همه چیز در مورد شهر قم

قم، قطب فرهنگی و مذهبی ایران

سر فصل های مقاله

دانستنی های شهر قم 

قم هفتمین کلان شهر و همچنین هفتمین شهر بزرگ ایران است. قم مرکز استان قم است. در 140 کیلومتری (87 مایل) جنوب تهران واقع شده است. در سرشماری سال 2016 ، جمعیت آن 1201158 نفر بوده است. در سواحل رودخانه قم واقع شده است.

قم توسط شیعه شهری اسلامی و مقدس قلمداد شده است زیرا محل حرم فاطمه معصومه (س)، خواهر امام علی بن موسی رضا (ع) است. این شهر بزرگترین مرکز بورس تحصیلی شیعه در جهان است و یک مکان قابل توجه برای زیارت است که هر ساله حدود بیست میلیون زائر از این شهر بازدید و در هتل های قم اقامت می کنند. نکته جالب توجه اینکه اکثر این زائران نه تنها ایرانی، بلکه سایر مسلمانان شیعه از سراسر جهان هستند. سوغات قم یک شکلات شکننده ایرانی است که سوهان نام دارد.

قیمت، مشخصات و رزرو هتل های قم

قم به دلیل نزدیکی به تهران به یک مرکز صنعتی پر جنب و جوش تبدیل شده است. این مرکز منطقه ای برای توزیع فرآورده های نفتی و گازی است و یک خط لوله گاز طبیعی از بندر انزلی و تهران و یک خط لوله نفت خام از تهران از طریق قم به پالایشگاه آبادان در خلیج فارس می رود. وقتی در سال 1956 در Sarajeh در نزدیکی شهر کشف شد و پالایشگاه بزرگی بین قم و تهران ساخته شد. دانشگاه قم نیز توسط بسیار از روحانیون مورد توجه قرار دارد. 

نمای زیبا از قم
نمای زیبا از خیابان پردیسان قم

موقعیت جغرافیایی قم 

قم ، مرکز استان قم ، در 125 کیلومتری جنوب تهران ، در دشت واقع شده است. حرم حضرت فاطمه معصومه خواهر امام رضا در این شهر واقع شده است که مورد توجه مسلمانان شیعه مقدس است. این شهر در مرز کویر مرکزی ایران (کویر مرکزی) واقع شده است. در سرشماری سال 2011 ، جمعیت آن 1،074،036 نفر بود و شامل 545،704 مرد و 528.332 زن می باشد.

قم مرکز کانونی شیعیان است. از زمان انقلاب تاکنون جمعیت روحانی از حدود 25000 به بیش از 45000 رسیده و جمعیت غیر روحانی بیش از سه برابر شده و به حدود 700000 رسیده است. تعداد مدرسه های علمیه قم اکنون بیش از پنجاه و تعداد پژوهشگاه ها و کتابخانه ها در جایی نزدیک به دویست و پنجاه است.

مرکز مباحث کلامی و اسلامی و حرم حضرت فاطمه معصومه از ویژگی های بارز قم است. یکی دیگر از اماکن مذهبی بسیار محبوب زیارتی که در گذشته در خارج از شهر قم واقع شده بود اما اکنون بیشتر حومه شهر قرار گفته جمکران نام دارد. نزدیکی قم به تهران این امکان را برای روحانیون فراهم کرده است که بتوانند بر امور و تصمیمات دولت نظارت آسان داشته باشند.

بسیاری از آیت الله های بزرگ دارای دفترهایی در تهران و قم هستند. جنوب شرقی قم شهر باستانی کاشان است. به طور مستقیم در جنوب قم ، شهرهای دلیجان ، محلات ، نراق ، شهر پردیسان ، کهک و جاسب قرار دارند. منطقه اطراف آن به شرق قم با تفرش ، ساوه و آشتیان و جعفریه همسایه است.

حرم حضرت فاطمه معصومه
حرم حضرت فاطمه معصومه قم

اقلیم و آب و هوای قم چگونه است؟

قم آب و هوای بیابانی (Köppen BWh) دارد که میزان بارندگی سالانه آن به دلیل دوری از دریا و قرار گرفتن در مجاورت آنتی سیلکون نیمه گرمسیری و در بالای کوه واقع شده است. هوای تابستان بسیار گرم و اساساً بدون باران است ، در حالی که در هوای زمستان می تواند متفاوت باشد. وقتی توده های هوایی سیبری به سمت کوه های البرز حرکت می کنند - سرمازدگی در قم قابل لمس است.
نمونه ای از آن وضعیت دوم در ژانویه سال 2008 بود که حداقل در 15 ساعت دمای هوا به 23 درجه سانتیگراد سقوط کرد ، در حالی که موقعیت های مشابه قبلی در ژانویه 1964 و در ژانویه سال 1950 ، در ژانویه 1950 ، ژانویه 1972 و دسامبر 1972 رخ داده است.

تاریخچه قم 

شهر فعلی قم و استان قم در ایران مرکزی به دوران باستان باز می گردد. تاریخ پیش از اسلام آن را می توان تا حدودی مستند كرد ، اگرچه دوره های پیشین ناشناخته مانده اند. کاوش های انجام شده در تپه سیلک نشان می دهد که این منطقه از زمان های بسیار قدیم مسکونی بوده است و بررسی های جدیدتر نشان می دهد اثری از اماکن مسکونی بزرگ در جنوب قم که مربوط به هزاره های چهارم و یکم قبل از میلاد است وجود دارد.
در حالی که از زمان ایلامی ، مادها و هخامنشیان چیزی در مورد این منطقه مشخص نیست ، اما آثار باستانی برجسته ای از دوران سلوکی و اشکانی وجود دارد که ویرانه های خره (حدود 70 کیلومتری یا 43 مایل جنوب غربی قم) مشهورترین و بقایای مهم قدمت و کارکرد آنها بحث ها و تفسیرهای طولانی و بحث برانگیز را برانگیخته است ، زیرا آنها به عنوان بقایای یک معبد ساسانی ، یا یک معبد سلوکی یا یک مجموعه اشکانی تفسیر و توضیح داده شده است.

پوشش زنان دوره ساسانی
پوشش زنان دوره ساسانی قم

عملکرد واقعی آن هنوز بحث برانگیز است ، اما مشارکت های ولفرام کلیس به کاخ اشکانی اشاره دارد که به عنوان ایستگاهی برای استراحت خدمت می کرد و تا زمان ساسانیان مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر نیز تعدد هتل قم نشان می دهد ان شهر ایستگاهی برای زیارت و استراحت باشد.
دوره ساسانیان ، علاوه بر این که منابع مختلفی از قم نام می برند ، یافته ها و بقایای باستان شناسی بسیاری را ارائه می دهد. جالب ترین ساختمان از دیدگاه باستان شناسی ، قلعه دوتار در استان قم است که مدت ها تصور می شد در خدمت اهداف مذهبی بوده است ، در حالی که تحقیقات جدیدتر به کاربرد اداری اشاره دارد. فضای گسترده تری از استان قم حاوی آثار بی شماری نیز از کاخ ها ، بناهای مذهبی ، نظامی و اداری است. برخی از این موارد توسط قمی ذکر شده است که در منطقه شهری فعلی قم نیز آتشکده های بیشتری را نام می برد. به گفته قمی ، مهمترین آتشکده منطقه در دهکده مجاور دیزیجان ایستاده قرار داشت.

مسجد جمکران قم
مسجد جمکران قم

حمل و نقل و راههای ارتباطی قم 

راه هوایی و فرودگاه قم 

نزدیکترین و آسان ترین فرودگاه بین المللی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران (IATA: IKA ، ICAO: OIIE) است که قرار است جایگزین فرودگاه بین المللی قدیمی مهرآباد قدیمی شود (IATA: THR، ICAO: OIII). همچنین یک فرودگاه در قم در دست احداث است که سالهای زیادی از آغاز به کار آن می گذرد. 

راه هوایی قم
راه هوایی قم

تور قم با  قطار 

مسیرهای قطار وجود دارد که شما را از تهران و سایر شهرهای اطراف مانند اراک ، یزد و اصفهان به قم می رساند. قطارهای فدک و نور الرضا و قطارهای پنج ستاره دیگر نیز در این مسیرها فعال هستند و م توان از آنها برای رزرو تور قم با قطار استفاده کرد. 

سفر به شهر قم با ماشین

رانندگی از تهران ممکن است گزینه معقول و منطقی برای سفر به قم باشد ، اما اگر نگران رانندگی در ایران باشید می توانید یک اتوبوس خصوصی رزرو کنید تا شما را به قم ببرد: سفر با اتوبوس های خصوصی بسیار امن تر است. همچنین از تمام شهرها و روستاهای ایران اتوبوس هایی برای سفر به قم فعال هستند و تورهای محل به تعداد زیاد برگزار می شود. 

سفر به شهر قم با ماشین
سفر به شهر قم با ماشین

جاذبه های گردشگری و دیدنی های قم 

یک سیستم اتوبوس و تاکسی بسیار چشمگیر از شهر قم وجود دارد که مسیرهای اتوبوس زیادی را به سمت تهران و شهرهای دیگر طی می کند. مسافرت با اتوبوس های محلی قم بسیار ارزان است. اتوبوس های تور خصوصی معمولاً بسیار گران تر هستند.

جمکران : مسلمانان شیعه معتقدند امام مهدی (عج)، دوازدهمین فرزند بزرگ امام علی (ع)، یک روز برای نجات بشریت به همراه عیسی ظهور می کند. مسلمانان شیعه معتقدند که وی پس از گذشت بیش از 1000 سال از تولدش، به طور معجزه آسا زنده است و اگرچه ناشناس زندگی می کند، اما گاهی اوقات خود را با پیروان بسیار با فضیلت و قابل اعتماد معرفی می کند. اعتقاد بر این است که مسجد جمکران بنا به توصیه وی، در یکی از این مناسبت ها ساخته شده است.

مسجد جمکران
مسجد جمکران قم

موزه صنایع دستی قم: این موزه باشکوه در خانه یزدان پناه متعلق به اواخر قاجار و اوایل پهلوی (با قدمت نزدیک به 120 سال) واقع شده است. آدرس: خیابان 19 دایی (باهاک) ، کوچه شماره 11 ، شماره 15. 
کارخانه قم: می توانید در تورهای تکنیکی قم شرکت کرده و از مرکز صنایع دستی سعادتمند بازدید کنید. این مرکز تنها کارگاه باقیمانده است که می توانید در مورد جواهرات باستانی ایرانی مطالبی ارزشمند یاد بگیرید. آدرس: کیلومتر دوم جاده کوه سپید
پارک ملی کویر قم: بازدید از این مکان توسط یک لیدر محلی بسیار توصیه می شود. مسجد جمکران. این مسجد فقط مختص مسلمانان است. کتابخانه مرعشی نجفی. بیش از 500000 متن دست نویس ویرایش شده است. حرم حضرت فاطمه المعصومه: حرم مقدس محل دفن خواهر امام رضا (ع) است.  دریاچه حوضه: سرشار از آب چشمه طبیعی است که گفته می شود قلب تصفیه کننده هوای شهر است. حوزه علمیه فیض: مکانی که مسلمانان فداکار برای دیدار و شنیدن سخنان رهبران مذهبی جمع می شوند.  خانه تاریخی یزدان خانه ای قدیمی است حدود 120 سال قبل ساخته شد. در این مکان رستوران خوبی وجود دارد.

پارک ملی کویر قم
پارک ملی کویر قم

خرید و بازار قم 

قم فروشگاه های فرش و شیرینی زیادی دارد. قم به دلیل داشتن "سوهان" معروف است ، بیسکویتی شیرین تخت که از پسته و زعفران ساخته شده است. "گز" ، شیرینی خوشمزه ای است که درقم موجود است. قم همچنین به دلیل قالی های ابریشمی بی نظیر و زیبا و الگوهای منحصر به فرد خود در سراسر جهان مشهور است. به عنوان یکی از شهرهای مقدس اسلام ، تعداد زیادی فروشگاه مذهبی وجود دارد که کتاب های مذهبی ، نسخه های قرآن و دیسک های سخنرانی را می فروشند.

در بازار قم جواهرات، خوراکی های خوشمزه، سجاده و چادر و فرش و ادویه تهیه کنید. بازار قدیمی آن را فراموش نکنید و از آن لذت ببرد. یکی از بهترین مراکز خرید قم، مرکز خرید سیرنگ قم است که انواع کالاهای لوکس و زیبایی را ارائه می دهد که قیمت مرکز خرید سیرنگ بسیار گران است.

از دیگر مراکز خرید قم که پیشنهاد ما به شما برای خریدی اقتصادی است، مرکز خرید الغدیر قم است که در مجاورت حرم مطهر حضرت معصومه (س) قرار دارد این بازار دارای 5 طبقه ساحتمانی است که معماری اسلامی و سنتی به خوبی در دیوارهای آن مشاهده می شود.

فروشگاه های قم
فروشگاه های قم

رستوران های قم 

مکان های زیادی برای غذا خوردن در قم وجود دارد که از رستوران های ایرانی با سبک قدیمی گرفته تا رستوران های بین المللی به وفور یافت می شود. در رستوران های سنتی قم شما می توانید از فضایی نوستالژیک و غذاهایی سنتی نهایت استفاده را ببرید. رستوران ارگ سالاریه قم یکی از بهترین رستوران های قم است که انواع غاهای سنتی را ارائه می دهد. رستوران خانه تاریخی یزدان پناه نیز از دیگر رستوران های سنتی قم است که غذایی با کیفیت ارائه می دهد.

رستوران البرز، رستوران مروارید، رستوران جام جم و رستوران مرکزی از بهترین رستوران های مدرن قم هستند. در آنجا می توانید کباب، مرغ کبابی و ماهی سرخ شده را پیدا کنید. رستوران های دیزی بار (برای خوردن آبگوشت) و lebanese (برای خوردن غذای لبنی) هم در بلوار غدیر قرار دارند. همچنین بسیاری از مکان های فست فود مانند باما، شهر ما، فدک و دلفین وجود دارد که می توانید انواع مختلفی از ساندویچ و پیتزا را بخورید.

در قم کافه ها و فروشگاه های آب میوه مختلف وجود دارد. آب انار محبوب است و گفته می شود مریض را شفا می دهد. در زمستان که باران می بارد ، شکلات داغ و چای در دسترس است. میدان دستغیب یک مکان شناخته شده است که می توانید هر نوع نوشیدنی غیر الکلی (آب میوه ، فالوده ، قهوه ، شکلات داغ ، شیرخشک و غیره) و بستنی را پیدا کنید. بهترین مکان برای داشتن فالوده مکانی است به نام فالوده ممتاز واقع در نزدیکی میدان مطهری دقیقا واقع در تقاطع خیابان مولوی.

رستوران های قم 
رستوران های قم