شیراز سر زمین شعر و ادب

شیراز | آشنایی با نقاط محبوب و تاریخی شیراز

شیراز،معرفی شهر و اطلاعات کاربردی

نخستین مستندات مربوط به وجود شیراز، به عنوان تیراژه ، روی لوح های سفالی ایلامی است و این نشان می دهد شیراز مربوط به سال 2000 قبل از میلاد مسیح است. این شهر مدرن در سال 693 توسط بنی امیه تأسیس و مرمت شد و تحت سلسله های پی در پی صفاری و بعد آن به ترتیب در سده های 9 و 10 و 11 میلادی به وجود آمد. در قرن سیزدهم میلادی، شیراز به دلیل تشویق حاکم خود و حضور بسیاری از دانشمندان و هنرمندان فارسی ، به مرکز برجسته هنرها و کتاب ها تبدیل شد. این شهر در زمان سلسله زند از 1750 تا 1800 پایتخت ایران بود. دو شاعر مشهور ایران، حافظ و سعدی، اهل شیراز هستند که مقبره های آنها در ضلع شمالی مرزهای فعلی شهر قرار دارد. به دلیل وجود همین دو شاعر و دانشگاه شیراز، هتل های شیراز و فروش بلیط هواپیمای شیراز از رونق خوبی برخوردار است که با پرشین هتل میتوانید رزرو کنید .

بولوار فرهنگ شیراز
بولوار فرهنگ شیراز

شیراز به عنوان شهر شاعران، ادبیات، گل، شراب شناخته می شود (علی رغم اینکه جمهوری اسلامی از سال 1979 شراب را ممنوع کرده است) همچنین به دلیل وجود بسیاری از باغ ها و درختان میوه ای که در این شهر دیده می شود این شهر دوست داشتنی است. به عنوان مثال باغ ارم ، باغ دلگشا و باغ های متعدد دیگر نماد این شهر به عنوان شهر باغ ها می باشد. شیراز دارای اجتماعات مهم یهودی و مسیحی بوده است. صنایع دستی شیراز شامل کارهای معرق تزئینی با طرح مثلثی است. تولید ظروف نقره؛ قالی بافی و گلیم بافی و جاجیم در دهکده ها و در میان قبایل مرسوم بوده است. در صنایع شیراز مانند تولید سیمان ، شکر ، کود ، محصولات نساجی ، محصولات چوبی ، فلزکاری و فرش حاکم است. شیراز همچنین دارای پالایشگاه اصلی نفت است و همچنین مرکز عمده ای برای صنایع الکترونیکی ایران است: 53٪ از لوازم الکترونیکی ایران در شیراز سرمایه گذاری کرده اند. شیراز محل نخستین نیروگاه خورشیدی ایران است. اخیراً اولین توربین بادی این شهر در بالای کوه بابکوهی در نزدیکی شهر نصب شده است. هتل های شیراز و موقعیت جغرافیایی شیراز موجب شده است اقامت در این شهر دوست داشتنی سالانه افزایش یابد. 

باغ زیبای ارم شیراز
باغ زیبای ارم شیراز

موقعیت جغرافیایی شیراز

موقعیت جغرافیایی شیراز به گونه ای است که قسمت شمالی شهر شیراز پر از باغ با تنوع گیاهی است. این باغ ها و پوشش گیاهی قبل از گسترش شیراز شکل گرفتند.
شیراز در جنوب ایران و شمال غربی استان کرمان واقع شده است. این شهر در یک دشت سبز در پای کوه زاگرس  1500 متر (4 هزار و 900 فوت) از سطح دریا ساخته شده است. شیراز 800 کیلومتری جنوب تهران واقع است.
یک رودخانه فصلی ، رودخانه خشک ، از قسمت شمالی شهر به سوی دریاچه مهارلو جریان دارد. دریاچه مهارلو دریاچه ای نمکی است که در ماههای بهار به رنگ صورتی در می آید. در سال 1920 ، این منطقه دارای یک جنگل بزرگ از درختان بلوط بود.

کوه زاگرس
کوه زاگرس

باغ ها و ییلاق در شیراز 

در زمان سلسله زند که شیراز پایتخت ایران بود ، دهکده کوچکی بود که در حوالی ارگ کریم خان محدود می شد ارگ کریم خان در  حال حاضر بافت مرکزی شهر است. در گذشته طبیعتاً چندین روستا در نزدیکی ارگ و شیراز وجود داشت. قسمت شمالی شیراز قدیمی (اکنون قصر دشت و چمران) کاملاً با باغها و درختان سبز پوشیده شده بود که هنوز هم باقی مانده است و در حال حاضر منطقه مرفه نشن شهر شیراز است و هتل چمران پنج ستاره و دانشگاه شیراز در آن قرار دارد. تعدادی از قوانین شهرداری ساخت و ساز در هر یک از مناطق باغ و ییلاقی شیراز را ممنوع اعلام کرده است. از منظر دیگر ، این باغ ها ریه های شهر هستند و با تمیز کردن گرد و غبار و مه و یا دی اکسید کربن که اتومبیل ها تولید می کنند به فتوسنتز کمک می کنند. از طرف دیگر ، ما می بینیم که شیراز هوای تمیز بیشتری نسبت به سایر کلان شهرها در ایران دارد. این در شرایطی است که با شهرهای بزرگی مانند تهران یا اصفهان فاقد این ویژگی و پاکی هوا هستند و اغلب از آلودگی صوتی و هوا رنج می برند. 

باغ عفیف شیراز
باغ عفیف شیراز

اقلیم و آب و هوای شیراز چگونه است؟

غروب خورشید در شیراز  با کوه دراک در پس زمینه شهر بسیار رویایی به نظر می رسد این منظره از اغلب نقاط همچون دانشگاه شیراز ، هتل ها شیراز مرتفع و یا با خرید بلیط هواپیما از پشت پنجره هواپیما قابل رصد است. آب و هوای شیراز انواع متفاوتی در ماههای سال دارد و در کل به عنوان آب و هوای نیمه خشک طبقه بندی می شود ، گرچه فقط کمی از آب و هوای مدیترانه ای گرم و تابستانی است. هوای شیراز در تابستان گرم است با متوسط دمای 38.8 درجه سانتی گراد می باشد. هوای شیراز زمستان ها سرد و میانگین دمای آن پایین تر از انجماد در دسامبر و ژانویه است. هر سال تقریباً 300 میلی متر باران (12 اینچ) باران می بارد ، تقریباً به طور کامل در ماه های زمستان این بارندگی رویت شده است، گرچه در بعضی موارد به همان میزان بارندگی در یک ماه واحد کاهش یافته است (مانند ژانویه 1965 و دسامبر 2004) از ژوئیه سال 1965 تا ژوئن 1966 کمترین 82.9 میلی متر (3.3 اینچ) بارندگی در شیراز گزارش شده است. مرطوب ترین سال در هوا شیراز،  سال 1955/1956 با بیش از 857.2 میلی متر (33.75 in) بوده است ، هرچند از سال 1959 بالاترین میزان بارندگی در حدود 590 میلی متر (23.2 in) در هر یک از سالهای 1995/1996 و 2004/2005 بوده است. بعد از ان دوباره میزان بارش به شدت کاهش یافت و مجددا در سال 2017 بارندگی ها افزاش یافت و موجب سیل در شیراز شد. سیل شیراز آنقدر شوکه کننده بود که در طول چند هفته ترند کلمات جست و جو شده در ایران را به خود اختصاص داد. علی رغم قرار گرفتن شیر از در آب و هوای نسبتاً خشک ، نوسانان هوا به صورت شدید یک اتفاق نادر نیست. سیلاب ناشی از باران شدید موجب 19 نفر کشته و 200 نفر مصدوم در 25 مارس 2018 شده است.

اقلیم مردم شیراز
اقلیم مردم شیراز

بالاترین درجه حرارت گزارش شده شیراز 43.2 درجه سانتیگراد (109.8 درجه فارنهایت) در 12 ژوئیه 1998 بود و کمترین دمای ثبت شده در شیراز دمای 14- درجه سانتیگراد (7 درجه فارنهایت) در 5 ژانویه 1973 بود.
شیراز تعداد قابل توجهی از باغ ها را در خود جای داده است و شاید همین میزان بارندگی و هوای شیراز معتدل باعث سرسبزی و رونق باغ های این شهر باشد. با توجه به رشد جمعیت در شهر ، بسیاری از این باغ ها ممکن است از بین بروند تا جای خود را به پیشرفت های جدید دهد. اگرچه اقدامات شهرداری برای حفظ این باغها انجام شده است ، اما بسیاری از تحولات غیرقانونی هنوز آنها را به خطر می اندازد.

غروب خورشید در شیراز
غروب خورشید در شیراز

اقتصاد شیراز چگونه است؟

پایگاه اقتصادی شیراز در محصولات کشاورزی آن خلاصه شده است که شامل انگور ، مرکبات ، پنبه و برنج است. هرچند صنعت گردشگری و رزرو هتل های شیراز و فروش بلیط هواپیمای شیراز نیز نقش پر رنگی در اقتصاد این شهر دارد اما صنایعی مانند تولید سیمان ، شکر ، کود ، محصولات نساجی ، محصولات چوبی ، فلزکاری و فرش بر اقتصاد شیراز تسلط دارند. شیراز همچنین دارای یک پالایشگاه بزرگ نفت است و همچنین یک مرکز مهم برای صنایع الکترونیکی ایران است. 53٪ از سرمایه گذاری الکترونیکی ایران در شیراز متمرکز شده است. کشاورزی همیشه بخش عمده ای از اقتصاد در داخل و اطراف شیراز بوده است. این تا حدی به دلیل فراوانی نسبی آب در مقایسه با بیابانهای اطراف است. شیراز به دلیل تولید فرش و گل نیز مشهور است. تاکستان سابقه طولانی در منطقه شیراز  دارد و قبلاً شراب شیرازی در اینجا تولید می شد. شیراز همچنین یک مرکز ایرانی برای فناوری اطلاعات ، ارتباطات ، صنایع الکترونیکی و حمل و نقل است. شیراز به عنوان قطب پزشکی در خاوررمیانه شناخته شده است. 
بازار وکیل یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان ، در مرکز شهر قدیمی شیراز واقع شده است. مغازه های آن با داشتن حیاط ، کاروانسرا و حمام خانه ها ، انواع ادویه جات ترشی جات ، فرش های ایرانی ، صنایع دستی مس و عتیقه فروشی ها یکی دیگر از اهرم ها اقتصاد این شهر برای امرار معاش بومیان است.

بازار وکیل
بازار وکیل شیراز

فرهنگ در شیراز چگونه است؟

از سال 2011 ، شیراز 1700،665 نفر جمعیت دارد که اکثر آنها پارسی هستند. بیشتر جمعیت شیراز مسلمان هستند. شیراز همچنین محل زندگی 20 هزار نفری یهودیان بود ، گرچه بیشتر آنها در نیمه دوم قرن بیستم به ایالات متحده و اسرائیل مهاجرت کردند. در کنار تهران و اصفهان ، شیراز یکی از انگشت شماری از شهرهای ایران با جمعیت قابل توجه یهودی و بیش از یک کنیسه فعال است. شیراز همچنین دارای جمعیت قابل توجهی بهائی است که بزرگترین شهر برای آنها پس از تهران است. در حال حاضر دو کلیسای عملکردی در شیراز وجود دارد یکی ارمنی ها ، دیگری آنگلیکن. 

کافی شاپ در بازار وکیل شیراز
کافی شاپ در بازار وکیل شیراز

شیراز به داشتن حافظ شیرازی شاعر جهانی افتخار می کند ، شیراز مرکزی برای فرهنگ ایرانی است و تعدادی از شاعران مشهور را پرورش داده است. سعدی ، شاعر قرن دوازدهم و سیزدهم در شیراز متولد شد. وی در سن جوانی برای تحصیل ادبیات عرب و علوم اسلامی در النظمیه بغداد ، شهر بومی خود را ترک کرد. هنگامی که در شیراز مجدداً سکونت نمود ، وی سالمند بود. شیراز ، در زمان اتباک ابوبکر سعد بن زنگی (1231- 1231) از دورانی با آرامش نسبی برخوردار بود. سعدی نه تنها مورد استقبال شهر قرار گرفت بلکه مورد احترام حاکم و احترام بزرگان استان نیز قرار گرفت. به نظر می رسد او بقیه عمر خود را در شیراز گذرانده است. حافظ ، دیگر شاعر و عارف مشهور نیز در شیراز متولد شد. تعدادی از دانشمندان نیز از شیراز سرچشمه گرفته اند. قطب الدین شیرازی ، اخترشناس قرن سیزدهم ، ریاضیدان ، پزشک ، فیزیکدان و دانشمند اهل شیراز بود. در کتاب "حد موفقیت" در مورد دانش آسمانها ، وی همچنین درباره امکان هلیوسنتریسم بحث کرده است.  
مردمان شیراز بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و به فرهنگ غذایی و تفریح اهمیت زیادی می دهند. موسیقی در شیراز همچون شعر و آواز اهمیت ویژه ای دارد از این رو شیرازی ها اغلب اهل بزم و مهمانی و گپ و گفت توام با شادی هستند. 

دروازه قرآن شیراز
دروازه قرآن شیراز

جاذبه های گردشگری در شیراز

این شهر یکی از مکان های مهم گردشگری در ایران است ، میراث فرهنگی آن از اهمیت جهانی برخوردار است. مقبره های حافظ ، سعدی ، و خواجو کرمانی (که مقبره آن درون کوهی در بالای دروازه قدیمی شهر واقع شده است). مقبره های کمتر شناخته شده دیگر مقبره شاه شجاع (امیر مظفرید فارس و حامی حافظ) و مقبره هفت تنان است که هفت تن از عرفای صوفی در آن دفن شده است. مقبره بابا کوهی در بالای کوهی که مشرف به شهر است قرار دارد و مقبره کریم خان زند در موزه پارس شیراز قرار دارد.

مسجد های شیراز

قدیمی ترین مسجد عتیق جام است که یکی از مساجد قدیمی ایران است و پس از آن مسجد وکیل و مسجد نصیر الملک قرار دارد. مسجد وكیل در غرب بازار وكیل واقع شده است. مساحت 8،660 متر مربع (93،200 فوت مربع) را در بر می گیرد و در سال 1187 (هجری قمری) در زمان سلسله زند ساخته شد. در دو طرف دروازه ورودی کاشی کاری ها و قوس های باشکوه وجود دارد. راهروهای چپ و راست دروازه ورودی به اتاق اصلی وصل شده است. این مسجدها از جاذبه ای توریستی شهر شیراز هستند.

مسجد نصیر الملک
مسجد نصیر الملک

ارگ کریمخان زند و دروازه قرآن شیراز

ارگ کریم خان در مجاورت بازار وکیل بازار و حمام وکیل در منطقه مرکزی شهر قرار دارد. معروف ترین خانه ها خانه  زینت الملک و خانه  قوامی، هر دو در محله های قدیمی شهر هستند. هتل های شیراز برخی در بافت مرکز شهر قرار دارند و محل مناسبی برای اقامت نزدیک به دیدنی های شهر هستند. 
دروازه قرآن ورودی شیراز است. در نزدیکی دره الله اکبر واقع شده است و توسط کوه‌های بابا کوهی و چهل مکم واقع شده است. این دروازه زمانی حاوی دو قرآن نوشته شده توسط سلطان ابراهیم بن شاهرخ گورکانی در یک اتاق فوقانی بود که اکنون به موزه پارس منتقل شده اند. هرچند در حال حاضر ان دره تبدیل به خیابان شده است که یکی از نقص های شهر سازی است و در سیل سال 2018 200 مجروح و چندین کشته به همراه داشت. 

ارگ کریم خان
ارگ کریم خان

باغ های شیراز از باغ ارم تا آبشار مارگون شیراز

باغ ارم در شیراز با بازدید از انواع گیاهان و همچنین یک عمارت تاریخی مکانی جالب توجه برای بازدید کنندگان است. اگرچه تاریخ دقیق ساخت این باغ مشخص نیست ، اما شواهد تاریخی نشان می دهد که این بنا در زمان سلسله سلجوقی به دستور سلطان سلجوقی مشهور به سلطان سنجر ساخته شده است. از دیگر باغهای تاریخی ایرانی می توان به باغ عفیف آباد و موزه اسلحه ، باغ دلگشا و باغ جهان اشاره کرد.
آبشار مارگون در استان فارس ایران در نزدیکی شهر سپیدان واقع شده است. نام آن در فارسی به معنی "مار مانند" است.
غار شاپور در کوه های زاگرس ، در جنوب ایران ، در فاصله 6 کیلومتری (3.7 مایل) از شهر باستانی بیشاپور واقع شده است. این غار در نزدیکی کازرون در دره چوگان ، که محل چوگان (پارسی čōgān چُوگان) بود ، در دوره ساسانیان قرار داشت.

باغ ارم
باغ ارم

کاخ اردشیر که با نام آتشکده نیز شناخته می شود ، قلعه ای است که در دامنه کوهی که دژ مختار در آن قرار دارد ، واقع شده است. ساخته شده در سال 224 میلادی توسط پادشاه اردشیر اول امپراتوری ساسانیان ، در دو کیلومتری (1.2 مایل) شمال شهر باستانی گور ، یعنی شهر قدیمی پیروز آباد در پارس ، در ایران باستان واقع شده است.

کاخ اردشیر
کاخ اردشیر

پیست اسکی شیراز و کاخ سروستان در توابع شیراز

پولادکاف پیست اسکی در جنوب ایران نزدیک به شیراز است. در سال 2002 افتتاح شد. علیرغم عرض جغرافیایی کم ، به دلیل ارتفاع زیاد از برف کافی برخوردار می شود (معمولاً در ماه فوریه 2 متر یا 6.6 فوت برف). فصل اسکی از ماه دسامبر آغاز می شود و تا پایان ماه مارس یا در برخی سال های آوریل ادامه می یابد.
کاخ سروستان بنایی است از دوره ساسانیان در شهر سروستان ، در حدود 90 کیلومتری (56 مایل) جنوب شرقی از شهر شیراز قرار دارد. این کاخ در قرن پنجم پس از میلاد ساخته شده است ، یا یک محل اقامت همچون هتل های شیراز در گذشته یا یک آتشکده زرتشتی بوده است.
قلعه دختر ، قلعه ای است که اردشیر یکم ، در فارس امروز ، ایران ، در سال 209  در یک دامنه کوهستانی در نزدیکی جاده فیروزآباد - کاوار واقع شده است.

خانه زینت الملوک شیراز
خانه زینت الملوک شیراز

لیست محله ها در شیراز

زرگري، ابیاردی، فرهنگ شهر، قصرودشت، کوشان، کوی زهرا، معالی آباد، ملاصدرا، شاهچراغ، ریاضاتی، ریاضتی دوم، شهرک گلستان، شهرک صدرا، تاچارای، زرهی، کلبه سعدی، پادوناک، پیاده، ارم، باغ ناری، خیابان ابیاری، میدان ارتش، بریجستون، بابکوهی، کوی جماران (سیمان)، باسکول نادر، گفتگو، کفتارک، دهک سارا، چمران، سنگ سیه، بلوار امیرکبیر، مودارها، دینکان، دروازه کازرون، دروازه اصفهان، باغ صفا، اطلس، درکی. 

دانشگاه شیراز چگونه است؟

شیراز محل زندگی یک جامعه علمی پر جنب و جوش است. دانشگاه علوم پزشکی شیراز اولین دانشگاه در شیراز بود و در سال 1946 تأسیس شد. مدرسه بزرگ مکتب آگوست ، یا مدرسه علمیه خان با حدود 600 دانشجو نیز قابل توجه است. 
امروز دانشگاه شیراز بزرگترین دانشگاه استان و یکی از بهترین مراکز دانشگاهی ایران است. دانشگاههای مهم دیگر در نزدیکی شیراز عبارتند از: دانشگاه آزاد اسلامی شیراز ، دانشگاه صنعتی شیراز و دانشگاه علمی کاربردی شیراز. 
كتابخانه علوم و فنون منطقه اي شيراز بزرگترين كتابخانه استاني است كه در خدمت عموم می باشد و که از بزرگترین و مهم ترین کتابخانه های ایران محسوب می شود. دانشگاه مجازی شیراز یکی از دانشکده های فرعی دانشگاه شیراز است.

دانشگاه شیراز
دانشگاه شیراز

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشگاه علوم پزشکی شیراز (SUMS) ، که در سال 1946 تأسیس شد ، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های پزشکی در سراسر کشور است. دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای اولین بار به عنوان "مؤسسه بهداشت برای آموزش عالی" تأسیس شد. این مؤسسه در سال 1949 به دانشکده پزشکی تبدیل شده است. "موسسه عالی پرستاری نمازی" و دانشکده دندانپزشکی به ترتیب در سالهای 1954 و 1970 تاسیس شدند. پس از آن  سایر مدارس به تدریج شکل گرفتند.

دانشگاه شیراز
دانشکده هنر و معماری شیراز

همه مدارس آموزش عالی دولتی شیراز (پزشکی و غیر پزشکی) ابتدا تحت نظر دانشگاه شیراز - "دانشگاه پهلوی سابق" قرار داشتند. در سال 1986 ، آموزش علوم پزشکی در ایران توسط "وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی" با هدف استفاده از منابع پزشکی ملی به صورت مطلوب تر علاوه بر ارتقاء خدمات درمانی و همچنین آموزش و تحقیقات پزشکی به دست آمد. در نتیجه تمام دانشکده ها و مراکز پزشکی فعالیت های خود را تحت وابستگی جدید ادامه دادند. "دانشگاه علوم پزشکی شیراز (SUMS)"  برنامه های غیر پزشکی همچنان با نظارت دانشگاه شیراز ارائه می شود.

دانشگاه هنر و معماری شیراز
دانشکده هنر و معماری

دانشگاه علوم پزشکی شیراز (SUMS) نه تنها مسئولیت آموزش دانشجویان در مناطق پزشکی را بر عهده دارد ، بلکه کلیه بیمارستان های عمومی ، کلینیک ها و مراکز بهداشتی و درمانی استان فارس در جنوب ایران را نیز مدیریت می کند. بخش خصوصی سیستم بهداشت و درمان در فارس نیز تحت نظارت SUMS است.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم پزشکی شیراز


شهر شیراز

معرفی بهترین هتل ها دیدنیها ومراکز تفریحی رستوران ها و کافی شاپ مراکز خرید و بازار ها مراکز مذهبی و آرامگاه ها راهنمای مسافران

حمل و نقل در شیراز

فرودگاه شیراز

فرودگاه بین المللی شیراز به عنوان بزرگترین فرودگاه در منطقه جنوبی ایران فعالیت می کند. پس از انجام کارهای نوسازی و توسعه مجدد در سال 2005 ، فرودگاه شیراز به عنوان ایمنی پرواز از جمله سیستم های کنترل الکترونیکی و ناوبری برج پرواز خود به عنوان دومین فرودگاه معتبر و مطرح در ایران (بعد از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران) شناخته شد.

مترو شیراز

سیستم مترو در شیراز در سال 2001 توسط سازمان راه آهن شهری شیراز آغاز شد و شامل شش خط است. طول خط اول 22.4 کیلومتر (13.9 مایل) ، طول خط دوم 8.5 کیلومتر (5.3 مایل) طول خط سوم 16 کیلومتر (10 مایل) خواهد بود. 21 ایستگاه در مسیر یک ساخته شدند. سه خط اول با اتمام ، دارای 32 ایستگاه زیر زمین ، شش قسمت فوقانی و یک ایستگاه ویژه متصل به ایستگاه راه آهن خواهد بود. خط اول در اکتبر سال 2014 بین ایستگاه مترو فرودگاه شهید دستغیب (فرودگاه) و احسان آغاز شد. یک بلیط مترو 10000 ریال قیمت دارد که قطارها هر 15 دقیقه یکبار کار می کنند. خط 1 از فرودگاه تا میدان احسان (قسمت شمالی) امتداد یافته است.

مترو شیراز
مترو شیراز

اتوبوس شیراز

شیراز 71 خط اتوبوس دارد. سومین ترانزیت سریع اتوبوس ایران در سال 2009 با دو خط در شیراز افتتاح شد و دو برنامه ریزی دیگر نیز در سال 2010 برای اتوبوس ها ارائه شده است. 

ایستگاه قطار شیراز

شیراز با بقیه شبکه راه آهن ایران ارتباط دارد. قطارها از ایستگاه راه آهن شیراز ، بزرگترین ایستگاه راه آهن ایران با توجه به مساحت زمین حرکت می کنند و از آن خارج می شوند. این ایستگاه دارای قطار مسافربری است که شش روز در هفته به اصفهان ، تهران و مشهد کار می کند.

ایستگاه راه آهن شیراز
ایستگاه راه آهن شیراز

حمل و نقل خصوصی

در بلوارها اصلی شیراز اطلاعات توریستی وجود دارد. همیشه خوب است که یک تاکسی را از طریق آژانس معتبر "تلفن تاکسی" پیدا کنید. با هزینه ای معین ، رانندگان این آژانس ها مسافران را به مقصد خود می برند ، آنها را راهنمایی می کنند و در هنگام بازدید از مکان های تاریخی و دیدنی یا مغازه ها منتظر آنها می شوند. همچنین تاکسی هایی وجود دارد که توسط خانمها رانندگی می شود و به طور ویژه از مسافران زن پذیرایی می کند.

تاکسی
تاکسی و آژانس

معرفی هتل های شیراز

هتل چمران شیراز

هتل چمران شیراز هتلی پنج ستاره و لاکچر در منطقه ییلاقی مرفه نشین قصر دشت شیراز می باشد. این هتل مکانی مناسب برای اقامتی لوکس و خاطره انگیز بهترین گزینه می باشد. هتل چمران شیراز در سال 1389 افتتاح شده و مورد بهره برداری قرارگرفته است. عنوان مرتفع ترین هتل در شهر شیراز را به خود اختصاص داده زیرا دارای ساختمانی 30 طبقه می‌باشد. معماری هتل چمران شیراز مدرن و زیباست و با چشم اندازی مهیج به شهر دوست داشتنی مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است. هتل چمران شیراز 250 اتاق دارد که در این طبقات جای گرفته و هرکدام دارای متراژهای مختلفی هستند. لابی هتل بسیار مدرن و وسیع بوده و به امکاناتی همچون: تلویزیون صفحه تخت، دستگاه واکس کفش، مبلمان زیبا، سیستم تهویه مطبوع و ... مجهزاست.

هتل چمران شیراز
هتل چمران شیراز

هتل زندیه شیراز

هتل زندیه شیراز هتل شیک و راحت و پنج ستار ه در مرکز شهر شیراز نزدک به ارگ کریم خانی و دیدنی هایی دگر شهر است. هتل زندیه در جوار باغ دلگشا و دیدنی های دیگر نیز قرار دارد. پس اگر در این مجموعه اقامت دارید بسیار خوش شانس هستید چون با چند قدم به صنایع دستی زیبا در بازار زند و به خوراکی های خوشمزه، آثار دیدنی و ... دسترسی دارید. هتل زندیه شیراز تنها 15 دقیقه پیاده روی تا شاهچراغ دارد که همین امر باعث محبوبیت این هتل شده است. این هتل در منطقه‌ای قرار دارد که بافت تاریخی شهر محسوب شده و در جوار بید مجنون‌ها و بهارنارنج‌ها جای گرفته است. این هتل در سال 1394 افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

هتل زندیه شیراز
هتل زندیه شیراز

هتل الیزه شیراز

هتل الیزه شیراز هتل چهار ستاره و پر طفدار شهر شیراز است که بعد از هتل های پنج ستاره بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد. اگر اقامتی آرام و به دور از هیاهو را می‌پسندید این هتل شیراز بهترین گزینه برای انتخاب و رزرو هتل شیراز است زیرا در منطقه‌ای آرام و فرهنگی جای دارد.
هتل زیبای الیزه شیراز در سال 1393 احداث شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. این هتل دارای 7 طبقه ساختمانی بوده که 68 اتاق زیبا در این طبقات جای گرفته‌اند. لابی این هتل بسیار زیبا بوده که با وسایلی لوکس مانند تلویزیون LED، مبلمان، دستگاه واکس کفش و ... مجهز شده است.

هتل الیزه شیراز 
هتل الیزه شیراز

هتل پارسیان شیراز

هتل پارسیان شیراز هتل سه ستاره و مقرون به صرفه در مرکز توریستی شهر شیراز است که برای اقامت های ارزان قیمت و دوست داشتنی توصیه می شود. این هتل در بافت مرکزی، تجاری و تاریخی شهر گل ها واقع است. هتل مذکور در سال 1371 افتتاح و در سال 1396 بازسازی شده تا میهمانان از کیفیت بهتر خدمات لذت ببرند.
هتل پارسیان شیراز در همسایگی ارگ کریمخان زند می‌باشد که همین امر باعث شده تا بیشتر گردشگران، این هتل شیراز را رزرو کنند. بازار صنایع دستی و پوشاک، سوغاتی، حمام‌های قدیمی، برج و بارو و ساختمان‌های قدیمی، عمارت‌ها و باغ‌ها از جمله اماکن نزدیک به این هتل است.

هتل پارسیان شیراز 
هتل پارسیان شیراز

هتل آریوبرزن شیراز

هتل آریوبرزن شیراز نزدیک به بافت مرکزی شهر شیراز است که در نزدیکی آثار تاریخی بسیاری قرار دارد. این هتل در سال 1379 افتتاح شده و در سال 1395 مورد بازسازی قرار گرفت تا با خدمات عالی خود، زبانزد میهمانانی باشد که هر سال در آن اقامت می‌کنند.
هتل آریوبرزن شیراز برای جلوگیری از سر و صدا، فرسودگی هتل و جلب رضایت مسافران ایرانی، از پذیرش گردشگران کشورهای عربی امتناع می‌کند و این بزرگ ترین و دوست داشتنی ترین نکته مثبت این هتل شیراز است. هتل آریوبرزن شیراز نظرات مردم را درباره خدمات خود ارج می‌نهد.

هتل آریوبرزن شیراز 
هتل آریوبرزن شیراز

هتل کریم خان شیراز

هتل کریم خان شیراز هتلی مشهور اما سه ستاره در مرکز توریستی شهر شیراز است. این هتل مقرون به صرفه و با کیفیت است. شیشه‌های رنگی، آجر کاری‌های مدور و ... سبب شده تا به خوبی حال و هوای تاریخ ایران را به وضوح لمس کنید. این هتل شیراز در سال 1392 مورد بهره برداری قرار گرفته است.
هتل کریم خان شیراز 63 اتاق زیبا دارد که در 6 طبقه جای گرفته‌اند. تخت‌های اتاق‌ها با گلیم پوشیده شده‌اند و چیدمان اتاق به سبک قشقایی است که همین امر باعث می‌شود اصالت و تاریخ شیراز را به خوبی لمس کنید. لابی هتل نیز با امکانات رفاهی مهیای پذیرایی از میهمانان شده است.

هتل کریم خان شیراز
هتل کریم خان شیراز

هتل بزرگ شیراز

هتل بزرگ شیراز هتل پنج ستاره در مجاورت زیباترن جاذبه شهر شیراز است. دروازه قران دیدنی یکی از برترین های شراز درست مقابل هتل بزرگ قرار دارد. ان هتل پنج ستاره با رستوران گردان بام چشم اندازی وسیع و زیبا به دیدنی های شهر و دروازه قرآن دارد. هتل بزرگ با داشتن امکانات متعدد همچون سالن های ورزشی و کنفرانس و رستوران های متعددو استخر و سونا و جکوزی و ... در بهترین و خوش آب و هوا ترین منطقه شیراز بسیار پر طرفدار است. 

هتل بزرگ شیراز 
هتل بزرگ شیراز 

هتل پارس شیراز

هتل پارس شیراز یکی از لوکس‌ترین هتل‌های شیراز می‌باشد که در سال ۱۳۸۱ افتتاح شده است. این هتل شیراز در خیابان کریمخان زند واقع می‌باشد. هتل دارای دو برج ۱۳ طبقه با ۱۸۸ باب اتاق مدرن، ۲۷ سوئیت مجلل و ۲ دستگاه آپارتمان به همراه تمامی امکانات و سرویس های رفاهی است.
هتل پارس شیراز دارای خدماتی همچون: استخر، سونا خشک، سونا بخار، جکوزی، سالن بدنسازی، سالن ماساژ و ... است. لابی هتل هم با پذیرایی در بدو ورود میهمان، خاطره‌ای ماندگار را در ذهن میهمانان خود به جا می‌گذارد. تلویزیون و مبلمان برای راحتی میهمانان در لابی تعبیه شده است.

هتل پارس شیراز 
هتل پارس شیراز

هتل هما شیراز

هتل هما شیراز ساختمان بلندی که در سال 1351 و پیش از انقلاب به همراه چند ساختمان لوکس دیگر در شهرهای بزرگ ساخته شد و به عنوان یک هتل پنج ستاره و با کیفیت تا به امروز مشغول فعالیت می باشد. این هتل توسط شرکت هواپیمایی هما افتتاح و اداره می‌شود و چون در گروه اولین هتل های لوکس ایران بوده تمام استانداردهای جهانی هتلداری را رعایت کرده است.
هتل هما شیراز دارای 9 طبقه ساختمانی است که 232 اتاق در این طبقات جای گرفته اند.  لابی زیبا و مجلل هتل نیز برای آسایش میهمانان در بدو ورود امکانت خوبی را تدارک دیده است. اگر به دنبال آرامش هستید این هتل شیراز بهترین انتخاب می‌باشد.

هتل هما شیراز
هتل هما شیراز


اداره می‌شود و چون در گروه اولین هتل های لوکس ایران بوده تمام استانداردهای جهانی هتلداری را رعایت کرده است.
هتل هما شیراز دارای 9 طبقه ساختمانی است که 232 اتاق در این طبقات جای گرفته اند.  لابی زیبا و مجلل هتل نیز برای آسایش میهمانان در بدو ورود امکانت خوبی را تدارک دیده است. اگر به دنبال آرامش هستید این هتل شیراز بهترین انتخاب می‌باشد.

هتل هما شیراز
هتل هما شیراز