راهنمای سفر به تبریز

معرفی کامل امن ترین شهر ایران تبریز

راهنمای مسافران تبریز

تبریز ، شهری بدون گدا و امن ترین شهر ایران است که هتل های تبریز زیادی را نیز برای مهمان نوازی احداث کرده است. تبریز پایتخت استان آذربایجان شرقی است. تبریز بعد از تهران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است. مساحت شهر 1400 کیلومتر است. براساس یافته های اخیر تخمین زده می شود که این شهر قدمتی حدود 4500 ساله داشته باشد. از آنجا که این شهر در منطقه کوهستانی واقع شده است دارای تابستان معتدل و زمستان بسیار سرد است. نکته جالب در مورد تبریز این است که این نخستین پایتخت ایران در زمان صفویه و شهر برای ولیعهدان سلسله قاجار بود. از آنجا که تبریز در نزدیکی مرزهای ایران و عثمانی قرار داشت ، در برابر تهدیدات امپراتوری عثمانی بسیار آسیب پذیر بود. عثمانی این شهر را به تصرف خود درآورد ، بنابراین شاه طهماسب صفوی تصمیم به انتخاب قزوین به عنوان پایتخت خود گرفت. در زمان قاجار تبریز به عنوان "دارالسلطان" شناخته شد و بسیاری از شاهزادگان تاج قاجار در آنجا زندگی می کردند. تبریز به عنوان شهر زیرگذر و گذرگاه ، ایمن ترین شهر ایران ، شهر دوم صنعتی ایران ، شهر دوم دانشگاه در ایران ، شهر شکلات ، مرکز صنعت اتوماسیون ایران، شناخته می شود و یکی از مهمترین شهرهای ایران از نظر پذیرش مهاجران است. ما در پرشین هتل حامی شما هستیم تا بتوانید هتل های تبریز را به آسان ترین شیوه رزرو کنید.

راهنمای مسافر تبریز
راهنمای مسافر تبریز

دیدنی های تبریز چیست و جاهای دیدنی کجاست؟

تبریز با داشتن تاریخ بسیار غنی ، بسیاری از آثار تاریخی را در خود جای داده بود. متأسفانه بسیاری از آنها در تهاجم ها و حملات مکرر نیروهای خارجی ، سهل انگاری دولت های حاکم و همچنین بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل نابود شدند. به هر حال هتل های تبریز به شما کمک می کنند از این شهر زیبا بازدید کنید. آنچه اکنون باقی مانده است بیشتر مربوط به ایلخانیان ، صفویان و قاجارها است. برخی از بناهای تاریخی شاهکارهای بی نظیر معماری هستند. میدان شهرری مرکز شهر است که در جنوب غربی آن بنای برجسته شهرداری قرار دارد. هتل های تبریز زیادی در این منطقه وجود دارد که در پرشین هتل می توان آنها را رزرو کرد.
ایستگاه راه آهن (5 کیلومتر با مرکز شهر) در حاشیه غربی شهر واقع شده است. رودخانه قوری چای از طریق تبریز می گذرد و بیشتر مناطق دیدنی تبریز در جنوب این رودخانه و شمال خیابان امام خمینی (ره) است.

ائل گلی (شاه گلی سابق)

ائل گلی (شاه گلی سابق) یک پارک عالی در حوالی یک حوضچه مصنوعی مربع شکل است. در مرکز آن یک سالن کوچک در یک جزیره قرار دارد و میزبان رستوران است. برای خوردن مقداری چلوکباب یا نوشیدن مقداری چای در حالی که از طراوت این پارک در تابستان لذت می برید بسیار خوب است. هتل های تبریز نزدیک به این منطقه وجود دارد و می توان آنها را رزرو کرد.

مسجد آبی

مسجد آبی در ابتدا در سال 1465 ساخته شده است ، این مسجد یقیناً بسیار عالی است اما در یک زلزله در سال 1778 به شدت آسیب دید و تنها ورودی ایوان را ترک کرد. در اوایل سال 1900 توسط وزارت فرهنگ ایران بازسازی شد. قسمت داخلی این مسجد با سرامیکی عالی آبی کاشی کاری شده است ، متأسفانه بسیاری از قطعات در هنگام زلزله از بین رفتند و به جای کاشی ها نقاشی جایگزین شد - بعضی از کاشی های اصلی را می توان در اطراف ورودی یافت. 

مسجد آبی تبریز
مسجد آبی تبریز

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان تبریز شامل سه بخش اصلی است - بخش اول شامل قدیمی ترین یافته های باستان شناسی از هزاره 5 قبل از میلاد تا سلسله ساسانیان (212-656 میلادی) ، بخش دوم اشیاء باستان شناسی اسلامی و سکه ها و مهرها است. بخش سوم شامل مجسمه های احد حسینی و مجموعه بزرگی از قفل ها است. علائم انگلیسی خوبی برای کلیه نمایشگاه ها و مجسمه های باستان شناسی با تابلویی که تاریخچه مجسمه سازان را به زبان های انگلیسی ، فارسی و فرانسوی توضیح می دهد. 

موزه آذربایجان تبریز
موزه آذربایجان تبریز

ارگ علیشاه

ارگ علیشاه که به ارگ تبریز نیز مشهور است ، بقایای قلعه ای است که در دوره ایلخانان ساخته شده است. هم اکنون در مرکز تبریز واقع شده است. مورخان بر این باورند که از آن به عنوان یک قلعه نظامی استفاده می شده است اما روحانیون ادعا می کنند که این سازه در ابتدا به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفته است. پس از انقلاب بخش های بزرگی از ساختمان توسط روحانیون تخریب شد تا مکان جدیدی برای نماز جمعه تبریز تهیه شود. این سازه امروز 28 متر ارتفاع دارد و هنوز هم به عنوان بخشی از فضایی برای برگزاری نماز جمعه مورد استفاده قرار می گیرد. هتل های تبریز نزدیک به ارگ علیشاه را در پرشین هتل رزرو کنید.

خانه مشروطه

خانه مشروطه خانه ای است که داستان انقلاب مشروطه ایران را در اوایل قرن بیستم بازگو می کند ، که تبریز محل عالی قیام است. کاملاً خوب مستند و به خوبی نگهداری شده ، اگرچه تعداد کمی از ترجمه های انگلیسی در دسترس است. این بنا در جنب بازار بزرگ تبریز ، در خیابان مطهری واقع شده است. در سالهای منتهی به انقلاب مشروطه و پس از آن ، از این خانه به عنوان محل تجمع رهبران ، فعالان و هواداران جنبش استفاده می شد ، از جمله آنها ستارخان ، باقرخان ، حاجی میرزا آقافارشی. این ساختمان دو طبقه در سال 1868 توسط حاج ولی تبریزی ساخته شد. دارای اتاق ها و سالن های بی شماری است. زیباترین قسمت های خانه یک نورگیر و یک راهرو است که با شیشه های رنگی و آینه ها تزئین شده است.
مکانهای بی شماری نیز برای دیدن اطراف تبریز وجود دارد. منطقه کوهستانی آذربایجان جنوبی منظره ای نفس گیر و مسیرهای عالی را در بین قلعه ها ، مسیرهای صخره ای و روستاهای دور افتاده ارائه می دهد. هتل های تبریز مکان مناسبی برای استراحت در کنار این دیدنی ها هستند.

خانه مشروطه تبریز
خانه مشروطه تبریز

دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه یک دریاچه شور با سواحل نمکی و لکه های صورتی غعالی است. تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در سفر طولانی خود برای استراحت و غذا در این دریاچه متوقف می شوند. هتل های تبریز با این دریاچه فاصله نسبتا زیادی دارند. 

کندوان

کندوان یک روستای سنگی و خاص دارای جاذبه زمین شناسی خارق العاده که 2 ساعت با تبریز فاصله دارد. کندوان مکانی عالی برای کشف زیبایی عجیب و غریب و زندگی روزمره یک روستای ایرانی ، در میان گوسفندان ، الاغها ، مرغها و گربه ها ... زنان در چادرهای رنگی می توانند به بیرون بروند و بچه ها بازی کنند. هتل لاله کندوان تبریز یکی از هتل های تبریز در این روستای بی نظیر است.

بازارهای تبریز کجاست و از تبریز چه می خریم؟

بازار تبریز یکی از قدیمی ترین بازارهای خاورمیانه و بزرگترین بازار ثبت یونسکو است. در ژوئیه 2010 توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. تبریز از دوران باستان مکانی برای مبادله فرهنگی بوده است و مجموعه تاریخی تاریخی آن یکی از مهمترین مراکز تجاری در جاده ابریشم است. این سازه دیدنی واقع در مرکز شهر تبریز از چندین بازار فرعی مانند امیر بازار (برای طلا و جواهرات) ، مظفاریه (بازار فرش) ، بازار کفش و بسیاری دیگر برای انواع مختلف تشکیل شده است. رزرو هتل در نزدیکی بازار بزرگ تبریز برای گردشگران بسیار محبوب است. 
در تبریز می توانید انواع صنایع دستی از قبیل: سفال ، سوزن دوزی (نساجی) ، فرش ، مس حک شده ، کفش دستباف یا گیوه و جوراب های دستبافت ، گلدوزی ، گلیم و گبه و فرش، چوب حک شده ، سرامیک ، نقره و مینیاتور را خریداری کنید. تبریز همچنین دارای سوغاتی های خوشمزه ای مانند قرابیا ، لووئز ، باقلوا ، نوگات ، لوکوم و آجیل است. شما می توانید تمام این سوغات را از بازارهای شهر به عنوان مثال بازار کبود ، بازار خانه شیشه گر خریداری کنید که یکی از مهمترین بازارهای تبریز بازار بزرگ و قدیمی تبریز است که بزرگترین بازار با بام آجری در جهان است و یکی از شاهکارهای معماری ایران است. همچنین بسیاری از مراکز خرید مدرن در این شهر مانند مرکز خرید پارک لاله ، مرکز تجاری بلور و مرکز جواهر وجود دارد. هتل های تبریز نیز به وفور اطراف بازارها وجود دارند.

بازار های تبریز کجاست؟
بازار های تبریز کجاست؟

رستوران های تبریز کجاست و در تبریز چه چیزی بخورم؟ 

تبریز مانند سایر شهرهای ایران غذاهای سنتی خود را دارد مانند: هویج خورش ، کوفته تبریزی ، سارما ، کباب ، آش دوغ (سوپ ماست) و سوپ گوجه فرنگی. خوشبختانه رستوران های بسیار خوب در تبریز وجود دارد ، به عنوان مثال: رستوران سنتی شهریار ، حاج محمد اشپز ، شاندیز ، پرویز شیشلیک ، دلستان ، گزماخ ، حاج علی و برکه و همچنین رستوران 38 درجه ایتالیایی در میدان دانشگاه. برخی رستوران ها در هتل های تبریز نیز بسیار توصیه می شوند. 
فروشندگان مواد غذایی: در اواخر بهار و تابستان در میدان اصلی شاه گلی فروشندگان غذا در کنار هتل های تبریز وجود دارند. پیشنهادات آنها شامل ذرت شور شده بو داده و تخم مرغ آب پز و سیب زمینی پیچیده شده در نان مسطح می باشد. آنها معمولاً تا نیمه شب باز هستند. فست فود درتبریز : رستوران های فست فود کوچکی برای پیتزا و ساندویچ های مختلف در سطح شهر اطراف هتل های تبریز وجود دارد.
نوشیدنی: رایج ترین نوشیدنی در تبریز (به همین ترتیب بسیاری از شهرهای خاورمیانه) چای است که در چایخانه ها به همراه گزینه قلیان سرو می شود. نوشیدنی سرد معروف سنتی دوغ است که در رستوران ها سرو می شود و همچنین در سوپر مارکت ها در سطح شهرها به فروش می رسد.
اسموتی تازه - در خیابان امام ، بین میدان ساعت و خیابان فردوسی فروشگاه های بسیاری وجود دارد که اسموتی ها را سرو می کنند. محبوب ترین آنها انار ، موز و هندوانه است. مغازه های آبمیوه فروشی نیز در جای جای شهر و حتی کافی شاپ هتل های تبریز در دسترس هستند.

بهترین رستوران های تبریز
بهترین رستوران های تبریز


شیرینی پزی و آجیل خشک: تبریز به دلیل قنادی ها و آجیل های خشک معروف است. برخی از معروف ترین شیرینی فروشی ها قرابیا ، تبریزی لووز ، زولبیا ، پشماک ، نوقا و ریس هستند. فروشگاه های زنجیره ای مانند بسیاری از شهرهای بزرگ وجود ندارد ، بنابراین باید به فروشگاه شیرینی پزی بروید. برخی از مشهورترین آنها عبارتند از: کریمی (در منطقه ولیعصر) ، افتخاری و رکس (در خیابان امام نزدیک خیابان شهناز). پس برای خرید سوغاتی بعد از خروج از هتل های تبریز به این خیابان ها مراجعه کنید. 
میوه و سبزیجات - میوه و سبزیجات تازه را می توانید از Rahli Bazar در مرکز شهر خریداری کنید. همچنین مغازه های کوچکتر در اطراف شهر برای میوه و سبزیجات وجود دارد. بعضی اوقات فروشندگان میوه و سبزیجات را نیز از پشت کامیون های خود با قیمت ارزان تر به فروش می رسانند. میوه ها و سبزیجات معمولاً از باغ ها و مزارع اطراف شهر و از باغ های سایر مناطق ایران به تبریز آورده می شوند. این مورد برای افرادی مناسب است که تمایلی برای اقامت در هتل های تبریز ندارند. 
در تابستان بستنی و فلوجه در برخی از رستوران های فست فود در مرکز شهر به فروش می رسد. برای بسیاری از این مکان ها بستنی یک تجارت خانوادگی است و آنها دستور تهیه مخفی مخصوص بستنی خود را دارند. این دستور غذا از نسلی به نسل بعدی درون خانواده منتقل می شود. مشهورترین آنها عبارتند از: شمس (در خیابان امام نزدیک به ساحل) و وحید (در کوچه ارک).
اشتهاآور داغ: لبو (چغندرقند شیرین آب پز داغ) به طور معمول در زمان زمستان توسط افراد عادی در خیابانهای خیابان فروخته می شوند. این مورد را نیز نمی توان در هتل های تبریز مشاهده کرد. 
 نوشیدنی ها:  تبریز همچنین دارای کافه های خوبی مانند کافه هونار ، کافی شاپ امیر شکلات ، کافه الگلی ، کافه رکس و شیرینی فروشی است.

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی تبریز

تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی ، در شمال غربی ایران واقع شده و یکی از قدیمی ترین و مهمترین شهرهای ایران است. این دشت از سه جهت با کوه حاطه شده است و در حاشیه غربی آن با دریاچه ارومیه هم مرز است. بلندترین کوه در مجاورت تبریز سهند است که در 50 کیلومتری جنوب آن قرار دارد. در بین این دو تپه پراکنده با متوسط ارتفاع 500-600 متر نسبت به دشت ، مکانی به نام کوههای سوخته وجود دارد. اما چه زمانی هتل های تبریز را رزرو کنیم؟
شهر تبریز از مرند و اهر در شمال ، مراغه و هشترود در جنوب ، سراب و میانه در شرق و تا دریاچه ارومیه در غرب امتداد دارد. با آگاهی از وضعیت جغرافیایی تبریز ، یادآور می شویم که این شهر سزاوار داشتن یک مرکز مهم اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی در شمال شرقی ایران است و از قرن ها قبل به عنوان یکی از مهمترین شهرهای ایران مورد توجه قرار گرفته است. مینورسکی در کتابش عنوان میکند: "بنابراین ، تبریز به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی ، مرکز استان پهناور و حاصلخیز آذربایجان است و یکی از پرجمعیت ترین شهرها است که بین استانبول و هند واقع شده و هیچ شهر دیگری از نظر اهمیت به آن نمی رسد. به جز تفلیس ، تهران ، اصفهان و بغداد که مشابه تبریز هستند.

آب و هوای تبریز
آب و هوای تبریز


تبریز آب و هوای مرطوب قاره ای با فصول معمولی (Köppen Dsa) دارد. میزان بارندگی سالانه در حدود 320 میلی متر (13 اینچ) است که بخش خوبی از آن به عنوان برف در ماه های زمستان و باران در بهار و پاییز می افتد. پس بهتر است ماه مورد نظر خود را برای رزرو هتل های تبریز انتخاب کنید تا در برف و باران گرفتار نشوید. 
تبریز به دلیل همجواری با کوه های غربی ، از جمله کوهپایه های غربی دامنه های مرکزی ایران یکی از سردترین شهرها محسوب می شود میانگین دمای کمتر از -3 درجه سانتیگراد است.
رشته کوههای غربی ایران مانند سد عمل می کند و از ورود هوای مرطوب مدیترانه ای به فلات ایران جلوگیری می کند. با توجه به جریان هوای مرطوب هوای مدیترانه ای ، کوهپایه های غربی این کوهستان نسبت به فلات آنها بطور قابل توجهی سبزتر هستند. بنابراین رزرو هتل های تبریز در ماههای خوش آب و هوا بسیار دلپذیر و دیدنی است.
یکی دیگر از مشخصات بارز این منطقه آب و هوایی ، توسعه آب و هوای بسیار گرم در دره ها در ماه های تابستان ، به دلیل شدت نور خورشید در طول تابستان است.
این دره ها همچنین هوای معتدل تری نسبت به ارتفاعات کوهستانی در ماه های زمستان نشان می دهد ، حتی اگر شدت نور خورشید در ماه های زمستان در این دره ها بطور قابل توجهی پایین باشد. زمستان ها در این منطقه به میزان قابل توجهی سرد هستند و برف حداقل تا چهار ماه بر روی زمین انباشته می شود. بارش در ماه های تابستان به طور کلی کم است و در زمستان بسیار زیاد است. کوههایی که بالاتر از 3000 متر امتداد دارند به طور مداوم ، پوشیده از برف هستند. 

حمل و نقل در تبریز چگونه است؟ 

حمل و نقل شهری در تبریز شامل مترو و تاکسی ها و اتوبوس ها است. تاکسی ها را می توانید با هزینه متوسط کرایه کنید (در صورت نیاز به راننده و اتومبیل برای کل روز و برای بازدید از منطقه). هتل های تبریز این خدمات را به مسافران ارائه می دهند. علاوه بر این می توانید از برنامه های اشتراک گذاری سواری مانند SNAPP یا TAP30 استفاده کند زیرا بیشتر اوقات از تاکسی معمولی ارزان تر است. البته به غیر از این روش تاکسی های خطی در کنار خیابان ها نیز در دسترس هستند. ایستگاههای اتوبوس و مترو نیز در شهر فعال هستند هرچند برای گردشگران خارجی به دلیل عدم علائم بین المللی کاربری سختی دارد. 

حمل و نقل در تبریز چگونه است؟
حمل و نقل در تبریز چگونه است؟

 

لیست راهنمای سفر به تبریز

راهنمای مسافر ۰ ۵ دقیقه مطالعه
موزه آذربایجان تبریز، میراثی گران بها در تبریز
موزه آذربایجان تبریز میراثی گران بها و ارزشمند است که بعد از موزه ملی ایران، دومین موزه بزرگ و مهم در ایران محسوب می شود. این موزه زیبا و جذاب ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی