی مثال را به نظاره نشست. مراکز تفریحی و گردشگری و ابنیه های تاریخی و باغ های فوق العاده این شهر، هوش و حواس هر بیننده ای را می برد و مجذوب خود می کند. در ادامه مکان های تفریحی و تاریخی نصف جهان را به طور مختصر شرح داده ایم تا با این اماکن بیشتر آشنا شوید.

میدان نقش جهان دومین میدان بزرگ دنیا

میدان نقش جهان اصفهان دومین میدان بزرگ در دنیا بوده که در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است. این میدان، معماری عجیب و غریبی ندارد، اما چرا اینقدر زبان زد و مورد علاقه گردشگران دنیا است را به شما خواهیم گفت. در نگاه اول شاید با خود بگویید یک میدان معمولی شبیه به مسجد و کاشی کاری است. اما با حضور در این مکان بدون شک لب به تحسین میدان نقش جهان خواهید گشود. پوشش های رنگارنگ مردم، درخشش آفتاب بر استخر وسط میدان و آب بازی کودکان در آب یکی از زیبایی های نقش جهان است.

صنایع دستی و توریست های خارجی در میدان نقش جهان و درشکه هایی که صاحبان آن، گواهینامه مخصوص دارند. در این میدان افرادی را خواهید دید که به فروش عینک، گل، زیورآلات و ... مشغولند و گاهی هم به مسیر شما می آیند و می گویند: "از من هم خرید کنید." در این میدان هر آنچه نیاز داشته باشید از رستوران گرفته تا بازار و هتل اصفهان، وجود دارد تا رفاه توریست ها به خوبی تامین شود. این میدان نه تنها یک ابنیه تاریخی، بلکه به واسطه بناهای داخلی خود، یکی از مراکز تفریحی و گردشگری اصفهان نیز محسوب می شود.

اصفهان
درشکه چی ها و کالسکه سواری در میدان نقش جهان

کاخ عالی قاپو اصفهان، خفته در میدان نقش جهان

کاخ عالی قاپو اصفهان در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی بوده که در ابتدا ظاهری ساده داشته که با گذشت زمان در طول سلطنت شاه عباس صفوی طبقاتی به آن افزوده شد تا جلوه ی پادشاهی به خوبی نمایان شود. به دلیل تعدد وزیران و دولت مردان در زمان شاه عباس دوم، دستور رسید که ایوان ستون داری را به این بنا اضافه کنند. عمارت زیبای عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله میسی خفته است.

ارتفاع این ابنیه تاریخی اصفهان 48 متر بوده و 6 طبقه دارد که با راه پله های مارپیچ می توان به طبقات رسید. آنچه که باعث شده عمارت عالی قاپو در لیست آثار بسیار نفیس عهد صفوی قرارگیرد، مینیاتورهای موجود در در داخل کاخ عالی قاپو اصفهان است. این اثر، کار هنرمند معروف آن زمان، رضا عباسی است. همچنین گچبری های آخرین طبقه کاخ عالی قاپو هنر دست استاد مذکور می باشد. طبقه آخر عمارت عالی قاپو به اتاق موسیقی و اتاق صوت هم مشهور می باشد.

اصفهان
کاخ عالی قاپو اصفهان خفته در میدان نقش جهان

کاخ چهلستون اصفهان، یا 20 ستون منعکس در آب

کاخ چهلستون اصفهان یکی دیگر از ابنیه های تاریخی اصفهان است که در واقع 20 ستون دارد و انعکاس آن ها سبب شده چهلستون نام گیرد. مساحت کاخ چهلستون 67000 متر مربع می باشد که بیشترین فضا مربوط به باغ می باشد. احداث این مکان در زمان شاه عباس یکم آغاز شد. در وسط کاخ چهلستون عمارتی منحصر به فرد با 20 ستون وجود دارد. هسته اولیه کاخ چهلستون را، بنایی بلند در مرکز باغ تشکیل می دهد که تالار بین کاخ چهل ستون و غرفه های چهار گوشه آن را پوشش می داد.

در زمان پادشاهی شاه عباس دوم عمارت چهلستون به پایان رسید و در ساختمان مرکزی آن تغییرات فراوانی انجام شد. تالار آینه، تالار ۲۰ ستون و دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه از جمله این تغییرات بودند. دو ایوان کنار سالن پادشاهی و استخر وسیع مقابل تالار 20 ستون از دیگر اضافه های ساختمان بودند. سالن اصلی کاخ مختص به میهمانان خارجی و شخصیت های مهم کشور های دیگر بود. در سالن عمارت چهلستون نقاشی هایی وجود دارد که واقعه های تاریخی ادوار مختلف را بیان می کند. سالن کاخ، در بالای سر خود گنبدی منقوش و زیبا دارد. طرح طلاکوب همراه با لچکی های متنوع از دیگر شاهکار های کاخ چهلستون می باشد.

​​​​​​اصفهان
کاخ چهلستون و درخشندگی آن در شب

کاخ هشت بهشت و سوگلی های شاه

کاخ هشت بهشت روزگاری زیبا ترین کاخ عالم نامیده می شد. این کاخ در زمان شاه سلیمان صفوی در سال 1080 در مجاورت باغ بلبل بنا شد. نکته جالب اینجاست که این باغ وسیع، جزئی از باغ بزرگ نقش جهان بوده است. باغ هشت بهشت در زمان شاه صفوی وجود داشته اما در 2 دوره بعدی یعنی شاه عباس دوم و شاه سلیمان تعداد درختان افزایش یافت. لازم به ذکر است کاخ باغ هشت بهشت، متعلق به زمان شاه سلیمان صفوی می باشد که بازسازی های زیادی در آن انجام شده است.

به گفته برخی مورخان کاخ هشت بهشت اقامتگاه و نشیمن هشت سوگلی حرم پادشاه بوده که 4 نفر در طبقه همکف و 4 نفر دیگر در طبقه اول ساکن بودند. این عمارت دو طبقه با طاق های زیبا و تزئینات فراوانش یکی از ابنیه های بارز معماری عهد صفوی محسوب می شود. کاخ هشت بهشت دارای نام های دیگری نظیر، هشت به هشت و هشت در بهشت نیز می باشد.

​​​​​​اصفهان
کاخ هشت بهشت اصفهان، عمارت سوگلی های شاه

منار جنبان و تکان خوردن مناره ها

منار جنبان اصفهان یکی از آثار باستانی اصفهان است که در سال 1362 از خمینی شهر جدا شد و به اصفهان تعلق یافت. منار جنبان در سال 716 هجری قمری ساخته شده و شیخ عظیم الشانی به نام عمو عبدلله کارلادانی در این محل دفن شده است. کارلادان نام یکی از روستاهای معروف منطقه ماربین می باشد. طول مناره ها 17 متر بوده و دارای عرضی 9 متری هستند. نکته ای که در این ابنیه جالب وجود دارد حرکت کردن مناره ها است. به این صورت که با حرکت دادن یک مناره، دیگری هم تکان می خورد. با این که این اثر تاریخی کمی از مرکز شهر اصفهان دور می باشد، ولی بسیار مورد پسند گردشگران است.

​​​​​​اصفهان
بنای زیبای منارجنبان اصفهان

کلیسای وانک و تار موی حکاکی شده

کلیسای وانک اصفهان از آن دسته کلیساهای تاریخی محله جلفا اصفهان می باشد که دارای موزه ها و اشیاءعتیقه است. این کلیسا به نام کلیسای نجات دهنده هم شهرت دارد. طول عمر این کلیسا به زمان شاه عباس دوم صفوی بر می گردد. در یک قسمت این جاذبه، بر دیواره ها و سقف های آن نقاشی هایی از بهشت و جهنم کشیده شده که آدمی را به تامل وا می دارد. در قسمت موزه کلیسای وانک اصفهان اشیاء گران قیمتی از زمان ارامنه و پادشاهان وجود دارد.

اما بارز ترین این اشیاء، تار مویی است که روی آن متنی زیبا حک می باشد. این متن حک شده با یک میکروسکوب قابل مشاهده است و متن آن، جمله ای از تورات مقدس را نشان می دهد. کسی که این متن را بر روی تار مو حک کرده، واهرام هاکوپیان نام دارد. این متن با قلم مویی از جنس الماس بر روی این مو حک شده که متعلق به دختری 18 ساله است.

​​​​​​اصفهان
نقاشی های کلیسای تاریخی وانک در محله جلفا اصفهان

یک شمع روشن، معمای حمام شیخ بهایی اصفهان

یکی از بناهای اصفهان دارای معمای عجیبی است که به نام حمام شیخ بهایی شناخته می شود. این حمام در طی 100 سال، تنها با یک شمع کار می کرد. حمامی عمومی که سیستم گرمایشی آن همیشه صحیح کار می کرد که منبع حرارت آن، یک شمع بوده است. این مسئله یعنی بیشترین صرفه جویی در انرژی فسیلی! اما بسیاری از دانشمندان هنوز معمای این حمام را حدس نزده و هیچ اطلاعات موثقی در دسترس ندارند. شیخ بهایی یکی از دانشمندان مشهور عهد صفوی می باشد که ساعت آفتابی حرم امام رضا و گنبد آن را طراحی کرده است. این عالم بزرگ طبق وصیت خود در حرم امام رضا مدفون شده و اکنون رواقی را در حرم امام رضا به همین نام اختصاص داده اند.

اصفهان
حمام شیخ بهایی و معمایی مکشوف نشده

سی و سه پل و پل خواجو در نصف جهان

به دلیل وجود زاینده رود، پل های بسیاری بنا شده که باز هم ساخت این پل ها به عهد صفوی بر می گردد. از مهم ترین پل ها در نصف جهان می توان به پل خواجو اصفهان و پل سی و سه پل اصفهان اشاره کرد. سی و سه پل با 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض ساخته شده است. پل مذکور به دستور شاه عباس و زیرنظر سردارش به نام الله وردی خان ساخته شد. معمار پل استاد حسین بنا اصفهانی نام داشت.

در زمان شاه عباس جشن های بسیاری در سی و سه پل برقرار بود که جشن آب پاشان و جشن خواج شویان ارامنه اصفهان، از جمله جشن های مهم بودند که در این پل برگزار می شدند. سی و سه پل یکی از شاهکار های معماری و پل سازی در ایران محسوب می شود که زبان از وصف زیبایی و عظمت منحصر به فرد سی و سه پل قاصر می ماند.

​​​​​​اصفهان
نمای شب سی و سه پل و زاینده رود زیبا

پل خواجو هم از دیگر پل های اصفهان است که از نظر معماری و شهرت، دست کمی از سی و سه پل ندارد. از دیگر نام های پل می توان به پل شاه و پل بابا رکن الدین اشاره کرد. دلیل این نامگذاری، مسیر رفتن به آرامگاه بابا رکن الدین و تخت فولاد می باشد. پل خواجو اصفهان از بناهای شاه عباس دوم بوده که در سال 1060 هجری قمری بنا شده است. در وسط پل خواجو، ساختمانی مخصوص وجود دارد که به بیگلر بیگی شهرت دارد.

این ساختمان برای اقامت موقتی شاه و خانواده اش ایجاد شده بود که هنوز هم در پل خواجو دیده می شود. طاق های پل با نقاشی های بسیار زیبایی مزین شده است. در واقع پل خواجو اصفهان به دلیل معماری و تزئینات کاشی کاری آن از دیگر پل های زاینده رود، مشهورتر می باشد. طول این پل 133 متر بوده و عرض آن به 12 متر می رسد که به سبب قرار گیری این پل در محله خواجو، به این نام معروف شده است.

اصفهان
نمایی خیره کننده از پل خواجو اصفهان

مراکز تفریحی اصفهان

همانطور که آگاه هستید نصف جهان علاوه بر این که جاذبه های تاریخی فراوان دارد، دارای بسیاری از پارک ها و مکان های تفریحی نیز هست که در این بخش قصد داریم به برخی از این مکان های تفریحی اشاره کنیم. البته اگر اطلاعاتی جامع می خواهید، پیشنهاد می کنیم به مطلب مراکز تفریحی و گردشگری اصفهان نیز سر بزنید.

کوه صُفّه، پارک کوهستانی محبوب اصفهانی ها

کوه صُفه یا پارک کوهستانی صفه اصفهان در جنوب شهر، جنوب شرقی کوه دنبه و جنوب رودخانه زاینده رود واقع شده است. اصطلاح "صُفّه" در فارسی از یک کلمه عربی صوفا گرفته شده که به معنی نیمکت سنگی، مبل یا سکوی بلند است. اما درباره منشأ نام این کوه نظرات مختلفی وجود دارد که می توانید به مقاله پارک صفه اصفهان، پاتوق جوانان مراجعه نمایید. این کوه ارتفاعی بالغ بر 2257 متر داشته و از سطح زمین حدود 590 متر ارتفاع دارد.

کوه صُفّه و تپه های اطراف آن به یک پارک زیبا تبدیل شده است که حداقل 100 هکتار را در بر می گیرد. منظره پانورامای شگفت انگیز از کلان شهر اصفهان را می توان از کوه به ویژه در شب دید. یک باغ وحش کوچک با چند حیوان وحشی و پرندگان در پای کوه وجود که می توانید آن ها را مشاهده نمایید. تله کابین و سایر امکانات تفریحی در این پارک تعبیه شده تا گردشگران نهایت لذت را ببرند. شهربازی کوه صفه اصفهان نیز با داشتن وسیله های سرگرم کننده، یکی از مکان های تفریحی محبوب به شمار می رود.

​​​​​​اصفهان
آلاچیق های موجود در پارک صُفه نصف جهان

پارک ناژوان اصفهان، تلفیق سنگ و آب و جنگل

پارک جنگلی ناژوان اصفهان یکی از دوست داشتنی ترین و مهم ترین مراکز تفریحی در این شهر است که بیشتر شهروندان اصفهانی، به این تفرجگاه می آیند تا تلفیق سنگ، آب و جنگل را به نظاره بنشینند. این پارک همسایه رودخانه زاینده رود است که همین امر سبب شده زیبایی بیشتری به پارک دهد. این پارک ۱۲۰۰ هکتار مساحت داشته که می توان این مسیر را با کمک تله کابین مشاهده کرد.

در این پارک جنگلی، جاذبه های دیگری نظیر باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خزندگان، باغ موزه پروانه ها، موزه صدف، تله سیژ و شهر بازی جای گرفته اند که موارد ذکر شده به تنهایی، از مکان های تفریحی و گردشگری اصفهان محسوب می شوند. امکاناتی مثل آلاچیق و باربیکیو در پارک ناژوان تعبیه شده تا به مکانی ایده آل برای تفریحات خانوادگی و دوستانه باشد. آدرس این پارک به این شرح است: اتوبان شهید حبیب اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت

​​​​​​اصفهان
طبیعت پاییزی پارک ناژوان در نصف جهان

پارک آبی آبسار، بهترین مجموعه آبی در نصف جهان

مسلماً مجموعه های آبی از جمله بهترین تفریحات برای تمام سنین است، زیرا می توانند از فواید آب، سونا و جکوزی استفاده برده و از سرسره های مهیج آن، نهایت لذت را ببرند. در این مجموعه آبی 2 بخش قرار گرفته که یکی برای استفاده عموم و دیگری برای افراده ویژه است. سالن استخر این مجموعه آبی 2000 متر مربع می باشد و یک رختکن به ابعاد 500 متر مربع در آن طراحی شده که به "وی آی پی" و "معمولی" دسته بندی می شود.

باغ گل های اصفهان

یکی دیگر از مکان های تفریحی اصفهان، باغ گل های اصفهان می باشد که در سال 1369 به بهره برداریرسیده است. چینش زیبای معماری ایرانی همراه دیدن گل های طبیعی شما را به وجد می آورد، گویی که درون بهشت هستید. باغ گل های اصفهان از بخش های مختلفی تشکیل شده که شامل باغ لابیرنت، باغ صخره ای، باغ رز، باغ گیاهان دارویی و سالن آمفی تئاتر می شود. آدرس باغ گل های اصفهان در ميدان بزرگمهر، ابتدای خيابان سلمان فارسی است.

بهترین رستوران های اصفهان

مسلماً لذت چشیدن طعم های لذیذ در هر شهری، معیار گردشگران است تا با ذائقه و غذای مخصوص به آن دیار آشنا شوند. نصف جهان هم از این امر مستثنی نیست، زیرا بسیاری از غذاها و خوراک های خوشمزه فقط در این شهر یافت می شود. همین امر سبب شد تا برترین رستوران های اصفهان چه سنتی و چه مدرن را به شما معرفی نماییم تا رسالت خود در امر گردشگری را کامل کنیم.

رستوران سنتی نقش جهان، شلوغ ترین رستوران اصفهان

رستوران سنتی نقش جهان اصفهان مکانی فوق العاد خوشمزه که انواع غذاهای محلی، ایرانی و فرنگی را ارائه می دهد. کیفیت غذایی عالی، فضای فوق العاده دنج و زیبا، پرسنلی مجرب و کار کشته و ... از جمله شاخصه های این رستوران هستند. چیدمان رستوران به سبک سنتی بوده که اصالت را با ورود به آن حس خواهید کرد. در رستوران ذکر شده هم تخت های چوبی با پشتی های نرم تعبیه شده هم میز و صندلی های مدرن، این امر به دلیل مشتری مداری رستوران سنتی نقش جهان است که هر کس با هر سلیقه ای، بتواند در این رستوران غذا سفارش دهد.

​​​​​​اصفهان
رستوران سنتی نقش جهان و جلوه نور

رستوران هوگر اصفهان یا خانه ی تاریخی دهدشتی؟

رستوران هوگر اصفهان یکی از رستوران های فوق العاده زیبای شهر است که در واقع، خانه ای تاریخی می باشد. این رستوران به خانه تاریخی دهدشتی نیز معروف بوده و فضای آن کاملاً حال و هوای زمان قاجار را زنده می کند. زمانی که شما وارد این رستوران شوید، پرسنل را با لباس هایی خواهید دید که در زمان قاجار مُد بوده اند. رستوران هوگر دو فضای مجزا (سنتی و مدرن) دارد که پاسخ گوی هر نوع سلیقه ای می باشد. در رستوران هوگر انواع دمنوش های سنتی و نوشیدنی های مدرن سرو می شود که همین موارد بر محبوبیت این رستوران اصفهان بیش از پیش افزوده است.

​​​​​​اصفهان
رستوران هوگر نصف جهان معروف به خانه دهدشتی

رستوران گردان هتل آسمان اصفهان

اکنون نوبت به معرفی یکی از خاص ترین رستوران های اصفهان است. رستوران گردان هتل آسمان از محبوب ترین و لوکس ترین رستوران های این شهر محسوب می شود. مزیتی که این رستوران نسبت به دیگر رستوران ها دارد این است که می توانید چشم اندازی 360 درجه از نمای شهر را داشته باشید. متنوع ترین غذاها را می توان در منو رستوران گردان هتل مشاهده کرد. از غذاهای فرنگی، دریایی و ایرانی بگیرید تا استیک های خوشمزه و آبدار که در این رستوران سرو می شود. این مکان هم به کلیسای وانک و زاینده رود بسیار نزدیک است.

رستوران جارچی باشی اصفهان

رستوران جارچی باشی اصفهان در نوع خود بسیار جالب است. زیرا در یک حمام قدیمی و سنتی اصفهان قرار دارد. در سفر به این شهر، از رستوران جارچی باشی هم سری بزنید چون با یک تیر 2 نشان خواهید زد. یکی این که غذاهای خوشمزه ای را میل خواهید نمود و دیگری این که از جاذبه ای گردشگری دیدن خواهید کرد. داخل رستوران حوضچه هایی پر از آب قرار دارد که حال هوای زمان قدیم را به مشتریان القا می کند. از میان آن همه غذای خوشمزه، توصیه می کنیم قیمه ریزه و دوغ سنتی رستوران جارچی باشی را حتما امتحان کنید. رستوران مذکور به چهلستون و کاخ هشت بهشت نزدیک می باشد.

​​​​​​اصفهان
نمایی از چیدامان رستوران شهرزاد و زیبایی پنجره ها

رستوران شهرزاد از دیگر رستوران های محبوب و مشهور نصف جهان است که معماری اصیل قاجاری به خوبی در آن مشاهده می شود. این رستوران دارای آینه کاری ها و پنجره هایی زیبا بوده که همراه با چیدمان نوستالژیک میز و صندلی ها، فضایی بس فوق العاده در رستوران ایجاد نموده است. کباب های جوجه، غذاهای گیاهی، غذاهای محلی و ... از جمله غذاهای لذیذی هستند که در منو رستوران شهرزاد وجود دارد. این رستوران به تعدادی از هتل های اصفهان نیز نزدیک می باشد. توصیه می کنیم جهت مشاهده بیشتر رستوران ها و کافی شاپ های اصفهان به مقاله مرتبط مراجعه فرمایید.

سوغات اصفهان

تا وقتی نام اصفهان بر زبان جاری می شود، ناخداگاه یاد گَز و پولکی خواهیم افتاد که از جمله خوراکی های لذیذ و سوغاتی اصفهان هستند. همانطور که می دانید گَزهای اصفهان فوق العاده خوشمزه و لطیف هستند که نظیر آن را نمی توان در هیچ کجای جهان یافت. این خوراکی خوشمزه دارای اشکال مختلفی است که شامل گَز سوهانی، گَز مغزدار، گَز ساده، گَز هل دار و ... دسته بندی می شوند.

​​​​​​اصفهان
گَز، سوغات مشهور نصف جهان

پولکی، شیرینی خوشمز ای که می توان همراه چای نوش جان کرد یا در دهان مانند شکلات آن را میل نمود. پولکی تقریبا شباهت بسیاری به نبات های زعفرانی مشهد دارد که البته از نظر شکل و ضخامت قابل مقایسه با یکدیگر نیستند. این شیرینی لذیذ را می توانید در بیشتر بازارهای شهر پیدا کنید، اما پیشنهاد ما به شما برای تهیه ی گز و پولکی این است که بازار های میدان نقش جهان اصفهان را برای تهیه این شیرینی ها اتخاب نمایید.

​​​​​​اصفهان
انواع مختلف پولکی، از دیگر سوغات های نصف جهان

بریان یک غذای لذیذ و اصیل اصفهانی است که بیشتر برای وعده نهار مورد توجه قرار می گیرد. محلی ها و برخی از توریست ها آن را به اشتباه بریانی می نامند که این وجه تسمیه به دلیل مکانی است که این غذا در آن طبخ می شود. غذای محلی فوق الذکر از گوشت گوسفند و ریه آن تهیه شده که بسیار چرب می باشد و به افراد دارای فشار خون و چربی خون توصیه نمی شود. قرمه سبزی، خورش ماست، کله جوش و ... نیز از دیگر غذاهای اصیل نصف جهان هستند.

​​​​​​اصفهان
غذای بریان، غذای اصیل اصفهانی ها و مشهور به بریانی

مشاهیر اصفهان

اصفهان از ایام گذشته تا کنون مشاهیر بسیاری را پروش داده و به ایران تقدیم کرده است. در ادامه به معرفی این مشاهیر می پردازیم. 1- شیخ ابومسعود احمد ابن فرات ضبی رازی اصفهانی. 2- شیخ ابوالحسن علی ابن سهل ازهر اصفهانی.3- حافظ سلیمان ابن احمد مطیر طبرانی.4- صاحب اسماعیل ابن ابوالحسن عباد.5- حکیم شیخ الرئیس ابوعلی حسین ابن عبدالله ابن سینا.6- خواجه نظام الملک حسن ابن علی ابن اسحق طوسی.6- علامه محمد بهاء الدین عاملی.

اصفهان
دانشمند شهیر ایرانی و شهر اصفهان به نام شیخ بهایی

تمامی نام بردگان از وزیران و شیوخ بزرگ دوران های مختلف در اصفهان بوده اند. از این رو علم و تحصیل در دانشگاه های اصفهان بسیار رونق داشته است. خوب است بدانید در میان مردم اصفهان کمتر کسی را پیدا می کنید که بی سواد باشد. از دانشگاه های دولتی اصفهان می توان به دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه شیخ بهایی اشاره کرد. دانشگاه فنی مهندسی گلپایگان، دانشگاه هنر اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان از دیگر دانشگاه های دولتی در این شهر می باشند.

​​​​​​اصفهان
دانشگاه های اصفهان، از معتبر ترین دانشگاه های ایران

محله های نصف جهان، هم قدمت تاریخ

محله دردشت اصفهان: این محله در جنوب خیابان عبدالرزاق قرار گرفته و دارای بازاری قدیمی است که از آن به عنوان ستون اصلی محله یاد می کنند. در محله دردشت اماکن بسیاری نظیر کاروانسرایی کهن، مسجد پاسنگ، حمام دردشت، مسجد آقا نور و ... جای گرفته اند که نزد گردشگران کمتر شناخته شده هستند. معماری محله به گونه ای است که می توان نام شهر کوچک صفوی را بر آن گذاشت.

اصفهان
محله های با صفای شهر اصفهان

محله جلفا اصفهان: محله جلفا اصفهان یک محله ی ارمنی نشین است که کلیسای بیت الحم و کلیسای تاریخی وانک در آن قرار گرفته اند. در این محله ی ارمنی نشین، کلیساهای دیگری نیز برای عبادت مردم محله وجود دارد. علاوه بر مواردی که ذکر شد می توان به بازارهای محله جلفا سر زد و از خرید کردن لذت برد. در زمان شاه عباس صفوی، ارمنی هایی که اصفهان مهاجرت کردند در مکان فعلی سکنی گزیدند و به یاد میهن قدیم خود، نام جلفا را بر آن گذاشتند.

محله جِی: از محله های قدیمی شهر اصفهان محله جِی نام دارد که تا قبل از حمله عرب ها، مشهور به گِی بود. طبق گفته های متون تاریخی، شهر نصف جهان به 2 بخش یهودی نشین و جِی تقسیم می شده است. گابا، گبی، گِی، گابیان، گابیه و جی از نام های شناخته شهر اصفهان و محله جِی هستند. محله مرداویج، کارلادان، گارماسه، طوقچی، پاچنار، کنگاز، لنبان، جویباره، رهنان و ... از دیگر محله های نصف جهان هستند.

اصفهان
محله جلفای نصف جهان، مامن شهروندان مسیحی نصف جهان

مراکز فرهنگی اصفهان

اصفهان که پر از فرهنگ و هنر مختلف می باشد برای هنردوستان هم، مکان های خوبی را فراهم کرده تا سرگرمی آنان نیز تامین باشد. از جمله این مکان ها می توان به فرهنگ سرا ها و سینما ها اشاره کرد. همین امر باعث می شود تا نیاز فرهنگ دوستان در این مورد برطرف شود. در این بخش برخی از مراکز فرهنگی و سینماهای مشهور نصف جهان نام برده می شود پس همراه ما باشید.

سینما چهارباغ، نام قدیم سینما خانواده

سینما چهار باغ، نام قبلی سینمای خانواده کنونی بوده است. در ابتدا سینما چهار باغ با 1 سالن که ظرفیت 460 نفر را داشت آغاز به کار کرد. این سینما در سال 1350 ساخته شد و در سال 95 مورد بازسازی قرار گرفت. سینما چهار باغ بعد از تعمیرات توسط موسسه بهمن سبز، در فروردین 95 با پنج سالن تبدیل به پردیس سینمایی اصفهان شد.

اصفهان
سینما چهارباغ یا همان سینما خانواده سابق

اکنون این پردیس سینمایی یک سالن با ظرفیت 411 نفر، دو سالن 120 و 117 نفره و یک سالن 70 نفره را دارا می باشد. نکته جالب در مورد سالن های سینما چهار باغ این است که نام هرکدام از سالن ها مختص به مکانی تاریخی می باشد. نقش جهان، چهلستون، چهارسوق و شیخ بهایی نام سالن های این سینما است. همچنین سالن کافی شاپ سینما با ظرفیت 25 نفر خدمات خوبی را ارائه می دهد. امکان پذیرایی در هنگام تماشای فیلم از مزیت های کافه سینما می باشد.

سینما سپاهان و سینما قدس اصفهان

سینما سپاهان یکی دیگر از سینماهای اصفهان است که در خیابان چهارباغ عباسی واقع شده است. این سینما از اولین سینماهای اصفهان به شمار می رود. سینما سپاهان در سال 95 مورد بهسازی قرار گرفت و یک سالن 40 نفره را به مجموعه خود اضافه کرد. از دیگر سینماهای این شهر می توان قدیمی ترین آن ها را نام برد. سینما قدس در 30 بهمن سال 54 با نام شهر فرنگ به مردم شناخته شد. در هیاهوی انقلاب که سینما ها را آتش می زدند سینما قدس هم به آتش کشیده شد. بعد از پیروزی انقلاب و چند سال تعطیلی مجدد با نام سینما قدس مشغول به فعالیت شد.

اصفهان
سالن سینما سپاهان در شهر گز و پولکی

سینما فرهنگیان در سال 1344 با نام سینما مهتاب شروع به کار کرد. بعد از پیروزی انقلاب این مکان به آموزش پروش سپرده شد. به همین دلیل نام آن را به سینما فرهنگیان تغییر دادند. سینما سوره هم از دیگر سینماهای اصفهان می باشد که دارای فضای مطلوبی می باشد. این سینما رو به روی هتل شاه عباسی بوده و میهمانان این هتل فاصله اندکی با این سینما دارند. سینما فلسطین و سینما ساحل هم از تازه ساز ترین سینماهای این شهر هستند.

اصفهان یکی از شادترین شهرهای ایران

واقعیت اینجاست که اصفهان با ساختمان های کاشی کاری شده به رنگ فیروزه ای، زرد، سبز و قرمز از رنگارنگ ترین شهر های ایران است. خیابان های سنگ فرش شده دیدنی و دیدن مردمانی شاد و سر زنده که انرژی آن ها هم به شما سرایت می کند. پیر و جوان اصفهانی همیشه و در همه حال مشغول شادی و آواز خواندن هستند. آنان غم فردا و حسرت گذشته را نمی خورند و در ساعات شب یا روز به سمت پل های اصفهان می روند و پایکوبی می کنند. با رزرو هتل در اصفهان و قدم زدن در این شهر به سرعت قامت استوار سالمندان شهر شما را حیرت زده می کند.

علاوه بر این که چهره های شاد و پر انرژی آن ها در این سن و سال ستودنی است. شور و شوقی که از حضور توریست و مسافران در شهر حکم فرماست نیز قابل درک می باشد به خصوص درمیدان نقش جهان که یکی ازمکان های مملو از انرژی مثبت و شادمانی در ایران و یا حتی در دنیا است. نصف جهان تمیز ترین شهر ایران می باشد که مردمانش به شدت با ریختن زباله، حتی کوچک مبارزه می کنند. زیبایی واقعی میدان نقش جهان آن جا نمایان می شود که هر دین و فرهنگی با صمیمیت در کنار هم قدم بر می دارند. در این شهر تبعیض نژادی، قومی، فرهنگی و ... وجود ندارد و تمامی ادیان به طور مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

اصفهان
معماری شاخص در ساختمان های اصفهان

معماری های شاخص اصفهان

اصفهان یکی از شهر های پیشنهادی برای جایگزینی پایتخت در حال حاضر می باشد. این شهر به دلیل موقعیت مکانی مناسب در گذشته مانند زمان صفویان و طاهریان پایتخت ایران بوده است. به همین دلیل انبوه ساختمان های عظیم، زیبا و تاریخی همراه با معماری شاخص در این شهر به چشم می خورد. دسترسی آسان به شهرهای دیگر کشور از مرکز اصفهان بسیار آسان می باشد. این موضوع باعث شده دوباره توجه مسئولین برای انتخاب پایتخت به سمت اصفهان جلب شود.

معماری اصفهان به سبک اسلامی، ایرانی بوده و کاملا با معماری تهران تفاوت دارد. همین مسئله باعث شده تا این دو شهر در نظر مردم متفاوت جلوه کنند. ساختمان های تهران اغلب ساختمان هایی شیک، به روز و مدرن هستند. حال آنکه هتل های اصفهان و مساجد آن با گنبد و کاشی های فیروزه ای زبانزد مردم دنیا هستند. اصفهان رتبه اول تخت نشینی در سفره خانه ها و صنایع دستی را به خود اختصاص داده است. وجود حوض های آبی، فواره و دیوار های فیروزه ای نماد این شهر می باشند. بدون شک روزی که معماری در اصفهان به سبک تهران تغییر کند، تعداد توریست به شدت در این شهر کاهش خواهد یافت. زیرا بافت شهر عوض شده و دیگر از صفا و صمیمیت های گذشته خبری نخواهد بود.

 

شخصیت مردم اصفهان

همه جای دنیا مردم اصفهان را به خسیس بودن می شناسند اما این فقط در طنز صحت دارد. اصفهانی ها بسیار حسابگر بوده و خرج و برج اضافی نمی کنند. ولی در مواقعی که میهمانی دارند دست و دلبازی آنان ستودنی است. در همه جا می گویند که شخصیت مشهدی ها و اصفهانی ها شبیه به هم می باشد. زیرا هر دو اهل چانه زنی بوده و سعی می کنند کالایی را با کمترین قیمت تایین شده به دست آورند. اصفهانی ها رسم دارند برای میهمان خود ظرفی پر از میوه بگذارند تا این که میوه ها را تعارف میهمان کنند.

همین نشان دهنده مهمان نوازی و دست و دلبازی آنان است. مردم این شهر اهل حساب و کتاب بوده و به قول گذشتگان دخل و خرج خود را می سنجند. همین امر باعث می شود تا پیشرفت کرده و برای خود ثروتی را به هم زنند. ولی از تمام این حرف ها که بگذریم اقوام اصفهان مردمانی خونگرم، دوست داشتنی، مهربان و شاد دارد. همین دلایل علاوه بر جاذبه های اصفهان باعث شده تا این شهر پر از توریست شود.

هتل های اصفهان در یک نگاه

در زمان های گذشته کاروانسراهایی وجود داشتند تا تاجران و مردم عادی بتوانند شب را به صبح رسانده و کمی در مسیر استراحت کنند. در حال حاضر این کاروانسراها جای خود را به هتل های اصفهان داده اند که از نظر تنوع فوق العاده می باشد. در ادامه به معرفی برخی از هتل های اصفهان می پردازیم.

هتل عباسی اصفهان، کاروانسرایی مجلل

هتل عباسی اصفهان یکی از قدیمی ترین و مجلل ترین هتل های جهان در قالب کاروانسرا است. این کاروانسرای مجلل به ثبت جهانی یونسکو رسیده و مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد. قدمت هتل عباسی اصفهان به 400 سال قبل باز می گردد. بنابر این با رزرو هتل عباسی علاوه بر اقامت می توانید از یک اثر تاریخی بازدید کنید. همین امر باعث شده تا گردشگران رزرو این هتل اصفهان را برای ارضای حس کنجکاوی انجام دهند. جالب است که بدانید این هتل در بین هتل های ایرانی محبوب تر است. با سفر به اصفهان و اقامت در هتل شاه عباسی در گذشته زندگی کنید. این هتل با بازسازی و مرمت های هنری و نقاشی های زیبا بسیار دیدنی و دوست داشتنی است.

​​​​​​اصفهان
هتل عباسی اصفهان و نمایی از محوطه هتل

هتل پارسیان کوثر اصفهان؛ همسایه سی و سه پل

هتل پارسیان کوثر اصفهان یکی از هتل های پنج ستاره در اصفهان می باشد که همسایه سی و سه پل است. امنیت این هتل مثال زدنی است و منظره زیبا و جو خوب حاکم بر آن بسیار عالی است. هتل ذکر شده از زیبا ترین هتل های اصفهان به دلیل فضای خوب طبیعی و زاینده رود محسوب می شود. این هتل نام های زیادی داشته و در حال حاضر با نام کنونی مشغول فعالیت است. پیش از انقلاب اسلامی نام این هتل شرایتون بوده و مدتی کوروش نام داشت. بعد از پیروزی انقلاب و واگذاری این هتل به بنیاد مستضعفان به نام فعلی تغییر نمود. در اصل این هتل زیبا، زیرگروه هتل های بین المللی شرایتون در کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی می باشد.

​​​​​​اصفهان
هتل پارسیان کوثر اصفهان همسایه زاینده رود

هتل آسمان اصفهان و تنها رستوران گردان شهر

هتل آسمان اصفهان از آن دسته ای است که خاص ترین هتل شهر محسوب می شود. همچنین مرتفع ترین هتل در شهر زیبای اصفهان هم به شمار می رود. خاص بودن آن مربوط به رستوران گردان هتل در بالاترین طبقه می باشد. این رستوران باعث شده تا نگاه توریست ها را بیشتر به سمت هتل آسمان جذب کند. هتل مذکور رو به روی پل فلزی واقع شده و دسترسی شما به کلیسای وانک و زاینده رود بسیار آسان خواهد بود.

هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان همجوار کاخ هشت بهشت

هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان یک هتل چهار ستاره در منطقه چهار باغ عباسی می باشد که همجواری آن با کاخ هشت بهشت، این هتل را به اتخابی عالی برای گردشگران تبدیل کرده است. هتل فاصله اندکی تا سی و سه پل و پل خواجو دارد. همچنین برای رفتن به چهل ستون، سفره خانه های سنتی، میدان نقش جهان و بازارهای دیدنی شهر مشکلی نخواهید داشت. بیشتر هتل های اصفهان در خیابان چهار باغ وجود دارد اما هتل عالی قاپو محبوب تر است. این هتل با وجود امکاناتی همچون استخر، سونا، رستوران ایتالیایی، بوفه صبحانه مفصل، اتاق های دلباز محبوب گردشگران می باشد. در هتل نام برده شده امکاناتی برای معلولین تدارک دیده شده تا راحتی بیشتری داشته باشند. پارکینگ هتل پارسیان عالی قاپو کمی دورتر از درب ورودی می باشد. جهت اطلاعات بیشتر درباره هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان کلیک کنید.

​​​​​​اصفهان
نمای خارجی هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان

هتل پیروزی اصفهان، میزبانی مهربان

هتل پیروزی اصفهان یک هتل چهار ستاره است که در منطقه چهارباغ پایین واقع شده و با رویی گشاده از میهمانان خود، میزبانی می کند. این هتل با قدمت بالا در ارائه خدمات هتلداری، توانسته است رضایت گردشگران را به خوبی جلب نماید. این هتل در سال 1354 بنا شد و در سال 1395 مورد بازسازی قرار گرفت. رزرو این هتل بهترین انتخاب است، زیرا برای مراجعه به بازار بزرگ اصفهان، عالی قاپو و میدان نقش جهان اصفهان مشکلی نخواهید داشت. در بین هتل های اصفهان، هتل فوق الذکر در زمره هتل هایی است که توجه ویژه ای به معلولین داشته که اتاقی مخصوص این عزیزان را تعبیه نموده است.

​​​​​​اصفهان
هتل پیروزی اصفهان

هتل خواجو اصفهان، انتخابی مقرون به صرفه

هتل خواجو اصفهان انتخابی عالی برای اقامت مقرون به صرفه است. به همین دلیل این هتل علاقمندان زیادی در بین قشر متوسط دارد. گردشگران با رزرو هتل خواجو اصفهان باید بدانند، در مرفه ترین منطقه شهر اقامت دارند. در این هتل امکانات و خدمات بسیار مناسب بوده و توقع میهمانانش را به خوبی برآورده می کند. از نظر سطح کیفیت غذایی و خدمات می توان گفت از 10 نمره 6 نمره کسب کرده است.

​​​​​​اصفهان
محوطه بیرونی هتل خواجو اصفهان

هتل سفیر اصفهان 4 ستاره ای قیمت مناسب

هتل سفیر اصفهان 4 ستاره ای قیمت مناسب است که می توانید با انتخاب آن، اقامتی عالی در شهر نصف جهان داشته باشید. این هتل دارای امکانات و خدماتی مطلوب بوده که در یکی از بهترین خیابان ها واقع شده است. خیابان آمادگاه به خیابان چهارباغ عباسی نزدیک بوده و با میدان نقش جهان فاصله ای اندک دارد. از نظر کیفیت هتل سفیر با یک هتل 5 ستاره برابری می کند و پرسنل آن با رویی گشاده از شما استقبال می کنند.

هتل زهره اصفهان و نقش و نگارهای زیبا

هتل زهره اصفهان یکی از زیبا ترین هتل های 3 ستاره این شهر محسوب می شود. این هتل اصفهان با نقش و نگار های زیبایی که در سقف و دیوار های خود دارد زبان زد است. این هتل با این که قیمت مناسبی داشته اما امکانات بسیار خوبی را در اختیار میهمانان خود قرار می دهد. اتاق عروس هتل زهره دیزاینی بسیار شیکی دارد که برای ماه عسل زوجین مناسب است. با رزرو هتل مذکور لحظه های خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنید.

هتل جهانگردی ماهان اصفهان از زیر مجموعه هتل های جهانگردی ایران می باشد. این هتل اصفهان دارای خدمات و امکانات مطلوبی بوده که لبخند رضایت را برلب میهمانان خود می نشاند. هتل ماهان دارای اتاق هایی متوسط و بسیار تمیز می باشد که با پرسنلی مجرب میهمانان را راهنمایی می کنند. این هتل اصفهان از نظر هزینه اقامت بسیار مناسب است.

​​​​​​اصفهان
لابی زیبای هتل زهره اصفهان

هتل ونوس اصفهان و هتل اسپادانا

هتل ونوس اصفهان تنها هتل سه ستاره ی اصفهان است که مجهز به استخر می باشد. البته این هتل در زمره هتل های 3 ستاره تاپ قرار می گیرد. شاید در طی ماه های آینده تبدیل به هتلی چهار ستاره شود. اتاق های زیبا و دلباز هتل ذکر شده همراه با امکاناتی مطلوب باعث شده تا شهرت خوبی را برای خود کسب کند. هتل ونوس در خیابان آمادگاه قرر دارد که با نقش جهان 7 دقیقه پیاده روی دارد. هتل اسپادانا یک هتل سه ستاره دیگر اصفهان می باشد که در بلوار آئینه خانه جای گرفته است. این هتل هم جوار با هتل پارسیان سوئیت بوده و دسترسی آسانی به زاینده رود دارد. هتل اسپادانا یک هتل مقرون به صرفه است که از امکانات و خدمات خوبی برخوردار می باشد. از این هتل تا میدان نقش جهان 13 دقیقه پیاده روی، راه دارد.