راهنمای سفر به شیراز

شیراز مرکز ادبیات و هنرهای باستانی فارسی محبوب گردشگران

شیراز؛ شهر شاعران ، ادبیات ، شراب و گل که در کوه های زاگرس ایران قرار دارد، به دلیل داشتن شهرت به عنوان مرکز ادبیات و هنرهای باستانی فارسی محبوب گردشگران است. این شهر همچنین گنجینه ای است برای آثار تاریخی ، زیرا این شهر دارای برخی یادگارهای شگفت انگیز از ایران باستان از جمله ویرانه های تخت جمشید ، پایتخت امپراتوری باستان هخامنشی است. اگر تا به حال از این شهر بازدید نکرده اید و رزرو هتل های شیراز انجام نداده اید اکنون زمان آن است که با پرشین هتل سفر خود را برای بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز، یک به یک برنامه ریزی کنید.
تاریخ باستانی این شهر محبوب ترین جاذبه های توریستی شیراز است. قدیمی ترین تاریخ شهر شیراز روی لوح های سفالی است که قدمت آن به 2000 سال قبل از میلاد باز می گردد. لوح هایی که به زبان ایلامی نوشته شده است از شهری به نام تیرازیس یاد می کند که باستان شناسان معتقدند نام باستانی شیراز است. حتی لوح هایی از قرن 2 میلادی که در قصر ابو نصر ، ویرانی ای از دوره ساسانیان یافت شده است ، به این شهر اشاره دارد. باستان شناسان معتقدند که نخستین ساکنان منطقه در قرن 11 میلادی این شهر را تشکیل داده اند. سوابق باستان شناسی به دست آمده از بقایای تخت جمشید نشان می دهد که شیراز در زمان حکومت هخامنشی ، شهری مهم بود ، مدتها قبل از آنکه اسلام به ان منطقه برسد.

شیراز پایتخت شعر و ادب
شیراز پایتخت شعر و ادب

امروز شیراز جمعیتی پر جنب و جوش از مسیحی ، ارمنی و یهودی و مسلمان دارد. این شهر زادگاه سید علی محمد است که یکی از بنیانگذاران آیین بهائی است. بنابراین رزرو هتل شیراز در بین بهایی ها نیز محبوب است زیرا این شهر را یک مکان مقدس می دانند. هرچند با وجود حرم های سه برادر امام رضا این شهر برای مسلمانان نیز مقدس است.

چرا شراب شیراز شهرت دارد؟

تا قبل از انقلاب اسلامی ، ایران سنتی برای شراب سازی داشت که قدمت آن به قرن ها قبل باز می گشت. این مرکز در شهر باستانی شیراز متمرکز شده بود اما آیا ارتباطی بین محل و شراب با همین نام وجود دارد که اکنون در سراسر جهان شناخته شده است؟ برای بسیاری از مسافران خارجی هنگام رزرو هتل های شیراز به دنبال شراب شیراز نیز هستند.
داریوش خالدی ، شراب ساز مستقر در کالیفرنیا ، با یادآوری دوران کودکی خود در ایران قبل از انقلاب ، می گوید: "من به یاد می آورم پدرم انگور می آورد و آنها را در یک گلدان بزرگ رس می ریخت."  خاندان داریوش اهل شیراز ، یک شهر افسانه ای در جنوب غربی ایران بود که نام او زمانی مترادف با تاکستان و شعر و فرهنگ شراب بود. وی شبهای شاد را به یاد می آورد که خانواده جمع می شدند ، شراب را از لیوان های سفالی می ریختند و از شاعر فارسی قرن چهاردهم حافظ اشعاری را مرور می کردند. او می گوید: "این فقط مربوط به نوشیدن شراب نبود. "این یک ماجراجویی بود." جهانی که داریوش به یاد دارد در سال 1979 پایان یافت و بعد از آن در حکومت جدید اسلامی ایران الکل ممنوع شد. آنها کارخانه های شراب سازی را تعطیل کردند ، تاکستان های تجاری را پراکنده و به یک فرهنگ تاریخی هزاران ساله به تاریخ تقدیم کردند.

شراب ناب شیراز
شراب ناب شیراز

مانده باستانی از شراب سازی در شیراز

یک گلدان سفالی باستانی در موزه دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا در ایالات متحده وجود دارد که یکی از شش مورد کشف شده توسط تیمی از باستان شناسان آمریکایی در مکانی در کوههای زاگرس در شمال ایران در سال 1968 بود. قدمت این کوزه به دوره نوسنگی بیش از 7000 سال پیش باز می گردد و اولین اثبات علمی از ماهیت باستانی تولید شراب ایرانی را ارائه می دهند. تجزیه و تحلیل شیمیایی روی یکی از آنها نشان داد که یک لکه تیره در پایین کوزه ، در واقع باقیمانده شراب است. پروفسور پاتریک مک گاور می گوید: "این قدیمی ترین کوزه شراب شناخته شده شیمیایی در جهان است." این استاد می گوید ، اولین شواهد در مورد کشت انگور در شیراز به حدود 2500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. در آن زمان انگورها از کوهها به دشتهای جنوب غربی ایران آورده می شد. تا قرن چهاردهم میلادی ، شراب شیراز در شعر حافظ جاودانه شد که مقبره آن در این شهر هنوز مقدس است. 
در دهه 1680 ، یک بازرگان الماس فرانسوی ، ژان چاردین ، به دربار شاه عباس به ایران سفر کرد. وی در ضیافتهای استادانه شرکت کرد و اولین تاریخ اروپایی را که در واقع شراب شیراز چگونه است ، ثبت کرد. مورخ فرانسوی و متخصص چاردین ، فرانسیس ریچاردز می گوید: رنگ شراب شیراز بسیار تیره و خوش رنگ و بو مشک می دهد.

شراب سازی شیراز
شراب سازی شیراز

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی شیراز 

شیراز مرکز استان فارس (پارس) و ششمین شهر پرجمعیت ایران است. جمعیت شهر بیش از 2 میلیون نفر است. استان فارس در جنوب غربی ایران واقع شده است. آب و هوای معتدلی دارد و بیش از هزار سال است که یک مرکز تجارت منطقه ای است. پارسه (نام قدیمی شهر) پایتخت اصلی امپراتوری پارس بود. شیراز به دلیل وجود بسیاری از باغ ها و درختان میوه ای که دارد.
شیراز دارای آب و هوای نیمه خشک است. در حالی که هوا در تابستان گرم است اما از تابستان های گرم مدیترانه دلپذیرتر است. درجه حرارت در تابستان می تواند تا 100 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد) افزایش یابد. اما در هنگام زمستان ، می توانید از گرما در امان باشید توصیه م شود رزرو هتل شیراز خود را در بهار و پاییز انجام دهید. در ماه دسامبر و ژانویه دمای هوا تا 0 درجه سانتیگراد کاهش می یابد در این زمان شهر شیراز شاهد بارندگی است و بیشتر بارندگی ها در ماه های زمستان رخ می دهد. عامل سرمازدگی در طول زمستان می تواند باعث یخ زدگی شود.

خوشا شیراز و وصف بی مثالش
خوشا شیراز و وصف بی مثالش


خبر خوب این است که در مقایسه با سایر شهرهای ایران ، در شهر شیراز هوای پاک را تنفس خواهید کرد. فضای سبز شهر شیراز با وجود عمارت های فراوان ، گرد و غبار و دی اکسید کربن را از بین می برد ، و این اطمینان را می دهد که ریه های شما به راحتی با اکسیژن محاصره شوند.

جمعیت شناسی ، زبان شیراز

شیراز امروزی دارای جمعیت زیادی از مسلمانان شیعه است. با این حال  این جامعه همچنین دارای یهودیان هرچند تعداد کمی نیز می باشد. بیشتر یهودیان به اسرائیل یا ایالات متحده مهاجرت کرده اند ، اما این شهر هنوز هم دارای یک کنیسه است که به طور فعال توسط ساکنان باقی مانده یهودی آن استفاده می شود. جالب است بدانید که گرچه دین رسمی شیراز اسلام است ، اما اکثر مردم اصول اعتقادی سه گانه زرتشت را تحسین می کنند. به لطف جمعیت مسیحی شیراز ، این شهر دارای کلیسای انگلیسی و کلیسای ارمنی نیز  است. اگر به دنبال جاذبه های توریستی بعد از رزرو هتل شیراز، هستید ، نه یکی ، بلکه بسیاری آثار تاریخی را پیدا خواهید کرد. کارهای معرق و نقره های تزئینی آن، خاتم کای، گلیم بافی با نقوش عشایر لری و قشقایی و بیدمشک و بهارنارنج و شراب شیراز بسیار مشهور و مورد توجه بسیار است.

جمعیت شناسی شیراز
جمعیت شناسی شیراز

رستوران های شیراز و طعم غذاهای آن

رستوران های شیراز که از جاذبه های گردشگری آن است که به دلیل طعم خوب غذاهای این شهر نمی توان از آنها چشم پوشی کرد. در صورتی که در تور شیراز غذاهای پرشور آن را امتحان نکنید ، بازدید از این شهر ناقص است. البته طعم ترش و تیز برخی آش ها و غذاهای بومی به مزاج خیلی ها سازگار نیست. به عنوان مثال توصیه می کنم در خرید حلم بادمجان و آش دوغ این منطقه دقت کند و از قبل کمی بچشید شاید باب سلیقه شما نباشد. شما می توانید کباب و برنج را در هر نقطه از ایران بخورید ، اما طعم های متنوع غذایی را در شیراز از دست ندهید. غذاهای این منطقه معطر ، خوش بو خوش طعم است که آب دهان را راه می اندازد. سالاد معروف شیرازی یک ضرورت در تور شیراز است که باید در کنار غذا امتحان کنید. این گیاه از گوجه فرنگی های شیرین ، پیازهای خرد شده و خیارهای آبدار تهیه می شود که با سس مخصوص از آب لیمو تازه و روغن زیتون سرو می شود.

بهترین سالاد ایرانی سالاد شیرازی
بهترین سالاد ایرانی سالاد شیرازی


رستوران های شیراز با سبک سنت نیز بسار محبوب هستند. یخنی نخود، شکر پلو، شیرازی پلو، قرمه به و ... از جمله غذاهای خوشمزه در رستوران های شیراز سنتی است. همچنین می توانید آش سبزی را امتحان کنید ، که نوعی سوپ گوشت و سبزیجات است که در ساعات ابتدایی صبح سرو می شود. این سوپ خوشمزه تغذیه ای غنی و پایدار است ، دقیقاً همان چیزی است که شما در هنگام کسب انرژی برای کاوش در جاذبه های شیراز به آن نیاز دارید.
دسر سردی که در صورت بازدید از شیراز ضروری است امتحان کنید پالوده یا فالوده شیرازی است. این فالوده با استفاده از رشته فرنگی ساخته شده است که با دقت در گلاب معطر و شربت شکر شیرین مخلوط می شوند. البته گلاب و شربت شکر نیمه یخ زده است. این یک دسر سنتی است که شما را به بهشت منتقل می کند طعم بیدمشک و بهارنارنج فالوده شیراز خارق العاده است. شما می توانید فالوده را در هر فروشگاه بستنی یا کافی شاپی بخورید.

بازارهای شیراز و سوغات آن چیست و از کجا خرید کنم؟ 

شیراز یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است که از جایگاه مهمی در جهانگردی ایران برخوردار است و همچنین به عنوان یکی از مهد های معتبر امپراتوری ایران در نظر گرفته می شود. علاوه بر این سوغاتی های شیراز نیز در بین گردشگران از محبوبیت بالایی برخوردار است. در این پاراگراف می خواهیم در مورد سوغات شیراز در مراکز خرید شیراز صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.
شیراز در مقایسه با سایر شهرهای ایران میزبان گردشگران خارجی بیشتر از سایر شهرهای کشور است.  به این دلیل است که بسیاری از بناهای تاریخی ، باغهای زیبا و فرهنگ ایرانی خاص آن باعث معروفیتش در جهان می شوند. بنابراین هرکسی که می خواهد به ایران سفر کند و با فرهنگ کشور ما آشنا شود ، شیراز را به عنوان اولین مقصد خود برای گردشگری ایران انتخاب می کند. سوغات شیراز طرفداران بسیاری دارد و می توانیم آنها را به دو دسته تقسیم کنیم: سوغات خوراکی و صنایع دستی.

فالوده شیرازی محبوب ترین خوراکی
فالوده شیرازی محبوب ترین خوراکی 


سوغات خوراکی همچون شیرازی فالوده که خاص ترین سوغات خوراکی بین تمام سوغات شیراز است. یکی از دسرهای جالب و دلپذیر این شهر است. در کافه ها ، بازارها و حتی جاهای دیدنی و تفریحی شیراز موجود است. 
اگر می خواهید شماره یک فالوده در شیراز را امتحان کنید ، بهتر است به خیابان ناصر خسرو در شیراز در ضلع شمالی ارگ کریمخان بروید تا طعم خوشمزه ترین شیرینی ها را بین همه سوغات شیراز بچشید.
کاک نوعی شیرینی از سوغات شیراز است که با خمیر نازک ، شکر و دارچین تهیه می شود و مانند کرمانشاه پیچیده می شود و برش های نازک دارد. شما می توانید کاک را از فروشگاه نانوایی شیراز که با نام "کشاورز" در بلوار سفیر جنوبی قرار دارد خریداری کنید.
مسقطی خوشمزه ترین شیرینی بین تمام سوغاتی های شیراز است که به آن حلوا شیرازی گفته می شود. در بازارهای شیراز انواع مختلفی از Masqati از جمله پسته ، گل رز یا زعفران وجود دارد که محبوب ترین آنها مسقطی لرستان است. اگر به دنبال خرید این سوغاتی های شیراز با کیفیت مناسب هستید ، می توانید آن را از وکیل بازار تهیه کنید.
بادام آب نبات (بادام سوخته) یک شیرین خوشمزه و ماندگار است که در سوغاتی شیراز ذکر شده و از بادام بو داده در شکر ذوب شده تهیه می شود. شیرینی رضا یکی از بهترین مکان ها برای تهیه این شیرینی خوشمزه است. برای اطلاعات بیشتر از سوغات دیگر شیراز به مقاله اصلی با استفاده از لنک مراجعه کنید.

نحوه تهیه بلیط مترو در شیراز

شیراز به نوعی به یک شهر شلوغ تبدیل شده است ، جایی که مترو می تواند شما را با حمل و نقل سریع از کرایه تاکسی در امان نگه دارد. در صورتی که دوست دارید در سطح شهر شیراز گردش کنید می توانید مترو را جاگزین تاکسی ها نمایید. 
در ایران 6 کلانشهر با مترو وجود دارد، اما مترو شیراز بزرگترین خطوط بعد از تهران را دارد. سالانه حدود 4 میلیون مسافر از طریق این سیستم مترو در شهر و بین هتل های شیراز جابجا می شوند. به طور کلی مترو شیراز ، قرار است 6 خط داشته باشد و در حال حاضر فقط یکی در شهر در حال فعالیت است. خطوط 2 و 3 در دست ساخت هستند و خطوط 4 ، 5 و 6 در حال برنامه ریزی و توسعه هستند.
City Way Card جایگزینی برای بلیط های کاغذی در مترو شیراز است ، بنابراین نیازی به اتلاف وقت و مبادله مقدار کمی پول نیست. این کارت هم برای مترو و هم برای اتوبوس شیراز استفاده می شود. به راحتی کارت را روی دستگاه های نصب شده در اتوبوس ها و دروازه های ایستگاه های شیراز نگه دارید ، سپس پول یک بلیط از کارت شما کسر می شود ، دروازه عبور باز می شود و می توانید وارد فضای مترو شوید.

مترو شیراز
مترو شیراز

نحوه خرید / شارژ کارت های City Way مترو و اتوبوس شیراز

ایستگاه های اتوبوس و ایستگاه ها / پیشخوان های کارت راه شهر City Way در سراسر شیراز وجود دارد. می توانید کارت خود را از طریق این مکان ها خریداری یا شارژ کنید. حداکثر مبلغی که می توانید هر بار شارژ کنید 300000 ریال (30000 تومان) است. همانطور که به مانیتور شارژ پیشخوان ها و ایستگاه های City Way نگاه می کنید ، می توانید مانده کارت را بررسی کنید.
این امکان وجود دارد که شما بتوانید قیمت بلیط را به صورت نقدی به شخص مسئول پرداخت کنید یا به راحتی یک بلیط کاغذی را توسط کارت گردشگری خود از طریق ایستگاه ها و پیشخوان خریداری کنید.
بلیط الکتریکی دیگری در مترو شیراز وجود دارد که می تواند بارها شارژ شود و انواع یک طرفه و دو طرفه دارد. شما می توانید برای هر مسافرت علامت 5000 ریال (500 تومان) را خریداری کنید. 
خط 1 و ایستگاه های قابل استفاده مترو شیراز
ایستگاه های اول و آخر خط 1 ایستگاه های شهید دستغیب و احسان است. یکی از این ایستگاه ها در میدان الله شیراز واقع شده است. در گذشته ، آن را گوله سرخ می نامیدند. ایستگاه دیگری نزدیک به فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز است و مسافران می توانند از طریق این ایستگاه به راحتی وارد شهر شوند.
ایستگاه مترو شهید دوران: در بلوار مدرس شیراز واقع شده است. و نزدیک به کافه سنتی درویش قرار دارد. ایستگاه مترو فرصت شیرازی: در بلوار مدرس واقع شده است. چندین مرکز خرید و مراکز خرید مانند Ofogh و خلیج فارس در نزدیکی این ایستگاه واقع شده است.

ساعات کاری مترو شیراز
مترو شیراز همه روزه از ساعت 6:30 صبح الی 9:30 دقیقه شب باز است. هر قطار 15 دقیقه بعد از قطار دیگر حرکت می کند.

مشاهیر معاصر و غیر معاصر شیراز

شیراز به شاعران خود مشهور است و شما شاعران محبوب تری از سعدی و حافظ شیرازی نخواهید یافت. بیشتر هتل های شیراز نیز به دلیل همین شاعران رزرو می شوند مثل هتل پارس شیراز. سعدی در قرن دوازدهم تا سیزدهم میلادی در شیراز متولد شد. در حالی که سعدی برای یادگیری ادبیات عرب و علوم اسلامی  بغداد از شهر خارج شد ، در دوه سالمندی به شهر خود بازگشت. او بقیه عمر خود را صرف سرودن شعر برای خانواده سلطنتی و مردم کرد. حافظ شیرازی یکی دیگر از شاعران مشهور ایران بود. مقبره هر دو شاعر از جاذبه های گردشگری محبوب است. آرامگاه خواجو کرمانی نیز در شیراز واقع است. علاوه بر شاعران متعدد آرامگاه شاهچراغ و برادرانش که هر سه برادران امام رضا بوده اند که جزوه مراکز مذهبی شیراز اند در این شهر واقع است. 

آرامگاه سعدی در شیراز
آرامگاه سعدی در شیراز

اماکن تفریحی و گردشگری

کمبود جاذبه های گردشگری در شیراز وجود ندارد. مقبره های حافظ و سعدی در کنار مقبره خواجو کرمانی ارزش بازدید دارد. مسجد عتیق جام یکی از قدیمی ترین مساجد منطقه است. دیدن معماری عالی می تواند روشنگری باشد. با این حال ، شما همچنین می توانید از مسجد وکیل که در نزدیکی بازار محبوب وکیل واقع شده است ، جایی که می توانید همه چیز را ، از یک سنجاق گرفته تا فرش ، گلیم و مبلمان  بیابید، بازدید کنید.
همچنین می توانید از بازار وکیل بازار دیدن کنید ، که در سال 1187 ساخته شد و در زمینی به مساحت 8،600 متر مربع احداث شده است. دروازه ورودی به بازار تعلق دارد. اگر به دنبال جاذبه های گردشگری متمایز شیراز هستید ، از باغ ارم بازدید کنید. این خانه دارای یک عمارت تاریخی و گیاهان فراوان است. دریاچه مهارلو ، مسجد نصیرالملک از دیگر دیدنی های شهر هستند.

لیست راهنمای سفر به شیراز

راهنمای مسافر ۶ ۵ دقیقه مطالعه
راهنمای مترو شیراز یا قطار شهری شیراز
شیراز، شهری که به خاطر جاذبه های گردشگری، تفریحی و باغ های بی نظیرش زبانزد خاص و عام است. از این رو شیراز با حجم بالای توریست خارجی و داخلی ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی