کاریز کیش یکی از دیدنی های جزیره کیش است که از نظر زیبایی و معماری، فوق العاده شگفت انگیز است. کاریز کیش یک شهر زیر زمینی است که بیش از 16 متر عمق دارد. شاید برای شما هم سوال باشد که چگونه ممکن است  یک شهر، آن هم در 16 متر زیر زمین وجود داشته باشد؟ چگونه این شهر با 1000 متر مساحت این همه سال در زیر زمین پنهان مانده؟ قطعا این یک موضوع عجیب است و جای بحث بسیاری دارد.

شهر کاریز کیش قدمتی 2500 ساله دارد، از این رو چندان اطلاعات دقیقی درباره نحوه ساخت آن در دسترس نیست. تنها اکتشاف هایی از باستان شناسان وجود دارد که نشان می دهد این شهر در گذشته به عنوان شبکه ای از آب های زیر زمینی عمل می کرده است.

شهر کاریز کیش با وجود چنین تاریخ غنی نشان می دهد انسان هایی که در این شهر زندگی می کرده اند چقدر متفکر بوده اند. در حال حاضر خرید بلیط کاریز کیش بسیار رونق دارد زیرا گردشگران تور کیش می خواهند بدانند که در 16 متری زیر زمین چه گذشته است! در ادامه مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل، جواب تمام سوالات خود را خواهید یافت و به طور کامل، با این شهر بی نظیر آشنا می شوید.

با برترین مکان های تفریحی و گردشگری جزیره کیش آشنا شوید

کاریز کیش باید به مجموعه ای بین المللی تبدیل شود‎
شهر کاریز کیش نمایش هنر حفر کاریز در ایران

ساختار کاریز کیش

چرا شهر زیر زمینی کاریز کیش به این نام شناخته می شود؟ این اولین سوالی است که بی شک در ذهن هر فردی پیش می آید. در پاسخ به این سوال باید گفت که کاریز در فرهنگ لغت فارسی به معنای قنات می باشد که برای مسیر رسیدن آب حفر می شود که از چشمه مادر نشات می گیرد.

چشمه های مادر زیر زمینی بوده که این امر نیز در مورد کاریز کیش هم صدق می کند. کانال های حفر شده یا همان کاریز ها به رشته چاه هایی متصل می شوند. این امر سبب می شود آب شرب شهروندان به خوبی تامین شود.

رزرو هتل ترنج کیش نزدیک به کاریز کیش با تخفیفی فوق العاده

شهر زیر زمینی کاریز کیش
شهر کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش از آنجایی که زیر زمین است و آب خلیج فارس هم شور می باشد دارای یک مکانیزم طبیعی است که آب های شور را به شیرین تبدیل می کند. دلیل آن وجود سنگ و خاک بر روی سطح زمین است که آب شور با عبور از این لایه ها به گونه ای فیلتر شده و سبب پدید آمدن آب شیرین می شود. اگر اکنون به کاریز کیش بروید از سقف آن آب هایی را خواهید دید که چکه می کنند و اصلا شور نیستند.

کاریز کیش یکی از شگفت انگیز ترین دیدنیهای کیش

یکی از مهم ترین نکته ها درباره شهر زیر زمینی کاریز کیش این است که 2500 سال قبل چه تمدنی در آن میزیسته و چه زیبایی ها را مشاهده می کرده است. زمانی که به سقف این شهر زیرزمینی نگاه کنید جشنواره ای از فسیل ماهی ها، مرجان ها و لاک پشت هایی را مشاهده خواهید کرد که بیش از 500 میلیون سال قدمت دارند.

رزرو تور کیش با بیشترین تخفیف

به جرات می توان شهر زیرزمینی کاریز کیش را یکی از شگفت انگیز ترین دیدنیهای کیش دانست که سایت پرشین هتل در برنامه تور کیش خود این مکان دیدنی را گنجانده است تا گردشگران جاذبه هایی متفاوت از جزیره را ببینند. لازم به ذکر است فسیل های موجود در کاریز کیش توسط یک دانشگاه معتبر در برلین مورد آزمایش قرار گرفته و صحت آن اعلام شده است.

کاریز کیش، یادگاری از گذشته
کاریز کیش، یادگاری از گذشته

کاریز کیش یک تصفیه خانه طبیعی

یکی از ویژگی های مهم شهر زیرزمینی کاریز کیش این است که یک تصفیه کننده طبیعی محسوب می شود. وجود مرجان ها در سقف باعث می شود تا بارش های فصلی جزیره کیش از مرجان ها عبور کنند و این مرجان های سنگی شوری و کثیفی آب را بگیرند و آبی سالم و شیرین را تحویل دهند. این مکانیزم طبیعی موجب شده تا کاریز کیش یک تصفیه کننده طبیعی باشد.

آب آشامیدنی کاریز کیش به قدری ارزشمند بود که در قرن 5 و 6 هجری، خلیج فارس مرکز تجارت جهان عرب بود و آب آشامیدنی برای تاجران عرب اهمیت فراوانی داشت. از این رو معاوضه آب با دیگر کالاها سبب رونق گرفتن زندگی ساکنین کاریز کیش شد.

خنک بودن کاریز کیش در داغ ترین فصل

از دیگر شاخصه های شهر کاریز کیش خنک بودن آن است. زمانی که شما در تابستان بلیط شهر کاریز کیش را تهیه کنید و به ابن شهر زیر زمینی بروید، هوایی خنک را تجربه خواهید کرد. دلیل خنکی هوا این است که فاصله شهر تا روی زمین 16 متر است و از داغی هوا دور می باشد. همین اتفاق موجب می شود تا همواره کیفیت آب کاریز کیش بالا باشد.

مرمت کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش در زمان های گذشته زیاد مورد توجه نبود. اما به دلیل خنکی هوا و کیفیت بالای آب کاریز کیش، نظر گردشگران به این مکان جلب شد. سرانجام بافت فسیلی کاریز کیش موجب توجه جلب سرمایه گذار شد و پس از آن در سال 1378احیا شد.

مرمت شهر زیر زمینی کاریز توسط فردی به نام حاجی حسینی صورت گرفت که پس از 32 سال دوری از کشورش، کاریز کیش را مورد بررسی قرار داد و اقدام به احیای آن کرد. اصول معماری ایرانی همراه با حفظ بافت اصلی شهر زیر زمینی کاریز کیش از شاهکارهای آقای حاجی حسینی است.

بر روی معبر های آب، محافظ هایی طراحی شده تا کیفیت آب کاریز کیش پایین نیاید. نام این حفاظ ها کول است که شکلی استوانه ای دارند و از چاه ها، کاریزها و استحکامات مربوط به آن حفاظت می کنند. مقاوم ساختن کاریز کیش موجب ایجاد رستوران، کافی شاپ و مکان هایی برای استراحت گردشگران شد.

قیمت بلیط شهر زیر زمینی کاریز کیش

در حال حاضر قیمت بلیط شهر زیر زمینی کاریز کیش (اسفند 1401) حدود 150 هزار تومان است که می توانید بلیط کاریز کیش را با تخفیف از پرشین هتل دریافت نمایید.

ساعت بازدید از کاریز کیش

شهر زیر زمینی کاریز کیش از ساعت 9 صبح تا 10 شب آماده پذیرایی از گردشگران است. سرزمین زیرزمینی کیش در تمامی ایام سال پذیرای گردشگران است.

تخفیف بلیط کاریز کیش امکان دارد؟

تخفیف بلیط کاریز کیش یکی از دغدغه های گردشگران است که می خواهند این جاذبه دیدنی کیش را از نزدیک ملاحظه کنند و پول کمتری را بپردازند. پرشین هتل علاوه بر تخفیف هتل های کیش از جمله هتل ترنج کیش، تخفیف های خوبی را هم برای خرید بلیط کاریز کیش در نظر گرفته است که با مراجعه به سایت تفریحات کیش پرشین هتل می توانید برای تهیه موارد ذکر شده اقدامات لازم را انجام دهید.

آدرس کاریز کیش

جزیره کیش، بلوار میرمهنا، حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور، شهر کاریز کیش

شهر زیرزمینی کیش نمایش هنر حفر کاریز در ایران
کاریز کیش مجموعه ای بین المللی
بیشتر بخوانید :
منابع :