کیش | معرفی جاذبه ها، بازارها و رستوران ها

کیش و هرآنچه که باید از تاریخچه کیش بدانید

معرفی کیش قطب گردشگری ایران

کیش یک جزیره 91.5 کیلومتر مربعی (35.3 مایل مربع) در شهرستان بندر لنگه ، استان هرمزگان در ساحل جنوبی ایران می باشد. این جزیره به دلیل موقعیت منطقه آزاد تجاری خود، به عنوان یک بهشت برای مصرف کننده ها و دارای مراکز متعدد ، مراکز خرید ، جاذبه های توریستی و هتل های کیش تفریحی است که با پرشین هتل میتوانید رزرو کنید. جمعیت تقریباً 40،000 نفر ساکن و حدود 1 میلیون بازدید کننده در سال دارد.

جزیره کیش بعد از دبی و شرم الشیخ سومین مقصد مسافرتی است که بیشترین بازدید در جنوب غربی آسیا را به خود اختصاص داده است. گردشگران خارجی برای سفر به کیش معاف از داشتن ویزا هستند. برای این دسته از مسافران ، مجوزهای مسافرتی با ورود مقامات کیش صادر می شود و 14 روز اعتبار دارند.

نمای جزیره زیبا کیش
نمای جزیره زیبا کیش

تاریخچه جزیره کیش

کیش در تاریخ به صورت های مختلف به عنوان کامتینا، آراکیا و غیس نامگذاری شده است. موقعیت جغرافیایی استراتژیک جزیره کیش به عنوان یک ایستگاه بین راهی و پیوند برای تمدن های باستانی آشوریان و ایلامی بود. هرچند در آن زمان هیچ هتلی وجود نداشت. ولی در زمانی که قایق های دریایی شوش از طریق رود کارون به سمت خلیج فارس در امتداد خط ساحلی جنوبی حرکت می کردند و از جزایر کیش، قشم و جزایر هرمز برای تجارت بهره می بردند.

وقتی این تمدن ها از بین رفتند، موقعیت سودمند جزیره کیش از بین رفت و برای مدتی در معرض آشفتگی و استبداد قدرتمندان محلی و سایر فروشندگان قرار گرفت. با تأسیس سلسله هخامنشیان، خلیج فارس به شدت تحت تأثیر قرار گرفت. کیش به ویژه از نظر اقتصادی و سیاسی با تمدن مادها و پارس ها هنگامی که در اوج قدرت بودند در ارتباط بود. البته یک مسجد تاریخی در کیش وجود دارد که نام آن مسجد ماشه کیش است و به عصر قاجار بر می گردد.

ساحل نقره گون کیش
کیش ساحل دامون

در سایه امپراتوری جزایر موجود در خلیج فارس رونق گرفت و ناوبری در خلیج فارس گسترش یافت و از کشتی های بهتری برای حمل مسافر و کالا استفاده شد. وسایل ناوبری از جمله فانوس دریایی برای تسهیل ناوبری در خلیج فارس تنظیم شد و هرچند هتل کیش به شیوه کنونی وجود نداشت اما مکان هایی همچون کاروانسرا رایج بود. برای دانستن بیشتر درباره هتل های کیش به مرجع آن بروید.

گشت دور جزیره کیش
گشت دور جزیره کیش

در سال 325 قبل از میلاد ، اسکندر بزرگ مأمور شد که یک سفر اعزامی به دریای عمان و خلیج فارس را هدایت کنذ. نوشته ها در مورد آراکاتا یا همان کیش حاوی نخستین ذکر نام های جزیره کیش در دوران باستان است. وقتی مارکو پولو از دربار امپریال در چین بازدید کرد ، وی درباره مرواریدهای همسر امپراتور اظهار نظر کرد و گفت که این مروارید ها از جزیره کیش صید شده اند. در شهر باستانی حریره نیز بقایای بجا مانده حاکی از صید مروارید توسط ساکنان کیش است و شاید بتوان عنوان کرد شهر حریره به عنوان هتل کیش کاربرد داشته است.

فانوس دریایی از جمله وسایل ناوبری
فانوس دریایی از جمله وسایل ناوبری در کیش

دهه 1970 ، محمدرضا پهلوی ، آخرین شاه ایران ، این جزیره را به یک تفریحگاه لوکس برای نخبگان بین المللی و کانون گردشگری تبدیل کرد ، که با یک کازینو بزرگ ( به هتل بین المللی شایان پس از انقلاب ایران تغییر نام داد). فرودگاه کیش برای رسیدگی به کنکورد طراحی شده است. هتل های داریوش و مریم نیز در همین زمان ساخته شد و البته برخی از تفریگاههای منحصر به فرد دیگر ! پس از انقلاب اسلامی ، جزیره کیش به یک مرکز خرید بدون وظیفه تبدیل شد. جزیره کیش آخرین مکان شناخته شده رابرت لوینسون ، "عامل سابق F.B.I. محقق خصوصی است" بود که در 9 مارس 2007 در آنجا ناپدید شد. در حال حاضر جزیره با بیشترین هتل در کیش در جهان شناخته شده است.

محمدرضا پهلوی
تفریح محمدرضا پهلوی در کیش

جزیره کیش

معرفی بهترین هتل ها دیدنیها ومراکز تفریحی رستوران ها و کافی شاپ مراکز خرید و بازار ها مراکز مذهبی و آرامگاه ها راهنمای مسافران

موقعیت مکانی جزیره کیش 

کیش در خلیج فارس ، در فاصله 19 کیلومتری (12 مایل) از سرزمین اصلی ایران واقع شده است و مساحتی در حدود 91 کیلومتر مربع (35 کیلومتر مایل) با مرز بیرونی 40 کیلومتر (25 مایل) و شکل تقریبا بیضوی دارد. در امتداد ساحل کیش صخره های مرجانی و بسیاری از جزایر کوچک دیگر وجود دارد. این جزیره در امتداد هزار و 359 کیلومتری خط ساحلی ایران در شمال خلیج فارس قرار دارد. این جزیره از 15ساحل غربی تا ساحل شرقی آن (فاصله بین مجتمع مریم و میدان هور)  15.45 کیلومتر (9.60 مایل) فاصله دارد. حداکثر عرض آن از خط ساحلی جنوبی تا خط ساحلی شمالی امتداد دارد 7.5 کیلومتر (4.7 مایل) (فاصله بین بندر گمرک  و فانوس دریایی). سطح جزیره صاف ، فاقد کوه یا حتی تپه های مرتفع است. فرودگاه بین المللی کیش در یک مرکز مرتفع در 35-40 متر (115-131 فوت) از سطح دریا ساخته شده است. بالاترین سطح آن از فرودگاه تا سواحل نزدیک هتل شایان گسترش یافته است.

کیش در خلیج فارس
موقعیت جغرافیایی کیش

آب و هوای جزیره کیش

آب و هوا ، طبیعت کیش نیز مانند سایر جزایر خلیج فارس ، به ویژه جزایر موجود در تنگه هرمز ، در یک نوار باریک از پوشش گیاهی گرمسیری در نیمکره شمالی واقع شده است و دارای فلات ایران به شمال و شبه جزیره عربستان در جنوب است. کیش علاوه بر خصوصیات جغرافیایی و اقلیمی خاص خود ، مانند سایر جزایر اطراف همچون  هندورابی ، شاتوار و لاوان و حتی قشم نیز تحت تأثیر شرایط اقلیمی نیمه استوایی قرار دارد که بر این گروه از پوشش گیاهی حاکم است. بنابراین با رزرو هتل های کیش می توان تجربه اقامت در منطقه ای استوایی را با همان پوشش گیاهی تجربه کرد. 

غواصی از جمله تفریحات کیش
غواصی از جمله تفریحات کیش

 کیش دارای آب و هوای نیمه استوایی بسیار خشک است. طی یک دوره 8 ساله ، متوسط بارندگی سالانه در کیش 145 میلی متر (5/5 اینچ) می باشد‌. (54٪ در زمستان ، 28٪ در پاییز و 14٪ در تابستان) و میانگین دمای سالانه 26.6 درجه سانتیگراد (79.9 درجه فارنهایت)  است. رطوبت نسبی اتمسفر در کیش ، جز در فصول سرد سال ، آن را مانند جزیره دریایی می کند. رطوبت برای بیشتر سال تقریبا 60٪ است. در ماه های اکتبر تا آوریل ، هوای کیش معتدل است و از 18 درجه سانتیگراد (64 درجه فارنهایت) تا 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) متغیر است. بنابراین این زمان برای رزرو هتل کیش توصیه میشود.

تفریحات آبی کیش
تفریحات آبی کیش

داده های آماری در بایگانی های منطقه آزاد کیش نشان می دهد که دمای این جزیره از گرمای بسیار گرم تا نسبتاً گرم متغیر است ، همراه با رطوبت نسبتاً زیاد ، غالباً در فصول خاصی از باران های شدید و کوتاه مدت بهره مند است. جز جزیره ساحلی جنوب شرقی و چند جزیره دیگر در خلیج فارس ، جزیره کیش بیشترین میزان آفتاب را در منطقه دارد ، تقریباً 3،100 ساعت در سال آفتاب مسقیم را تجربه میکند. براساس طبقه بندی اقلیمی و شرایط آب و هوایی کلی ، نزدیکی کیش به مناطق گرمسیری سرطان و قرار گرفتن در معرض آن در سیستم های فشار گرمسیری بالا و همچنین موقعیت آن در بین آب های گرم و کم عمق ، به معنای این استت که کیش در بیشتر سال گرم و مرطوب می باشد.

جزیره کیش مرکز توریستی گردشگری
جزیره کیش مرکز توریستی گردشگری

کشتی یونانی جاذبه ای در کیش

کشتی یونانی یک کشتی بخار باربری در سال 1943 به نام کولا اف در ساحل جنوب غربی کیش به گل نشسته است. گردشگران زیادی بعد از اقامت در هتل کیش خود برای عکاسی و تماشای غروب خورشید در کنار این کشتی زیبا به این مکان مراجعه میکنند. این کشتی ابتدا یک کشتی انگلیسی در امپراتوری ترومپ بود و در اسکاتلند ساخته شد. در سال 1966 ، او محاصره شد و تمام تلاش ها برای نجات وی ناکام ماند. وقتی خدمه کولا اف او را رها کردند ، این کشتی را به آتش کشیدند و آنچه که باقی مانده است ، پوسته استیل کشتی یونانی کیش است. یکی دیگر از جذابیت ها ، قنات زیرزمینی باستانی است که به آن "شهر زیرزمینی" نیز گفته می شود ، که تا حدودی برای گردشگران جذاب است. این شهر در حدود 1000 سال پیش برای حمل و نقل و آبرسانی در نقاط مختلف جزیره ساخته شده است. از دیگر جاذبه های هتل های کیش می توان به سواحل اشاره کرد که دارای رنگ مایل به آبی و خط ساحلی طولانی است که گردشگران زیادی را در فصل زمستان به سوی خود جذب می کند. آب آنقدر واضح است که ماهی را می توان در تمام طول سال در دریا به صورت شناور مشاهده کرد. نا گفته نماند اجاره خودرو در کیش هم یکی از جاذبه های جزیره محسوب می شود.

رستوران های کیش

رستوران های کیش نیز از دیگر جاذبه های جزیره کیش محسوب می شوند که برای عاشقان شکم گردی حائز اهمیت است. از بهترین رستوران های جزیره کیش می توان به رستوران شاندیز صفدری کیش، رستوران پدیده شاندیز کیش، رستوران کرال کیش، رستوران میر مهنا کیش و ... اشاره کرد. لازم به ذکر است جهت مشاهده اطلاعات بیشتر درباره رستوران های جزیره کیش بر روی هر کدام کلیک کنید تا اطلاعات آن برای شما نمایش داده شود. یکی از بهترین رستوران های کیش در مرکز خرید دامون کیش قرار دارد که از نظر کیفیت عالی می باشد.

کشتی یونانی
کشتی یونانی کیش

 

تور کیش