یزد حسینیه ایران

یزد | بزرگترین شهر خشتی ایران و اولین شهر تاریخی جهان در ایران

یزد شناسی و معرفی یزد 

این نام از یزدگرد اول، حاکم ساسانیان پارس گرفته شده است. این شهر در زمان ساسانیان یک مرکز زرتشتی بوده است. کلمه یزد به معنی خدا است. پس از فتح عربها در ایران ، بسیاری از زرتشتیان از استانهای همجوار به یزد مهاجرت کردند. با پرداخت مالیات به یزد اجازه داده شد که حتی پس از فتح آن ، زرتشتیان باقی بمانند و اسلام به تدریج دین مسلط در شهر شد.

به دلیل موقعیت دوردست شهر یزد در کویر و دشواری دسترسی ، این شهر تا حد زیادی در برابر نبردهای بزرگ و نابودی و ویرانی های جنگ مصون ماند. به عنوان مثال دیوار یزد پناهگاه برای کسانی بود که در هنگام حمله مغول ها از سایر مناطق امپراطوری پارس فرار کردند. در سال 1272 مارکو پولو از صنعت ریز بافی ابریشم شهر یزد بازدید کرد و آن را برای جهانیان توصیف نمود. وی در کتاب سفرهای مارکو پولو ، یزد را به شرح زیر توصیف می کند:
این شهر خوب و نجیب است و تجارت خوبی در کاشی و نساجی و طلا دارد. آنها مقادیری از پارچه ابریشمی معروفی به نام یاسدی را می پوشند ، که تجار برای فروش آن در بسیاری از محله ها آن را حمل می کنند. وقتی این شهر را برای مسافرت انتخاب می کنید ، به مدت هفت روز در دشت های بزرگ می توانید تفرح کنید. بسیاری از نخلستانهای خوب در راه یزد خرمای کشور ایران را رشد می دهند. جوجه کشی و پرورش بلدرچین در یزد وجود دارد. همچنین الاغهای وحشی در این حوالی بسیار دیده می شوند. 
یزد به طور خلاصه به عنوان پایتخت سلسله مظفری در قرن چهاردهم میلادی خدمت کرد ، و در سال 1350-1351 تحت نظارت شیخ ابو اسحاق محاصره شد. مسجد جمعه (یا جماعت) ، مسلماً بزرگترین نقطه عطف معماری این شهر و همچنین سایر بناهای مهم  مربوط به این دوره است. در دوره سلسله قاجار (قرن 18 میلادی) توسط خانسان بختیاری اداره می شد.
در زمان حکومت صفویان (قرن شانزدهم) ، برخی از مردم از یزد مهاجرت کرده و در منطقه ای مستقر شدند که امروز در مرز ایران و افغانستان است. این شهرک که به نام یزدی نامگذاری شده بود در آن قرار داشت که هم اکنون شهر فراه در استان با همین نام در افغانستان واقع شده است. حتی امروز نیز مردم این منطقه با لهجه ای بسیار شبیه به مردم یزد صحبت می کنند.
 
نمایی از شهر یزد
نمایی از شهر یزد

فرهنگ در یزد چگونه است؟ 

یکی از نکات قابل توجه در مورد یزد ، فرهنگ خانواده محور آن است. براساس آمار رسمی سازمان ملی ثبت احوال ایران ، یزد در بین سه شهر با کمترین آمار طلاق در ایران قرار دارد. اکثریت مردم یزد ایرانی هستند و با لهجه یزدی متفاوت از لهجه فارسی تهران صحبت می کنند.

اکثر مردم یزد مسلمان هستند. همچنین جمعیت قابل توجهی از زرتشتیان در این شهر وجود دارد. در سال 2013 ، سپنتا نیکنام به عنوان شورای شهر یزد انتخاب شد و به عنوان اولین مشاور زرتشتی در ایران شهرت یافت. روزگاری یک جامعه نسبتاً بزرگ یهودی و یزدی وجود داشت با این حال ، پس از ایجاد اسرائیل بسیاری از یهودیان به دلایل مختلف به آنجا نقل مکان کرده اند. رئیس جمهور سابق اسرائیل موشه کاتساو نمونه ای از آنهاست.
پناهگاه پیر-نراکی یکی از مقاصد مهم زیارتی زرتشتیان است که جماعت زیادی از گردشگران سالانه در آن برای برگزاری مراسم حاضر می شود و بازدیدهای مکرر در طول سال انجام می شود. اکنون نیز یک مکان مشهور گردشگری است. داستان آخرین شاهزاده ایرانی که پیش از ورود اسلام به یزد آمد بر اهمیت ان جاذبه تاریخی و شهر یزد می افزاید. 
 
گذر فرهنگ و هنر یزد
گذر فرهنگ و هنر یزد

چندین رسم و رسوم شهری دیگر که در شهر یزد اهمیت جهانی دارد ، رژه ها و اجتماعات مسلمانان است که عمدتاً راهپیمایی هایی به نام آزادی است که به منظور گرامیداشت رویدادهای شهدای اصلی اسلامی و دیگر چهره های مهم برگزار می شود. این اجتماعات عظیم عمومی مجموعه ای از فضاها را ایجاد کرده است که از آنجا که بیشتر آنها در نزدیکی بناهای مهم شهری قرار دارند ، در اوقات دیگر به عنوان سرگرمی هایی استفاده می شوند که بازدید کنندگان می توانند از نقاط اصلی شهر گشت و گذار کنند.

عزاداری و نخل گردانی در حسینیه یزدی ها و مرسیه سرایی از جمله دیدنی های این شهر برای گردششگران خارجی است که در ایام محرم و صفر هتل های یزد را لبریز از جمعت میکند که با پرشین هتل میتوانید رزرو کنید و البته بهتر است بدانید بازدید از دانشگاه یزد در این زمان کار عاقلانه ای نیست. 
براساس سرشماری ایران در سال 2011 ، جمعیت یزد 486152 نفر از 168.528 خانواده است که شامل 297.546 مرد و 285.136 زن است. 

اقتصاد در یزد چگونه است؟

یزد همواره به خاطر کیفیت ابریشم و فرش هایش معروف است ، امروز یزد یکی از مراکز صنعتی ایران برای منسوجات است. بیشتر کارخانه های نساجی در یزد قرار دارد و این شهر قطب صادرات روفرشی و صنایع وابسته است. همچنین صنعت سرامیک و مصالح ساختمانی قابل توجهی و صنایع شیرینی و جواهرات منحصر به فرد نیز در شهر یزد وجود دارد.

اقتصاد یزد
اقتصاد یزد

بخش قابل توجهی از جمعیت نیز در صنایع دیگر از جمله کشاورزی ، لبنیات ، فلزات و تولید ماشین آلات اشتغال دارد. تعدادی از شرکت ها درگیر صنعت رو به رشد هستند که عمدتا در ساخت مواد اولیه مانند کابل ها و کانکتورها فعالیت می کنند. در حال حاضر یزد خانه بزرگترین تولید کننده فیبر نوری در ایران است. 

قنادی های یزد در سراسر ایران از شیرینی های خوش طعم و خاصی برخوردار هستند و منبع گردشگری برای این شهر بوده اند. کارگاه های تولید شیرینی پزی (خلیفه ، یا کارشناسان) دستور العمل های خود را به صورت محرمانه نگه می دارند ، و بسیاری از آن رازها وجود دارد که برای بسیاری از نسل ها یک تجارت خانوادگی خصوصی باقی مانده است. باقلوا ، قطاب و پشمک محبوب ترین شیرینی های ساخته شده در شهر یزد هستند.
یزد از دهه 80 مزارع صنعتی خود را گسترش داده است. یزد با داشتن حداقل سه منطقه اصلی صنعتی که دارای بیش از 70 کارخانه مختلف است ، به یکی از پیشرفته ترین شهرهای ایران تبدیل شده است.
قالی بافی یزد
قالی بافی یزد

شهر یزد

معرفی بهترین هتل ها دیدنیها ومراکز تفریحی رستوران ها و کافی شاپ مراکز خرید و بازار ها مراکز مذهبی و آرامگاه ها راهنمای مسافران

حمل و نقل در یزد چگونه است؟ 

یزد در میانه و بین اصفهان و کرمان ، 689 کیلومتری (427 مایل) جنوب شرقی تهران واقع شده است. یزد با هواپیما ، قطار و اتوبوس به خوبی با سایر کشورها در ارتباط است.

اتوبوس در یزد 

از ایستگاه اتوبوس برون شهری یزد، یک اتوبوس محلی سوار شوید و به داخل شهر مراجعه کنید (ایستگاه اتوبوس با یک کلبه سفید در بزرگراه جلوی ایستگاه اصلی اتوبوس برون شهری قرار دارد) به سمت ایستگاه اتوبوس محلی ، سپس به بازار قدیم شهر زد مراجعه کنید که در مرکز شهر است. از اینجا می توانید هتل ها یزد مورد نظر خود را پیدا کنید. اخیراً برنامه های بسیاری در اطراف ایستگاه اتوبوس وجود دارد تا بتوانید تورها و هتل های یزد را خریداری کنید. اشخاصی که این برنامه ها را ترتیب می دهند خودشان راننده تاکسی معمولی هستند اما برای بسیاری از هتل ها در یزد به صورت کمیسیون کار می کنند. برخی از آنها به شما سواری بدون پول را پیشنهاد می دهند و شما را به هتلی سوق می دهند که بیشترین کمیسیون را به آنها می دهد. حتماً شفاف سازی کنید که در مقابل این ترانسفر رایگان به کدام هتل زد انتقال داده می شوید.

توریست یزد
توریست یزد

از شیراز: چندین شرکت و چندین عزیمت روزانه حوالی ساعت 6 وجود دارد ، بلیط VIP حدود  50-40 هزار تومان. قیمت ها متفاوت است توریست ها بیش از دو برابر قیمت پرداخت می کنند. دی و بهمن یا همان ژانویه شلوغ ترن زمان سفر به شهر یزد و بیابان های اطراف آن است. از تهران: چندین شرکت و چندین عزیمت روزانه از ساعت 7 شب ، معمولاً حدود 9 یا 10 ساعت طول می کشد وجود دارد. بلیط VIP در حدود 450،000 IRR

به وسیله هواپیما پروازهای بین المللی به دبی و دمشق و پروازهای روزانه به تهران از طریق یزد انجام می شود.

پیاده : بیشتر اماکن در شهر قدیمی از فاصله کمی با یکدیگر فاصله دارند. اتوبوس های محلی نیز موجود است. سفر یک نفره 5000 ریال است. 

با تاکسی : اگر می توانید در مورد قیمت محلی کراه خودرو در شهر یزد به توافق برسید ، تاکسی ارزان است اما بسیاری از آنها سعی می کنند گردشگران را گران تر جابجا نمایند. تاکسی های موتور سیکلت یکی دیگر از راه های سریع و ارزان برای جابجایی در سطح شهر است اما - در مورد تاکسی های اتومبیل - اطمینان حاصل کنید که از قبل قیمت خود را تسویه می کنید. اخیراً مواردی از رانندگان تاکسی دیده شده است که مسافرانشان در پایان سفر بدون دردسر خواستار پول بیشتر از آنچه توافق شده بود ، شدند. 
در صورت داشتن سیم کارت ایرانی ، می توانید از برنامه هایی مانند Tap30 و Snapp نیز استفاده کنید. آنها درست مانند Uber کار می کنند و شما می توانید با پول نقد هزینه تاکسی را پرداخت کنید.
 
سفر به یزد
سفر به یزد

 جاذبه های گردشگری در یزد 

مسجد جامع یزد (مسجد جمعه) که قدمت آن به قرن چهاردهم باز می گردد ، ارزش دیدن دارد. این نمونه ای از بهترین موزاییک های ایرانی و معماری عالی است. مناره های آن مرتفع ترین مناره های کشور است. شب هنگام روشن شدن هر بیننده ای  آن را تحسین می کند. خانه ها و هتل های یزد زیادی در مجاورت ان دیدنی و سایر دیدنی ها وجود دارد. 

آتشکده زرتشتی در شهر یزد نیز بسیار دیدنی است. ظاهراً آتش سوزی در داخل آن در سال 470 میلادی اتفاق افتاده است. ورودی هشت هزار تومان است، ساعتهای بازدید 8.00-11.45 و 16.00-19.00. 
 
مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

برج سکوت یزد (دكمه زرتشتیان) – نام برج گمراه كننده است زیرا آنها از دیوارهای بزرگ دایره‌ای در بالای دو تپه تشکیل شده‌اند. مکانی آرام و بی سر و صدا است. گورستان مدرن زرتشتی نیز در همانجا قرار دارد. ورودی برای کسانی که نمی توانند به عنوان ایرانی عبور کنند: 150.000 ریال [سپتامبر 2017]. برای رسیدن به آنجا با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی ، می توانید اتوبوس که به سمت امام خمینی (ره) به سمت جنوب حرکت می کند از ایستگاه اتوبوس در خیابان مجتمع امیر چخماق حرکت کنید. در آخرین ایستگاه ، انتهای خط در پایانه پیاده شوید ، و آنجا از مردم بخواهید اتوبوس دیگری که به "دخمه" می رود را به شما نشان دهند (تلفظ شده مانند آلمانی "Dach") ممکن است کمی صبر کنید و مطمئن باشید که مردم به راننده اتوبوس می گویند شما را در ایستگاه صحیح اتوبوس پیاده کند ، بلیط اتوبوس باید هر یک 5000 دلار باشد [سپتامبر 2017]. هنگامی که از اتوبوس پیاده می شوید ، تقاطع 4 طرفه است و به سمت راست می روید ، برجها را می بینید ، یک پیاده روی 10 دقیقه ای برای رسیدن به آنها لازم است [سپتامبر 2017]. یکی از گزینه ها خط اتوبوس 436 است.

برج سکوت یزد
برج سکوت یزد

خانه لاری یزد، یک خانه تاریخی ، مساحت زمین آن 1700 متر و زیر بنای آن 1200 متر مربع است و یکی از بزرگترین خانه های تاریخی در نظر گرفته شده است. خانه لری شش خانه با معماری خانه های بیابانی را دارد. این خانه دارای دو حیاط بزرگ و یک حیاط کوچک با تعدادی ایوان ، یک سالن ، یک اتاق و یک سر و هشت ضلعی است.

خانه لاری یزد
خانه لاری یزد

زندان اسکندر یزد ، که نه توسط اسکندر بزرگ ساخته شده بود و نه یک زندان ، بلکه یک مدرسه گنبدی قرن 15th است که با یک کافه در "اتاق زندان" یک نمایش جالب در شهر است. غالباً راهنماها به شما می گویند چاه عمیق وسط حیاط آن توسط اسکندر کبیر ساخته شده است و از آن به عنوان سیاه چال استفاده می شود ، اما این به نظر می رسد این تعبیر کمی مشکوک است. هزینه ورود 150000 ریال است [ژانویه 2017]. 

مقبره 12 امام که به اوایل قرن یازدهم برمی گردد ، دارای کتیبه هایی است که نام آنها را دوازده امام شیعه قرار داده اند ، هرچند که هیچکدام در اینجا دفن نشده اند. 
باغات دولت آباد یزد با یک ساختمان با بادگیر بزرگ زیبا ، که در دهه 1960 ساخته شده است. یک باغ درخت میوه وجود دارد که در اوایل تابستان از آن بازدید می شود. دارای پرتقال ، انگور ، انار و گندم است. به گفته برخی ، این بادگیر بلندترین جهان (33 متر) است. هزینه ورود [از ژانویه 2016]: ایرانیان: 30000 ریال ، خارجی ها 150000 ریال.
میدان مارکار یزد این میدان از لحاظ جغرافیایی در مرکز ایران واقع شده است.
خانه قدیمی رفیعیان یزد (250 سال قدمت) ، پیاده روی اندکی از مسجد جامع تا زندان اسکندر دارد  8.30 صبح تا 8 عصر می توان از آن بازدید کرد ... خانه قدیمی رفیعیان یکی از زیباترین نمونه های معماری سنتی ایران است. دارای بهترین نمای سقف در یزد است. چیزهایی که این سقف را بین دیگر سقف ها منحصر به فرد می کند ، راهنمای تخصصی است که همه چیز را برای شما توضیح می دهد. 
باغات دولت آباد یزد
باغ دولت آباد یزد

جاذبه های گردشگری یزد از نگاه گردشگران

یک سفر یک روزه به خرانق (باید از مکان بازدید کنید - یکی از آخرین شهرهای گلی باقی مانده ایران) ، چاک چاک (مرکز تفریحی زرتشتیان) و نارین قلعه ، میبد (احتمالاً قدیمی ترین قلعه در ایران ، قدمت آن به حداقل 2000 سال قبل از میلاد). این مکان ها که معمولاً با هم بازدید می شوند ، شامل 7 یا 8 ساعت زمان سفر نیاز دارند. دفتر اطلاعات گردشگری در نزدیکی موزه سکه این تور را برای هر اتومبیل با قیمت 200000 تومان ارائه می دهد.

یک سفر عصرانه به دریاچه یزد (حوض جعفر) در صحرای مجاور (بسیار توصیه شده) کنید. در آنجا می توانید در بیابان به سمت دریاچه قدم بزنید ، به تپه های تپه ای بروید ، دوچرخه های چهارچرخ و یا شتر سوار شوید. در کل ، این مربوط به 1،450،000 IRR است. دفتر اطلاعات گردشگری در نزدیکی موزه سکه ، این دفتر را نیز ارائه می دهد ، همانند یک دفتر کوچک که بین گالری راه ابریشم و کافه ایرانیان واقع شده است. 
در محله های تاریخی و کوچه هایی تو در تو و کاهگلی قدم بزنید و در پارک های یزد استراحت کنید. در کوههای زیبای یزد قدم بزنید و از منظره ای دیدنی از شهر لذت ببرید. در کافه های شهر از گرما کویری پناه بگیرید و با یزدی های محلی گپ بزنید. به احتمال زیاد ، آنها بسیار علاقه مند به صحبت با شما خواهند بود.
مسجد جامع یزد
مسجد جامع

یک کلاس رایگان به زبان فارسی را در موزه وزیری، جنب ورودی مسجد جامع یزد تشکیل میشود. معلم این کلاس بسیار مهربان است و انگلیسی را به خوبی صحبت می کند. او می تواند برخی از کلمات و اصطلاحات فارسی بسیار مفید را به شما یاد دهد. او همچنین می تواند شما را از طریق موزه راهنمایی کند و بینش خوبی در مورد فرهنگ ایرانی دارد. (ورود به موزه با قیمت 15000 ریال هزینه داد که برای گردشگران خارجی بسیار ارزان است.)

ورزش پهلوانی در یزد (حوالی میدان امیر چقماق). ساعت 18:30 اجرای جذاب "ورزش قهرمانانه" باستانی فارسی که ترکیبی از هنرهای رزمی ، تمرینات قدرتی و هوازی با ریتم آواز و طبل سنتی ایرانی است دارد. مرکز ورزشی (که به تنهایی یک ساختمان جذاب است) در یکی از خیابان های جانبی در نزدیکی میدان امیر چقماق قرار دارد. این یک نمایش محبوب در بین گردشگران است و اتاق های ان مکان مملو از جمعیت است ، بنابراین زودتر از ساعت برگزاری ورزش باستانی به آن مراجعه کنید. 
کوچه های یزد
کوچه های کاهگلی یزد

نمایی از شب سنتی ایرانی در یزد

در شهر یزد می توانید با برخی از آداب و رسوم مرتبط با گردهمایی شبانه ایرانی آشنا شوید. نوشیدنی خوش آمدگویی ، داستان نویسی فارسی ، موسیقی زنده کلاسیک فارسی (نوازنده سه تار) ، میوه های تازه ، کیک یزدی با چای شکوفه نارنج ، روایت حکایات فارسی ، و یک شام سه دوره ای در این مراسم شبانه قرار دارد. در فضایی آرام و دلپذیر برگزار می شود. رزرواسیون از قبل ضروری است و برای برگزاری این رویداد رزرو لازم است. بزرگسال: 25 دلار (کودک 5-12 سال: 23 دلار). 

حمام سنتی (میرزا رضا حامد سنتی) ، (واقع در شهر قدیمی "در نزدیکی" زندان اسکندر واقع شده است). یک اسکراب خوب و ماساژ در حمام میرزا رضا یک تجربه خوب کسب کنید. یکی از معدود حمام هایی که به عنوان رستوران یا موزه مورد استفاده قرار نمی گیرد همین حمام در یزد است. قیمت آن 70.000 تومان بود. تجربه و تمیزی که بعد از آن احساس می کنید قطعاً ارزش آن را دارد پرداخت ان هزینه را دارد. 

حمام سنتی
حمام سنتی در یزد

بازار و رستوران در یزد

معروف ترین میان وعده ها ، نبات ها و بادام زمینی ایران در بازار یزد در دسترس است. یزد به دلیل داشتن صنایع دستی متنوعی چون فرش ، پارچه های ابریشم  و همچنین برای شیرینی های خود در ایران بسیار مشهور است. اگر به دنبال فرش های ایرانی با قیمت مناسب هستید ، فرش های ایرانی زیادی وجود دارد که بتوانید در بازار یزد انتخاب کنید.

صنایع دستی کویری (امین صالحی) ، درب خروجی از زندان اسکندر (محله فهادان) جای مناسبی برای خریدهای سنتی است.
گردشگران می گویند اگر می خواهید فضای دوستانه تر و فرهنگی تری داشته باشید ، رستوران های قدیمی ایرانی بهترین راه برای تجربه های ب نظیر هستند. بسیاری از رستوران ها کباب استاندارد ایرانی را سرو می کنند. چند رستوران بین المللی در یزد وجود دارد که غذاهای ایتالیایی ، هندی ، عربی و مکزیکی را سرو می کنند. معمولاً در شهرهای گرم ، بیشتر اماکن بعد از ساعت 4 بعد از ظهر بسته می شوند ، بنابراین حتماً ناهار خود را به موقع بگیرید.
بازار تاریخی زرگر یزد
بازار تاریخی زرگر یزد

رستوران های سنتی و خانه چای هتل کوهان غذاهای مختلف ایرانی سنتی مانند فسنجون ، قیمه و همچنین برخی غذاهای اروپایی و هندی را سرو می کنند. فضای خوبی دارد و در نزدیکی زندان اسکندر قرار دارد.

فروشگاه شیرینی پزی حاجی خلیفه واقع در میدان امیر چقماق به خاطر شیرینی های آنها به ویژه باقلوا مشهور است. اما آماده باشید تا کمی صبر کنید زیرا این فروشگاه معمولاً شلوغ است.
کافه داخل باغ دولت آباد یزد یک نوشیدنی گیاهی بسیار خنک دو طعمه را ارائه می کند که بی شک باید آن را امتحان کرد این نوشیدنی در ایران همتا ندارد. 
میدان امیر چخماق : برای بهترین کباب های شیشلیک در شهر به میدان امیر چخماق بروید. در گذرگاه زیر مسجد تعدادی از غذاهای محلی از انواع کباب وجود دارد که می توانید آنها را سفارش دهید. 
خانه دوست ، شماره 44 ، کوچه شاه ابوالقاسم ، خیابان سید گلی سرخه. یک کافه کوچک دنج که در یک حیاط باستانی واقع شده است. غذاهای خانگی ، آب میوه تازه و نوشیدنی های محلی سرو می کند. 
خیابان های یزد
خیابان های یزد

هتل داد یزد

هتل داد یزد قدمتی نزدیک به 90 سال دارد و یکی از دیدنی ترین هتل های ایران است این هتل چهار ستاره می باشد. هتل داد در سال های گذشته مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت تا به بافت تاریخی و ارزشمند آن آسیبی نرسد. هتل داد با دو طبقه اما در وسعت زیاد با معماری ایرانی در منطقه ای کویری بسیار زبا و مکانی مناسب برای تماشای آسمان پر ستاره کویر می باشد.

هتل داد یزد 88 اتاق دارد که در طبقات هتل گسترده شده اند و به امکانات بسیار خوبی مجهز می باشند. لابی هتل نیز از لوازم سنتی برخوردار بوده که در بدو ورود به لابی، با روی گشاده پرسنل تشریفات رو به رو خواهید شد.همین عوامل سبب شده تا این هتل یزد مفتخر به دریافت گواهینامه بهترین میهمان نوازی از کشور آلمان شود.
 
 
هتل داد یزد
هتل داد یزد

هتل پارسیان صفائیه یزد

هتل پارسیان صفائیه یزد کی از هتل های گروه پاسان است و به علت داشتن همین نام استقبال بسیار خوبی از سوی گردشگران دارد. این هتل یزد تنها هتل 5 ستاره بوده که خدماتی در خور شان یک هتل 5 ستاره را ارائه نمی‌دهد، زیرا فاقد مجموعه آبی است.

هتل پارسیان صفائیه یزد دارای یک فاز قدیمی به نام هتل باغ است که در سال 1335 افتتاح شده و در سال 1394 مورد بازسازی قرار گرفت. با اقامت در این قسمت هتل، چشم اندازی از درختانی سبز و گل های زیبا خواهید داشت. فاز 1 و 2 این هتل یزد در سال 1378 افتتاح شد و تا سال 1386 بهترین قسمت هتل محسوب می‌شد اما با افتتاح فاز جدید که 3 طبقه دارد فازهای قدیمی کمرنگ‌تر شدند.
هتل پارسیان صفائیه یزد
هتل پارسیان صفائیه یزد

هتل مشیرالممالک یزد

هتل مشیرالممالک یزد از هتل‌های سنتی و از معماری قاجاری برخوردار است این هتل دارا چهار ستاره از سویی اصناف هتل داری می باشد. هتل مشیر الممالک یزد  به دلیل فضای با نشاط شهرت خوبی کسب کرده است و اغلب توریست ها آن را می شناسند. ساختمان هتل مربوط به دوره قاجاریه است اما در سال 1379 بعد از اخذ مجوزهای لازم توانست کار خود را به عنوان یک هتل آغاز کند.

هتل مشیر الممالک یزد ساختمانی سنتی داشته و دارای بادگیر است. این هتل ساختمانی 3 طبقه داشته و 106 اتاق درون آن‌ها گسترده شده‌اند. اگر دوست دار طبیعت، عماری سنتی، تاریخ زنده، صدای پرندگان و ... هستید پیشنهاد می‌کنیم اقامت در این هتل یزد را از دست ندهید. قابل توجه شما عزیزان باشد که با 2 موجود شگفت انگیز رو به رو خواهید شد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.
هتل مشیرالممالک یزد
هتل مشیرالممالک یزد

هتل ارگ جدید یزد

هتل ارگ جدید یزد یکی از هتل های 4 ستاره یزد است که در سال 1393 بازگشایی شده است. این هتل ساختمانی نوساز است و همچون هتل ها سنتی در خانه ای تارخ بنا نشده است بلکه تلاش کرده اند تا معماری آن آسیب به بافت سنتی شهر وارد نکند. این هتل یک طبقه دارد که 138 اتاق در آن جای گرفته اند. هتل ذکر شده در منطقه صفائیه یزد بنا شده است.

هتل ارگ جدید یزد دارای لابی زیبایی است که با مبل‌هایی چرمی و سیستم تهویه مطبوع مجهز شده است. کارکنان تشریفات  شما را خوشامد گویی کرده و به سمت پذیرش هتل راهنمایی می‌کنند. بلمن نیز چمدان‌های شما را حمل کرده و اتاق مورد نظر را به شما نشان می‌دهد.
هتل ارگ جدید یزد
هتل ارگ جدید یزد

هتل سنتی فهادان یزد

هتل سنتی فهادان یزد یک هتل موزه است که به ثبت آثار ملی ایران رسیده و با اقامت در این هتل می توانید بدون هزینه از موزه آن دیدن کنید. قدمت این هتل به 250 سال پیش بر می گردد اما در طی سال های گذشته مورد بازسازی قرار گرفت تا امکانات بیشتری را به میهمانان خود ارائه دهد.

هتل سنتی فهادان یزد علاوه بر ساختمان تاریخی چیدمانی قدیمی نیز دارد. صندوقچه های قدیمی و آینه کاری ها، تخت هایی سلطنتی و ... در داخل اتاق ها به وضوح دیده می شود. 30 اتاق هتل در 2 طبقه جای گرفته که بسیار وسیع بوده و در زمان غروب آفتاب و تاریکی شب، ستاره های آسمان به خوبی قابل مشاهده است.
هتل سنتی فهادان یزد
هتل سنتی فهادان یزد

هتل زنبق یزد 

هتل زنبق یزد هتلی 4 ستاره است که در بلوار جمهوری واقع شده است. اگر به دنبال آرامش و سکوت هستید این هتل بهترین انتخاب است. این هتل در سال 1390 افتتاح شده و دارای 2 طبقه و 30 اتاق می باشد که بسیار زیبا تزئین شده اند. این هتل 4 ستاره یزد در ابتدای شهر یزد قرار دارد.

هتل زنبق یزد معماری کاملا سنتی داشته که البته با معماری مدرن نیز تلفیق شده است. مهم ترین نکته درباره این هتل یزد محوطه آن است که بسیار زیبا بوده و با آلاچیق های زیبایی مجهز شده است. در عصرگاهان می توانید به آلاچیق ها بروید و از هوای پاک و تازه استشمام کنید. 
هتل زنبق
هتل زنبق یزد