همه چیز در مورد شهر یزد

یزد، بزرگ ترین شهر خشتی جهان و حسینیه ایران

یزد و کلیه اطلاعات جامع درباره دارالعباده ایران

یزد، شهری که نشان افتخار تاریخ و تمدن ایران و اولین شهر خشتی جهان را به دوش می کشد. این شهر خشتی دقیقا در مرکز ایران قرار گرفته و با دشت لوت نیز همسایه است. شهر خشتی یزد با بستر های مناسب تاریخی، بافت و جاذبه هایش توانست در 18 تیرماه 96 به ثبت جهانی یونسکو برسد تا یادگاری برای آیندگان باشد. این شهر بعد از شیراز، یکی از مهم ترین قطب های پزشکی در کشور به شمار می رود.

شهر خشتی یزد براساس سرشماری ایران در سال 1390 جمعیت شهر خشتی جهان بالغ بر 486152 نفر است که 168.528 خانواده در این شهر زندگی می کنند. اگر به دنبال رزرو هتل یزد و یا رزرو تور با قیمت های مناسب هستید، پیشنهاد می کنیم به سایت پرشین هتل سر بزنید.

یزد در میان رشته کوه های مکزی ایران قرا گرفته و به دشت کویر نیز نزدیک می باشد. شیرکوه، مهم ترین کوه در شهر یزد است که ارتفاع آن از سطح آب دریا 4075 متر می باشد. نکته جالب توجه اینجا است که اولین صندوق امانات جهان در 1700 سال پیش، در شهر یزد بنا شده و این هم افتخاری دیگر برای این شهر خشتی می باشد. شهر یزد در 6 سال پیاپی، نخستین پذیرش های کنکور سراسری را دارد که نشان از هوشمندی و زیرکی مردم این خطه است.

یزد
نمایی از شهر بادگیرها

یزد چرا به حسینیه ایران معروف است؟

یزد یا همان دارالعباده ایران، اوج آبادانی خود را از سال 8 هجری قمری به بعد تجربه کرده که خاندان اتابکان، مهم ترین عامل پیشرفت و ترقی شهر خشتی بوده اند. بعضی ها از شهر یزد به نام حسینیه ایران یاد می کنند که وجه تسمیه آن، فتوای مردی فقیه در سال 50 به نام محمد تقی فلسفی بوده که لقب حسینیه ایران را به این شهر اختصاص داد. دلیل این حرف هم ساختمان وسیع حسینیه ها و مساجد، سبک سینه زنی متفاوت آن ها با دیگر مردمان ایران، نقل قول مجالس و روضه اباعبدالله و ... بود که سبب شد شهر یزد به حسینیه ایران معروف شود.

یزد و وجه تسمیه آن

یزد در 16 اسفند 84 با شماره ثبت 15000، در فهرست آثار ملی ایران جای گرفت تا ارزش های تاریخی ایران همچنان حفظ شود. نام این شهر از پادشاهان ساسانی گرفته شده که یکی از قدرتمند ترین سلسله های پادشاهی در ایران بوده است. یزدگرد اول، اولین حاکم ساسانی بود که شهر یزد نیز از نام آن گرفته شده که این شهر مرکز دین زرتشت ها بوده و کلمه یزد به معنی خدا و پروردگار می باشد. شهر یزد و ایران پس از فتح و تسخیر توسط عرب ها، به دین اسلام گرویدند.

اما شهر حسینیه ایران یا همان یزدبا پرداخت مالیات به عرب ها توانست، زرتشتی باقی بماند. همین امر سبب شد تا بسیاری از زرتشتیان ایرانی به شهر خشتی جهان مهاجرت کنند تا دین خود را نگه دارند. ولی به مرور زمان دین اسلام در تمامی شهر های ایران مسلط شد. صعب العبور بودن شهر یزد سبب شد تا این شهر از جنگ های بسیاری مصون بماند. به عنوان مثال دیوار یزد پناهگاهی برای کسانی بود که در هنگام حمله مغول ها از سایر مناطق امپراطوری پارس فرار کردند.

یزد
نخل گردانی در حسینیه ایران

بیشتر بدانید: راهنمای مسافر یزد

شهر یزد و وصف آن از زبان مارکوپولو

شهر یزد در سال 1272 مارکو پولو جهانگرد معروف، از صنعت ریز بافی ابریشم شهر یزد بازدید کرد و آن را برای جهانیان توصیف نمود. وی در کتاب سفرهای مارکو پولو، یزد را به اینگونه شرح می دهد: این شهر خوب و نجیب است و تجارت خوبی در کاشی و نساجی و طلا دارد. آنها مقادیری از پارچه ابریشمی معروفی به نام یاسدی را می پوشند، که تجار برای فروش آن در بسیاری از محله ها آن را حمل می کنند.

شهر بادگیرها یا همان یزد را وقتی برای مسافرت انتخاب می کنید، به مدت هفت روز می توانید در دشت های بزرگ تفریح کنید و به کویر گردی بپردازید. بسیاری از نخلستان های خوب در راه یزد رشد می کنند و خرمای کشور را تامین می نمایند. جوجه کشی و پرورش بلدرچین در یزد بسیار پر رونق است و همچنین الاغ های وحشی در این حوالی بسیار دیده می شوند.

یزد
چشم اندازی از شهر خشتی جهان

شهر یزد در زمان سلاطین مختلف

یزد به عنوان پایتخت سلسله مظفری در قرن چهاردهم میلادی خدمت کرد و در سال 1350-1351 تحت نظارت شیخ ابو اسحاق محاصره شد. مسجد جمعه (یا جماعت)، مسلماً بزرگ ترین نقطه عطف معماری این شهر و همچنین سایر بناهای مهم مربوط به این دوره است. شهر یزد در دوره سلسله قاجار (قرن 18 میلادی) توسط خانسان بختیاری اداره می شد.

شهر بادگیرهادر زمان حکومت صفویان (قرن شانزدهم)، برخی از مردم از یزد مهاجرت کرده و در منطقه ای مستقر شدند که امروز در مرز ایران و افغانستان جای گرفته است. این شهرک که به نام یزدی نامگذاری شده بود در مرز قرار داشت و اکنون به شهر فراه در کشور افغانستان تبدیل شده است. حتی امروزه نیز مردم این منطقه با لهجه ای بسیار شبیه به مردم یزد صحبت می کنند.

یزد، فرهنگ و آداب و رسوم مردم دارالعباده ایران

شهر زیبای یزد یکنکتهقابل توجه دارد و آن هم فرهنگ خانواده محور آن است. براساس آمار رسمی سازمان ملی ثبت احوال ایران، یزد در بین سه شهر، کم ترین آمار طلاق در ایران را دارد. اکثریت مردم یزد ایرانی هستند و با لهجه یزدی متفاوت از لهجه فارسی تهران تکلم می نمایند. با این که شهر یزد مسلمان های بسیاری دارد اما؛ جمعیت قابل توجهی از زرتشتیان در این شهر زندگی می کنند.

اولین شهر خشتی جهان در سال 2013 ، سپنتا نیکنام را به عنوان شورای شهر یزد شناختو اواولین مشاورزرتشتی بود کهدر ایران شهرت یافت. روزگاری یک جامعه نسبتاً بزرگ یهودی در شهر یزد وجود داشت با این حال، پس از ایجاد اسرائیل بسیاری از یهودیان به دلایل مختلف به آنجا نقل مکان کرده اند که از جمله آن ها می توان به رئیس جمهور سابق اسرائیل، موشه کاتساو اشاره کرد.

یزد
بادگیر های زیبا در شهر یزد

پناهگاه پیر-نراکی یکی از مقاصد مهم زیارتی زرتشتیان است که جماعت زیادی از گردشگران سالانه در آن برای برگزاری مراسم های آئین زرتشتی حاضر می شود و بازدید های مکرر در طول سال انجام می شود که اکنون، به یک مکان مشهور گردشگری تبدیل شده است. داستان آخرین شاهزاده ایرانی که پیش از ورود اسلام به یزد آمد بر اهمیت این جاذبه تاریخی و شهر یزد می افزاید. رسم و رسوم دیگری که در شهر یزد اهمیت جهانی دارد، رژه ها و اجتماعات مسلمانان است که عمدتاً راهپیمایی هایی به نام آزادی است.

این اجتماعات به منظور گرامیداشت رویدادهای شهدای اصلی اسلامی و دیگر چهره های مهم برگزار می شود. این اجتماعات عظیم عمومی مجموعه ای از فضاها را ایجاد کرده که بیشتر آنها در نزدیکی بناهای مهم شهری قرار دارند. عزاداری و نخل گردانی در حسینیه یزدی ها و مرسیه سرایی از جمله دیدنی های این شهر برای گردشگران خارجی است که در ایام محرم و صفر، هتل های یزد را لبریز از جمعیت می کند. اطلاعات بیشتر دردانستنی هتل یزد موجود است.

یزد
گذر فرهنگ و هنر در شهر خشتی جهان

یزد و اقتصاد حسینیه ایران

اولین شهر خشتی جهان همواره به خاطر کیفیت ابریشم و فرش هایش معروف است، امروز شهر دیدنی یزد یکی از مراکز صنعتی ایران برای منسوجات به شمار می رود که با کیفیت ترین پارچه ها و ترمه ها در این شهر تولید می شود. بیشتر کارخانه های نساجی در یزد قرار گرفته اند و این شهر قطب صادرات روفرشی و صنایع وابسته است. همچنین صنعت سرامیک، مصالح ساختمانی، صنایع شیرینی و جواهرات منحصر به فرد، از دیگر فعالیت های اقتصادی این شهر ایران می باشند.

بخش قابل توجهی از جمعیت این شهر نیز در صنایع دیگر از جمله کشاورزی، لبنیات، فلزات و تولید ماشین آلات اشتغال دارند. تعدادی از شرکت ها درگیر صنعت رو به رشد هستند که عمدتا در ساخت مواد اولیه مانند کابل ها و کانکتورها فعالیت می کنند. در حال حاضر این شهر خشتی، عنوان بزرگ ترین تولید کننده فیبر نوری در ایران را دارا می باشد. قنادی های یزد در سراسر ایران از شیرینی های خوش طعم و خاصی برخوردار هستند و اصلی ترین منبع گردشگری برای این شهر به شمار می روند. کارگاه های تولید شیرینی پزی، دستور العمل های خود را به صورت محرمانه نگه می دارند تا همواره بر اریکه رقابت تکیه بزنند. بسیاری از این قنادی ها رازهایی دارند که فقط سینه به سینه می چرخد و به شغل و تجارتی خانوادگی تبدیل می شود.

یزد
اقتصاد در شهر یزدی ها

شهر یزد و خوراکی های لذیذ

در این شهر علاوه بر جاذبه های تاریخی که بسیار معروف است می توان به خوراکی های خوشمزه اش اشاره کرد. از جمله این خوراکی های لذیذ نام حاجی بادامی، پشمک، نان منقا،سوهان آردی، نان برنجی یزدی، شیرینی بادامی، لوز پسته، لوز بادام، لوز نارگیل، قطاب بی ‌شکر، لوز زعفران، کیک یزدی، باقلوا و ... به خوبی می درخشند. البته شیرینی های مخصوصی در شهر های ابرکوه، خاتم و بافق تهیه می شود که در نوع خود بی نظیر و لذیذ هستند.

نام پشمک و کیک یزدی را حتما شنیده اید و یا در شهر خود نوش جان کرده اید، اما باید به این مسئله پی ببرید که در شهر یزد این تنقلات بسیار خوشمزه تر و متفاوت تر هستند که باید فقط به صورت حضوری از این شیرینی ها میل نمایید. حال که با این شیرینی ها آشنا شده اید، نوبت به دسرهای خوشمزه این شهر می رسد که حتی غرفه هایی مخصوص برای عرضه این نوع دسرها وجود دارد.

یزد
شیرینی سورک یزدی

سورک، یکی دیگر از شیرینی های خوشمزه این شهر است که در هیچ غرفه ای یافت نمی شود و تنها به دست کدبانوهای یزدی در خانه طبخ می شود. شیرینی سورک از گذشته های دور در شهر یزد طبخ می شود که البته مختص زرتشتی ها بوده و مردم یزد این نوع شیرینی را برای شادی روح اموات خود، در شب های جمعه خیرات می کنند. این شیرینی به کوکو سیب زمینی شباهت داشته ولی نوع طبخ و مواد اولیه آن کمی فرق دارد.

سورک از ترکیب آرد، آب و مخمر تهیه می شود که برخی این قسمت را به از نانوایی تهیه می کنند و در خانه خمیر را شل کرده و سپس طبخ می نمایند. تخم گشنیز نیز به خمیر افزوده شده و بوی سورک در خیابان ها می پیچد. فالوده یزدی، ماقوت و ... از دیگر دسرهای خوشمزه و معروف این شهر هستند که فالوده یزدی با دیگر فالوده ها، طعمی متفاوت دارد.

فالوده یزدی از رشته هایی کوتاه تر و پهن تر همراه با تخم شربتی، عرق کاسنی، عرق بیدمشک، گلاب، خاک شیر و تکه های درشت یخ تهیه می شود که فوق العاده دلچسب است و در گرمای هوا بسیار می چسبد. ماقوت، دسری شبیه ژله است که از ترکیب شیر، نشاسته ، زعفران، هل، گلاب، کاکائو و ... تهیه می شود. این دسر خوشمزه و مقوی، در بیشتر بستنی فروشی های شهر خشتی جهان یافت می شود. این دسر خوشمزه نیز دارای فایده های بسیاری است که توصیه می کنیم حتما آن را تهیه کرده و میل نمایید.

یزد
باقلوا، لذیذ ترین خوراکی یزدی ها

آش های مقوی یزد

در بالای مطلب به شیرینی ها و دسر های خوشمزه شهر یزد اشاره کردیم و اکنون نوبت به معرفی آش های این شهر است که بسیار پرفایده می باشند. از آش های پرخاصیت طبخ شده در این شهر می توان به آش شولی و آش گندم اشاره کرد که در هیچ جای ایران یافت نمی شود و منحصر به خود شهر می باشد. در ادامه طرز تهیه این آش ها را برای شما شرح داده ایم تا بتوانید آن ها را طبخ کرده و نوش جان کنید.

آش شولی، محبوب ترین آش نزد یزدی ها

یک آش ساده و سبک در این شهر وجود دارد که شولی نام دارد و با ترفندهای مختلفی تهیه می شود. ولی ساده ترین راه برای طبخ این نوع آش ترکیب شوید، اسفناج، عدس یا برگ چغندر است که می توانید حبوبات مختلفی را به آن افزوده و طبخ نمایید. البته در فصل های سرد سال باقالی و شلغم در آش شولی اضافه می شود. در فصل بهار نیز باقالی محلی که کمی کوچکتر از دیگر باقالی ها است در آش شولی ریخته می شود. برای خوشمزه تر شدن این آش چاشنی های مختلفی استفاده می شود که آبغوره و سرکه و آبلیمو از جمله این چاشنی ها هستند. البته در برخی از رستوران های یزد این آش یافت می شود، ولی کیفیت شولی های خانگی را ندارند.

یزد
آش شولی، محبوب ترین غذای یزدی ها

آش گندم، نذری پزان روز های محرم

همانطور که ذکر شد شهر خشتی جهان که به حسینیه ایران نیز معروف است در ماه های محرم و صفر، آش مخصوصی را می پزند که به آن آش گندم می گویند.آش گندم در واقع یک معجون است که از گوشت گوسفندی و گندم های تازه طبخ می شود. البته یزدی ها نیز به آن اعتقادی خاص داشته و آن را آش امام حسین (ع) می نامند. این آش در واقع نذری پزان روزهای محرم در شهر خشتی ایران است.

گندم، گوشت، نخود، لوبیا، عدس، ادویه و فلفل از محتویات داخل آش گندم هستند که این آش باید به طور مکرر، هم زده شود تا تمامی محتوای داخل آش با هم مخلوط و له شوند. البته برخی از گردشگران تصور می کنند این آش مانند حلیم است، اما این تفکر اشتباه بوده و طعم این آش با حلیم، بسیار متفاوت می باشد. طعم قیمه در این شهر با قیمه های معمولی فرق دارد و آن هم استفاده نخود به جای لپه است.

قیمه یزدی دارای گوشت بیشتر، ادویه بیشتر و بسیار غلیظ تر از دیگر قیمه ها بوده که سیب زمینی درون آن ریخته می شود. همین امر باعث لعاب دار شدن قیمه و غلظت آن می شود. قیمه یزدی هم از معدود غذاهای سنتی یزدی‌ها است. این قیمه غلیظ‌ تر و پر ادویه‌تر از قیمه‌های معمولی است و سیب‌زمینی آن داخل خورشت ریخته می‌شود اما شاخصه اصلی این قیمه، استفاد از نخود به جای لپه و استفاده از مقدار گوشت بیشتر است. غذاهای دیگری مثل کماج، آبدوغ خیار یا ماست و خیار، کله جوش و ... هم از جمله غذاهای یزدی محسوب می شوند.

یزد
پشمک، خوراکی خوشمزه در دارالعباده ایران

ارده و روغن، مفید ترین سوغات اردکان یزد

روغن ارده، ‌حلوا ارده و خود ارده از جمله مفید ترین سوغاتی ها و خوراکی های شهر یزد است که با کیفیتی بسیار بالا تهیه می شود. محصولات کنجدی منحصر به فرد و عالی در شهرستان اردکان تهیه می شود. در طب سنتی برای روغن ارده یا همان روغن کنجد، خواص فراوانی ذکر شده که مهم ترین آن تقویت حافظه است. این روغن بسیار سالم بوده و برای تمامی غذاها و سالادها قابل استفاده می باشد.

اولین شهر خشتی جهان در پرورش میوه ها نیز شهرت بالایی دارد، میوه هایی که شاید معرف دیگر شهر ها باشند اما هر گردشگری که از انار، زعفران، پسته و دیگر محصولات گلخانه ای یزد استفاده می نماید، زبان به تحسین گشوده و از کیفیت بالای این میوه ها سخن می گوید. در این شهر محصولاتی کاشته می شود که در هیچ کجای ایران وجود ندارد. یکی از آن ها کدو گرُک است که برای سرماخوردگی و ذکام، معجزه می کند.

یزد
روغن و ارده کنجد؛ سوغاتی مقوی حسینیه ایران

کدو گرُک برخلاف دیگر کدوها سبز بوده و گاهی رنگ زرد نیز در آن دیده می شود. این کدو در وهله اول، شبیه کدوهای تزئینی دیده می شود اما اشکال مختلف و نامرتب آن نشان از متفاوت بودن این کدو می دهد. در زمینی که این کدوها کاشته می شود، یک کدوی همسان و یک شکل پیدا نخواهید کرد. پاییز و زمستان، فصل برداشت این کدو است که خود شهروندان یزدی اعتقاد دارند در صورت سرما خوردگی، اگر از این کدو نوش جان نکنند درمان نخواهند شد.

یزد
خیابان های یزد

نان خشک یزدی، بهترین غذا برای نجات از قحطی

نان خشک یزدی از دیگر خوراکی های مشهور است که از خشکه پزی نان های قطور حاصل می شود. زیره، تخم گشنیز، سیاه دانه، گل زردک و ... از چاشنی های نان خشک یزدی می باشند. همانطور که می دانید اقلیم یزد بسیار خشک بوده و در برخی مواقع قحطی می شود. این نان ساعت های متمادی در تنور می ماند تا خشک شود و سپس مدت های مدیدی این نان، قابل استفاده می باشد و همین مسئله باعث نجات از قحطی می شود. این نان با تمامی غذاها قابل استفاده است اما لذت پنیر و گردو، ماست و خیار و ... با نان خشک یزدی چند برابر می شود.

یزد و سرویس حمل و نقل در شهر بادگیرها

شهر یزد در میانه و بین اصفهان و کرمان، 689 کیلومتری (427 مایل) جنوب شرقی تهران واقع شده است. این شهر از طریق فرودگاه و ایستگاه قطار و پایانه های اتوبوسرانی خود با دیگر شهر هایایران در ارتباط است. فرودگاه شهید صدوقی یزد، متاسفانه قابلیت پروازهای بین المللی را ندارد و همین امر سبب می شود که این فرودگاه پر مخاطب نباشد.

یزد
حمل و نقل ماشینی و ریلی در دارالعباده ایران

اتوبوس یزد

از ایستگاه اتوبوس برون شهری یزد، یک اتوبوس محلی سوار شوید و به داخل شهر مراجعه کنید (ایستگاه اتوبوس با یک کلبه سفید در بزرگراه جلوی ایستگاه اصلی اتوبوس برون شهری قرار دارد) به سمت ایستگاه اتوبوس محلی بروید، سپس به بازار قدیم شهر یزد مراجعه کنید و از خرید های ناب لذت ببرید. اخیراً برنامه های بسیاری در اطراف ایستگاه اتوبوس وجود دارد تا بتوانید تورها و هتل های یزد را خریداری کنید.

اشخاصی که این برنامه ها را ترتیب می دهند خودشان راننده تاکسی معمولی هستند اما برای بسیاری از هتل ها در یزد به صورت کمیسیونی، کار می کنند. برخی از آنها به شما پیشنهاد می دهند به صورت رایگان سوار خودرو شوید و شما را به سمت هتل های گران قیمت یزد سوق می دهند که بیشترین کمیسیون را از هتل دریافت خواهند کرد. حتماً شفاف سازی کنید که در مقابل این ترانسفر رایگان، به کدام هتل یزد انتقال داده می شوید.

یزد
اتوبوس در شهر خشتی جهان

تاکسی یزد

اگر می توانید در مورد قیمت محلی کرایه خودرو در شهر یزد به توافق برسید، تاکسی ارزان است؛ اما بسیاری از آنها سعی می کنند گردشگران را گران تر جابجا نمایند. تاکسی های موتور سیکلت یکی دیگر از راه های سریع و ارزان برای جابجایی در سطح شهر هستند که با صدای موتور، موتور شما را فراخوانی می کنند. تاکسی هایی که به رنگ زرد هستند، خصوصی بوده و کیفیت ماشینی بالایی دارند. ولی می توانید از ماشین های عبوری که شخصی هستند نیز استفاده ببرید.

معرفی مراکز مذهبی یزد

مسجد جامع یزد (مسجد جمعه) که قدمت آن به قرن چهاردهم باز می گردد، ارزش دیدن دارد. مسجد جامع نمونه ای از بهترین کاشی های ایرانی و معماری عالی است که چشمان هر بیننده ای را به خود خیره می کند. مناره های مسجد جامع یزد بسیار بلند می باشد و به خط های ثلث و نستعلیق و معرق کاری ها مزین شده اند. توصیه می کنیم حتماً به دیدن این مسجد جامع بروید و از شگفتی های آن لذت ببرید.

یزد
مسجد جامع معروف یزدی ها

مسجد امیر چخماق یزد از دیگر مکان های مذهبی مهم یزد محسوب می شود که بیشتر مراسم مذهبی یزد در این مسجد انجام می شود. امیر چخماق یکی از سرداران دوران تیموری بوده که حاکمیت وقت یزد را بر عهده داشته است. مجموعه امیر چخماق از تکیه امیر چخماق، مسجد امیر چخماق و 2 آب انبار بزرگ تشکیل شده است. ناگفته نماند این مسجد زیبا به مسجد نو نیز معروف می باشد که بعد از مسجد جامع یزد دومین مسجد زیبا، وسیع و تاریخی شهر بادگیر ها به شمار می رود.

آتشکده زرتشتی یااز دیگر مراکز مذهبی یزد است که آتش درون آن، بیش از چندین هزار سال قدمت دارد. ورودی آتشکده زرتشتیان 8000 تومان می باشد و ساعت های بازدید از آتشکده 8 صبح تا 11 ظهر و عصرها از ساعت 4 عصر الی 7 عصر می باشد. در جوار آتشکده زرتشیان باغ میوه، موزه ی عکس و ... قرار دارد که بازدید از آن رایگان می باشد. مسافانی که از دیگر ادیان هستند می توانند به آتشکده وارد شوند اما به محراب آتش نمی توانند وارد شوند.

امامزاده سید جعفر یزد در میان گردشگران ایرانی و خارجی بسیار اهمیت دارد که این امامزاده از امامزاده های معتبر مدفون در ایران است. طبق شجره نامه این بزرگوار، نسب ایشان به امام جعفر صادق (ع) می رسد. این امامزاده در محله مصلی عتیق، واقع شده که مردم این محله همواره به زیارت این مضجع شریف می روند تا از مشکلات خود گره گشایی کنند.

یزد
نمایی از حرم امامزاده سید جعفر در شهر خشتی جهان

از دیگر مراکز مذهبی یزد می توان به امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) اشاره کرد که از برادران امام رضا در یزد هستند که البته در شهر طبس قرار گرفته اند. امامزاده حسین بن موسی جعفر (ع) در مسیر جاده مشهد قرار دارد که مسافران بسیاری از این امامزاده به عنوان پناهگاه و مکانی برای استراحت استفاده می کنند. با این که امامزاده در زلزله 57 تخریب شد، ولی با همت آستان قدس رضوی مجدداً احیا و مرمت گردید.

امامزاده سید تاج الدین و مسجد لرد آسیاب از دیگر مکان های مذهبی در شهر بادگیر ها هستند که جایگاه ویژه ای نزد گردشگران دارند. همانطور که ذکر شد این شهر به حسینیه ایران معروف است که نام بردن تمامیمراکز مذهبی یزد، در این چارچوب نمی گنجد. مسجد امام حسن مجتبی (ع) که به مسجد سرپرچم معروف است، دارای تاریخچه ای قدیمی می باشد که قدمت آن به قرن 5 هجری قمری بر می گردد.

اماکن تاریخی و باغهای یزد

برج سکوت یزد یا همان دخمه زرتشتیان، یکی از جاهای دیدنی یزد می باشد که نام آن کمی گمراه کننده است. دخمه زرتشتیان از دیوار های بزرگ دایره ‌ای مانند در بالای دو تپه تشکیل شده و مکانی آرام و بی سر و صدا است. گورستان مدرن زرتشتی نیز در همین مکان قرار گرفته و دارای هزینه ورودی می باشد. هزینه ورود برای غیر ایرانی ها 15000 تومان در سال 96 بوده است.

یزد
برج سکوت یا همان دخمه زرتشتیان

خانه لاری یزد، یک خانه تاریخی است که مساحت زمین آن 1700 متر و زیر بنای آن 1200 متر مربع می باشد. خانه لاری ها از شش خانه تشکیل شده که با معماری خانه های بیابانی ساخته شده است. خانه لاری ها دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک با تعدادی ایوان، یک سالن، یک اتاق و یک سردر و هشت ضلعی است. این خانه در محله صفائیه یزد قرار دارد و به بسیاری از مکان های تاریخی نزدیک می باشد.

یزد
خانه لاری ها در اولین شهر خشتی جهان

زندان اسکندر یزد، برخلاف اسمش نه به دست اسکندر ساخته شده و نه زندان بوده است، بلکه یک مدرسه گنبدی است که در قرن 15 ساخته شده که یک کافه مانند اتاق زندان دارد. برخی از راهنماهای مسافر، چاه وسط حیاط را به اسکندر مقدونی نسبت می دهند که معروف به سیاه چال بوده و زندانیان در آن شکنجه داده می شده اند. ورودی این مجموعه تاریخی برای ایرانی ها و توریست ها یکسان است.

باغ دولت آباد یزد از دیگر جاهای دیدنی یزد به شمار می رود که با یک ساختمان دارای بادگیر ساخته شده است. این باغ در سال 1339 ساخته شده و دارای درختانی پر ثمر است که اوایل تابستان فوق العاده دیدنی می باشد. درختان انگور، پرتقال، انار و ... از جمله درخت های مثمر این باغ می باشند. طبق برخی روایات، بادگیر باغ دولت آباد بلند ترین بادگیر جهان است. هزینه ورود برای ایرانی ها و برای توریست ها متفاوت می باشند.

یزد
باغ دولت اباد در شهر حسینیه ایران

میدان مارکار یزد از دیگر اماکن تاریخی و دیدنی یزد است که از لحاظ جغرافیایی، در مرکزی ترین نقطه ایران واقع می باشد. خانه قدیمی رفیعیان یزد قدمتی بالغ بر 250 سال دارد که در محله صفائیه جای گرفته و به زندان اسکندر بسیار نزدیک می باشد. خانه قدیمی رفیعیان یکی از زیباترین نمونه های معماری سنتی ایرانی می باشد که دارای بهترین نمای سقف در یزد است.

جاذبه های گردشگری یزد از نگاه گردشگران

یک سفر یک روزه به خرانق (آخرین شهرهای گلی باقی مانده ایران) می تواند بسیار دیدنی باشد. چاک چاک (مرکز تفریحی زرتشتیان) و نارین قلعه از دیگر جاذبه های یزد هستند که نارین قلعه قدمتی بالغ بر 2000 سال قبل از میلاد مسیح دارد. این مکان ها برای تور 1 روزه عالی هستند تا شما با جاذبه های شهر بادگیر ها بیشتر اشنا شوید. یک سفر عصرانه به دریاچه یزد (حوض جعفر) در صحرای مجاور (بسیار توصیه شده) بروید و از تور سافاری نهایت لذت را ببرید.

در آنجا می توانید به سمت دریاچه قدم بزنید، به تپه های شنی بروید، دوچرخه های چهارچرخ و یا شتر سوار شوید و حسابی لذت ببرید. در محله های تاریخی و کوچه های پیچ در پیچ و کاهگلی قدم بزنید و در پارک های یزد استراحت کنید. در کوه های زیبای یزد قدم بزنید و از منظره ی دیدنی شهر لذت ببرید. در کافه های شهر می توانید از گرمای کویر در امان باشید و با مردم محلی گپ بزنید.

یزد
میدان مارکار در اولین شهر خشتی جهان

یک کلاس رایگان به زبان فارسی در موزه وزیری، جنب ورودی مسجد جامع یزد تشکیل می شود. معلم این کلاس بسیار مهربان است و انگلیسی را به خوبی صحبت می کند. او می تواند برخی از کلمات و اصطلاحات فارسی بسیار مفید را به شما یاد دهد. او همچنین می تواند شما را از طریق موزه راهنمایی کند و بینش خوبی در مورد فرهنگ ایرانی به شما دهد.ورزش پهلوانی در یزد (حوالی میدان امیر چخماق). ساعت 18:30 اجرای جذاب "ورزش قهرمانانه" باستانی فارسی که ترکیبی از هنرهای رزمی، تمرینات قدرتی و هوازی با ریتم آواز و طبل سنتی ایرانی می باشد.

ساختمان این مرکز ورزشی بسیار جذاب است و در یکی از خیابان های جانبی میدان امیر چخماق واقع می باشد. این ورزش در بین گردشگران محبوب بوده و سالن های آن مملو از جمعیت می شود. بنابراین زودتر از ساعت برگزاری ورزش باستانی به این مکان مراجعه کنید.

حمام سنتی یزد (میرزا رضا حامد سنتی) در محله صفائیه و در نزدیکی زندان اسکندر واقع ی باشد. یک اسکراب خوب و ماساژ در حمام میرزا رضا یک تجربه خوب است که می تواند سلامتی و نشاط را به شما هدیه دهد. خوشبختانه این حمام شکل و بافت خود را حفظ نموده و به موزه و رستوران تبدیل نشده است. اما بعد از یک مشت و مال عالی، نوشیدن یک کوکاکولا خنک بسیار می چسبد.

یزد
حمام سنتی یزد

یزد و شرح مراکز خرید و مراکز تفریحی گردشگرییزد

در شهر یزد تعداد مراکز خرید و بازار های آن بسیار زیاد بوده و حتی یکی از این مراکز خرید یزد، مجتمعی تجاری و تفریحی نیز محسوب می شود. مرکز خرید ستاره یزد یکی از بهترین بازار ها برای خرید، تفریح و سرگرمی است که برای کودکان نیز بهترین مکان است. زیرا یک شهر بازی مجهز در آن قرار گرفته که با بالاترین استاندارد های روز ساخته شده است. اگر می خواهید بعد از لذت خرید و تفریح به مکانی برای صرف غذا بروید، پیشنهاد ما رستوران ها و کافی شاپ های موجود در مرکز خرید ستاره یزد است.

مرکز خرید مانتو در یزد، آریا نام دارد که در سال 1378 به بهره برداری رسیده است. بازار مذکور 5 طبقه ساختمانی دارد که 3 طبقه از آن مربوط به غرفه های تجاری می شود. در این بازار انواع پوشاک مردانه، زنانه، بچه گانه، لوازم آشپزخانه، صنایع چرمی، عینک، لوازم آشپزخانه، کیف و کفش، اسباب بازی، شال و روسری و ... ارائه می شود که دارای کیفیتی عالی و قیمت مناسب هستند. البته بیشتر حُجره های این بازار، مختص مانتو می باشد که برای بانوان دلپسند تر است.

یزد
مرکز خرید ستاره در دارالعباده ایران

اگر به دنبال طلا و جواهر در بازار های این شهر هستید، پیشنهاد می کنیم به بازار کویتی های یزد بروید. این بازار معدن طلا و جواهر بوده که زیبا ترین زیور آلات را می توان در این پاساژ پیدا کرد. همانطور که آگاه هستید طلای یزد، یکی از بهترین طلاهای کشور بوده که در این شهر به وفور یافت می شود. از دیگر نکته های جالب توجه درباره این بازار، نزدیکی آن به هتل داد یزد است که می توانید به سادگی از هتل به بازار بروید. جهت اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراکز خرید یزد مراجعه نمایید.

شهربازی سرزمین ستاره ها یکی از بهترینمراکز تفریحی در حسینیه ایران

شاید برخی از گردشگران تصور کنند در شهر یزد هیچ مکانی برای تفریح و سرگرمی وجود ندارد اما این طرز فکر اشتباه است. بله در شهر بادگیر ها مراکز تفریحی و گردشگری بسیاری در یزد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به شهربازی سرزمین ستاره ها اشاره کرد. در این شهر بازی تمامی وسایل های تفریحی برای کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شده تا لحظه هایی سرشار از شادی را تجربه کنند. شهربازی سرزمین ستاره ها در مرکز خرید و تفریحی ستاره یزد قرار دارد که بزرگ ترین شهربازی سرپوشیده در یزد نیز محسوب می شود. این شهربازی بهترین مکان تفریحی برای خانواده ها و جوانان است.

یزد
بازار طلا و جواهر

پردیس سینماییتک یزد، فرهنگی ترین مکان در شهر خشتی جهان

اگر علاقه مند به فرهنگ و هنر هستید و می خواهید به روز ترین فیلم های سینمایی را مشاهده نمایید، توصیه می کنیم حتما به پردیس سینمایی تک مراجعه فرمایید. این پردیس سینمایی با به روز ترین امکانات و سیستم های صوتی و تصویری مجهز شده تا لحظه هایی آرامبخش را برای مدعوین خود فراهم نماید. در پردیس سینمایی تک رستوران و کافی شاپ در نظر گرفته شده تا در صورت نیاز، بتوانید به این مکان ها بروید. سرویس بهداشتی، سیستم تهویه مطبوع و بوفه از دیگر امکانات موجود در پردیس سینمایی هستند.

پینتبال تفریحی مهیج در محله صفائیه

پینتبال در شهر یزد می تواند لحظه های هیجانی را برای توریست ها در شهر را فراهم آورد، مخصوصا اگر پینتبال در منطقه ای تاریخی قرار گرفته باشد که بتوان بعد از تفریح، گشتی تاریخی هم زد. بله این مرکز تفریحی و سرگرمی در محله صفائیه یزد قرار گرفته که یکی از تاریخی ترین نقاط یزد به شمار می رود. پینتبال ورزش و تفریحی گروهی محسوب می شود که خانواده ها با پوشیدن لباس مخصوص و فشنگ هایی رنگیبه جنگ یکدیگر می روند. این بازی در تمامی شهر های ایران محبوب بوده و تقریبا در هر شهری، این تفریح مهیج انجام می شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پارکهای یزدو مراکز تفریحی یزدفقط کافی استبه مقاله آن مراجعه کنید.

یزد
گردشگران و نمایی از شهر یزد

شهر بادگیرها و میان وعده های خوشمزه و رستوران های یزد

صنایع دستی کویری در درب خروجی زندان اسکندر قرار دارند که محل مناسبی برای خرید صنایع دستی است. گردشگران می گویند اگر می خواهید فضای دوستانه تر و فرهنگی تری را تجربه کنید، بهتر است به رستوران های یزد، علی الخصوص رستوران های سنتی آن مراجعه کنید. بسیاری از رستوران های یزد مانند رستوران ترمه و ترنج یزد، کباب لذیذ و غذاهای ایرانی را با کیفیتی بالا سرو می کنند که برای توریست های خارجی جالب تر است.

رستوران خوان دوحد یزد از دیگر رستوران های خوب و سنتی این شهر ست که انواع غذاهای خوشمزه و لذیذ ایرانی و یزدی را ارائه می دهد که از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. این رستوران که در خود هتل خوان دوحد یزد قرار دارد. این هتل علاوه بر غذای میهمانان هتل، میهمانان غیر هتل را نیز پذیرش کرده و با کمال احترام از آن ها استقبال می کند. در این رستوران فضای سنتی، موسیقی سنتی و ... بر جو آن حاکم است.

معروف ترین میان وعده ها، نبات ها و بادام زمینی ایران در بازار های یزد در دسترس است. یزد به دلیل داشتن صنایع دستی متنوعی چون فرش، پارچه های ابریشم و ترمه هایش معروف می باشد. اگر به دنبال فرش های ایرانی با قیمت مناسب هستید، فرش های ایرانی زیادی وجود دارد که بتوانید در بازار یزد انتخاب کنید. البته چند رستوران بین المللی در یزد وجود دارد که انواع غذاهای ایتالیایی، هندی، عربی و مکزیکی را سرو می کنند. معمولاً در شهرهای گرم و کویری، بیشتر اماکن بعد از ساعت 4 بعد از ظهر بسته می شوند، بنابراین حتماً برای صرف نهار به موقع مراجعه نمایید.

یزد
رستوران سنتی ترمه و ترنج

خانه چای کوهان نام یک رستوران ایرانی است که غذاهایی نظیر فسنجان، قیمه و همچنین برخی غذاهای اروپایی و هندی را سرو می کند. فضای خوب، پرسنل مودب و ... از ویژگی های رستوران به شمار می رود. فروشگاه شیرینی پزی حاجی خلیفه، از دیگر مکان های خوشمزه در این شهر به شمار می رود که در میدان امیر چخماق واقع می باشد. این فروشگاه به خاطر شیرینی های خوشمزه اش، مخصوصا باقلواهایش مشهور است. برای صرف بهترین کباب های شیشلیک در شهر به میدان امیر چخماق بروید. در گذرگاه زیر مسجد، تعدادی از غذاهای محلی و انواع کباب ها وجود دارد که می توانید آن ها را سفارش دهید.

هتل های یزد و اقامت در دل کویر

همانطور که می دانید هتل های یزد فوق العاده زیبا و دیدنی هستند که می توانید با اقامت در هتل های این شهر، آرامشی وصف ناپذیر را تجربه کنید. در این قسمت از مطلب می خواهیم به معرفی بهترین هتل های یزد بپردازیم تا شما عزیزان بتوانید با آگاهی کامل، اقدامات لازم برای رزرو را انجام دهید.

یزد
هتل های یزد

هتل داد یزد، دارنده نشان برتر میهمان نوازی

هتل داد یزد قدمتی نزدیک به 90 سال دارد و یکی از دیدنی ترین هتل های ایران به شمار می رود. هتل 4 ستاره داد در سال های گذشته مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت تا به بافت تاریخی و ارزشمند آن آسیبی نرسد. هتل داد با دو طبقه اما در وسعت زیاد با معماری ایرانی در منطقه ای کویری بسیار زیبا قرار دارد و مکانی مناسب برای تماشای آسمان پر ستاره کویر می باشد. هتل داد یزد 88 اتاق دارد که در طبقات هتل گسترده شده اند و به امکانات بسیار خوبی مجهز می باشند. لابی هتل نیز از لوازم سنتی برخوردار بوده که در بدو ورود به لابی، با روی گشاده پرسنل تشریفات رو به رو خواهید شد.همین عوامل سبب شده تا این هتل یزد مفتخر به دریافت گواهینامه بهترین میهمان نوازی از کشور آلمان شود.

یزد
هتل داد یزد

هتل پارسیان صفائیه یزد و 3 ساختمان مختلف

هتل پارسیان صفائیه یزدیکی از هتل های گروه پارسیان است و به علت داشتن همین نام استقبال بسیار خوبی از سوی گردشگران دارد. این هتل یزد تنها هتل 5 ستاره بوده که خدماتی در خور شان یک هتل 5 ستاره را ارائه نمی‌دهد، زیرا فاقد مجموعه آبی است. هتل پارسیان صفائیه یزد دارای یک فاز قدیمی به نام هتل باغ است که در سال 1335 افتتاح شده و در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت. با اقامت در این قسمت هتل، چشم اندازی از درختانی سبز و گل های زیبا خواهید داشت. فاز 1 و 2 این هتل یزد در سال 1378 افتتاح شد و تا سال 1386 بهترین قسمت هتل محسوب می ‌شود، اما با افتتاح فاز جدید که 3 طبقه دارد فازهای قدیمی کمرنگ ‌تر شده اند.

یزد
هتل پارسیان صفائیه یزد

هتل مشیرالممالک یزد، هتلی عجیب و غریب

هتل مشیرالممالک یزد از هتل‌های سنتی بوده و از معماری قاجاری برخوردار است. این هتل چهار ستاره با جاذبه های عجیب و غریبی که دارد یکی از بهترین انتخاب ها می باشد. هتل مشیر الممالک یزد به دلیل فضای با نشاط شهرت خوبی کسب کرده است و اغلب توریست ها آن را می شناسند. ساختمان هتل به دوره قاجار بر می گردد ولی در سال 1379 بعد از اخذ مجوزهای لازم توانست کار خود را به عنوان یک هتل آغاز کند. هتل مشیر الممالک یزد ساختمانی سنتی داشته و دارای بادگیر است. این هتل ساختمانی 3 طبقه داشته و 106 اتاق درون آن‌ ها گسترده شده‌ اند. اگر دوست دار طبیعت، معماری سنتی، تاریخ زنده، صدای پرندگان و ... هستید، پیشنهاد می ‌کنیم اقامت در این هتل یزد را از دست ندهید. قابل توجه شما عزیزان باشد که با 2 موجود شگفت انگیز رو به رو خواهید شد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود.

هتل ارگ جدید یزد، تلفیقی از معماری سنتی و مدرن

هتل ارگ جدید یزد یکی از هتل های 4 ستاره یزد است که در سال 1393 بازگشایی شده است. این هتل ساختمانی نوساز است و همچون هتل ها سنتی در خانه ای تارخ بنا نشده است بلکه تلاش کرده اند تا معماری آن آسیب به بافت سنتی شهر وارد نکند. این هتل یک طبقه دارد که 138 اتاق در آن جای گرفته اند. هتل ذکر شده در منطقه صفائیه یزد بنا شده و دارای لابی زیبایی است که مجهز به مبل ‌های چرمی و سیستم تهویه مطبوع می باشد. کارکنان تشریفات شما را خوشامد گویی کرده و به سمت پذیرش هتل راهنمایی می‌کنند. بلمن نیز چمدان ‌های شما را حمل کرده و اتاق مورد نظر را به شما نشان می‌دهند.

یزد
هتل ارگ جدید یزد

هتل سنتی فهادان یزد، واقع در منطقه ای تاریخی

هتل سنتی فهادان یزد یک هتل موزه است که به ثبت آثار ملی ایران رسیده و با اقامت در این هتل می توانید بدون هزینه از موزه آن دیدن کنید. قدمت این هتل به 250 سال پیش بر می گردد اما در طی سال های گذشته مورد بازسازی قرار گرفت تا امکانات بیشتری را به میهمانان خود ارائه دهد. این واحد اقامتی یزد علاوه بر ساختمان تاریخی چیدمانی قدیمی نیز دارد. صندوقچه های قدیمی و آینه کاری ها، تخت هایی سلطنتی و ... در داخل اتاق ها به وضوح دیده می شود. 30 اتاق هتل در 2 طبقه جای گرفته که بسیار وسیع بوده و در زمان غروب آفتاب و تاریکی شب، ستاره های آسمان به خوبی قابل مشاهده است.

یزد
هتل سنتی فهادان یزد

هتل زنبق یزد و آلاچیق های زیبا

هتل زنبق یزد هتلی 4 ستاره است که در بلوار جمهوری واقع شده است. اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید این هتل بهترین انتخاب است. این هتل در سال 1390 افتتاح شده و دارای 2 طبقه و 30 اتاق می باشد که بسیار زیبا تزئین شده اند. این هتل 4 ستاره یزد در ابتدای شهر یزد قرار دارد. معماری کاملا سنتی هتل با معماری مدرن نیز تلفیق شده و جذابیتی خاص به آن داده است. مهم ترین نکته درباره این هتل یزد محوطه آن می باشد که بسیار زیبا بوده و با آلاچیق هایی مجهز شده است. در عصرگاهان می توانید به آلاچیق ها بروید و از هوای پاک و تازه استشمام کنید.

یزد
هتل زنبق یزد