تبریز (از تاریخچه تا جاذبه ها، غذاها و...)

تاریخچه، جاذبه ها، غذاها، اماکن دیدنی و...

سر فصل های مقاله

همه چیز در مورد تبریز

تبریز پایتخت استان آذربایجان شرقی، شهری باستانی است و قدمت آن به حدود 4500 سال پیش می رسد. باستان شناسان شواهدی از این دست در حفاری های نزدیک مسجد آبی تبریز پیدا کرده اند. شهرهای تبریز بسیار مورد توجه هستند زیرا این شهر نیز همچون منطقه آزاد کیش ویژگی ها منحصر به فرد خود را دارد. در تبریز نیز میتوان با خودروهای خارجی و بروز ارزان تردد کرد و در مرز جلفا به خرید ارزان دسترسی داشت. همچنین دانشگاه تبریز از اهمیت خوبی در سطح علمی ایران دارد.

رزرو هتل های تبریز

رزرو تور تبریز

هوای تبریز نیز به دلیل بارش برف و باران کافی در تابستان بسیار دلپذیر بوده و در زمستان گردشگران زیادی را برای تفریحات زمستانی به سوی خود می کشاند که سبب رزرو هتل در تبریز می شود. مرکز استان آذربایجان شرقی ، 310 کیلومتری جنوب شرقی بازرگان (مرز ایران و ترکیه) است. در 159 کیلومتری جنوب جلفا در مرز ایران و آذربایجان واقع شده است و با جاده خوبی می توانید از آن عبور کنید. راه آهن تبریز 742 کیلومتر با تهران فاصله دارد، همچنین با اتصال به اروپا و مسکو گزینه ای مناسب برای سفرهای خارجی استانبول و سایر شهرهای بزرگ می باشد.

نمای زیبا از شهر تبریز
شهر تبریز شهر اولین ها

موقعیت جغرافیایی تبریز

تبریز در ارتفاع 1.340 متری از سطح دریا واقع شده است ، 619 کیلومتری شمال غربی تهران ، دومین شهر بزرگ ایران تا اواخر دهه 1960 و یکی از پایتخت های سابق آن بود (با جمعیت 1400000 نفر طبق سرشماری سال 1992) ، تبریز در یک دره قرار دارد. در شمال خط الراس بلند کوه سهند واقع شده است. دره از جلگه ای آغاز می شود که به آرامی به انتهای شمالی دریاچه ارومیه ، 60 کیلومتری غرب ، سرازیر می شود.

کاخ شهرداری تبریز
کاخ شهرداری تبریز

رودخانه آجی چای یا تلخه به طول 160 کیلومتر ، رودخانه اصلی این شهر است که با ادغام سه رودخانه کوچکتر یعنی آبهای ناهند، قوری چای و اوجان چای تشکیل شده است که همه اینها از کوه سبلان و ارتفاعات سرچشمه گرفته است. در جنوب شرقی شهر رودخانه و نهرها پس از عبور از دره های میان کوه سرخه بند و کوه یکه کوه در شمال تبریز و منطقه اسکو به دریاچه ارومیه می پیوندند. رودخانه مهران یا میدان چای که رود لیقوان نیز نامیده می شود ، از قله های بین کوه های کریم و سلطان مشرف به روستای لیقوان (یک: مرکز عمده تولید پنیر در ایران) در نزدیکی اسپاراخون و قشلاق سرچشمه گرفته است.

با این حال ، بدترین نقطه ضعف طبیعی تبریز آسیب پذیری آن در برابر زلزله است که یکی از این شهرها در سال 858 به کلی نابود شده است. این شهر با کمک دولت از نو ساخته شده دوباره در سال 1041 ویران شد ، که بیش از 40000 نفر جان خود را از دست دادند. بنابراین ساخت هتل های تبریز در نقاط محبوب برای گردشگران در این منطقه بی فایده است. تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی، آب و هوای تابستانی خنک و زمستان هایی سخت و سرد دارد. تبریز در کل دارای آب و هوای قاره ای با رطوبت کم است. متوسط بارندگی سالانه 288 میلی متر و متوسط روزهای بارش برف 31 میلی متر است.

عکس پاناروما از شهر زیبا تبریز
عکس پاناروما از شهر زیبا تبریز

تاریخچه تبریز

تبریز و فرهنگ مردم تبریز دارای یک تاریخچه طولانی است: اگرچه تاریخ اولیه تبریز در افسانه و رمز و راز پوشیده شده است ، اما اعتقاد بر این است که سرچشمه های این شهر به دوران باستان دوردست برمی گردد ، شاید حتی قبل از دوره ساسانیان (224-651 م). لوح سنگی با اشاره به تبریز از سارگون دوم ، پادشاه آشور وجود دارد که می توان برای این امر و بررسی تاریخ تبریز به آن مراجعه کرد. این لوح به مکانی به نام قلعه تاوری و تارمکیس ارجاع داده شده است. تاریخ نویسان معتقدند که این قلعه در محل فعلی تبریز واقع شده است و پایتخت آن بود. در زمان سلطنت آقاخان ایلخانیان و همچنین تحت سلطنت غازان خان ، تبریز به سلطنت رسید. اوج جلال و اهمیت تبریز همین زمان بود. بسیاری از هنرمندان و فیلسوفان بزرگ از سراسر جهان به تبریز سفر کردند. در زمان صفویان شهر تبریز برای مدت کوتاهی از پایتخت منطقه ای به پایتخت ملی تغییر هویت داد ، اما شاهان صفوی ، شاه طهماسب ، به دلیل آسیب پذیری تبریز در برابر حملات عثمانی ، پایتخت را به قزوین منتقل کرد. این شهر پس از آن در دوره ای فروپاشی قرار گرفت که توسط ایرانیان ، عثمانی ها و روس ها جنگیده و تحت تأثیر زلزله و بیماری قرار گرفت.

کاخ موزه شهرداری تبریز
کاخ موزه شهرداری تبریز

تبریز محل سکونت ولیعهد در زمان پادشاهان قاجار بود اما تا نیمه دوم قرن 19 این شهر رنگ رونق به خود ندید. در اواخر این قرن ، هنگامی که به عنوان منطقه اصلی بین فضای داخلی ایران و دریای سیاه قرار گرفت و برای مدتی کوتاه با وجود جذب سرمایه اقتصادی به مکانی تجاری تبدیل شد. در سال 1908 شهر تبریز مرکز شورش علیه محمدعلی شاه بود که با مداخله وحشیانه روس ها از بین رفت.
در جنگ دوم ایران و روسیه ، تبریز توسط سربازان تسار اشغال شد. با این حال پس از امضای پیمان ترکمنچای ، یک صلح و توافق تجاری که به جنگ ایران و روسیه در 1826-1828 پایان داد ، به ایران بازگردانده شد. انقلاب مشروطه ایران از تبریز سرچشمه گرفت و در زمان سلطنت محمدعلی شاه از سلسله قاجار (1925 - 1725) به اوج رسید. ستارخان و باقرخان دو شخصیت برجسته رهبر این جنبش بودند. تبریز در نیمه اول این قرن چندین بار توسط روسها اشغال شد. یک خط راه آهن به مرز جلفا در تبریز وجود دارد که ساخته شده توسط روسهای توسعه طلب است ، از اهمیت چندانی برخوردار نبود ، اما در دهه 90 به دلیل روابط دوستانه تر ایران با همسایگان شمالی این کشور از اهمیت برخوردار شده است.

محمدعلی شاه تنها پادشاه تک همسر دوران قاجار
محمدعلی شاه تنها پادشاه تک همسر دوران قاجار
 

حمل و نقل و راه های ارتباطی به تبریز

مسیر هوایی و فرودگاهی تبریز

پروازهای روزانه از تهران در شرکت های ایران ایر ، ایران آسمان و سایر شرکتها به شهر تبریز وجود دارد. پروازهای مستقیم از دبی به تبریز به تازگی آغاز شده است که توسط کیش ایر (حدود 200 دلار دو طرفه) انجام می شود. پروازهای مستقیم از تفلیس (2 پرواز در هفته) ، توسط ATA air هواپیمایی اختصاصی تبریز انجام می شود. پروازهای مستقیم از بغداد به تازگی در جمعه و دوشنبه آغاز شده است ، که توسط ATA Air انجام می شود. پروازهای مستقیم تبریز از باکو (1 پرواز در هفته) به تازگی در یکشنبه و سشنبه آغاز شده است که توسط کیش ایر انجام می شود. پروازهای مستقیم از Gaziantep به تازگی در سشنبه های هر هفته آغاز شده است ، که توسط هواپیمایی هواپیمایی Sky انجام می شود. پروازهای مستقیم از استانبول به تبریز (13 پرواز در هفته) ، توسط خطوط هوایی ترکیه (7 پرواز) ، هواپیمایی ایران (2 پرواز) و هواپیمایی ATA 2 پرواز انجام می شود. قیمت بلیط هواپیمای تبریز حدود 250 دلار برای مسیر دو طرفه به استانبول است. همچنین پروازهای مستقیم از دمشق نیز در فرودگاه تبریز وجود دارد. پروازها به شهرهای دیگر ایران در فرودگاه تبریز کمیاب است.

فرودگاه تبریز
فرودگاه تبریز

مسیرهای قطار به تبریز

زمان حرکت قطارهای تبریز در ایران را می توان در وب سایت غیر رسمی راه آهن ایران [www.iranrail.net] مشاهده کرد. عاقلانه است که زمان های تعیین شده را در مهمانخانه یا ایستگاه راه آهن تبریز و شهر مبداء حضور داشته باشید. قطار روزانه از تهران با طی 12 ساعت مسیر برای تردد به تبریز وجود دارد. قطار روزانه از جلفا (شهر مرزی تا استراحتگاه نخجوان آذربایجان) بعد از ظهر (حدود ساعت 3) از ایستگاه راه آهن تبریز وجود دارد. اگر از ارمنستان به ایران باز می گردید بهتر است با یک تاکسی خود را به ایستگاه راه آهن جلفا برساند و از آنجا به تبریز مراجعه کنید.
تا سال 2015 ، قطارها از ایستگاه راه آهن تبریز هفته ای دو بار به سمت ترکیه حرکت می کردند: یکی بین تبریز و ون ، دیگری ("اکسپرس ترانس آسیا") بین تهران و آنکارا فعال بود. ایستگاه قطار تبریز تا حدودی خارج از مرکز شهر است. برای خرید بلیط قطار تبریز و بلیط هواپیمای تبریز می توان به سایت دیوار تبریز نیز مراجعه کرد و آژانس های متعددی را در شهر تبریز یافت.

قطار تبریز
قطار تبریز

مسیرهای اتوبوس به تبریز

ترمینال اتوبوس شهر تبریز یک ساختمان بزرگ و جدید در جنوب تبریز است. از ایستگاه اتوبوس تاکسی معمولی تقریباً 200000 ریال هزینه خواهد شد. تاکسی مشترک به / از ایستگاه اتوبوس حدود 10000 ریال خواهد بود. همچنین می توانید از یک اتوبوس محلی تبریز استفاده کنید ، شماره اتوبوس 104 است و از خیابان محققچی ، مستقیماً در کنار ایستگاه مترو شهید محققی (که هم اکنون در حال ساخت است) خارج می شود. استفاده از این گزینه برای مسافران بسیار راحت است ، زیرا خیابان فردوسی با وجود بیشتر مهمان خانه ها و هتل تبریز، مستقیم در کنار ترمینال قرار دارد. برای گرفتن این اتوبوس از ایستگاه اتوبوس به ورودی ترمینال مراجعه کند و به سمت چپ مراجعه کنید. در این منطقه هیچ نشان و تابلویی از ایستگاه اتوبوس وجود ندارد ، اما در کنار یک علامت بزرگ "ایستاده تاکسی" می توانید منتظر اتوبوس ها باشید. اتوبوس ها هر 15 دقیقه یا بیشتر به ایستگاه می رسند. اتوبوس تقریباً 30 دقیقه با مرکز شهر فاصله دارد.

اتوبوس تبریز
اتوبوس تبریز

جاذبه های گردشگری در تبریز

شهر تبریز با داشتن تاریخ بسیار غنی ، بسیاری از آثار تاریخی را در خود جای داده است. هوای تبریز و تیم تراکتورسازی تبریز از دگر جاذبه های فرعی این شهر هستند. متأسفانه بسیاری از آثار تاریخی تبریز در تهاجم ها و حملات مکرر نیروهای خارجی ، سهل انگاری دولت های حاکم و همچنین بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل نابود شدند. آنچه اکنون باقی مانده است بیشتر مربوط به ایلخانیان ، صفویان و قاجارها است. برخی از بناهای تاریخی شاهکارهای بی نظیر معماری هستند. میدان شهرری مرکز شهر است که در جنوب غربی آن بنای برجسته شهرداری تبریز قرار دارد. ایستگاه راه آهن (5 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد) در حاشیه غربی شهر تبریز واقع شده است. رودخانه قوری چای از شهر تبریز می گذرد و بیشتر مناطق دیدنی بازدید کننده ها در جنوب این رودخانه و در امتداد آن یا شمال خیابان امام خمینی تبریز است.

ال گلی تبریز

پارک ال گلی تبریز (سابق: شاهگلی). این مکان ارزش اقامت 4-5 شب را دارد. همچنین یک مرکز اطلاعات گردشگری و هتل تبریز در آنجا وجود دارد که دارای اتاق هایی برای اقامت است. هتل پارس تقریباً 10 دقیقه پیاده روی با هتل فاصله دارد. در تابستان از این پارک دیدن کنید ، زیرا در زمستان هوای تبریز بسیار سرد است و افراد جاهایی غیر از تبریز به ندرت می توانند آن را تحمل کنند. در تابستان پارک ال گلی مکانی زیبا برای بازدید است. افرادی از مناطق مختلف به ورزش و بازی گروهی می آیند. به خصوص صبح ها می توانید دسته پیرمردهایی را که به صورت خطوط سازماندهی شده اند اطراف استخر ببندید. سرگرمی واقعی پس از پایان تمرین شروع می شود. آنها شروع به آواز خواندن و رقصیدن می کنند و افراد دیگر برای لذت بردن جمع می شوند. در بالای تپه ، (100 قدم بالاتر از استخر) ، یک فضای سبز زیبا وجود دارد که مملو از پسران و دختران است که صبح ها ورزش می کنند. بعد از ظهرها این منطقه مملو از خانواده هایی است که در آنجا برای تفریح و شب نشینی جمع شده اند.

بوستان ائل گلی تبریز
بوستان ائل گلی تبریز

مسجد کبود تبریز

مسجد آبی تبریز در ابتدا در سال 1465 ساخته شده است ، این مسجد یقیناً بسیار عالی بود اما در یک زلزله در سال 1778 به شدت آسیب دید و ورودی ایوان آسب دید. مسجد آبی تبریز در اوایل سال 1900 توسط وزارت فرهنگ ایران بازسازی شد. قسمت داخلی مسجد با سرامیکی عالی و آبی کاشی کاری شده است ، متأسفانه بسیاری از قطعات در هنگام وقوع زلزله از بین رفتند و به جای کاشی با نقاشی جایگزین شدند - بعضی از کاشی های اصلی را می توان در اطراف ورودی یافت.
موزه آذربایجان شامل سه بخش اصلی است - بخش اول شامل قدیمی ترین یافته های باستان شناسی از هزاره 5 قبل از میلاد تا سلسله ساسانیان (212-656 میلادی) ، بخش دوم حاوی بیشتر آثار باستان شناسی اسلامی و سکه ها و مهرها است. بخش سوم شامل مجسمه های احد حسینی و مجموعه بزرگی از قفل ها است. علائم انگلیسی خوبی برای کلیه نمایشگاه ها و مجسمه های باستان شناسی با تابلویی که تاریخچه مجسمه سازان را به زبان های انگلیسی ، فارسی و فرانسوی توضیح می دهد در این موزه وجود دارد.

مسجد آبی تبریز
مسجد آبی (کبود) تبریز

ارگ تبریز (ارگ علیشاه)

ارگ علیشاه که به ارگ تبریز نیز معروف است ، بقایای قلعه ای است که در دوره ایلخانان ساخته شده است. هم اکنون در مرکز تبریز واقع شده است. مورخان بر این باورند که از آن به عنوان یک قلعه نظامی استفاده می شده است اما روحانیون ادعا می کنند که این سازه در ابتدا به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است. پس از انقلاب ، بخش های بزرگی از ساختمان توسط روحانیون تخریب شد تا مکان جدیدی برای نماز جمعه تبریز تهیه شود. این سازه امروز به ارتفاع 28 متر ارتفاع دارد و هنوز هم به عنوان بخشی از فضایی برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می گیرد.

ارگ علیشاه تبریز
ارگ علیشاه تبریز

خانه مشروطه تبریز

خانه مشروطه تبریز خانه ای است که داستان انقلاب مشروطه ایران را در اوایل قرن بیستم بازگو می کند ، که تبریز محل عالی قیام است. کاملا مستند و به خوبی نگه داشته شده است. این بنا در کنار بازار بزرگ تبریز ، در خیابان مطهری واقع شده است. در سالهای منتهی به انقلاب مشروطه و پس از آن ، از این خانه به عنوان محل تجمع رهبران ، فعالان و هواداران نهضت استفاده می شد. این ساختمان دو طبقه در سال 1868 توسط حاج ولی معظم تبریزی ساخته شد. دارای اتاق ها و سالن های بی شماری است. زیباترین قسمت های خانه یک نورگیر و یک راهرو است که با شیشه های رنگی و آینه ها تزئین شده است.
خانه های دوره قاجار و موزه قاجار تبریز تعدادی از خانه های تاریخی با علائم قدمت از دوره قاجار در منطقه جنوب ساختمان شهرداری (میدان ساعتی) و در امتداد کوچه مقصودیه واقع شده است. از این میان خانه نیکدل و خانه حیدرزاده (که در آن دفتر گردشگری شهر قرار دارد) به راحتی در دسترس بوده و اغلب دارای بازارچه صنایع دستی هستند.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

عینالی داغ تبریز

عینالی داغ تبریز یک منطقه تفریحی در شمال شهر تبریز قرار دارد. چندین مسیر پیاده روی از ورودی و به ویژه از منطقه تله کابین به سمت یک امام زاده حرکت می کند. همچنین یک جاده آسفالت شده و یک تله کابین وجود دارد که شما را به منطقه دیگری فراتر از امام زاده می برد. منطقه تا امام زاده بسیار شلوغ است و تله کابین در این نقطه به پایان می رسد ، اما هنگامی که فراتر از ان منطقه بروید ، در مسیرهای کوچک کوهستانی به کوههای بسیار متروک و خشن آذربایجان می رسید.

عینالی داغ تبریز
عینالی تبریز

قلعه نفس گیر یا قلعه بابک

قلعه نفس گیر یا قلعه بابک تبریز ، در یک قله صخره ای در ارتفاع 2700 متری لانه قرار دارد. بابک ظاهراً یکی از آخرین قهرمانان زرتشتی بود که 1400 سال پیش با تهاجم اسلامی جنگید. یک پیاده روی 2 ساعته برای رسیدن به آنجا نیاز است، اما قطعاً ارزشش را دارد.

قلعه بابک تبریز
قلعه بابک تبریز

کندوان

کندوان یک روستای سنگی و حفر شده طبیعی است که 2 ساعت با تبریز فاصله دارد. عالی برای کشف که زیبایی عجیب و غریب از مکان و زندگی روزمره یک روستای ایرانی ، در میان گوسفندان ، الاغها ، مرغها و گربه ها را به تصویر می کشد. کندوان تبریز یک نمونه زنده از سازگاری انسان با محیط طبیعی فوق العاده غیرمعمول است. روستای کندوان در 50 کیلومتری جنوب تبریز ، اسکو ، در دامنه های شمالی یک دره در کوهپایه کوه سهند واقع شده است. رودخانه ای که از قله های سهند سرچشمه می گیرد از دره می گذرد. به گفته اهالی محل تعدادی چشمه طبیعی به سمت شمال رودخانه وجود دارد، آبی که از آن به طور سنتی برای درمان سنگ کلیه استفاده شده است. ساختار بدنی روستا مانند تصاویر از افسانه ها به نظر می رسد. مخروط های طبیعی پراکنده در یک منطقه وسیع ، به عنوان سکونتگاه های انسانی در سازندهای سنگی به نظر می رسند.

روستای کندوان تبریز
روستای کندوان تبریز

کندوان تبریز شبه به آثار مجسمه سازان است. جاده تبریز از این اثر هنری طبیعی عبور می کند. خانواده های بزرگی در داخل این مخروط های توخالی زندگی می کنند. پایین ترین مخروط ها به عنوان اصطبل و آنهایی که در بالای محوطه وجود دارند برای زندگی انسان استفاده می شود. فضای داخلی منازل که معمولاً به یک اتاق نشیمن و اتاق خواب تقسیم می شود کم نور است. با این حال روستاییان به آن عادت دارند. راهروهای بهم پیوسته بسیار باریک هستند. از بیرون ، خانه های مسکونی آنقدر به یکدیگر شبیه هستند که ممکن است در روستا به راحتی گم شوید. مسیرها و پله های شیب دار از قطعات سنگی برای حیوانات و همچنین انسان ساخته شده است. با توجه به افسانه ، اولین افرادی که در اینجا اقامت گزیدند ، سربازانی بودند که تقریباً 800 سال پیش درگیر عملیات نظامی بودند ، که به طور اتفاقی مخروطها را پیدا کردند و از آنها به عنوان استتار و اسکان موقت خود استفاده کردند.

کندوان تبریز
کندوان تبریز

چشمه های آب گرم تبریز

چشمه های آب گرم و استراحتگاه های آب درمانی در شمال غربی ایران و تبریز بسیار دوست داشتنی هستند. مراکز مهم و غنی از آب درمانی مانند سرعین ، بستان آباد و به خصوص نوار ساحلی در امتداد دریاچه ارومیه از محبوبیت زیادی در بین همه گردشگران برخوردار است. آبشار سرعین در فاصله 20 كیلومتری شهر اردبیلی یكی از مهمترین استراحتگاههای بهداشتی ایران قرار دارد. علاوه بر این ، چشمه های آب گرم سرشار از فسفر و سایر مواد معدنی ، واقع در این منطقه دارای خواص دارویی مختلفی هستند. به عنوان یک پدیده طبیعی زیبا که دارای ویژگیهای دارویی و درمانی متمایز است ، دریاچه ارومیه به طور قطع یکی از اصلی ترین جاذبه های این استان خوش منظره است.
تیم فوتبال تراکتور بسیار محبوب است. تماشای بازی های آنها در لیگ برتر ایران یک تجربه ضروری برای گردشگران در تبریز است.

بازار تبریز و خرید

بازار تبریز یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه و بزرگترین بازار مسقف جهان است. در ژوئیه 2010 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.
فرش تبریز : اگر پول زیادی داشته باشید ، فرشهای تبریزی جزو بهترین های جهان هستند و در مغازه ها و داخل بازار نیز شاهکارهایی خواهید یافت. فرشهای تبریزی از جمله تزئینات رنگی خانه ها هستند و اغلب از رنگ هایی مانند صورتی ، قرمز و خامه ای و زرد و سبز استفاده می شود. فرشهای اینجا تقریبا 50٪ ارزانتر از شهرها دیگر هستند. می توانید طلا را از امیر بازار تبریز خریداری کنید. آجیل تبریزی بسیار معروف است. چرم تبریز در جهان شهرت دارد پس کیف و کفش تبریز را فراموش نکنید. حلوا تبریزی نیز در بازار محبوب است. لباس های ترک نیز در بازار تبریز محبوب هستند و قیمتی مناسب دارند.

فرش تبریز
فرش تبریز

شهر تبریز از دوران باستان مکانی مبادله فرهنگی بوده است و مجموعه بازار تاریخی آن یکی از مهمترین مراکز تجاری در جاده ابریشم است. این سازه دیدنی واقع در مرکز شهر تبریز ، از چندین بازار فرعی مانند امیر بازار (برای طلا و جواهرات) ، مظفریه (بازار فرش) ، بازار کفش و بسیاری دیگر برای انواع مختلف کالا تشکیل شده است. شهر تبریز در قرن شانزدهم موقعیت خود را به عنوان پایتخت از دست داد ، اما این بازار به عنوان یک مرکز تجاری و اقتصادی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. اگرچه امروزه تعداد زیادی مغازه و مراکز مدرن تأسیس شده است ، بازار تبریز همچنان قلب اقتصادی مهم در این شهر و هم در شمال غربی ایران باقی مانده است. شایان ذکر است که بازار تبریز یک مکان مهم سیاسی بوده است و می توان به اهمیت آن در انقلاب مشروطه ایران در قرن گذشته و انقلاب اسلامی در دوران معاصر اشاره کرد.

بازار طلافروشی تبریز
بازار طلافروشی تبریز

رستوران ها، غذاها و خوردنی ها در تبریز

برخی از رستوران ها کباب ، برنج ، آبگوشت را ارائه می دهند ، اما اگر داخل یک کبابی معمولی تر قدم بگذارید ، شانس این که جدا از برنج و کباب سنتی انتخاب دیگری وجود داشته باشد نیست. یک حمام تاریخی در تبریز وجود دارد که اکنون به یک رستوران سنتی تبدیل شده است و ابگوشت ، کوفته تبریزی و سایر غذاها در آن سرو می شود. تبریزی ها محبوب ترین مواد غذایی را استفاده می کنند که خیلی خوشمزه هستند.
شیرینی پزی و آجیل خشک در تبریز شهرت دارد. تعداد زیادی شیرینی پزی در تبریز وجود دارد که به طور خاص شیرینی قرآبیا یکی از خوشمزه ترین ها و معروف ترین هاست ، سایر شیرینی فروشی ها مانند نگا (یا نوقا) وجود دارد ، سایر موارد مانند رایس ، انواع شیرینی های دیگری نیز وجود دارد ، ممکن است شما از تبریز به عنوان پایتخت برای خوردن غذا یاد کنید! فقط یک چیز آجیل را از دست ندهید ، اگرچه آنها کمی گران هستند اما ارزشش را دارد و بسیار خوشمزه هستند. شما می توانید خیلی از تبریز لذت ببرید ، اگر راهنمایی داشته باشید به شما کمک می کند تا بسیاری از آثار تاریخی را پیدا کنید و به آن بروید و همچنین پول زیادی صرفه جویی کنید ، زیرا آنها می دانند چگونه و از کجا می توانند وسایل را خریداری کنند تا مقرون به صرفه باشد. ممکن است رستوران های بسیار خوبی را در مرکز شهر یا حومه تبریز پیدا کنید که غذاهای خوشمزه ای را سرو می کنند.

کوفته تبریزی
کوفته تبریزی

رستوران باغ آنا (همچنین به آن رستوران آنا نیز می گویند). این رستوران بهترین و مشهورترین رستوران تبریز است که در حومه شهر واقع شده است و برای دستیابی به آنجا فقط تاکسی نیاز است. آنها غذاهای عالی محلی مانند ابگوشت ، انواع کباب و ماهی و غیره را سرو می کنند. مطمئناً از وقت خود در خوردن و استراحت در آنجا لذت خواهید برد.

سبزی پلو با ماهی
سبزی پلو با ماهی

هتل های تبریز

اخیراً هتل های تبریز و مهمانخانه ها برای اتباع و خارجی نیز باید همان تعرفه داخلی را ارائه دهند. مکان اصلی برای مهمان های معمولی در تبریز خیابان فردوسی و خیابان امین است. برخی از ترکهای ثروتمند غالباً هتل داریا را در خیابان راه آهن ترجیح می دهند. تبریز شهری زیبا با معماری اندکی بجا مانده از دوره عثمانی است و علاوه بر آثار تاریخی، با خوراک ها و تجارت و هوای تبریز عالی شناخته شده است. به همین دلیل هتل های تبریز از محبوبیت خوبی بین گردشگران برخوردار هستند. برخی از هتل های تبریز همچون هتل کایا از جمله هتل های زیر مجموعه شرکت زنجیره ای کایا در ترکیه است که با پرشین هتل میتوانید رزرو خود را انجام دهید.

هتل پارس ایل گلی تبریز

هتل پارس ایل گلی تبریز با چشم انداز وسیع به شهر تبریز در ارتفاعات قرار دارد و هتلی پنج ستاره است. هتل پارس ایل گلی تبریز رستورانی فوق العاده دوست داشتنی دارد که نور خورشید را از طریق شیشه ها وسع سراسری در بام به داخل انتقال می دهد و منظره ای جذاب به نمایش می گذارد. هتل پارس ایل گلی تبریز با وجود کتابخانه، کافی شاپ، اتاق های بزرگ و استاندارد، فضایی نورگیر و آرام و دوست داشتنی میزبان گردشگران شهر تبریز می باشد. هتل پارس ایل گلی تبریز با وجود دوری از مرکز شهر اما نزدیک به اماکن تفریحی و تجاری همچون پارک، باغ وحش، تله کابین، مجتمع تجاری می باشد. این هتل با دارابودن استخر و سالن ورزشی، همایش و جشن، فضای سبز وسیع و زیبا اقامتی راحت و به یاد ماندنی را به تمام مسافران با نیازهای متفاوت ارائه می دهد.

هتل پارس ایل گلی تبریز
هتل پارس ایل گلی تبریز

هتل آزادی تبریز

هتل آزادی تبریز هتلی مقرون به صرفه در شهر تاریخی تبرز با سه ستاره و نزدیک به خطوط حمل و نقل عمومی درون شهری می باشد. این هتل با فاصله اندک نسبت به آثار تاریخی و تفریحی و بازار بسیار مناسب گشت های درون شهری ارزان می باشد. هتل آزادی تبریز کنار پارک گلستان و موزه کارتون یا کاریکاتور قرار گرفته که مکانی است بسیار دیدنی همچنین ارگ علیشاهی و ساختمانهای تاریخی دیگر در خیابان های اطراف مشهدود هستند. هتل آزادی تبریز هتلی نوساز در چهار طبقه می باشد. فضای اتاق ها مناسب و نه چندان بزرگ است اما به زیبایی مبله شده اند و تمیز هستند. رستوران مجموعه نیز نسبتا مدرن و زیباست و کیفیت غذا هم ایده آل می باشد. بازار قدیمی تبریز بزرگ که از نظر مبادلات تجاری و تاریخی اهمیت زیادی دارد هم در فاصله اندکی از این هتل قرار دارد.

هتل آزادی تبریز
هتل آزادی تبریز

هتل بین المللی تبریز

هتل بین المللی تبریز با انکه هتلی با استانداردهای جهانی است اما دارای چهار ستاره است. این هتل با اتاق های نورگیر و تمیز و چیدمانی متناسب با فضای کوچک اتاق ها در مرکز شهر و نزدیک به ایستگاه مترو قرار دارد. بنابراین مکان مناسبی است برای افرادی که بدون خودرو شخصی سفر کرده اند. مترو تبریز در نزدیکی ان هتل گزینه خوبی برای گشت های درون شهری ارزان است. هتل بین المللی تبریز با معماری زیبا نسبت به سال ساخت اولیه در شهر می درخشد. این هتل برای خدمات رسانی بهتر در سال 1394 بازسازی شد. هتل بین المللی تبریز نزدیک به دانشگاه تبریز و دانشگاه پزشکی و صدا و سیما می باشد از این رو محل بسیار مناسبی برای اقامت های تحصیلی و کاری می باشد.
هتل بین المللی تبریز هتل چهار ستاره بسیار زیبا که در سال 1351 افتتاح شده است. این هتل با اتاق های نورگیر و تمیز و چیدمانی متناسب با فضای کوچک اتاق ها در مرکز شهر و نزدیک به ایستگاه مترو قرار دارد. بنابراین مکان مناسبی است برای افرادی که بدون خودرو شخصی سفر کرده اند. این افراد به وسیله راهنماهای مترو می توانند به راحتی به اماکن دیدنی شهر سفر کنند. هتل بین المللی تبریز با معماری زیبا نسبت به سال ساخت اولیه در شهر می درخشد. این هتل برای خدمات رسانی بهتر در سال 1394 بازسازی شد. هتل بین المللی تبریز نزدیک به دانشگاه تبریز و دانگاه پزشکی و صدا و سیما می باشد از این رو محل بسیار مناسبی برای اقامت های تحصیلی و کاری می باشد. همچنین پارک های زیادی اطراف این هتل وجود دارد. هتل بین المللی تبریز با وجود فضای سبز زیبا و رستوران روباز با استخر زیبا و بزرگ، رستوران سرپوشیده و کافی شاپ و ارائه خدمات و غذاهای بین المللی و موقعیت مکانی مناسب نسبت به ساختمان های تاریخی همچون خانه شهریار و غیره مکان اقامتی دوست داشتنی ارزیابی شده است.

هتل بین المللی تبریز
هتل بین المللی تبریز

هتل شهریار تبریز

هتل شهریار تبریز هتل پنج ستاره در بهترین منطقه مرفه نشیین تبریز است این منطقه ائل گلی یا شهید باکری نام دارد که خوش آب و هوا ترین منطقه شهر است. هتل شهریار تبریز در سال 1386 افتتاح شده است و در سال 1396 بازسازی و در حال حاضر با ظاهری آراسته و بروز همچنان به فعالیت مشغول است. هتل شهریار تبریز با رعایت استانداردهای هتل داری بین المللی ساخته شده است و با وجود تمام امکانات همچون استخر سونا، جکوزی، ماساژ، اتاق بازی کودک و .... از بهترین هتل های تبریز محسوب می شود این هتل مکان خوبی برای گذران ییلاق می باشد.

هتل شهریار تبریز
هتل شهریار تبریز

هتل کسری تبریز

هتل کسری تبریز ، دارای امکانات رفاهی خوب ، تازه تاسیس و تمیز میباشد . آدرس : تبریز ، ائل گلی اتوبان شهید کسایی خروجی سبلان ، هتل کسری . هتل 3 ستاره کسری تبریز ، هتل کسری سبک اتاق هایش متفاوت از یکدیگر میباشد که فضای اتاق ها باز و تمیز و مرتب میباشد ، به علت قرار گرفتن کنار پارک ائل گلی فضای اطراف هتل دارای آب و هوای خوبی میباشد ، صبحانه ی رایگان و وجود رستوران شرایط سرو غذا برای مسافر را راحت کرده است . هتل 3 ستاره کسری تبریز ، هتل دارای پرسنل مجرب و خوب میباشد ، از امکانات هتل میتوان به دسترسی راحت به مراکز دیدنی و خرید ، اینترنت ، پارکینگ ، خشکشویی اشاره کرد .

هتل کسری تبریز
هتل کسری تبریز

هتل پتروشیمی تبریز

هتل پتروشیمی تبریز هتل چهار ستاره و مرتب کمی قدمی ساز در سال 1378 افتتاح شد و بارها بازسازی شده است این هتل در بلوار استاد شهریار واقع شده است. هتل پتروشیمی تبریز با فضای باز و سبز و حوض و ساختمانی زیبا، دکور عالی و چیدمان به روز مجهز به استخر، سونا، جکوزی، سالن همایش بزرگ، سالن سمینار، سالن جشن ها، ترنسفر، گشت درون شهری، ماساژ و ... می باشد. هتل پتروشیمی تبریز با وجود پارک کودک و رستوران و کافی شاپ و رستوران با خوراکی های بسیار با کیفیت از جمله هتل های مورد توجه در شهر برای اقامت های خانوادگی می باشد.

هتل پتروشیمی تبریز
هتل پتروشیمی تبریز

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز معروف ترین هتل در غرب ایران است که حتی توسط گردشگران خارجی نیز رزرو می شود این هتل پنج ستاره و خاص در دل صخره های سنگی اسکو و روستای کندوان می باشد. هتل کندوان یکی از دو هتل خاص در ایران است که به هتل سبز شهرت دارند. هتل صخره ای لاله کندوان تبریز جلوه ای بی نظیر از معماری طبیعت با دکوراسیون سنگی طبیعی است که ارزش پرداخت هزینه اقامت در آن را دارد.

هتل صخره ای لاله کندوان تبریز
هتل صخره ای لاله کندوان تبریز