موزه آذربایجان تبریز میراثی گران بها و ارزشمند است که بعد از موزه ملی ایران، دومین موزه بزرگ و مهم در ایران محسوب می شود. این موزه زیبا و جذاب در شهر تبریز دارای 3 طبقه است که در عنوان های های به هر کدام اشاره می شود. پرشین هتل قصد دارد در این مطلب علاوه بر موزه تبریز به معرفی برخی هتل های تبریز نزدیک به موزه هم بپردازد. همراهی شما افتخاری برای ما است. 
موزه آذربایجان تبریز جزئی از دانستنی های مسافر و گردشگران تبریز می شود که با آگاهی از این مکان تاریخی می توانند سفری غنی تر را تجربه کنند. در این موزه تبریز اشیائی وجود دارد که مربوط به هزاران سال قبل از میلاد مسیح است که نگهداری آنان افتخاری برای مردم تبریز و ایران است. در ادامه با تاریخچه و طبقات مربوط به این موزه تبریز اشنا خواهید شد.

موزه آذربایجان در صدر اماکن پر بازدید آذربایجان شرقی
موزه آذربایجان تبریز در صدر اماکن پر بازدید آذربایجان شرقی

تاریخچه موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز شاید قدمتی بسیار کهن نداشته باشد اما در طی سال های اولیه بازگشایی، توانسته بود اشیاء عتیقه و گران بهایی را در دل خود جای دهد. تاریخ احداث این موزه تبریز به سنه 1306 و 1307 خورشیدی بر می گردد. با گذشت زمان سکه های کشف شده در تبریز به نمایش عمومی درآمد که مکان برگزاری آن سالن کتابخانه تربیت بود. 
موزه آذربایجان تبریز زمانی رنگ و رونق خوبی گرفت که جمعی از فرهنگ دوستان و باستان شناسان، تلاش های بی وقفه ای را برای احداث موزه ای مخصوص برای این اشیاء قیمتی نمودند. سپس بر اثر همین تلاش ها، کار ساخت و بنای موزه تبریز در سال 1337 آغاز شد. سرانجام در سال 1341 هجری شمسی این تلاش ها به ثمر نشست و ساختمان موزه با 3 سالن که متراژی بالغ بر 800 متر مربع داشتند در مهرماه سال 41 بازگشایی شد و در دسترس عموم شهروندان قرار گرفت.

موزه آذربایجان ، دومین موزه باستان شناسی ایران
موزه آذربایجان تبریز، دومین موزه باستان شناسی ایران

پلان موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان تبریز همانطور که ذکر از 3 سالن در 3 طبقه برخوردار است که در طبقه همکف آن، شاهد اشیاء و آثار تاریخی مربوط به قبل از اسلام و ما قبل تاریخ خواهید بود. سفال های موجود در این قسمت موزه مربوط به تپه های اسماعیل آباد است که 7000 سال قدمت دارند. از دیگر اشیاء با ارزش در این موزه، سنگ های معدنی سرپانتین است که در شهر جیرفت کشف شده و قدمتشان به پیش از اسلام می رسد.
سنگ های سرپانتین حکاکی هایی دارند که نشان از تصویر حیوانات و گل ها دارد. از دیگر جاذبه های موزه آذربایجان تبریز وجود مجسمه ای است که الهه زن لقب دارد. این مجسمه زیبا 3000 سال قدمت داشته و در روستای رستم آباد گیلان کشف شده است. تکوک یا ریتون هایی نیز در این موزه وجود دارد که به زمان قبل از اسلام بر می گردد. 
در این موزه تبریز با صحنه ای رو به رو خواهید شد که استخوان های مرد و زنی در آن وجود دارد. جسدهای داخل موزه از اطراف مسجد کبود تبریز یافت شده اند که باقی مانده ی گورستانی 3000 ساله است. از دیگر دیدنی های موزه آذربایجان تبریز وجود سنگ بسم الله است که در انتهای همین سالن جای دارد. سنگ بسم الله اثری جاودان از محمد علی قوچانی می باشد که متنی نیز در زیر آن حک شده است.

 موزه تاریخ طبیعی آذربایجان تبریز‎
 موزه تاریخ طبیعی آذربایجان تبریز‎

طبقه اول و زیر زمین موزه آذربایجان تبریز

در طبقه اول موزه آذربایجان شهر تبریز سکه های ضرب شده در ادوار مختلف و مهر های تاریخی ایران وجود دارد. این سالن سکه هایی را به نمایش درآورده که می توان قدمت آن ها را به دوران پیش از اسلام نسبت داد. جهت اطلاع شما عزیزان باید بگوییم اولین سکه های ساخته شده در جهان، توسط لیدی ها صورت گرفته است که 7000 سال قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده اند.
البته قدیمی ترین آثار موجود در طبقه اول این موزه تبریز مربوط به شهر نیشابور در سنه 4 و 5 هجری است. مهم ترین ویژگی این اشیاء قیمتی وجود خط کوفی، لعاب سفید و نقش های اسلیمی است. البته ظرف هایی سفالی از زمان ایلخانیان و قفل رمزی مربوط به سنه 6 هجری قمری نیز در این قسمت از سالن موزه آذربایجان وجود دارد.
در طبقه زیر زمین موزه آذربایجان مجسمه هایی وجود دارد که پیکره‌ های انسانی، سنگ گور ها، سنگ‌ های کتیبه‌ دار، قوچ ‌های سنگی و مجسمه ‌های سنگی و زندگی آنان در سنه های مختلف را نشان می دهد. در این موزه علائم انگلیسی وجود دارد که برای راهنمایی توریست های خارجی مهیا شده است. اگر زمانی انشا در مورد موزه آذربایجان خواستید بنویسید، توصیه می کنیم حتما این موزه جذاب و منحصر به فرد را از نزدیک مشاهده کنید.

 موزه آذربایجان در تبریز، یکی از مهمترین موزه های باستان شناسی ایران‎
 موزه آذربایجان در تبریز، یکی از مهمترین موزه های باستان شناسی ایران‎

قیمت بلیط موزه آذربایجان تبریز چقدر است؟

در پاسخ به سوال ذکر شده باید بگوییم برای بازدید از این جاذبه فرهنگی هزینه زیادی را نمی خواهد پرداخت کنید. قیمت بلیط این موزه از 5000 تومان شروع می شود که البته با انتخاب سانس های موزه ممکن است کمی تغییر داشته باشد. اما مطمئن باشید قیمت آن نسبت به جاذبه هایی که در این موزه شهر تبریز می بینید ارزش دارد. البته این هزینه برای غیر ایرانی ها 20000 تومان می باشد.

احد حسینی، خالق مجسمه‌های شگفت‌انگیز موزه آذربایجان‎ تبریز
احد حسینی، خالق مجسمه‌های شگفت‌انگیز موزه آذربایجان‎ تبریز

موزه آذربایجان تبریز ساعات بازید

جهت بازدید از این موزه ارزشمند تبریز و ایران می توانید از ساعت 8 صبح تا 8 شب مراجعه نمایید. روزهای تعطیلی موزه هم فقط در ایام سوگواری و تعطیلی های رسمی ایران است. قابل توجه شما عزیزان باشد که موزه عصر آهن و مسجد کبود تبریز به این مکان فرهنگی بسیار نزدیک می باشند. هتل آپارتمان بهبود تبریز از جمله هتل های تبریز است که دسترسی 5 دقیقه ای به این جاذبه ها دارد. 

بیشتر بخوانید :
منابع :