شهر اصفهان | نصف جهان

اصفهان به خاطر معماری زیبای اسلامی، پل‌های سرپوشیده، مسجد و مناره‌های منحصر به‌فردش نصف جهان نامیده می شود.

اصفهان، تاریخچه و تحقیق درباره اصفهان

اصفهان یا اسقان شهری در ایران مرکزی و جنوب تهران و مرکز استان اصفهان است. پارس ها آن را "نصف جهان" می نامند ، به معنای "نیمی از جهان" است. با توجه به کاشی کاری بسیار زیبای دستی و میدان عمومی باشکوه ، یکی از زیباترین شهرهای جهان در نظر گرفته شده است.شهر باستانی اصفهان به مدت طولانی پایتخت ایران از 1598 تا 1722 بود امروزه کارخانه های منسوجات و فولاد جای خود را در این شهر به دست می آورند معماری آن ، بلوارهای درختی این شهر آن را به یکی از برجسته ترین های ایران تبدیل کرده است.
مورخان در ابتدا اسپاهان ، سپاهان یا اصفهان را به عنوان پایگاه دفاعی و نظامی ثبت کرده اند. قلعه های تاریخی آتشگاه ، سارویه ، تباروک ، کوهان دژ و باغ دژ بودند. قدیمی ترین آنها قلعه سفید و زمین های تمیجان از دوران ماقبل تاریخ است. روستای تاریخی ابیانه ، یک جاذبه دیدنی در سطح کشور  در بین سایر آثار تاریخی نیز دارای ویرانه ها و معابد آتش ساسانی است. در طول قرن 17 و 18th ، استان اصفهان با تبدیل شدن به پایتخت پارس صفوی ، از استانداردهای بالایی برای رونق برخوردار بود. در حالی که شهر سپاهان (اصفهان) محل سلطنت آنها بود ، کاشان محل تعطیلات و اوقات فراغت آنها محسوب می شد. 
استان اصفهان امروز فرقه های مختلفی را در بر می گیرد. اکثر مردم این استان فارسی زبان هستند ، اما لختی بختیاری ، گرجی ، ارمنی ، قشقایی و یهودیان پارسی نیز در این استان ساکن هستند. زبان رسمی استان فارسی است ، گرچه اقوام و مختلف از زبان خود مانند جودو فارسی ، ارمنی ، گرجی ، قشقایی ترکی یا لختی بختیاری تبعیت می کنند. استان اصفهان به دلیل شخصیتهای مشهور خود مانند نویسندگان ، شاعران و دیگر چهره های برجسته که متولد و بزرگ شده اند یا در این قلمرو زندگی کرده اند مشهور است.

نقش جهان
نقش جهان

اقلیم در اصفهان چگونه است؟

این شهر در 430 کیلومتری جنوب تهران در کوهپایه های رشته کوه زاگرس واقع شده است. این شهر از آب و هوای معتدل و فصول معمولی برخوردار است. اصفهان در مسیرهای اصلی شمال - جنوب و شرق - غرب از کنار ایران واقع شده است. از نظر ارتفاع و بارندگی مشابه آمریکا است. این شهر دوقلوی فرایبورگ است و خیابان فرایبورگ در اصفهان مشهور است. به همین دلیل رزرو هتل های اصفهان بسیار رونق دارد.
اصفهان آب و هوای خشک را تجربه می کند ، دقیقاً مانند بقیه فلات ایران با بارندگی اندک است. در ژانویه زمستانهای سرد با دمای بین -2 درجه سانتیگراد (27 درجه فارنهایت) و 8 درجه سانتیگراد (47 درجه فارنهایت) دارد. امواج سرد گاهی اوقات می تواند درجه حرارت را به -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) کاهش دهد و رکورد کم آن -19.4 درجه سانتیگراد (-2.9 درجه فارنهایت) است. برف حداقل یک بار در هر زمستان می بارد. تابستان ها با اوج گرفتن دما 36 درجه سانتیگراد (97 درجه فارنهایت) در ماه تیر اصفهان گرم می شود اما شبهای دلپذیر از 21 درجه سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) منتظر گردشگران هستند. 

رشته کوه زاگرس
رشته کوه زاگرس

راه ارتباطی اصفهان به وسیله هواپیما

فرودگاه بین المللی اصفهان یا شهید بهشتی اصفهان (IATA: IFN) (ایکائو: OIFM) یک پایگاه هوایی نظامی قبل از انقلاب بود. پروازهای روزانه به تهران و مشهد در فرودگاه اصفهان وجود دارد. همچنین پروازهایی به دمشق ، دبی ، شارجه ، کویت و استانبول نیز وجود دارد. از فرودگاه می توانید یک ماشین با قمیتی حدود 350،000 IRR (آوریل 2016) به مرکز شهر برسید. توجه داشته باشید از آنجا که بیشتر افراد به هر حال به مرکز اصفهان می روند ، همیشه می توانید از مردم بخواهید شما را به آنجا برسانند. مطمئن باشید که قبلاً در مورد قیمت با راننده ماشین به توافق رسیده اید یا اصرار کنید که راننده از تاکسی متر استفاده می کند. مراقب باشید ، زیرا برخی از رانندگان تاکسی متر را روشن می کنند و آن را از وسط مسیر خاموش می کنند. در آوریل 2019 فرودگاه اصفهان ، در حالی که واقعاً تجهیزات یک فرودگاه بین المللی را نداشت ، اما ورود کسانی را که برای اولین به ایران سفر میکنند مجوز می دهد. 

فرودگاه بین المللی اصفهان
فرودگاه بین المللی اصفهان

راه ارتباطی اصفهان به وسیله قطار و خطوط جاده ای

از ایستگاه راه آهن اصفهان یک قطار شبانه به تهران و یک قطار روزانه به مشهد می رود. هیچ قطاری به شیراز از این شهر وجود ندارد. قطار شبانه از تهران به اصفهان برای خوابیدن در محفظه 6 تختخواب کوچک 350،000 IRR هزینه دارد.
ایستگاه قطار در اصفهان بسیار دور از شهر قدیمی واقع شده است. با اتوبوس شماره 37 از ایستگاه قطار به سمت ترمینال اتوبوس صفه بروید ، جایی که می توانید برای اتوبوس شماره 91 به شهر قدیمی تغییر مسیر دهید. بهترین مکان برای پیاده شدن خیابان چهارباغ است که در آن تعداد زیادی خوابگاه ، هتل های اصفهان ، کافه و مکان برای گشت و گذار قرار دارد.

راه ارتباطی بوسیله قطار
راه ارتباطی با قطار

ماشین در اصفهان

اصفهان در بزرگراه ها از خدمات خوبی برخوردار است. مسیرهای اتومبیلرانی به پایتخت ایران یعنی تهران ، قم ، نائین ، کاشان ، ورزنه ، شیراز ، یزد و اهواز وجود دارد. 

اتوبوس در اصفهان

اصفهان با اتوبوس به اکثر نقاط ایران وصل است. چندین پایانه اتوبوس در اصفهان وجود دارد و باید توجه داشته باشید که کدام یک برای شما مناسب تر است. کاوه ، صفه ، زاینده رود و جی ترمینال های اصلی اتوبوس های شهر اصفهان هستند. در ترمینال کاوه هر 15 دقیقه اتوبوس به / از تهران وجود دارد. همچنین چند اتوبوس لوکس با اصطلاح "استاندارد اروپایی" (صندلی های بسیار راحت ، مینی بار باز و غیره) وجود دارد. بلیط تهران با بلیط های لوکس 30000 IRR هزینه دارد.
اتوبوس ترمینال جی به مقصد اصلی در شرق اصفهان اختصاص دارد ، از جمله ورزنه (معروف به کویر و سبک زندگی سنتی) ، نائین و یزد.

اتوبوس اصفهان
اتوبوس اصفهان

راههای ارتباطی و حمل و نقل درون شهری در اصفهان

با اتوبوس می توان در اصفهان به آسانی رفت و آمد داشت و به اغلب جاذبه های گردشگری به آسانی دسترسی داشت. یک سفر درون شهری اصفهان با اتوبوس IRR10000 (نوامبر 2016) هزینه دارد. شما می توانید این هزینه را به طور مستقیم به راننده پرداخت کنید ، یا کارتهای بدون تماس چند مسافرتی را در غرفه های ایستگاه خاص اتوبوس خریداری کنید. توجه داشته باشید که در هر اتوبوس بخش های جداگانه خانوم و آقا وجود دارد. از ترمینال اتوبوس کاوه ، اتوبوس 91 را که از خیابان چهارباغ پائین به سمت مرکز شهر حرکت می کند را مد نظر داشته باشید تا بتوانید از جاذبه های مرکزی شهر بازدید کنید. مترو اصفهان نیز وجود دارد. یک سفر درون شهری با مترو IRR10000 (نوامبر 2018) هزینه دارد که می توانید از کارتهای بدون تماس چند مسافرتی در هر دفاتر فروش بلیط ایستگاه مترو استفاده کنید.

تاریخ طلایی اصفهان مربوط به سلسله صفویه در اصفهان

تاریخ طلایی اصفهان مربوط به دوران صفویه می شود که در ادامه با آن اشنا می شوید. صفویه یا صفویان نام سلسله ‌ای ایرانی و شیعه بوده که در سال‌های 880 تا 1101 هجری‌ خورشیدی بر ایران فرمانروایی می‌ کردند. بنیانگذار سلسله پادشاهی صفوی، شاه اسماعیل یکم نام دارد. مراسم  تاجگذاری این شاه در سال 880 در تبریز انجام شد. آخرین پادشاه حقیقی صفوی هم شاه سلطان حسین است که در سال 1101 خورشیدی در جنگ افغانها شکست خورد. شاه نام برده شده بسیار سخاوتمند بوده که هتل شاه عباسی امروز اصفهان را به مادر خود هدیه نمود. مادر شاه سلطان حسین هم تمامی املاک خود را وقف مردم کرد تا از آن استفاده کنند. نام قدیم هتل شاه عباسی ( کاروانسرای عباسی ) بوده است.

دوره صفویه از مهم ترین و طلایی ترین دوران تاریخی ایران و اصفهان محسوب می ‌شود. زیرا این سلسله توانست 900 سال بعد از نابودی حکومت ساسانیان، یک حکومت پادشاهی واحد ایرانی را در اصفهان فرمانروایی کند. در زمان ساسانیان بود که سرتاسر ایران تحت فرمانروایی یزدگرد قرار داشت.  پس از اسلام، چندین حکومت ایرانی مانند صفاریان، سامانیان، آل بویه و سربداران تشکیل شدند تا وحدتی یکپارچه به‌ وجود بیاورند. ولی هیچکدام نتوانستند مانند هخامنشیان و ساسانیان، تمام ایران را تحت پوشش خود قرار دهند.

اصفهان و تاریخ جنگ بین صفویان و امپراتوری عثمانی

در این دوران پادشاهی، روابط اصفهان، ایران و کشورهای اروپایی به دلیل دشمنی امپراتوری عثمانی با صفویان وسعت یافت. همین مسائل باعث شد تا بازرگانی (به ویژه تجارت ابریشم از ایران) گسترش فراوانی پیدا کند. در دوره صفوی جنگ های بسیاری میان ایران با حکومت عثمانی در باختر و ازبکها در خاور کشور رخ داد. علت این جنگ‌ ها مسائل عرضی و مذهبی پادشاهان بوده است. زمان صفویان در اصفهان زمینه سازی های خوبی برای مسائل نظامی، فقه شیعه، هنر (معماری، خوشنویسی، و نقاشی) فراهم شد. همین دلایل باعث شد تا این زمینه ها از اصفهان به دیگر شهر های ایران هم  نفوذ کند و باعث پیشرفت و رونق اصفهان شود.

سرداران جنگی، فقها و هنرمندان اصفهان در سلسله صفویه

از سرداران جنگی نامدار این دوره می‌ توان قرچقای خان، اللّه‌ وردی خان و امامقلی خان اشاره کرد. هر سه افراد مذکور، از سرداران شاه عباس یکم بوده اند. از فقها و دانشمندان نامی اصفهان در این دوره می توان نام میرداماد، فیض کاشانی، شیخ بهایی، ملاصدرا، و علامه مجلسی را برد. هنرمندان مشهوری همچون رضا عباسی، علیرضا عباسی، میرعماد، و آقامیرک در زمان صفویان نامدار بودند. این مشاهیر از نامی های مطرح شده در جهان نیز می باشند.

بازار قیصریه و بازار مسگر ها اصفهان

بازار قیصریه از طویل ترین بازار های اصفهان می باشد که با نقاشی هایی از امپراطوری عثمانی تزئین شده است. در این بازار به مدرسه ها و دیگر مساجد اصفهان خواهید رسید. در بازار قیصریه می توان انواع صنایع دستی، چرم، گز، تنقلات و ... را پیدا کرد. یکی دیگر از بازار های معروف اصفهان بازار مسگر ها می باشد. این بازار انواع ظروف مسی از قابلمه تا قهوه جوش را تولید و عرضه می کند. در بازار مسگر ها، مرغوب ترین مس ها را خواهید یافت و با خرید از آنها غذایی سالم را طبخ خواهید کرد.

 معمای حمام شیخ بهایی اصفهان

یکی از بناهای اصفهان دارای معمای عجیبی است که به نام حمام شیخ بهایی شناخته می شود. این حمام در طی 100 سال، تنها با یک شمع کار می کرد. حمامی عمومی که سیستم  گرمایشی آن همیشه صحیح کار می کرد که منبعش حرارت شمعی بوده است. این مسئله یعنی بیشترین صرفه جویی در انرژی فسیلی! اما بسیاری از دانشمندان هنوز معمای این حمام را حدس نزده و هیچ اطلاعات موثقی در دسترس نیست. شیخ بهایی یکی از دانشمندان مشهور عهد صفوی می باشد که ساعت آفتابی حرم امام رضا و گنبد آن را طراحی کرده است. این عالم بزرگ طبق وصیت خود در حرم امام رضا مدفون شده و اکنون رواقی را در حرم امام رضا به همین نام اختصاص داده اند.

منار جنبان اصفهان

منار جنبان یکی از آثار باستانی اصفهان است که در سال 1362 از خمینی شهر جدا شد و به اصفهان تعلق یافت. منار جنبان در سال 716 هجری قمری ساخته شده و شیخ عظیم الشانی به نام عمو عبدلله کارلادانی در این محل دفن شده است. کارلادان نام یکی از روستاهای معروف منطقه ماربین می باشد. طول مناره ها 17 متری بوده و دارای عرضی 9 متری هستند. نکته ای که در این ابنیه جالب وجود دارد حرکت کردن مناره ها می باشد.  به این صورت که با حرکت دادن یک مناره، دیگری هم تکان می خورد.

معرفی بهترین هتل ها دیدنیها ومراکز تفریحی رستوران ها و کافی شاپ مراکز خرید و بازار ها مراکز مذهبی و آرامگاه ها راهنمای مسافران

جاذبه ها گردشگری اصفهان

میادین و خیابان های دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان نیز به عنوان میدان شاه یا میدان امام-1602 شناخته می شود. این میدان شامل دو مسجد ، یک کاخ و بازار است. این میدان بعد از میدان Tiananmen در پکن بزرگترین میدان تاریخی عمومی جهان است و یکی از میراث جهانی یونسکو است. این میدان از دوره صفویه با بناها احاطه شده است. این مکان بسیار محبوب برای مردم محلی برای پیک نیک در روزهای جمعه و تعطیلات است.
میدان کوهن (میدان کوهن)، میدان شهشهان، بلوار چهارباغ - 1596 ، قدمت آن از دوران صفویه ، خیابان مشهورترین تاریخی در تمام ایران است. بلوار چهارباغ خواجوو

مساجد در اصفهان

مساجد خیره کننده اصفهان یکی از زیباترین و جالب ترین های جهان است. مسجد امام (مسجد Shah قبل از انقلاب ایران) ، در میدان نقش جهان واقع است. در دوره صفویه ساخته شده ، نمونه ای عالی از معماری اسلامی ایران است و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری فارسی به حساب می آید. به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. درخشش آن عمدتا به دلیل زیبایی کاشی های معرق هفت رنگ و کتیبه های خوشنویسی است.
مسجد شیخ لطف الله - یکی از شاهکارهای معماری معماری ایرانی صفوی ، این مسجد از زیباترین های ایران به حساب می آید. ساخته شده در 1602 توسط شاه عباس اول و توسط معمار ارشد خود ، شیخ بهایی طراحی شده است. این مسجد به عنوان یک مسجد خصوصی برای خانواده سلطنتی طراحی شده است و به همین دلیل هیچ مناره ای ندارد. یک تونل از مسجد تا کاخ سلطنتی در سراسر میدان وجود دارد.
مسجد حکیم - یکی از قدیمی ترین مساجد اصفهان است. ساخته شده توسط شاه عباس دوم بین سالهای 1656 و 1662. واقع در محل مساجد قرن  دهم است. این مکان تا زمانی که در سال 1956 کشف شد در گل دفن شده بود.
مسجد جام جم از اصفهان این نخستین بنای اسلامی است که در شهر شروع به کار کرد و طرح چهار حیاط کاخ های ساسانی را نمایش می دهد. یکی دیگر از رستوران خوب اصفهان، رستوران نقش جهان اصفهان است که در میدان نقش جهان قرار دارد.

مسجد جامع اصفهان (عتیق)
مسجد جامع اصفهان (عتیق)

کاخ ها در اصفهان

کاخ عالی قاپو (کاخ سلطنتی) - اوایل قرن 17. چهل و هشت متر ارتفاع دارد و هفت طبقه وجود دارد که هر یک با یک پله مارپیچ بلند و نفس گیر در دسترس هستند. در اتاق موسیقی طبقه ششم سوله های دایره ای عمیق در دیوارها یافت می شود که دارای نه تنها زیبایی بلکه آکوستیک نیز هستند. سرشار از نقاشی های دیواری طبیعت گرایانه توسط رضا عباسی ، نقاش دربار شاه عباس اول و شاگردان او است. نقوش گل ، حیوان و پرنده وجود دارد.
تالار اشرف (کاخ اشرف) - 1650.
هشت بهشت (کاخ هشت بهشت) - 1669: بنا به گزارش ها بنا به اهداف اقامتی حرم پادشاه ساخته شده است.
چهل ستون (کاخ چهل ستون) - 1647: به آن کاخ چهل ستون گفته می شود ، همانطور که بسیاری از ستون ها وجود دارد ، و در ایران  40 معنای بسیاری دارد. در واقع بیست ستون وجود دارد و تصویر آنها در استخر جلوی بنا منعکس شده است که ممکن است نام آن نیز از همین خصیصه دریافت شده باشد. کارکرد این کاخ برای برگزاری مراسم های مذهبی - ملی و جشنواره های سلطنتی و دریافت سفیران و میهمانان سلطنتی بود. در واقع در زمره هتل های اصفهان مجلل در گذشته محسوب می شد.

عمارت عالی قاپو اصفهان
عمارت عالی قاپو اصفهان

مدارس در اصفهان

مدرسه ی صدر، مدرسه ی خواجو ، مدرسای شاه (امام جعفر صادق بعد از انقلاب). این مجموعه در زمان سلطان حسین ، پادشاه صفوی ساخته شده است تا به عنوان یک مکتب کلامی و روحانی خدمت کند تا افرادی که علاقه مند به چنین علوم بودند را آموزش دهند. گنبد و قسمت بیشتر دیوارها با آجرهای زرد روشن پوشیده شده است که احساس سبکی و آرامش را به نظاره گر می بخشد. دروازه ورودی که با نمای طلا و نقره تزئین شده و کاشی کاری داخل ساختمان شاهکارهای زیبایی از هنر و صنعت است. حیاط مرکزی با استخر و باغ خود در دو سطح طاق ها را احاطه کرده است که هرکدام به اتاق دانشجویی دسترسی پیدا می کنند. 

پل ها در اصفهان

در کنار رودخانه زاینده رود اصفهان در کنار پل های باستانی قدم بزنید و از زندگی لذت ببرید. شما می بینید بسیاری از افراد محلی در اصفهان هر روز این کار را انجام می دهند. با این حال ، در نتیجه خشکسالی و احداث سد بسیار برنامه ریزی شده ، معمولاً آب در رودخانه وجود ندارد. در فصل های پر بارش می توانید به این شهر سفر کنید تا از رودخانه ای پر آب لذت ببرید. 

پل شهرستانی (پل شهرستانی) - قرن یازدهم. این یکی از قدیمی ترین پل های بازمانده در ایران است که در قرن چهاردهم میلادی ساخته شده است.
پل خواجو (پل خواجو) - 1650. این بهترین پل در استان اصفهان است. این بنا توسط پادشاه ایرانی صفوی ، شاه عباس دوم در حدود سال 1650 میلادی ساخته شده است. این بنا در ابتدا با كاشی های هنری و نقاشی هایی كه به عنوان یك چایخانه خدمت می كرد ، تزئین شده است.
پل سی و سه پل (پل 33 قوس) – 1602  مشهورترین نمونه ای از طراحی پل صفوی است.
پل چوبی (پل جوئی) یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان است و در سال 1665 ، در دوره صفویه ساخته شده است.
پل معارن (پل معارن)

پل سی و سه پل
پل سی و سه پل

کلیساها در اصفهان

کلیسای جامع وانک (کلیسای خواهران مقدس) - قرن 17th. فضای داخلی پوشیده از نقاشی های زیبا و منبت کاری های تزئینی است و شامل یک wainscot از کاشی کار های زیبا و دستی است. گنبد مرکزی با نقاشی زیبا و آبی و طلایی داستان کتاب مقدس از خلق جهان و اخراج انسان از عدن را به تصویر می کشد. درست در بالای ورودی ، یک نقاشی جالب از بهشت و جهنم با شیاطین سیاه و قهوه ای وجود دارد که افراد برهنه سفید را که ذاتاً گناه کرده اند مجازات می کنند. نقاشی که به بهشت و افراد پرهیزگار با شمع لباس پوشیده اشاره دارد. ورودی به مجتمع که موزه نیز در آن قرار دارد ارزش دیدن دارد. کلیسای مریم نیز در اصفهان دیدنی است. 

باغها در اصفهان

باغ گلها : گل های زیبا را در این باغ مشاهده کنید. اگرچه بهترین زمان برای باغ گل بهار است ، در فصول دیگر ، شما می توانید بسیاری از آبشارهای کوچک زیبا را که زیر باغ کاکتوس وجود دارد پیدا کنید.
باغ پرندگان : این باغ با تنوع گونه های پرنده بسار جالب توجه است و بازدید کنندگان زیادی بازدید از آن را تحسین کرده اند. 

کلیسای جامع وانک (کلیسای خواهران مقدس)
کلیسای جامع وانک (کلیسای خواهران مقدس)

مرکز شهر اصفهان

مرکز شهر اصفهان که به تازگی تکمیل شده است و در حال حاضر با ارائه محصولات و خدمات متنوعی مانند موزه ، رستوران های غذا با غذاهای سنتی و بین المللی ، گالری هنری ، بزرگترین مرکز خرید ایران با مارک های محلی و بین المللی در خدمت بازدید کنندگان است. بزرگترین پارک سرگرمی سرپوشیده ایران نیز در این مکان وجود دارد. شما می توانید یک هفته کامل را صرف کاوش در مورد امکانات آن کنید. رستوران های مدرن مانند شب نشین ، خانه کنتاکی ، هرمس ، ... پارک های تفریحی مدرن مانند پارک تفریحی مرکز شهر اصفهان ، پارک تفریحی سیمرغ و پارک تفریحی Dreamland در شرق اصفهان در مرکز شهر قرار دارند.
کلوپ کودکان و نوجوانان بهترین باشگاه بچه ها در اصفهان است. آنها می توانند فرزندان شما را به زبان انگلیسی آموزش دهند. قیمت حدود 3 دلار آمریکا در هر ساعت است. این مجموعه شامل کافی شاپ ، سنگ نوردی ، بازی شن و ماسه بازی کودکان و غیره است.  آدرس: شماره 1777 ، بن بست قربانیان ، خیابان بزرکه ، مشتاق دوم (نزدیک پل شهرستانی).

جاذبه های اصفهان از نگاه گردشگران

آتشگاه - یک آتشکده زرتشتی است. این معبد و ویرانه های کوچک بازسازی شده به طرز چشمگیری در بالای صخره ای در حومه اصفهان قرار گرفته است و منظره ای از شهر پوشیده از دود را فراهم می کند. می توانید یکی از اتوبوس درون شهری برای مراجعه به آن استفاده کنید. از طرف دیگر می توانید 15 کیلومتر از شهر را در کنار رودخانه رصد کند و به منطقه ییلاق اصفهان سفر کنید. ورود: 150،000 IRR برای خارجی ها. رایگان برای ایرانیان.
بقعه ابن سینا (گنبد ابن سینا) - قرن دوازدهم.
مقبره های نظام الملک و ملک شاه - قرن دوازدهم و 18th.
جلفا - محله ارمنستان ، یکی از زیباترین کلیساهای ایران را شامل می شود.
حمام شیخ بهایی - به دلیل غفلت تخریب شده و در حال بازسازی است.
برجهای کبوتر - در قرن 17th برای جلب کبوترها ساخته شده است که از مدفوع پرنده ها در آن استفاده می شود.
حمام علی قلی آقا در یک محله دلپذیر ساکت و دارای قرار دارد.
صعود به کوه صفه که در 8 کیلومتری جنوب مرکز شهر با وجود تله کابین واقع است برای هر نفر IRR200،000 هزنه دارد و فقط کافی است در اطراف پارک (با حیوانات پلاستیکی قبل از تاریخ) قدم بزنید یا به یکی از مراکز بولینگ زیر ایستگاه تله کابین بروید. از ورودی پارک 3 کیلومتر به بالا کوه مسافت است. اختلاف ارتفاع در حدود 400m است. تنها قسمت آخر مسیر نیاز به مقابله سنگ نوردی دارد. 
قدم زدن در کنار رودخانه زیبای زاینده رود و لذت بردن از پارک های مرتفع و پل های تاریخی از جمله فعالت های دوست داشتنی در اصفهان است که می توانید دوچرخه را بصورت رایگان در ایستگاه اتوبوس قدیمی شهر دریافت کنید و در ان فضا دوچرخه سواری را تجربه کنید. شما باید برای دریافت دوچرخه یک کارت شناسایی یا گذرنامه به امانت بگذارید.
از یک قایق سواری با اسب سواری در میدان تاریخی نقش جهان لذت ببرید. برای دیدن فیلم های ایرانی به سینما سوره در خیابان عمادگاه بروید. در باغ نژوان از مناظر لذت ببرید. ضمن لذت بردن از بستنی زعفران ایرانی ، در خیابان چهارباغ قدم بزنید. یک سفر یک روزه به کاشان و قمصر داشته باشید ، خصوصاً در ماه هایی که تولید محلی گلاب در قمصر در حال انجام است. نا گفته نماند سیتی سنتر اصفهان یکی از مراکز خرید اصفهان و جزئی از جاذبه های اصفهان است.

برجهای کبوتر خانه خارون
برجهای کبوتر خانه خارون

دانشگاههای اصل و معتبر اصفهان

دو دانشگاه اصلی دولتی اصفهان عبارتند از:  دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه های دیگر: دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه شیخ بهایی، دانشکده فنی مهاجر، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه آزاد خوراسگان (اصفهان)، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه سنتر اصفهان، دانشگاه نجف آباد (بزرگترین دانشگاه ایران)، دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی. 
متوسط حقوق در اصفهان کمی پایین تر از تهران (پایتخت ایران) است اما در مورد هزینه های زندگی نیز می توان امیدوار بود زیرا ارزان است. اصفهان دارای بسیاری از صنایع مرتبط با فولاد و ساخت و ساز و همچنین نیروگاه های تولید برق است. 

دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان

بازارهای اصفهان با قیمت مناسب

توجه داشته باشید که مغازه های موجود در میدان اصلی باید 8٪ مالیات اضافی بر فروش بپردازند که این هزینه به مشتری منتقل می شود. مگر اینکه کالایی که خریداری می کنید منحصر به فرد یا ارزان باشد ، شاید بهتر باشد خارج از میدان اصلی اصفهان خرید کنید. اما تجربه به من ثابت کرده است که قمت اجناس در میدان نقش جهان بسیار ارزان تر است. برای بدست آوردن یک گنج واقعی ، به بازار معروف اصفهان بروید. اینجا پر از عتیقه و هنر است.  فرشهای اصفهان شهرت جهانی دارند و معروف هستند و بهترین فرشهای ایرانی به شمار می روند. آنها همچنین اغلب بسیار گران هستند.

فرش های شهر نایین در همین نزدیکی از نظر سبک ، بسیار مشهور و نیز گران هستند. برای کسانی که علاقه مند به فرش اند می توانید لباس سنتی بسیار تزئینی و با رنگ روشن اصفهان را خریداری کنید ، اما چنین لباس هایی می توانند گران باشند ، بنابراین بهتر است با قیمت مناسب آنها را بیابید. مینیاتورها این نقاشی های دوست داشتنی بدیع روی استخوان شتر نقاشی می شوند. بسیاری از آنها به صورت قاب فروخته می شوند و قیمت ها از حدود 15،000 IRR شروع می شود. اگر کارهای هنری توسط یک استاد مینیاتور انجام شده باشد، می تواند هزینه بیشتری داشته باشد. قبل از تصمیم خود برای خرید به مغازه های مختلف بروید و به فروشگاه های مختلف مراجعه کنید. خاتم کاری از هزاران تکه ریز و درشت چوب رنگی ساخته شده است، این صنایع دستی به سبک زیبا برای قاب بندی تصاویر، جعبه های هدیه، تخته نرد و تخته های شطرنج در بین افراد محلی محبوب است.

 بازار قیصریه و بازار مسگر ها اصفهان

بازار قیصریه از طویل ترین بازار های اصفهان می باشد که با نقاشی هایی از امپراطوری عثمانی تزئین شده است. در این بازار به مدرسه ها و دیگر مساجد اصفهان خواهید رسید. در بازار قیصریه می توان انواع صنایع دستی، چرم، گز، تنقلات و ... را پیدا کرد. یکی دیگر از بازار های معروف اصفهان بازار مسگر ها می باشد. این بازار انواع ظروف مسی از قابلمه تا قهوه جوش را تولید و عرضه می کند. در بازار مسگر ها، مرغوب ترین مس ها را خواهید یافت و با خرید از آنها غذایی سالم را طبخ خواهید کرد.

بازارهای اصفهان
بازارهای اصفهان

خوراکی ها در تور اصفهان

در بعضی از پارک های اصفهان می توانید به راحتی یک فرش پهن کنید و چای را از فروشگاهها و مردمان در حال تفرح طلب کنید و آنها از شما استقبال می کنند. یک پیک نیک روی چمن ها را مد نظرر قرار دهید! خانواده هایی را که در این پارک ها جمع شده اند مشاهده خواهید کرد و بوی کباب ها شما را از خود بی خود می کند و وقت گذرانی در طبیعت راضی نگه می دارد. 
غذاهای محلی :  چلو کباب (کباب با برنج) یک ضرورت در اصفهان است؛ تغییرات منطقه ای در مزه ان غذا در اصفهان وجود دارد.

غذاهای محلی
غذاهای محلی اصفهان


بریان یک غذای لذیذ برای ناهار محبوب و خوشمزه در اصفهان است. بسیاری از بازدید کنندگان به اشتباه آن را "بریانی" می نامند که به محلی که بریان می فروشد اشاره دارد. این غذای محلی از گوشت گوسفند و ریه آن تهیه می شود. اگرچه معمولاً به عنوان یک غذای چرب شناخته می شود ، اگر می خواهید آن را امتحان کنید ، ممکن است یک رژیم غذایی را نقض کنید.
فرنی و شیره (فرنی = طعم غلات ، آرد برنج ، آب و شیر)  فرنی حافظ که در امتداد خیابان حافظ در نزدیکی میدان امام است بسیار توصیه می شود. معمولاً آن را با شیره خرما مخلوط می کنند. هزینه یک کاسه IRR15000 یا IRR25000 برای یک کاسه بزرگتر است.

غذای لذیذ و خوشمزه
غذای لذیذ و خوشمزه

معرفی هتل های اصفهان

هتل عباسی اصفهان

هتل عباسی اصفهان یکی از قدیمی ترن و مجلل ترین هتل های جهان در قالب کاروانسرا است. این هتل به ثبت جهانی یونسکو رسیده و مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی قرار گرفت. قدمت هتل عباسی اصفهان به 400 سال قبل باز می گردد. بنابراین با رزرو هتل عباسی علاوه بر اقامت می توانید از ک اثر تاریخی بازدید کنید. همین امر باعث شده تا گردشگران رزرو این هتل اصفهان را برای ارضای حس کنجکاوی انجام دهند. جالب است که بدانید این هتل در بین هتل های ایرانی محبوب تر است. با سفر به اصفهان و اقامت در هتل شاه عباسی در گذشته زندگی کنید. این هتل با بازسازی و مرمت های هنری و نقاشی های زیبا بسیار دیدنی و دوست داشتنی است. 

هتل عباسی اصفهان
هتل عباسی اصفهان

هتل پارسیان کوثر اصفهان

هتل پارسیان کوثر اصفهان یکی از هتل های پنج ستاره در اصفهان می باشد. هتل پارسیان کوثر روبروی سی و سه پل قرار گرفته است. این پل دیدنی و رودخانه دوست داشتنی زاینده رود همسایه هتل فوق می باشند. امنیت این هتل مثال زدن است و منظره زیبا و جو خوب حاکم بر آن بسیار عالی است. هتل ذکر شده از زیباترین هتل های اصفهان به دلیل فضای خوب پارک ها و زاینده رود محسوب می شود.
هتل پارسیان کوثر نام های زیادی داشته و در حال حاضر با نام کنونی بسیار با کفیت شناسایی شده است. پیش از انقلاب اسلامی نام این هتل شرایتون بوده و مدتی کوروش نام داشت. بعد از پیروزی انقلاب و واگذاری این هتل به بنیاد مستضعفان به نام فعلی تغییر نمود. در اصل این هتل زیبا، زیرگروه هتل های بین المللی شرایتون در کشورهای آمریکایی، اروپایی و آسیایی می باشد.

هتل پارسیان کوثر اصفهان
هتل پارسیان کوثر اصفهان

هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان

هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان یک هتل چهار ستاره در منطقه چهار باغ عباسی می باشد. این هتل فاصله اندکی تا سی و سه پل و پل خواجو دارد. همچنین برای رفتن به چهل ستون، هشت بهشت، سفره خانه های سنتی، میدان نقش جهان و بازارهای دیدنی آن مشکلی نخواهید داشت. بیشتر هتل های اصفهان در خیابان چهار باغ وجود دارد اما هتل عالی قاپو محبوب تر است.
هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان با وجود امکاناتی همچون استخر، سونا، رستوران ایتالیایی، بوفه صبحانه مفصل، اتاق های دلباز محبوب گردشگران می باشد. در هتل نام برده شده امکاناتی برای معلولین تدارک دیده شده تا راحتی بیشتری داشته باشند. پارکینگ هتل پارسیان عالی قاپو کمی دورتر از درب ورودی می باشد. جهت اطلاعات بیشتر درباره هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان کلیک کنید.

هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان
هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان

هتل پیروزی اصفهان

هتل پیروزی اصفهان یک هتل چهار ستاره در منطقه چهارباغ پایین می باشد. این هتل با قدمت بالا در ارائه خدمات هتلداری، میزبان خوبی برای گردشگران بسیاری بوده است. چهار باغ منطقه ای بسیار زیبا د ر اصفهان است که با وجود سنگفرش هایی قدیمی و درختان متعدد دیدنی است. هتل پیروزی در سال 1354 بنا شد و در سال 1395 مورد بازسازی قرار گرفت. هتل پیروزی اصفهان بهترین مکان اقامتی برای مراجعه به بازار بزرگ اصفهان، عالی قاپو و میدان نقش جهان است. هتل پیروزی اصفهان در بین هتل های اصفهان در زمره هتل هایی است که توجه ویژه ای به معلولین دارد. از این رو اتاق مناسب معلولین نیز در این هتل موجود می باشد.

هتل پیروزی اصفهان
هتل پیروزی اصفهان

هتل خواجو اصفهان

هتل خواجو اصفهان انتخابی عالی برای اقامت مقرون به صرفه است. به همین دلیل این هتل علاقمندان زیادی در بین قشر متوسط دارد. گردشگران می توانند برای رزرو هتل به یکی از سایت های معتبر همچون پرشین هتل مراجعه کنند و اطلاعات جامع و کامل را نسبت به هتل خواجو اصفهان بدست بیاورند و به راحتی متناسب با علاقه و ظرفیت خود نسبت به رزرو هتل اقدام کنند. هتل خواجو اصفهان به دلیل چیدمان لوکس اتاق ها رضایت گردشگران را کسب کرده است در واقع آنها در برابر مبلغ پرداختی نسبت به دریافت امکانات و سطح کیف رضایت داشته اند.

هتل خواجو اصفهان 
هتل خواجو اصفهان

هتل زهره اصفهان

هتل زهره اصفهان هتل سه ستاره که به ظاهر چهار ستاره است و به دلیل تلفیق معماری مدرن و اسلامی ایرانی شهرت یافته است. ترکیب گچبری و آینه کاری، نقوش آب طلا در بنایی مدرن خیره کننده است.
هتل زهره اصفهان نزدیک به زاینده رود قرار دارد و دیدنی های تاریخی و پر تکاپو شهر به سهولت در دسترس قرار دارند تنها نکته قابل توجه پارکینگ این هتل است که با فاصله 200 متری از آن قرار گرفته است. 

هتل زهره اصفهان
هتل زهره اصفهان