راهنمای سفر به یزد

راهنمای کامل سفر به شهر بادگیرها یزد

راهنمای مسافران یزد

شهر تاریخی یزد در طول تاریخ طولانی خود به تلاش مستمر مردم زحمتکش کویر اشاره دارد. انبوه هتل های یزد نشان می دهد مردم یزد علاوه بر تلاش مستمر، در دل کویر همچنان مهمان نواز هستند. برای غلبه بر طبیعت خشن کویر در یزد ، مردم محلی به نوآوری های مبتکرانه در اداره هتلهای یزد و در نتیجه معرفی شاهکارهای باشکوه معماری و شهرسازی به جهان متوسل شده اند. از جمله آنها می توان به قنات ، بادگیرها ، باغ های سرسبز، آب انبارها، میادین، آتشکده و چندین پدیده معماری دیگر اشاره کرد. برای دیدن این جاذبه های تاریخی در یزد با ما در پرشین هتل همراه باشید و رزرو هتل های یزد را به راحتی انجام دهید. 
ساکنان کوشا یزد آب را از قلب کویر مرکزی فلات ایران استخراج کرده و آن را با ارزان ترین ماده موجود یعنی خاک مخلوط کرده اند به همین دلیل سرامیک و کاشی در این شهرذ شهرت دارد و از گذشته این شهر ایساتیس نام داشت، از نظر هنری ثروتمندترین معماری گلی آجری را در یزد می توان یافت زیرا کیفیت خاک ایساتیس بسیار بالاست ، بناهایی مانند بادگیرهای بلند، کاشی های رنگی فیروزه ای که در پس زمینه شهر درخشان است ، سقف های گنبدی مانند ، مناره های بلند ، ایوان ها و گنبدها که در برابر مناظر کوهستانی و بیابانی نمایان می شوند و هر کدام هویت غنی دارند، معماری خانه ها ، مساجد ، مزرعه ، حمام ها همگی نشانی است از صنعت خاک و آب در یزد که نمی توان آن را انکار کرد.
یزد مهد هنر است و ساکنان آن در هنر زندگی مهارت دارند. تلاش برای زندگی از طریق تعامل با محیط بیابان بی رحمانه در شهر یزد دیدنی است. در واقع هنر این افراد تبدیل محدودیت ها به امکانات است. شناخت انسان و طبیعت در یزد تحسین بر انگیز است؛ هنر دستکاری یک طبیعت بیرحمانه کویری و تبدیل آن به محیطی سرشار از نشاط و آرامش مناسب برای زندگی در شهر یزد عالی به نظر می رسد. هتل های یزد نیز نمادی است از این سازگاری و تغییر در کویر که آن را به محیطی جذاب تبدیل کرده است. 

راهنمای مسافر یزد
راهنمای مسافر یزد


چنین هنری با علم و فناوری در هم می آمیزد و با ارزش ترین معماری استثنایی را در چهره زمین از گل و لای تولید می کند. علاوه بر این ، یزد مخزن فرهنگ ایرانی در قلب کویر است. ارزشهای بالای فرهنگ فارسی، صادقانه در این سرزمین حفظ شده و به نسل های بعدی منتقل شده است.
روابط عمومی و اجتماعی ویژه ، میراث نامحسوس بی نظیر ، آیین های رنگارنگ و مراسم در این بخش از کویر واقع در فلات مرکزی ایران به عنوان سنگ بنای فرهنگ جغرافیایی ایران به حساب می آید. گویش یزدی و ادبیات اصلی فارسی واقعاً در حافظه ساکنان ذخیره شده اند تا به نسل های بعدی تحویل داده شود. بسیاری از کلمات و اصطلاحات خوب ادبیات فارسی دقیقاً در این گویش باستانی یزد حفظ شده است و حتی در هتل های یزد از زبان پرسنل قابل لمس است.
یزد نمادی از آرامش اجتماعی انسانها است. ساکنان با صبر و شکیبایی که از ویژگی های مردم بیابانی است ، پذیرای مذاهب مختلف الهی بوده اند. همزیستی مسالمت آمیز پیروان یهودیت ، زرتشت و اسلام با گذشت زمان می تواند نمونه خوبی از سازش بزرگ جهانی برای بشریت باشد. یزد نمادی از دنیای غرق در صلح و عدالت و قناعت اما مملوء از ثروت است. به همین دلایل ، یزد همواره به عنوان یک مرکز جذاب برای تولید نمونه های اولیه مذهبی و فرهنگی و همچنین برای شرکت در فعالیت های صنعتی ، کشاورزی ، تجاری ، هنری و معماری مورد توجه بوده است. در سالهای اخیر نیز تبدیل شدن بسیاری از خانه های قدیمی به خانه های بومگردی و هتل های یزد آن را از نظر گردشگری حائز اهمیت کرده است. 

مشائره تلفنی تور یزد در پرشین هتل
مشاوره تلفنی تور یزد در پرشین هتل

دیدنی های یزد چیست و جاهای دیدنی کجاست؟

مسجد جامع یزد یکی از جاهای دیدنی شهر که با هتل های یزد بسیاری محاصره شده است. قدمت آن به قرن چهاردهم باز می گردد ، ارزش دیدن دارد. الگوهای ظریف کاری آجری و کتیبه با ارزش کاشی های معرق با حاشیه زاویه دار همه باعث ایجاد زیبایی می شوند. طاقچه اصلی نماز ، که در زیر گنبد قرار دارد با کاشی کاری های معرق زیبا تزئین شده است. بر روی دو کاشی تزئین شده به سبک ستاره ، نام سازنده و زمان ساخت طاقچه نماز به زیبایی می درخشد. این دو مناره برج با قدمت دوره صفویه 52 متر طول و 6 متر قطر دارد.

مسجد جامع یزد
مسجد جامع یزد

آتشکده زرتشتی دیدنی دیگر شهر جهانی یزد است. ظاهراً آتش این آتشکده از سال 470 میلادی روشن است. آتشکده یکی از مهمترین مراکز شهر است که  مورد بازدید قرار می گیرد. آتشکده زرتشتیان هنوز یک مقصد زیارتی مهم برای زرتشتیان است.
 برج سکوت یزد (دخمه زرتشتیان) برج نام گمراه كننده برای این بنا در یزد است زیرا از دیوارهای دایره ای عظیم در بالای دو تپه تشکیل شده، در داخل آن مردگان را دفن می کنند تا توسط مورچه ها از بین بروند. این کار مطابق با عقیده زرتشتیان انجام می شود. اما برجها دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند و بازدید برای عموم آزاد است. مکانی آرام و بی سر و صدا است. گورستان مدرن زرتشتی نیز در همانجا قرار دارد.
موزه آب یزد اطلاعات جالب زیادی درباره سیستم توزیع آب قنات در اختیار شما قرار داده است. این موزه ابزار ، تکنیک های مورد استفاده در 4000 سال گذشته ایران در ایجاد آبراه های زیرزمینی (به نام قنات) و اتصال آنها به شهر و مکان های میدانی را برای مصارف کشاورزی و سایر مصارف به نمایش می گذارد. قبل از اینکه رومی ها قنات های خود را بسازند ، ایرانیان سیستم گسترده ای از قنات های زیرزمینی را ساخته بودند. امروزه بسیاری از این سیستم ها هنوز هم کار می کنند.

برج سکوت یزد
برج سکوت یزد

مسجد امیر چخماق ، نباید با مجموعه ای با همین نام اشتباه گرفته شود ، اما در این نزدیکی هست و هنگام بازدید از مجتمع معروف تر ، به راحتی دیده می شود. اینجا مسجدی است که در مربعی به همین نام واقع شده است. همچنین کاروانسرا ، یک تکیه ، حمام ، چاه آب سرد و شیرینی در این محدوده واقع است. در شب ساختمان پس از گرگ و میش بعد از غروب آفتاب با نور نارنجی در رواقهای قوسی روشن می شود که آن را به یک منظره زیبا تبدیل می کند.
 زندان اسکندر ، که توسط اسکندر بزرگ ساخته نشده بود و نه یک زندان است ، بلکه یک مدرسه گنبدی قرن پانزدهم و زمان حکومت اسکندر است که با یک کافه در اتاق زندان یک منظره جالب دارد. غالباً راهنماها به شما می گویند چاه عمیق وسط حیاط آن توسط اسکندر کبیر ساخته شده است و از آن به عنوان سیاه چال استفاده می شود. بهتر است بعد از رزرو هتل های یزد از این بنا بازدید کنید.
باغات دولت آباد با ساختمانی با بادگیر بزرگ که در دهه 1960 ساخته شده است. یک باغ درخت میوه است که در اوایل تابستان از آن بازدید می شود. دارای پرتقال ، انگور ، انار و گندم است. به گفته برخی ، بادگیر این باغ بلندترین بادگیر جهان است.

بعد از رزرو هتل های یزد چه باید کرد؟

بعد از رزرو هتل های یزد یک سفر یک روزه به روستای خرانق کاهگلی مد نظرتان باشد که بهتر است از این مکان بازدید کنید - یکی از آخرین شهرهای باقی مانده گل و لای ایران همین روستای کوچک است. زیارتگاه یا معبد زرتشتیان با نام چک چک (مرکز تفریحی زرتشتیان) پیشنهاد بعدی ما به شما در تور یزد است. بازدید نارین قلعه در میبد را از دست ندهید (احتمالاً قدیمی ترین قلعه در ایران ، قدمت آن به حداقل 2000 سال قبل از میلاد میرسد). این مکان ها که معمولاً با هم بازدید می شوند ، شامل 7 یا 8 ساعت زمان سفر لازم دارند. برای این سفر نیاز به کرایه تاکسی دارید و یا بهتر است با خودرو شخصی به بازدید آنها بپردازید.
یک سفر عصرانه به دریاچه (حوض جعفر) در صحرای مجاور شهر بعد از رزرو هتل های یزد بسیار توصیه می شود. در آنجا می توانید در کویر به سمت دریاچه قدم بزنید ، به تپه های رملی و شنی بروید ، موتورهای چهارچرخ و یا شتر سوار شوید. دفتر اطلاعات گردشگری در نزدیکی زندان اسکندر می تواند به شما کمک کنید که به این مکان بروید. در محلات تاریخی شهر و در هتل های یزد سنتی قدم بزنید و در پارک ها استراحت کنید. در کوههای زیبای یزد قدم بزنید و از منظره ای دیدنی از شهر لذت ببرید.

اقدامت بعد از رزرو هتل یزد چیست؟
اقدامت بعد از رزرو هتل یزد چیست؟

ورزش پهلوانی ، (حوالی میدان امیر چخماق). 18:30 عملکرد جذاب "ورزش قهرمانانه" باستان ایرانی را که ترکیبی از هنرهای رزمی ، تمرینات قدرتی و هوازی با ریتم آواز و طبل سنتی ایرانی است  تماشا کنید. مرکز ورزشی (که به تنهایی یک ساختمان جذاب است) در یکی از خیابان های جانبی در نزدیکی میدان امیر چخماق قرار دارد. از اطراف بپرسید تا شما را راهنمایی کنند. 

بازارهای یزد کجاست و از یزد چه می خریم؟

یزد مانند سایر شهرهای ایران هم دارای بازارهای سنتی و هم مراکز خرید مدرن است ، اما ما شما را به عنوان یک توریست راهنمایی کرده و توصیه می کنیم که به بازارهای سنتی بروید ، زیرا وقتی به چنین بازارهایی می روید می توانید از معماری عالی آنها و همچنین خرید سوغات معروف شهر لذت ببرید، فرهنگ و قدرت خرید مردم را نظاره کنید و جنب و جوش و شوق را در شهر نظاره کنید. صنایع دستی مانند ترمه ، ظروف مسی ، طلا و نقره، روفرشی، روسری، شال، انواع پارچه و شیرینی در این بازار عرضه می شود. برای خرید طلا ، نقره و ترمه می توانید به خان بازار بروید. خواجه و رضایی معروف ترین فروشگاه های بازار یزد هستند. برای خرید ظروف مسی فقط کافی است به راسته مسگرها بروید. قطاب و باقلوا محبوب ترین سوغات یزد است که می توانید بهترین نوع آنها را از فروشگاه حاج خلیفه خریداری کنید. اگر دوست دارید به مراکز خرید مدرن بروید ، مراکز خرید ساره و آریا می توانند گزینه های خوبی در شهر یزد باشند.

بازار های یزد کجاست؟
بازار های یزد کجاست؟

رستوران های یزد کجاست و در یزد چه چیزی بخورم؟ 

از آنجایی که یزد در منطقه خشک قرار دارد ، زمستان طولانی و خنک و نسبتاً مرطوب دارد و باعث شده است تا مردم این شهر از یک عادت خاص غذایی پیروی کنند. آنها در تابستان انواع مختلفی ازغذا را می خورند و در زمستان غذاهای گرم و شیرینی  در رستوران های یزد می خورند. در یزد هر غذایی معنی خاص خود را دارد و برای اهداف خاص استفاده می شود. آش شلی و خورش قیمه معروف ترین غذای یزد هستند و می توانید آنها را در رستوران تالار یزد که به آن "حاجی آشپز" نیز می گویند بخورید. رستوران های هتل های یزد مانند هتل مشیرالممالک یزد ، رستوران خان دوحد ، ادیب الممالک ، ماهور ، ابوالمعالی و ملک التجار از دیگر رستوران های عالی سنتی یزد هستند که می توانید با خوردن غذاهای خوشمزه به آنجا بروید و لذت ببرید. اگر به غذای ایتالیایی علاقه دارید می توانید به رستوران ایتالیایی سزار که در آن غذاهای ایتالیایی و ایرانی سرو می شود بروید. همچنین می توانید در رستوران ژوان بهترین نوع فست فود را میل کنید. علاوه بر رستوران های یاد شده رستوران در هتل داد یزد نیز گزینه ای بسیار عالی است. همچنین غذا در خانه های بومگردی بیابانی نیز دلچسب خواهد بود. 
نوشیدنی ها را در سفر به یزد فراموش نکنید و فالوده را با ماقوت و طعم بی نظیر در یزد امتحان کنید. شما می توانید بهترین نوع آنها را در فروشگاه بستنی شیر حسین میل کنید. توصیه می کنیم به کافه آلما ، کافی شاپ باغ دولت آباد و کافه بلنسی در یزد بروید. اگر می خواهید در یک محیط سنتی یک فنجان چای بنوشید ، چای خانه حمام خان می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

رستوران های یزد کجاست؟
رستوران های یزد کجاست؟

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی یزد

در یزد تابستان ها تابناک ، خشک و شفاف است و زمستان ها سرد ، خشک و عمدتاً قابل لمس است. در طول سال دما به طور معمول از 33 درجه فارنهایت تا 102 درجه فارنهایت تغییر می کند و بندرت کمتر از 26 درجه فارنهایت یا بالاتر از 108 درجه فارنهایت است. بهترین زمان سال برای بازدید از یزد از اواسط ماه مه تا اواخر ژوئن و از اواخر ژوئیه تا اواخر ماه سپتامبر است.
از نظر جغرافیایی ، مساحت استان بخشی از منطقه مرکزی کوهستانی کشور است که به دلیل کوه های متفاوت ، تپه ها ، دشت ها و بیابانی مرکزی ایران دارای اهمیت است. در این استان دو زنجیره کوه وجود دارد ، اولی از شمال غربی به سمت جنوب شرقی عبور می کند که از مرکز ایران عبور می کند و به عنوان زنجیره کوه مرکزی شناخته می شود. زنجیره دوم که از مرکز و همچنین قسمت های شمالی و شرقی استان عبور می کند. زنجیره شیرکوه که یک دیوار بلند را تشکیل می دهد و منطقه مرکزی را از قسمت غربی استان جدا می کند ، معمولاً با قله هایی پر از برف سرد است. این زنجیره تأمین نیازهای آب شهر یزد و شهرهای تفت را تأمین می کند.

موقعیت جغرافیایی یزد
موقعیت جغرافیایی یزد

این استان با بیابان های گرم بسیار خشک است ، اما بیشتر برای زندگی مناسب است زیرا در مناطق کوهستانی مرتفع واقع شده است ، بنابراین مناطقی در استان با بیش از 2500 متر ارتفاع از هوای معتدل برخوردار هستند. با این حال ، میانگین دما در استان 18.9 درجه سانتیگراد است ، در حالی که بالاترین دما در ماه ژوئیه با درجه 43 درجه سانتیگراد و کمترین در ژانویه در دمای -7.2 درجه سانتیگراد ثبت می شود ، به جز منطقه کوهستانی شیرکوه ، سایر مناطق استان به طور کلی گرم و خشک هستند. درجه حرارت به سمت شرق و شمال شرقی استان خشکتر و گرم تر می شود.

بهترین هتل های 5 و 4 ستاره در یزد 

یزد شهری از مساجد باشکوه با فرهنگ زرتشتی ، فرش فروشی ها و برج های باستانی است که خانه ها را از طریق برجک هایی با محوریت بادها و مهمانخانه سنتی وسط بیابان ها تهویه می کند. اقامت در یکی از ساختمانهای سنتی در شهر یزد می تواند یک تجربه به یاد ماندنی در طول سفر شما به ایران باشد. در اینجا پنج هتل منحصر به فرد در یزد وجود دارد که مانند مروارید در وسط کویر ایران می درخشد.

بهترین هتل های یزد
بهترین هتل های یزد

هتل داد یزد شگفت انگیز و یک هتل 4 ستاره در شهر است. این هتل در حالت ایده آل برای مهمانانی که مایل به بازدید از جاذبه های محلی هستند واقع شده است. همانطور که در وب سایت آنها ذکر شد ، هتل داد نزدیک به یک قرن پیش به عنوان میراث یک مرد جاه طلب ، حاج عبدالخالق پدر که این مکان را در سال 1928 ایجاد کرده است ، باز می گردد. این هتل نزدیک به 80 سال به عنوان یک مسافرخانه و تأسیسات حمل و نقل بود و کاملاً در سال 2007 با تلاش پسرش حاج محمدحسن پدر و فرزندان و نوه هایش نوسازی شد تا به یک هتل بین المللی 4 ستاره تبدیل شود.
هتل پارسیان صفاییه واقع در قلب شهر یزد است. برای کسانی که قصد بازدید از یزد ، شهر خوب برج های بادی را دارند و به دنبال نوعی هتل هستند که هم زیبایی های فرهنگی و سنتی ایرانی را حفظ کرده و هم با استفاده از تجهیزات و امکانات مناسب مدرن ، بهترین خدمات را به مسافران خود ارائه می دهد ، هتل صفائیه پنج ستاره می تواند انتخاب مناسبی باشد. هتل در منطقه دلپذیر آب و هوایی و حاشیه ای صفاییه واقع شده است و به مرکز شهر و جاذبه های گردشگری یزد مانند مسجد جامع و مجتمع امیر چخماق دسترسی آسان دارد. با اقامت در اتاق ها و سوئیت های زیبا با دکوراسیون هتل ، گذراندن وقت در لابی و چشیدن انواع غذاها و نوشیدنی های ایرانی و خارجی در رستوران ها و کافه های مختلف زیبا ، می توانید لحظات به یاد ماندنی داشته باشید.

لیست راهنمای سفر به یزد

راهنمای مسافر ۰ ۵ دقیقه مطالعه
حمل و نقل عمومی یزد
حمل و نقل عمومی یزد نسبت به برخی از شهرهای ایران قدیمی نبوده و کاملا بروز شده است. سیستم حمل و نقل عمومی شهر یزد باعث رفاه بیشتر شهروندان یزدی ...
مهلا آرمنده مهلا آرمنده
راهنمای مسافر ۰ ۵ دقیقه مطالعه
فرودگاه یزد
فرودگاه یزد با عنوان فرودگاه شهید صدوقی شهرت دارد که جزء ترمینال های هوایی مهم ایران به شمار می رود. این فرودگاه در سال 1348 احداث گردید و دارای   ...
مهلا آرمنده مهلا آرمنده
راهنمای مسافر ۰ ۵ دقیقه مطالعه
آتشکده زرتشتی یزد
آتشکده زرتشتی یزد یکی از مکان های دیدنی و مشهور این شهر می باشد. آتشکده زرتشتی جذابیت خاصی از دیگر مراکز تفریحی شهر یزد دارد، زیرا هر گردشگری که به ...
مهلا آرمنده مهلا آرمنده
راهنمای مسافر ۱ ۵ دقیقه مطالعه
برج سکوت یزد
برج سکوت یزد یا همان دخمه زرتشتیان مکانی می باشد که افراد زرتشتی مرده های خود را که بر اساس برخی از عقایدشان ناپاک و نجس بودند، در این مکان ...
مهلا آرمنده مهلا آرمنده
راهنمای مسافر ۱ ۵ دقیقه مطالعه
آیا به راستی مسجد جامع یزد بلند ترین مناره های جهان را دارد؟
مسجد جامع یزد، مسجدی در دل کویر که بنیان و پی ریزی آن به دوره ساسانیان بر می گردد. این مسجد با شکوه و زیبای خشتی یزد در خیابان مسجد ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی