شهر حریره یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی در جزیره کیش از است که قدمت آن به سده 5 تا 10 هجری قمری بازمی گردد. این شهر در میان تمامی تفریحات هیجان انگیز این جزیره، محبوبیت خاصی برای گردشگران، مخصوصا افرادی که از خارج ایران به جزیره کیش سفر می کنند دارد. 

شهر حریره کیش دارای موضوعات جالبی می باشد که گردشگران را ترغیب می کند پیش از بازدید از این شهر درباره آن اطلاعاتی را به دست آورند. از این رو کلمه شهر حریره کیش روزانه توسط کاربران در سرچ گوگل جستجو می شود و اطلاعات مختلفی در دسترس خواهد بود. پرشین هتل در این مقاله جامع نیز سعی دارد تا کامل ترین و مطمئن ترین اطلاعات جذاب درباره این شهر را بیان کند. اگر قصد سفر با تور کیش را دارید با ما تا انتهای مقاله همراه شوید.  

آثاری ویرانه، یادگاری از شهر حریره کیش

شهر زیبای حریره کیش همانطور که در بالای مقاله نیز گفته شد، قدمتی بلند مدت دارد که می توان آن را یکی از قدیمی ترین مکان های تاریخی در جزیره کیش دانست. ابتدا این شهر تنها با چند آثار قدیمی از دوران باستان و ویرانی هایی از همان دوران در شمال جزیره کیش کشف شد که از زمان رونق این شهر به یادگار مانده است.

شهر حریره کیش
شهر 1000 ساله حریره در کیش

شهر باستانی حریره کیش طبق تحقیقات محققان، مربوط به قرن چهار هجری قمری تا قرن 10 هجری قمری می باشد که در این دوران، اوج رونق و زمان طلایی این شهر دیده می شده است. وسعت این شهر حدود 120 هکتار اندازه گیری شده است که به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شوند. البته نا گفته نماند که امروزه نشانه های زیادی از این شهر باقی نمانده و تمامی این بخش ها بر اساس آثار بر جای مانده تشخیص داده شده اند. 

شهر حریره کیش چگونه به وجود آمده است؟

شهر حریره کیش پس از ورود بازرگانان سیرافی پدید آمد. در آن زمان بندر تجاری و اقتصادی سیراف، ویران شد و به دنبال این ویرانی، بازرگانان سیرافی که از موقعیت ویژه ای برخوردار بودند به دنبال محلی برای حفس  موقعیت خود می گشتند. این امر باعث ورود آنان به جزیره کیش شد و در همان هنگام شهر حریره کیش پدید آمد. 

زمان پیدایش شهر حریره مربوط به میانه های سده چهارم هجری قمری است که در شمال جزیره کیش واقع گردیده و اکنون به یکی از نقاط سیاحتی و تاریخی کیش تبدیل شده است. جالب است بدانید شهر حریره کیش در زمان شکوفایی و رونق خود یکی از عمده ترین و غنی ترین نقاط مورد توجه در خلیج فارس محسوب می شد که این اطلاعات بر اساس آثار بر جای مانده و معماری این جزیره می باشد.

شهر حریره کیش
نمای دیگری از شهر حریره کیش

معماری و آثار بر جای مانده از شهر حریره کیش

معماری شهر دیدنی حریره به روشنی زیبایی و شکوفایی این شهر در آن زمان را نمایانگر می باشد. وجود مسجد جامع، حمام، خانه اعیانی، تاسیسات آبی و ... نشان از معماری حساب شده و با طراحی خاص دارد که با توجه به دوران خود بسیار ویژه و تعجب بر انگیز محسوب می شود. 

همچنین آثار باستانی بر جای مانده از شهر حریره به نوعی اشیای با ارزشی محسوب می شوند که نشان می دهند این شهر پس از ورود بازرگانان به جزیره، یکی از غنی ترین و معروف ترین شهر ها بوده است و تا زمان ویرانی، جایگاه خاصی را به خود اختصاص می داد.

شهر حریره کیش
قسمت های مختلف کشف شده در حریره کیش

بخش های مختلف در شهر حریره کیش

همانطور که در بالای مقاله نیز ذکر کردیم، شهر حریره در کیش دارای بخش های مختلفی می باشد. در این بخش مقاله به توضیحی درباره چند بخش اصلی در این شهر خواهیم پرداخت. اگر علاقه مند به گشت در شهر حریره هستید و می خواهید بدون سردرگمی، لذت کافی را از گذراندن وقت در این شهر کسب کنید، با ما تا انتهای مقاله همراه شوید. 

خانه اعیانی در شهر حریره کیش، نماد خانه های خلیج فارس

خانه اعیانی کیش یکی از خانه های موجود در شهر حریره است که با بازدید از آن، یادی از خانه های چند خانوار در گذشته خواهید افتاد. این خانه یکی از نماد ها و نمونه های خانه های قدیمی حاشیه خلیح فارس نیز می باشد که با معماری و شکل ظاهری مشابه بنا شده است.

شهر حریره کیش
شهر تاریخی حریره را بهتر بشناسید

همچنین خانه اعیانی شهر تاریخی حریره ، دارای وسعتی زیاد می باشد که در آن فضاهای مختلف و متنوعی ایجاد شده است. این موضوع و علاوه بر آن کاشی های به دست آمده به شکل ستاره ای، معماری شبیه به دوران ایلخانی را نمایانگر می باشد که در آن زمان به عنوان زینت خانه ها استفاده می شدند. ناگفته نماند که وجود این نوع کاشی ها و نوع معماری خانه به همراه آثار بدست آمده، نشان می دهد که یکی از ثروتمندان شهر به مالک آن بوده است. 

کف شیار دار در اتاق های شهر حریره کیش

یکی از جالب ترین و دیدنی ترین بخش های شهر حریره، اتاق هایی با کف شیار دار می باشد که به نوعی عجیب و غریب بوده و جالب توجه هستند. شیار دار به معنای شیبی است که در کف این اتاق ها از شمال تا جنوب امتداد یافته و به صورت گرده ماهی به اصطلاح بومی می باشد. در مواقع بالشتکی که با ملاتی از نوع ترکیب پودر سنگ های مرجانی و آهک و نوعی ساروج پر شده و کف این اتاق ها را تشکیل می دهند.

جالب است بدانید در هیچ یک از آثار باستانی ایرانی و اسلامی، تپه ها های باستانی و محطوطه ها، مکان های تاریخی و ... چنین ویژگی همانند اتاق های کف شیار دار وجود ندارد. از این رو می توان گفت این اتاق ها با چنین ویژگی خاصی، یکی از بزرگترین دلایل جذب توجه گردشگران و محققان محسوب می شوند.

شهر حریره کیش
دالان های شهر حریره کیش

حمام در شهر حریره کیش

در شهر حریره کیش یک حمام وجود دارد که با چند صحن و حصاری به مساحت 500 متر مربع طراحی شده است. این حمام دارای بخش های گوناگونی می باشد که سربینه، گرمخانه و تون حمام در جنوب آن ها قرار گرفته اند و توسط یک راه رو سرپوشیده جدا می شوند. همچنین دو خزینه یکی با ابعاد بزرگ و دیگری کوچک در جنوب این حمام قرار گرفته اند که به عنوان آخرین بخش صحن به شمار می روند. 

طبق تحقیقات انجام شده توسط باستان شناسان شهر زیبای حریره، این حمام یکی از قدیمی ترین حمام های ایران باستان بوده که به دو دوره ایلخانی و دوره تیموری تقسیم بندی می شود. با توجه به ساختار حمام و وسعت کوچک آن گفته می شود که این حمام به عنوان یک حمام خصوصی ساخته شده و گمان برده می شود به صاحب خانه اعیانی تعلق دارد.  

مسجد جامع در شهر حریره کیش

یکی دیگر بخش های بسیار مهم در شهر حریره کیش، مسجد جامعی می باشد که نشان می دهد این شهر مطعلق به مسلمانان بوده و اهمیت بالایی برای آن ها داشته است. این مسجد معتلق به دوران سلجوقی می باشد. کاوش های انجام شده در این مسجد نشان می دهد که مسلمانان درست در زمان شکوفایی شهر حریره، پا به این شهر نهادند.

شهر حریره کیش
راه پله های خشتی در شهر 1000 ساله حریره

البته یکی از موضوعات جالب مسجد جامع در شهر حریره، سقف نداشتن آن است. همچنین چهار محراب قرار گرفته در آن نشان می دهد که گاهی اوقات تجار این مسجد را برای اسکان خود انتخاب می کرده اند. با بازدید از آن هنوز هم می توان ستون های شکسته و نصفه و نیمه را در آن مشاهده نمود. البته در طی سال های مختلف بازسازی های مختلفی در آن صورت گرفته است. 

بخش های مختلف در اطراف شهر حریره کیش

تا اینجای مقاله چند نمونه از مهم ترین بخش های جذاب در داخل شهر حریره را بیان کرده ایم. اما در اینجا می خواهیم درباره بخش های مختلف و مهم در اطراف شهر حریره نیز توضیحانی را بیان کنیم که به گونه ای متصل و مربوط به این شهر در جزیره کیش می باشند. با ما همراه شوید.

در بخش شمالی شهر حریره کیش، درست در کنار ساحل صخره ای بلند و تنها با فاصله کمی از دریا، پستی بلندی های گوناگون، بقایای دیواره ها، چاه ها و کانال های آبی به چشم می خورند که می توانند نظر هر بیننده ای را به سمت خود جذب کنند.

شهر حریره کیش
خانه های تو در تو در شهر کهن حریره

البته این آثار که در فضای بیرونی شهر حریره به چشم می خورند، طبق گفته های محققان در آن ابتدا، هیچگونه ارتباطی با این شهر نداشته اند و تنها می توان گفت این آثار قسمتی از این شهر قدیمی محسوب می شوند. همچنین ارتباطی با فعالیت های دریایی به دلیل فاصله اندک تا دریا دارند. 

شش چاه و پلکان در کنار ساحل شهر حریره کیش

در کنار ساح شهر قدیمی حریره کیش که مجاورت مجموعه صنعتی قرار گرفته است، شش چاه و یک پلکان سنگی وجود دارد که در قسمت خارجی مجموعه قرار گرفته اند. همچنین چهار چاه دیگر در داخل مجموعه قرار دارند که اکنون در حال حفاری دیده می شوند.

یکی از نشانه های صیادی مردمان ساکن در شهر حریره کیش، توده های صدف و گوش ماهی های شکار شده هستند که در دهانه خلیجی، سمت شرق مجموعه دیده می شوند. در سفر به کیش و مراجعه به این شهر، شما می توانید انواع این جاذبه ها را به راحتی مشاهده نمایید و در صورت علاقه تحقیقات مورد نیاز را به عمل آورید.

شهر حریره کیش
غروب دل انگیز شهر حریره کیش

هتل های نزدیک به شهر حریره کیش

برای دسترسی راحت به شهر حریره در کیش می توانید در طول سفر خود، هتل های کیش که نزدیکی این شهر قرار گرفته اند را مورد انتخاب قرار دهید. به عنوان مثال هتل گراند کیش و صدف کیش از جمله نزدیک ترین هتل های با کیفیت و قیمت مناسب در نزدیکی این شهر می باشند که شما می توانید برای اقامت آن ها را مورد انتخاب قرار دهید. 

بیشتر بخوانید :
منابع :