راهنمای سفر به قم

معرفی کامل مکان های مذهبی و تفریحی قم

راهنمای مسافر قم

دومین شهر مقدس ایران پس از مشهد ،شهر قم است که حرم مطهر حضرت معصومه (س) و حوزه های علمیه و جمکران در آن واقع است. به همین دلیل رزرو هتل های قم به دلیل زیارت بسیار رایج است و ما در پرشین هتل پشتیبان گردشگران و زائران علاقمند سفر به قم هستیم. دانشمندان و دانشجویان شیعه از سراسر جهان برای تحصیل در مدارس آن گرد هم آمده اند و افراد محلی به طور آشکار پرهیزگار هستند. قم تنها کلانشهر در ایران است که مشکلات آلودگی هوا را ندارد. شهر قم با 5 شهر دیگر در دنیا شهر خواهر است.
قم به دلیل وجود بسیاری از حوزه های علمیه و مؤسسات دینی که مطالعات دینی پیشرفته ارائه می دهند ، به خوبی شناخته شده است ، که این شهر را به بزرگترین مرکز بورسیه شیعه در جهان تبدیل کرده است. از این رو هتل های قم میزبان مهمانان مختلف از جای جای جهان اسلام می باشند. حدوداً 500 حوزه علمیه در این شهر وجود دارد که از 80 کشور جهان و از جمله پاکستان در این شهر حضور دارند. قم برای زنان و برخی از دانشجویان غیر شیعه نیز حوزه های علمیه دارد. بسیاری از حوزه های علمیه به دانش آموزان خود علوم اجتماعی مدرن و تفکر غربی و همچنین مطالعات سنتی دینی می آموزند.
حوزه علمیه قم که در حال حاضر از بیش از 200 مرکز آموزشی و پژوهشی و سازمانی تشکیل شده است ، برای بیش از 40000 دانشمند و دانشجو از بیش از 80 کشور مستقل ظرفیت دارد. حوزه مدرن قم توسط عبدالکریم حائری یزدی و آیت الله العظمی بروجردی احیا شد و به سختی یک قرن قدمت دارد. نزدیک به سیصد هزار روحانی در حوزه های علمیه ایران وجود دارد. در حال حاضر حسین وحید خراسانی ریاست حوزه علمیه قم را بر عهده دارد.

از زمان انقلاب تاکنون جمعیت روحانیون در قم از حدود 25000 به بیش از 45000 رسیده و جمعیت غیر روحانی بیش از سه برابر شده و به حدود 700000 رسیده است. مبالغ قابل توجهی پول در قالب صدقه و مالیات اسلامی به قم و ده مرجع تقلید که در آنجا ساکن هستند ، می رود. تعداد مدرسه های علمیه قم اکنون بیش از پنجاه و تعداد پژوهشگاه ها و کتابخانه ها در جایی نزدیک به دویست و پنجاه ذکر شده است. همچنین تعداد هتل های قم در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است و شاید بد نباشید بگوییم این شهر سریع ترین نرخ رشد در ایران را داشته است. 
مرکز کلامی آن و حرم فاطمه معصومه از ویژگی های بارز قم است. یکی دیگر از اماکن مذهبی بسیار محبوب زیارتی که در گذشته در خارج از شهر قم واقع شده بود اما اکنون بیشتر حومه شهر است جمکران نام دارد. نزدیکی قم به تهران این امکان را برای روحانیون فراهم کرده است که بتوانند بر امور و تصمیمات دولت نظارت آسان داشته باشند. بسیاری از آیت الله های بزرگ دارای دفترهایی در تهران و قم هستند. جنوب شرقی قم شهر باستانی کاشان است. به طور مستقیم در جنوب قم ، شهرهای دلیجان ، محلات ، نراق ، شهر پردیسان ، کهک و جاسب قرار دارند. منطقه اطراف آن به شرق قم با تفرش ، ساوه و آشتیان و جعفریه پر جمعیت است.

هواشناسی قم و اقلیم آن 

اگر قصد رزرو هتل های قم را دارید بی شک هواشناسی این شهر نیز برای شما اهمیت می یابد. برای بررسی چند روزه آب و هوای شهر قم می توان از نرم افزارهای ساده بر روی گوشی تلفن و یا سایت های گزارش آنلاین هوا استفاده کرد. اما به طور کلی می توان عنوان کرد که قم آب و هوای بیابانی داغ (Köppen BWh) دارد که میزان بارندگی کم سالانه به دلیل دوری از دریا و قرار گرفتن در مجاورت آنتیکلیکون نیمه گرمسیری در بالای کوه دارد. هوای تابستان بسیار گرم و اساساً بدون باران است ، در حالی که در هوای زمستان می تواند متفاوت باشد. وقتی توده های هوایی سیبری از اروپا می گذرند، در کوه های البرز حبس می شوندو این موجب سرمازدگی در قم است. نمونه ای از این وضعیت، دوم ژانویه سال 2008 بود که حداقل در 15 ساعت دمای هوا 23 درجه سانتیگراد یا 9.4 درجه سانتیگراد کاهش یافت ، در حالی که شرایط مشابه قبلی در ژانویه 1964 و در ژانویه 1950 ، ژانویه 1972 و دسامبر 1972 اتفاق افتاد.

جمعیت و اقتصاد قم

براساس سرشماری سال 2016 ایران ، این شهر حدود 1300000 نفر جمعیت دارد. اقتصاد قم به کشاورزی ، تولید فرشهای ابریشم و مشاغل گردشگری ارائه شده به بازدید کنندگان و زائران اماکن مذهبی بستگی دارد. استان قم تنوع منابع معدنی زیادی دارد. سنگ های ساختمانی ، نمک ، گچ ، گاز طبیعی و نفت مهمترین معادن و ذخایر طبیعی استان است. کارگاههای مختلف صنایع دستی اقتصاد قم را تشکیل می دهند. آنها شامل موارد زیر هستند: بافندگی انواع کفش های سنتی ایرانی ، ساخت آینه ، ساخت نمد ، ساخت کفش ، اثاثه یا لوازم داخلی ، تولید بخاری ، آشپزی ، صابون سازی ، فرش دستباف (ابریشم) ، سوهان.

راهنمای سفر به قم و نقشه اطراف حرم حضرت معصومه

نقشه های متعددی برای قم گردی وجود دارد و اگر هیچ کدام از نرم افزارهای نقشه را بر روی گوشی خود نصب نکرده اید می توانید برای بررسی نقشه اطراف حرم حضرت معصومه از گوگل مپ استفاده کنید که بهترین گزینه آسان است. اگر نیازمند جزئیات بیشتری هستید استفاده از گوگل ارس نیز بسیار مفید است البته نیازمند دانلود می باشد که بر روی گوشی های قدیمی کمی با دشواری هایی مواجه می شود. به هر حال نقشه قم بهترین راهنمای سر قم است که می تواند بیشترین کمک را حتی در مسیر یابی به مسافران نماید. نقشه قم به مسافران کمک می کند تا با جزئیات بیشتر از آدرس حوزه های علمیه و فروشگاهها و هتل های قم اطراف آن آگاه شوند. مسیرهای منتهی به حرم حضرت مصومه را مشاهده کنند و تصمیم بگیرند کدام مسیر برای تردد مناسب تر است. 

دیدنی های قم چیست و جاهای دیدنی کجاست؟

قم با داشتن اهمیت مذهبی در ایران ، دارای اماکن مذهبی مشهور است و علاوه بر آن برخی آثار تاریخی و طبیعی را نیز در دل خود حفظ کرده است. اقامت در هتل های قم به شما کمک می کنند از این شهر زیبا بازدید کنید. برخی از بناهای تاریخی در قم شاهکارهای بی نظیر معماری هستند. هتل های قم زیادی در منطقه حرم حضرت معصومه و بازار قدیمی قم وجود دارد که در پرشین هتل می توان آنها را رزرو کرد.

حرم حضرت معصومه

مرکز مذهبی و معنوی قم این آرامگاه باشکوه ، محل تدفین خواهر امام رضا (ع)، فاطمه معصومه است که در قرن نهم در اینجا درگذشت. این حرم با بنای زیبای اسلامی و ایرانی و هنر دست معماران، قوس های سقف، آینه کاری ها، گچبری ها، کاشی کاری ها و مقرنس ها، فرش های ایرانی و صدای اذان و ادعیه و پوشش خاص مردم بسیار دیدنی است و آرامش حکم رما در این حرم بسیار ستودنی می باشد. رزرو هتل نزدیک حرم حضرت معصومه یکی از پر متقاضی ترین گزینه های یک سایت رزرو هتل قم است.

میدان قم ملقب به میدان آستانه

اینجا میدان اصلی شهر قم با سنگ مرمر و پیاده رو آسفالت شده است و از این میدان می توان به راحتی حرم حضرت معصومه را رویت کرد این میدان همیشه لبریز از زائران و مسافران و شهروندانی است که برای زیارت یا کارهای روزمره از آن عبور می کنند. صدای اذان و ادعیه از آن به گوش می رسد و جمعیت در حال جنب و جوش برای حضور در حرم و نماز جماعت در این مکان دیدنی هستند. 

بازار قدیمی قم 

این بازارچه قدیمی دوست داشتنی در قلب قم قرار دارد، قدم زدن کوتاهی از میدان آستانه تا بازار قدیمی می تواند بسیار عالی باشد، چون این بازار به عنوان یکی از معتبرترین بازارهای مسقف ایران ارزش بازدید دارد. با یک خان کوچک در وسط ، و هزارتوی معمولی کوچه های بازار قم وجود دارد که ارزش عکاسی را دارد. 

رستوران های قم کجاست و در قم چه چیزی بخورم؟ 

رستوران اولین مکان بعد از رزرو هتل های قم است که می تواند حس خوبی به گردشگران انتقال بدهد. بعد از خستگی سفر در یک راه بیابانی و کویری و یا حتی استراحت در اتاق هتل، مراجعه به یک رستوران زیبا و با کیفیت بهترین گزینه برای سرگرمی و خوش گذرانی و رفع خستگی است. اما خب به خوبی می دانیم که در رستوران های قم نباید منتظر غذایی متمایز یا خاص بود و دقیقا همان غذاهای رایج در دیگر رستوران های ایران را در این شهر می توان یافت. 
رستوران های به سبک غربی در شهرهای بزرگی مانند تهران و اصفهان و مشهد و تبریز ممکن است غذای متنوعی را ارائه دهند ، در حالی که می دانید در مسافرت قم این سبک کمتر پذیرفته می شود و غذاهای خاص زیادی وجود ندارد. اما چه چیزی برای غذا خوردن در رستوران های قم وجود دارد؟
در همه شهرها رستوران های زیادی وجود دارد. اما همه آنها مکانهایی نیستند که بتوانید با اطمینان به آنها بروید. پرشین هتل پس از پرسیدن از افراد محلی قم لیستی از بهترین رستوران های قم را تهیه کرده است و اکنون این لیست در اختیار شما است.
رستوران های زیادی در قم وجود دارد که برخی از بهترین های آنها در هتل های قم واقع هستند. رستوران هایی مانند رستوران هتل کریمه قم ، هتل بین المللی قم، هتل آفتاب قم، هتل سلوی قم از جمله این رستوران ها هستند. علاوه بر رستوران های قم  واقع در هتل ها می توان به رستوران های مستقلی همچون رستوران ارگ سالاریه، رستوران مرتضی، رستوران البرز، رستوران بزرگ خادم، رستوران مدائن قم، رستوران مروارید، رستوران بزرگ شاندیز، رستوران گردان سیرنگ و ... اشاره کرد. هرچند آشپزی و رستوران داری در قم و میان مردم این شهر در ایران شهرت آنچنانی  ندارد و طعم بی نظیر غذاهای مناطق غربی و جنوبی را ندارد اما به دلیل ازدحام گردشگران در این شهر نمی توان منکر رستوران های دوست داشتنی آن شد. بنابراین نگران کیفیت غذایی حتی در رستوران های ناشناخته این شهر نباشید قمی ها به زائران احترام گذاشته و تلاش می کنند انصاف و را در برابر هزینه دریافتی رعایت کنند.  

هتل های قم چگونه است؟ 

با توجه به تنوع کیفیت و کمیت در ارائه خدمات هتل های قم و با توجه به موقعیت مکانی آنها در مناطق ها مختلف شهر لازم است از پیش مشخص کنیم چه امکانات و خدماتی را از هتل خواستاریم. با این ترفند خیلی زود نتیجه گیری می کنیم که آیا اقامت در یک هتل پنج ستاره برای ما هزینه اضافی است یا واقعا چیزی است که ما می خواهیم. بسیاری از افراد ترجیح می دهند در هتل سه ستاره تاپ اقامت کنند و بعد از اقامت تازه متوجه می شوند که سطح انتظارتشان بسیار بیشتر از توان هتل بوده و این امر منجر به شکات خواهد شد. این موضوع انتخاب آنها بوده است و نمی توان بر دیگری خرده گرفت. به هر حال اگر به دنبال هتل پنج ستاره قم با تمام امکانات رفاهی و تفریحی هستید باید عنوان کنم هیچ هتلی با عنوان پنج ستاره در این شهر فعال نیست و برترین هتل های شهر قم دارای چهار ستاره هستند که البته کیفیتی معادل هتل پنج ستاره را ارائه می دهند. هتل المپیک چهار ستاره یکی از آنهاست که می توان اقامتی رویایی و خوب را در آن تجربه کرد. هتل بین المللی قم نیز با رعایت استانداردهای جهانی و دکوراسیون زیبا انتخابی برتر برای گردشگران سخت پسند است.

لیست راهنمای سفر به قم

راهنمای مسافر ۰ ۵ دقیقه مطالعه
نقشه اطراف حرم معصومه و امامزاده های قم
نقشه اطراف حرم حضرت معصومه یکی از دانستنی های مسافران قم است که در هنگام سفر به شهر مقدس قم می خواهند سری هم به اطراف حرم مطهر کریمه اهل ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی