راهنمای سفر به اصفهان

اصفهان اثری تمام عیار از معماری هیجان انگیز ایران

اصفهان یک اثر تصویری تمام عیار از معماری هیجان انگیز اسلامی با هتل های اصفهان بی نظیر است. لحظه ای که در اصفهان قدم می زنید ، می فهمید که چرا این شهر با تشریفات بازدید کنندگان را به خود جلب می کند. خیابان های بیشماری با درخت کاشته شده و باغ های ایرانی و مساجد با رنگهای شگرف ، درمانی برای چشم ها و ذهن است. این شهر یک موزه زنده است. با تشکر از صنعتگران و تولید فرش های خیره کننده ایرانی که این زیبایی را دو چندان نموده اند، پل های زیبا و مکانهای میراث جهانی یونسکو در اصفهان آن را به یک جاذبه برا توریست تبدیل کرده است.
شکوه و عظمت شهر با سلطنت شاه عباس اول (حاکم صفوی) (وفات 1587-1629) که اصفهان را پایتخت خود ساخت و بازار عظیمی را که از لحاظ استراتژیکی در جاده ابریشم قرار داشت ، آغاز شد.

راهنمای گردشگری اصفهان
راهنمای گردشگری اصفهان


در زمان شاه عباس، اصفهان از رونق بسیار خوبی برخوردار شد یادگار آن زمان نیز هتل عباسی اصفهان است که از طریق پرشین هتل میتوانید رزرو خود را انجام دهید. اصفهان به عنوان مرکز هنری ، معماری و تجارت (براساس فرش ، پارچه و پارچه ابریشم) و با شهرت به عنوان یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای کل آسیا شکوفا شد.
شکوه اصفهان و هتل های اصفهان کوتاه مدت بود اما شهر با مرگ شاه عباس رو به زوال گذاشت و بعداً پایتخت به شیراز و سپس به تهران منتقل شد. هنوز چشم انداز شاه عباس "بزرگ" باقی مانده است ، تا بتواند این شهر را برای بازدیدکنندگان امروزی ایران ضروری جلوه دهد. بناهای دوره صفویان در شهر اصفهان همچنان خودنمایی می کند و موجب رونق هتل های اصفهان شده است. چه زیباست که یک حکومت با گذشت 600 سال همچنان مطرح باشد.   

آثار تاریخی در شهر اصفهان 

مسجد جامع اصفهان ، بزرگترین مسجد ایران ، دارای معماری با تاریخ از بیش از 800 سال شمسی است.
بازار بزرگ یک بازار وسیع و پر جنب و جوش است که چندین کیلومتر طول دارد و قدمت آن مربوط به قرن شانزدهم میلادی است. بازار از میدان امام تا مسجد جامع امتداد دارد. ورودی اصلی این دالان طولانی بازار قیصریه است که دارای نقاشی های دیواری بسیار خوب است که اخیراً توسط رضا عباسی ترمیم شده و نشان از پیروزی شاه عباس در برابر ارتش ازبک دارد.
میدان امام (میدان نقش جهان یا میانه) جواهری است که در تاج گردشگری اصفهانی ها قرار دارد و حاوی برخی از بهترین معماری‌های اسلامی جهان است. نقش جهان به عنوان "الگوی جهان" است و این میدان که در سال 1602 آغاز شد ، محور اصلی پایتخت جدید شاه عباس را تشکیل داد. این میدان گسترده است و دومین میدان بزرگ جهان بعد از میدان Tiananmen در پکن است. هتل های اصفهان نزدیک به میدان نقش جهان محبوبیت دارد.
مسجد امام به خاطر زیبایی موزائیک هایی با رنگ های آبی و معماری خوب صفوی شهرت زیادی دارد. فضاهای بزرگ ورودی با ارتفاع 27 متر و با ظرافت الگوهای هندسی و گل و مرغ بسیار اجرا شده در رنگهای عمدتا آبی و زرد طراحی شده است.

هشت تکه از بهشت در اصفهان
هشت تکه از بهشت در اصفهان


این مسجد توسط دو مناره فیروزه‌ای برجسته متمایز شده است. در داخل مسجد تعدادی از ایوانهای زیبا (تالارهای ورودی) با زیبایی تزئین شده که به پناهگاه هایی با سقف های طاق منتهی می شوند. پناهگاه اصلی با سقف گنبدی به طول 36 متر و موزائیک های آبی منظره ای بدیع را بوجود آورده اند. دالان های نور در گنبدها که به داخل می تابد و قابلیت اکو صدا زیر گنبد ها در این مسجد خارق العاده است. هتل های اصفهان زیادی در این محدوده وجود دارد.
مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان امام توسط شاه عباس به پدر و مادرش شیخ لطف الله که یک محقق برجسته اسلامی از لبنان است اختصاص یافت. گنبد کاشی کاری شده در روز از رنگ کرم روشن به رنگ صورتی در هنگام غروب آفتاب تغییر می کند.
این مسجد به عنوان محلی برای عبادت بانوان حرم شاه ساخته شده است و این بنا با کاشی کاری های آبی و زرد زیبا در پناهگاه داخلی و موزائیک های ریز در درگاه بیرونی ، از زیباترین مساجد ایران به حساب می آید.
کاخ چهل ستون که در یک باغ دوست داشتنی قرار داشت ، در ابتدا توسط شاه عباس به عنوان یک کاخ برای تفرج ساخته شد اما در سال 1706 با آتش سوزی ویران شد و بعداً بازسازی شد. تالار بزرگ نمایشگاهی غنی از نقاشی های دیواری دارد که پیروزی های صفویان را به نمایش می گذارد.
شاهکار دیگر معماری قرن شانزدهم ، کاخ شش طبقه عالی قاپو است که به عنوان اقامتگاهی برای شاه بزرگ ساخته شده است. کاخ های ببا تراس و نمای زیبایی از میدان امام را نشان می دهد و اگرچه برخی از موزائیک های داخلی و کارهای گچی در دوره قاجار و بعداً در انقلاب 1979 نابود شد ، اما هنوز هم هنرهای سکولاری بسیار خوبی باقی مانده است. هتل های نزدیک به میدان نقش جهان که جزو مراکز تفریحی اصفهان است به عالی قاپو نیز نزدیک هستند.
کاخ هشت بهشت نیز از زمان ساخته شدن در اواسط قرن شانزدهم آسیب های قابل توجهی متحمل شد ، اما این بنا با محیط باغ کاملاً هماهنگ است.
مدرسه چهار محله یک مدرسه مذهبی است ، قدمت آن از اوایل قرن 18th ، فقط در روزهای پنج شنبه برای بازدید کنندگان باز است. این ساختمان دارای یک حیاط آرام ، موزائیک های زیبا و دو مناره است.
پل های تاریخی رودخانه زاینده اصفهان از دیگر جاذبه های خوب این شهر است که هتل های اصفهان زیادی در مجاورت آنها قرار دارد. در کل رودخانه 11 پل وجود دارد و شش مورد از آنها با توجه به تاریخی بودن بسیار محبوب هستند. در فاصله کمی از شرق با قلب مرکزی شهر قدیمی ترین پل قرار دارد - پل شهرستانی که از قرن دوازدهم قدمت دارد.
در فاصله 3 کیلومتری غرب ، پل خواجو  که در اواسط قرن 17 توسط شاه عباس ساخته شده است نیز به عنوان سد رودخانه عمل می کند. در حال حرکت دوباره به سمت غرب ، 150 متر ، 21 قوس طاق پل چوبی است که برای آبیاری باغهای سلطنتی در نزدیکی آن ساخته شده است. پل تاریخی بعدی تقریباً 300 متر ، 33 قوس دارد و به سی و سه پل مشهور است که همچنین به عنوان سدی برای اهداف آبیاری استفاده می شود و توسط  ژنرال شاه عباس ساخته شده است.
قدم زدن در کنار رودخانه با توقف در بسیاری از چایخانه ها در نزدیکی پل های باستانی راهی دلپذیر برای گذراندن زمان در اصفهان است. 

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی اصفهان

اصفهان مرکز استان اصفهان است. در حدود 340 کیلومتری جنوب تهران ، پایتخت ایران قرار دارد. این شهر در دشت های حاصلخیز رودخانه زاینده رود ، در امتداد کوهپایه های رشته کوه زاگرس واقع شده است. در ارتفاع 1.590 متر از سطح دریا واقع شده است. هتل های اصفهان برای گردشگران از نقاط مختلف جهان جذابیت زیادی دارد.
نزدیکترین قله کوه صفه است که در جنوب شهر قرار دارد. با این حال ، هیچ مانع زمین شناسی از وزش باد خنک از شمال و از شمال به شهر جلوگیری نمیکند. اصفهان آب و هوای خشک دارد و تابستانهای گرم با وجود ارتفاع آن قابل تحمل است. می توان انتظار داشت که میانگین دمای تابستان در حدود 35 درجه سانتیگراد باشد. با این حال ، هنگامی که خورشید غروب می کند ، دما افت می کند. رطوبت کم  این شهر را به مکانی مناسب برای گردش در شب می نماید. همچنین ررزرو هتل اصفهان به دلیل آب و هوای مناسب آن توصیه می شود. در ماه های زمستان ، روزها معتدل است اما مطمئن شوید که پوشش کافی را برای شب در نظر گرفته اید. بارش برف در زمستان اصفهان رایج است پس رزرو هتل اصفهان در زمستان نیازمند همراه داشتن لباسهای مناسب سرما است.

موقعیت جغرافیایی و هواشناسی اصفهان
موقعیت جغرافیایی و هواشناسی اصفهان

در کجا و کدام هتل اصفهان اقامت کنم؟

شما نباید نگران محلی برای اقامت در اصفهان باشید ، زیرا این شهر هتل های زیادی ازسنتی تا مدرن از ارزان تا گران دارد. هتل شاه عباسی ، زهره ، عالی قاپو و شیخ بهایی و آسمان و کوثر مشهورترین و گرانترین هتل های اصفهان هستند. هتل های جمشید ، ونوس ، فیروزه و سپاهان هتل های اصفهان مقرون به صرفه هستند. اگر می خواهید در هتلی ارزان قیمت بمانید اقامتگاه سنتی خان نشین، اقامتگاه سنتی طلوع خورشید، اقامتگاه بومگردیی آریو برزن می توانند گزینه های خوبی برای شما باشند. اما دقت کنید دیدنی ترین منطقه اصفهان خیابان چهارباغ و حومه آن و خیابان جلفا و حومه آن می باشد. همچنین هاستل های کوچک و زیبا و مقرون به صرفه ای در شهر وجود دارد که در سالهای اخیر محبوب جوانان شده اند. علاوه هاستل ها مهمانخانه ها و خوابگاهها، خانه دوستان و فامیل و اجاره آپارتمان از گزینه های دیگر است. 
هتل های اصفهان با چیدمان سنتی نیز که خود به تنهایی یک بنای تاریخی باشند طرفدارن زیادی دارد. اقامتگاههای بومگردی در خانه های تاریخی یا کاروانسرای شاه عباسی که تبدیل به هتل شاه عباسی شده است از ان نوع هستند. 

 غذاها و رستوران های محبوب اصفهان چیست؟ 

در ایران (و جهان) مکان های اندکی وجود دارد که می تواند شکوه و عظمت معماری اسلامی اصفهان را به خود اختصاص دهد. با وجود پل ها ، مساجد و کاخ های زیادی که قدمت آن به قرن ها قبل بر می گردد ، اصفهان با کمال تعجب یکی از مقصدهای برتر گردشگری ایران است. در اینجا 10 مکان عالی از رستوران های اصفهان برای غذا خوردن در طول مدت اقامت در هتل های اصفهان شما آورده شده است.

سفره خانه سنتی

سفره خانه سنتی دقیقاً در ضلع شرقی میدان امام و در مجاورت هتل های اصفهان واقع شده است. خوشبختانه محبوبیت آن در بین گردشگران از کیفیت غذا یا محیط کم نمی شود. دیوارها ، قوس ها و پنجره های شیشه ای رنگی و کاشی کاری شده ، فضای جالبی را ایجاد می کنند. در اینجا در حالی که روی تخت های تاریخی (سکوی غذا خوردن فرش و کوسن) می توانید از غذاهای سنتی ایرانی لذت ببرید. آدرس : ضلع شرقی میدان امام ، اصفهان ، ایران 

رستوران هتل صدف

هتل صدف واقع در خیابان حافظ ، با فاصله کمتر از پنج دقیقه پیاده از میدان امام فاصله دارد و غذاهای سنتی ایرانی را ارائه می دهد. آنچه این مکان را از همه متمایز می کند رستوران پشت بام است که در ماه های تابستان باز است. میهمانانی که موفق به تهیه یک میز می شوند با نمایش بی نظیری از منظره شهری فراموش نشدنی اصفهان پاداش می گیرند. آدرس خیابان 220 حافظ ، اصفهان ، ایران

شهرزاد قصه ها در رستوران شهرزاد اصفهان
شهرزاد قصه ها در رستوران شهرزاد اصفهان

رستوران شهرزاد 

رستوران شهرزاد با غذاهای خاورمیانه ، گیاهی از مهمانان پذیرایی میکند. رستوران شهرزاد یکی از معدود مکان های ناهار خوری در شهری محبوب است که زیبایی شناسی قاجار را به مردم منتقل می کند. این رستوران با داشتن پنجره های رنگی و آینه کاری پیچیده ، مبلمان زیبا ، خلوت و مطبوع دارد. رستوران شهرزاد شلوغ و شاید کمی پر سروصدا ، دارای فضای پر جنب و جوش و انتخاب قابل قبولی از غذاهای سنتی ایرانی است. کباب خوشمزه جوجه را امتحان کنید. این گزینه برای گیاهخواران نیز مناسب است ، چیزی که همیشه در رستوران های ایرانی ارائه نمی شود.

رستوران خانگستر

این رستوران با غذاهای خاورمیانه ، حلال از مهمانان پذیرایی می کند. در طبقه همکف هتل جلفا در منطقه ارمنی های اصفهان واقع است. دکوراسیون آن بی نظیر است و رستورانی تمیز ، کارآمد و مهمتر از همه ، غذاهای عالی ایرانی را بسیار عالی سرو می کند. چلو کباب در ان رستوران برجسته و شناخته شده است. 

رستوران چشم انداز

هتل عباسی بقایای یک کاروانسرای قرن هفدهم را با خود به یادگار دارد و اگر رزرو اتاق های هتل شاه عباسی خارج از توان شماست، ارزش بازدید از یکی از چندین رستوران مستقر در هتل را دارد. رستوران پشت بام هتل شاه عباسی با نام چشم انداز توصیه می شود. به ویژه از آنجا که از منظره میدان امام و کوههایی که در اطراف شهر قرار دارند در ان رستوران می توان لذت برد. معماری بینظیر سالن ها نیز یکی دیگر از جاذبه ها صرف غذا در رستوران این هتل یکی گزینه ها برای صرف ناهار است. 

رستوران بریانی اعظم اصفهان

بریانی نوعی غذای اصفهانی است که از گوشت گوسفند تهیه شده است که با آتش ذوب و پخته شده ، پوست گرفته و کبابی شده است. معمولاً با نوعی تفتون نان تازه ، یک نان مسطح ایرانی خوشمزه سرو می شود ، ارزش آن را دارد که قبل از ترک اصفهان تجربه کنید. یک نوشیدنی ماست تازه با نعناع خشک همراه با این خوراک خوشمزه توصیه می شود. رستوران های اعظم بریانی در طبخ بریانی تخصص دارند.

چه چیزی از اصفهان بخرم و بازارهای این شهر کدام بهتر است؟ 

اگرچه سوغات بخشی از فرهنگ ایرانی است ، اما اصفهان مملوء از سوغات است. با این حال تمام سوغاتی های مهم شهرهای ایران و برخ کشورهای جهان در آن یافت می شود. برخی فکر می کنند چیزهای جدیدی که در شهرهای دیگر ایران یافت نمی شود ، سوغات اصفهان است. 
به عنوان یکی از مدرن ترین شهرهای ایران ، جاذبه های گردشگری تنها چیزهایی نیستند که اصفهان به آن معروف است. از بازارهای سنتی گرفته تا مراکز خریدهای مدرن ، تقریباً هر آنچه را که می خواهید در این شهر بزرگ پیدا خواهید کرد. برای یافتن لیستی از بهترین مراکز خرید اصفهان و جایی که می توانید نوع خاصی از کالاها را خریداری کنید ، در ادامه مطلب بخوانید.
مرکز خرید پوشاک مردانه در اصفهان : مجتمع انقلاب و خیابان چهارباغ عباسی بهترین مکان برای خرید پوشاک مردانه است. میدان شهداد و مراکز خرید آن نیز گزینه های خوبی برای خرید تی شرت مردانه است. قیمت تیشرت ها به طور کلی بسته به زمان سال متفاوت است ، اما همیشه در میدان شهدا قابل مقایسه هستند.
اگر به دنبال خرید پیراهن رسمی برای آقایان هستید ، پس مجتمع Enghelab گزینه خوبی برای شماست. در این مرکز خرید اصفهان انواع زیادی پیراهن رسمی وجود دارد ، اما قیمت ها نسبتاً بالا هستند. خیابان خاقانی نیز مکان مناسبی برای خرید پوشاک مردانه است.

سوغات اصفهان
سوغات اصفهان


مرکز خرید مانتو در اصفهان: تقریباً در هر مرکز خرید اصفهان حداقل دو یا سه مغازه وجود دارد که مانتو را می فروشند. اما اگر به دنبال مکانی هستید که تنوع زیادی مانتو را در یک مکان ارائه دهد ، باید از خیابان نظر دیدن کنید. این خیابان بیشترین تعداد مغازه هایی را دارد که مانتو را می فروشند ، اما مراقب باشید که در مقایسه با جاهای دیگر نیز کمی گران تر است. از دیگر مناطق خوب برای خرید مانتو می توان به موارد زیر اشاره کرد: خیابان چهارباغ عباسی ، خیابان طالقانی و مجتمع تجاری سیتی سنتر.

مرکز خرید کیف و کفش در اصفهان: اگرچه تقریباً در هر کجا یافت می شود ، کیف و کفش (و برخی لوازم جانبی دیگر) به بهترین وجه در خیابان سپه یافت می شود. خیابان سپه درست جلوی غرفه تاریخی چهل ستون واقع شده است.
مجموعه پارک یکی دیگر از گزینه های خوب برای خرید کیف و کفش است. این مرکز خرید اصفهان در ابتدای خیابان سپه واقع شده است و طبقه زیرزمین آن متخصص فروش کیف و کفش است.
مرکز خرید سوغات  در اصفهان: اصفهان یکی از بهترین مکان های ایران برای خرید صنایع دستی و سوغات است. این شهر علاوه بر گزهای خوشمزه و پولکی اصفهان ، مکان مناسبی برای خرید صنایع دستی سنتی ایران مانند خاتم ، مینا زجاجیه ، مینیاتورها و مس و پارچه های منقش نیز می باشد. بهترین مکان های خرید صنایع دستی خیابان چهارباغ عباسی و میدان نقش جهان است. فروشگاه های صنایع دستی را می توان در مراکز خرید مدرن اصفهان مانند سیتی سنتر نیز یافت. بازارچه اصفهان و میدان نقش جهان بهترین مکان های مشهور است که گز و پولکی را می فروشند. آنها بسته بندی و قیمت های متنوعی را ارائه می دهند تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.
مرکز خرید تلفن همراه در اصفهان: بازار موبایل اصفهان که در خیابان فردوسی قرار دارد ، مکانی شناخته شده برای خرید تلفن همراه است. این مجموعه در سال 2012 افتتاح شد و دارای یک نمایشگاه دائمی است و تضمین های قابل اعتماد پس از فروش را به شما می دهد.

مشهورترین مراکز خرید اصفهان

مجتمع خرید سیتی سنتر: هر به راحتی بزرگترین مرکز خرید اصفهان است. این ساختمان هفت طبقه در ابتدای جاده شیراز - اصفهان واقع شده است. سیتی سنتر مانند سایر مراکز خرید بزرگ دارای یک رستوران غذا ، سینما ، مرکز تناسب اندام و یک طبقه کامل به یک هایپرمارکت اختصاص داده شده است. تقریباً هر چیزی را می توانید در مرکز شهر از جمله صنایع دستی ، پوشاک و لوازم خانگی خریداری کنید. آدرس: ورودی جنوبی سپاهان شهر ، بزرگراه دستگردی ، اصفهان

مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان
مرکز خرید سیتی سنتر اصفهان


مجتمع تجاری اوسون: اوسون یکی از شیک ترین مراکز خرید در اصفهان است. در این مرکز خرید می توانید لباس و جواهرات را از مارک های مختلف بین المللی پیدا کنید. شایان ذکر است که قیمت ها در Osun نسبت به سایر مراکز خرید نسبتاً بالا است. اگر به دنبال کالاهای کم هزینه تر هستید ، باید خرید لوکس خود را در Osun انجام دهید و سپس به مرکز خرید پارک بروید که فقط چند دقیقه با Osun فاصله دارد. آدرس: بلوار چهارباغ ، اصفهان
مرکز خرید پارک: پارک 40 سال پیش در بلوار چهارباغ افتتاح شد. این مرکز خرید معروف به دلیل داشتن نمای بیرونی زیبا و محصولات مناسب و معقول خود معروف است. پارک یک مرکز خرید فوق العاده برای خانواده ها است. در این مرکز خرید می توانید محصولاتی را برای همه سنین پیدا کنید. شایان ذکر است که پارک به عنوان یکی از مراکز خرید ارزان اصفهان شناخته می شود. آدرس: بلوار چهارم باغ ، اصفهان
مجتمع تجاری مارتین: کوچه کلیسای جامع ونک ، خیابان نظار گرجی ، چهارراه حکیم نظمی ، اصفهان
مرکز خرید مهرسان: خیابان بزرگورمهر ، اصفهان
مرکز خرید جلفا: کوچه چهارم سوفیها ، خیابان خاقانی ، اصفهان
مرکز خرید جاشنواره: کوچه خورشید ، خیابان نظار گرجی ، چهارراه حکیم نظمی ، اصفهان

در اصفهان چه لباسی بپوشم؟

این سوال متعلق به توریست است اما خب شاید بد نباشد نگاهی به این گزینه داشته باشیم. پوشش اسلامی در تمام نقاط ایران یک قانون است اما به هر حال انواع مختلفی دارد. هرچند با نام اسلامی خوانده می شود از اما از پوشش چادر تا بلوز و شلوار یا بلوز و دامن با یک روسری برای بانوان متغیر است. در سالهای اخیر روسری نیز تا حد زیادی جنبه تزئینی و اکسسوری دارد و تنها برای احترام به قانون مورد استفاده بانوان قرار می گیرد. آرایش در شهر اصفهان مجاز است و برای مردان و زنان منعی ندارد البته آرایش ها و گریم های تند و نامتعارف در مراکز عمومی و خیابان ها با برخورد قانونی همراه است. البته این را نیز نمی توان انکار کرد که جمعیت چادری ها در کنار توریست هایی که به سختی دارای حجاب هستند زیاد است.

لباس هایی که باید در اصفهان پوشید
لباس هایی که باید در اصفهان پوشید

ایستگاههای مترو در اصفهان چگونه است؟ 

3 خط برای مترو اصفهان برنامه ریزی شده است ، اگرچه در حال حاضر فقط یکی از آنها در حال استفاده است. دو نفر دیگر در دست ساخت هستند. خط 1 در 11 کیلومتری از عشق آباد در شمال غربی اصفهان به سمت جنوب شهر می رود. پس از طی کردن 20.2 کیلومتر ، سرانجام در ترمینال صفر به پایان می رسد. بیست ایستگاه مترو اصفهان در راه است که شامل موارد زیر است: عشق آباد (قدس) ، بهارستان ، گلستان ، شهید مفتح ، شهید علیخانی ، جابر ، کاوه (در نزدیکی ترمینال اتوبوس کاوه) ، شهید چمران ، شهید باهنر ، میبد شهدا ، تختی ، میادان امام حسین (عزیز دولت) ، میدان- e- انجلاب ، سی و سه قطب ، خیابان دکتر شریعتی ، میبد آزادی ، دانش (دانشگاه) ، کارگر ، کوی امام (kabgah) و دفاع مقدس (پایین صفه ، ترمینال اتوبوس صفه) این خط در امتداد خیابان معروف تاریخی چهارباغ عباسی واقع شده است که بین ایستگاه میدان امام حسین (دروازه دولت) و ایستگاه میدان انقلاب واقع شده است. این منطقه توریستی است و بیشتر میراث یونسکو یا مکان های باستان شناسی در اینجا واقع شده اند. در آنجا نقش جهان مشهور و چهار بنای تاریخی آن وجود دارد ، همچنین بازارهای پارسی و کاخ چهل ستون در نزدیکی ایستگاه میدان امام حسین (دروازه دولت). پل Si-o-se-pol در نزدیکی ایستگاه Enghelab واقع شده است.

مترو اصفهان
مترو اصفهان


بین ایستگاه های سی و سه پل و خیابان دکتر شریعتی ، منطقه مسیحی اصفهان (جلفا) وجود دارد که می توانید کلیساهای تاریخی و فروشگاه های زیبا را در کنار جاده های آسفالت شده پیدا کنید. برای رسیدن به این منطقه از ایستگاه مترو ممکن است چند دقیقه پیاده طی شود. همانطور که می بینید دو نقشه دیگر در نقشه مترو اصفهان (خطوط آبی و زرد) هنوز در دست ساخت هستند. مرحله دوم از شهر خمینی شهر (شهری در نزدیکی اصفهان) آغاز می شود. مسیر آن از طریق خیابان سپه و خیابان حافظ است سپس این خط به سمت شمال در خیابان هاتف ادامه می یابد و پس از گذر از لاله ، در امتداد خیابان زنابیه می گذرد. مسیر کلی 24.4 کیلومتر است و از 23 ایستگاه مترو تشکیل شده است.
خط سوم در ایستگاه آزادی آغاز می شود. پس از عبور از خیابان دانشگاه و خیابان ارتش ، در تقاطع اندیشه به سمت جنوب غربی اصفهان می رود. در مرحله بعد ، به شهرهای فولادشهر و زرین شهر خواهیم رفت. طول این مسیر حدود 8/8 کیلومتر و دارای 7 ایستگاه خواهد بود.
مترو اصفهان تمام روزها به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی باز است و ساعات کار 6: 30-21: 00 است.

چگونه از سیستم مترو اصفهان استفاده کنیم؟

برای رسیدن به مترو در اصفهان به کارت اصفهان احتیاج دارید. این کارت الکترونیکی به منظور سهولت و هماهنگی کلیه امکانات توسط شهرداری اصفهان طراحی شده است. بنابراین می توانید از این کارت برای کلیه خدمات شهرداری از جمله مترو استفاده کنید ، فقط در وقت و انرژی خود صرفه جویی کنید. در حال حاضر کارت شامل این خدمات می باشد:
حمل و نقل (برخی از تاکسی های عمومی و پارکینگ ، اتوبوس ، مترو و دوچرخه)
خدمات تفریحی (باغ پرندگان ، باغ گلها ، مجموعه تفریحی نژوان ، شهرک رویاها یا اصفهان رویای ، تله کین ، بولینگ و غیره)
خدمات آموزشی و فرهنگی (موزه ها ، کتابخانه ها ، برنامه های فرهنگی ، برخی کنسرت ها و غیره)
خدمات اختصاصی (باغ خانمها ، نمایشگاه شهرستانی ، تالار هنر ، خانه سرگرمی بچه ها و غیره)
سینماهای ساحل و افراریا ، ورزشگاه نقش جهان ، مراکز زنجیره ای کوثر

نحوه استفاده از مترو اصفهان
نحوه استفاده از مترو اصفهان

کارت اصفهان را کجا بخریم و شارژ کنیم؟

مکان اصلی برای گرفتن کارت اصفهان شمارنده بلیط در نزدیکی ایستگاه های اتوبوس است. یک شخص مسئول وجود دارد که این کار را برای شما انجام می دهد. همچنین می توانید کارت های خود را از طریق دستگاه های TVM که در خیابان ها یا مترو نصب شده اند خریداری و شارژ کنید ، راهنمایی انگلیسی نیز دارد. با دستگاه ها ، باید کارت های پرداخت خود را شارژ کنید. از آنجا که کارت های اعتباری در ایران مفید نیستند ، برای شارژ کارت اصفهان باید کارت توریستی دریافت کنید. در غیر این صورت می توانید راه اول را امتحان کنید و آن را به صورت نقدی به شخص پیشخوان پرداخت کنید. امروزه دستگاه های TVM (ماشین ونیدینگ بلیط) در 12 نقطه مهم در اصفهان نصب شده اند و در حال افزایش هستند. همچنین می توانید آن را از طریق ایستگاه های دوچرخه ، ایستگاه های بازیافت یا پیشخوان های دیگر شارژ کنید. در حال حاضر هزینه یک بلیط مترو اصفهان 1000 تومان است.

نحوه استفاده از کارت در گیت

فقط کافی است آن را 3 سانتی متر از دستگاه دور نگه دارید و پس از کاهش شارژ ، صدای بوق را می شنوید. به یاد داشته باشید که هنگام عبور از دروازه ، بچه های کوچک را بلند کنید. در هنگام خروج ، کافی است دروازه ها را بدون کشیدن کارت پشت سز بگذارید. در صورت هرگونه سؤال در مورد حمل و نقل در اصفهان، در صورت تمایل با ما تماس بگیرید.

لیست راهنمای سفر به اصفهان

راهنمای مسافر ۲ ۵ دقیقه مطالعه
آخرین وضعیت مترو اصفهان به روایت پرشین هتل
مترو اصفهان یا به اصطلاح دیگر قطار شهری اصفهان در حال حاضر مشغول به فعالیت است که البته اکنون 1 خط مترو در اصفهان مشغول به کار است. خط 2 ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی