رستوران های اصفهان

طعم غذاهای ایرانی در فضایی با معماری اسلامی در شهر اصفهان

رستوران های اصفهان چگونه است؟

در ایران (و جهان) مکان های اندکی وجود دارد که می تواند شکوه و عظمت معماری اسلامی اصفهان را به خود اختصاص دهد. اصفهان با وجود پل ها، مساجد و کاخ های زیادی که قدمت آن به قرن ها بر می گردد، با کمال تعجب یکی از مقصد های برتر گردشگری ایران است. تجربه طعم غذای ایرانی در فضایی با معماری اسلامی نیز در شهر اصفهان و یا در رستوران های مدرن هتل های اصفهان یا حتی سالن های غذاخوری مجلل هتل شاه عباسی اصفهان عالی است. توصیه میکنم اگر در هتل های اصفهان به غیر از هتل عباسی اصفهان اقامت دارید برای صرف یکی از وعده های غذایی به تالارهای بی نظیر این هتل مراجعه کنید و از پرشین هتل زرو کنید تا علاوه بر بازدید از زیبایی یک بنای تاریخی، نقاشی های عالی ایرانی و اسلامی بهترین غذای اصفهان را نیز تجربه کنید.

رستوران های اصفهان
رستوران های اصفهان 


غذا همان چیزی است که هنگام بازدید از اصفهان و تمام شهرهای ایران در رستوران های ایرانی می خورید. این بخشی از زندگی و فرهنگ هر کشور است. هنگام سفر به سراسر کشور ، انواع غذاهای محلی مختلف را در ایران پیدا خواهید کرد و در اصفهان بی شک غذای بریانی محبوب را در هتل های اصفهان و رستوران های کوچک و بزرک پیدا میکنید. 
رستوران های به سبک غربی در شهرهای بزرگی مانند تهران و اصفهان و مشهد و تبریز ممکن است غذای متنوعی را ارائه دهند ، در حالی که می دانید در مسافرت در ایران تنوع یکسانی در نوع غذاها در سایر رستورانها وجود ندارد. بنابراین منوی غذایی در اغلب رستوران های اصفهان نیز به طور کلی یکسان است. اما چه چیزی برای غذا خوردن در رستوران های اصفهان وجود دارد؟

پیش غذا در رستوران های اصفهان چیست؟

 سوپ جو تقریبا همیشه در منوی رستوران های اصفهان وجود دارد ، اما آنها آن را به روش های مختلفی طبخ می کنند. بعضی اوقات گوجه فرنگی را به آن اضافه می کنند و بعضی اوقات شیر را اضافه می کنند. مزه ها نیز بسته به ادویه های مختلفی که به آن اضافه می کنند متفاوت هستند. 

سوپ جو با شیر پیش غذای اصلی اصفهان
سوپ جو با شیر پیش غذای اصلی اصفهان


سالاد فصل یا سالاد کلم یکی دیگر از موارد موجود در قسمت استارت منوهای غذای ایرانی شما در انواع رستوران های اصفهان است. این چیزی است که آنها با برخی از سس های سرآشپز ، عمدتا غنی از مایونز ، سرو می کنند. آب لیمو ساخته شده از کارخانه (طعم همه چیز به جز آب لیموترش!) و گاهی اوقات روغن زیتون نیز در آن وجود دارد. ماست یکی دیگر از مواردی است که در منوی رستورانهای اصفهان به عنوان پیش غذا استفاده می شود. 

غذای اصلی در منوی رستوران های اصفهان چیست؟ 

کباب غذایی خوشمزه و محبوب و قوی در ایران است بنابراین در منوی رستوران های اصفهان نیز غذای اصلی و محبوب است ، نه به این دلیل که من آن را دوست دارم (من گیاهخوار هستم!) ، بلکه به عنوان اولین کلمه ای است که شما از هر پیشخدمت رستوران می شنوید. وقتی بپرسید غذا چه چیزی دارید؟ پاسخ می شنوید که "بره کباب ، کباب گاو و گوساله ، شیشلیک کباب ، کباب مخلوط ، و غیره." بعضی اوقات ، آنها بیشتر پیش می روند و غذاهایی مانند کباب قفقازی ، کباب یونانی و غیره را عرضه می کنند. خورش در صورت موجود بودن ، چیزی خواهد بود که باید تجربه کنید زیرا در رستوران های اصفهان وایرانی کمتر از آن استفاده می شود. مردم معمولاً آنها را درست می کنند و در خانه می خورند. در عوض وقتی آنها بیرون غذا می خورند ترجیح می دهند غذای کبابی باشد که تهیه آن در آپارتمان آسان نیست!

آلبالو پلو اصفهان
آلبالو پلو اصفهان


برنج اصلی ترین غذا در منوی رستوران های اصفهان است. ترکیب های مختلفی از برنج با سایر مواد تشکیل دهنده غذاهای ایرانی وجود دارد:  زرشک پولو: برنج با زعفران ، زرشک و مرغ. باقالی پولو،  سبزی پولو: برنج با گیاهان و ماهی، آلبالو پولو: برنج با آلبالو و مرغ،  شیرین پولو: برنج با زعفران ، پوست پرتقال و مرغ ، لوبیا پولو: برنج با لوبیا سبز و تکه های بره و برخی موارد دیگر.
ماهی غذای دیگری است که با یا بدون برنج سرو می شود و در منوی رستوران های اصفهان به وفور یافت می شود. انواع ماهی های موجود در رستوران های ایرانی ماهی قزل آلا و ماهی جنوب است. ماهی خاویاری چیزی نیست که بتوانید همه جا آن را پیدا کنید.

بهترین رستوران های اصفهان 

رستوران های زیادی در اصفهان وجود دارد که برخی از بهترین های آنها در هتل های اصفهان واقع هستند. رستوران هایی مانند رستوران گردان هتل آسمان اصفهان و رستوران چهلستون هتل شاه عباسی با دکوراسیون مجلل قاجاری و مدرن، سالن صبحانه هتل شاه عباسی اصفهان، سفره خانه سنتی هتل شاه عباسی اصفهان، رستوران چشم انداز هتل شاه عباسی اصفهان از جمله این رستوران ها هستند. علاوه بر رستوران های اصفهان واقع در هتل ها می توان به رستوران های مستقلی همچون رستوران شهرزاد، رستوران جم نشین، رستوران هرمس، رستوران شب نشین، رستوران خانسالار، رستوران سیب،  رستوران زاگرس، رستوران باستانی، رستوران خوان گستر، رستوران ارگ یا طهران، فود کروت سیتی سنتر، رستوران سنتی آشتی، رستوران دادا، رستوران قاشق نقره ای، رستوران ملل زینو، رستوران شاندیز اصفهان، رستوران پارتاک، سفره خانه شیدرخ اشاره کرد.
یکی از سفره خانه های سنتی در اصفهان در ضلع شرقی میدان امام واقع شده است. خوشبختانه محبوبیت آن در بین گردشگران از کیفیت غذا یا محیط کم نمی کند. دیوارها ، قوس ها و پنجره های شیشه ای رنگی ، رنگ آمیزی شده فضای جالبی را ایجاد می کنند. در اینجا در هنگام نشستن روی تخت های معتبر (سکوهای غذا با فرش و کوسن) از غذاهای سنتی ایرانی لذت ببرید. ضلع شرقی میدان امام 

رستوران بریونی اعظم اصفهان
رستوران بریونی اعظم اصفهان 


رستوران هتل صدف : هتل صدف واقع در خیابان حافظ ، با فاصله کمتر از پنج دقیقه پیاده از میدان امام فاصله دارد و غذاهای سنتی ایرانی را ارائه می دهد. آنچه این مکان را از هم متمایز می کند رستوران پشت بام است که در ماه های تابستان باز است. میهمانانی که موفق به تهیه یک میز می شوند با نمایش بی نظیری از منظره شهری فراموش نشدنی اصفهان پاداش می گیرند.
رستوران شهرزاد: رستوران شهرزاد به دلیل عنوان یکی از معدود مکانهای ناهار خوری در شهر محبوب است که زیبایی شناسی معماری قاجار را با سطح بالایی منتقل می کند. این رستوران با داشتن پنجره های رنگی و آینه کاری پیچیده ، مبلمان زیبا سبک  مطبوعی دارد. شهرزاد با اطمینان قابل شلوغ و شاید کمی پر سروصدا ، فضای پر جنب و جوش و انتخاب قابل قبولی از غذاهای سنتی ایرانی است. کباب خوشمزه جوجه را امتحان کنید. این گزینه برای گیاهخواران نیز مناسب است ، چیزی که همیشه در رستوران های ایرانی ارائه نمی شود.
رستوران خوان گستر : رستوران در طبقه همکف هتل جلفا در منطقه ارمنی های اصفهان است. دکوراسیون آن بی نظیر است و رستوران تمیز ، کارآمد و مهمتر از همه ، غذاهای عالی ایرانی بسیار خوشمزه را سرو می کند. 
رستوران خیام : رستوران خیام در جلفا یک کبابی ارزان و شاد است که مورد استفاده مردم محلی است ، یک جوجه کباب یا کباب کوبیده آبدار را امتحان کنید و با یک آبجو غیر الکلی بشویید. چایهای سنتی ایرانی که در این رستوران پیشنهاد می شوند نیز ارزش امتحان کردن دارند. این رستوران در خیابان نظر ، جلفا قرار دارد.
رستوران چشم انداز : هتل عباسی بقایای یک کاروانسرای قرن هفدهم را تصرف کرده است و اگر اتاق ها خارج از محدوده قیمت شما برای رزرو هستند، پرداخت هزینه برای صرف ناهار در بنایی مجلل ارزش دیدن یکی از چندین رستوران مستقر در هتل را دارد. رستوران پشت بام چشم انداز به ویژه به دلیل دیدنی های خود در میدان امام و کوه هایی که در اطراف شهر قرار دارند بسیار لذت بخش است. این هتل گزینه هایی برای ناهار خوری در داخل و خارج و منو با انتخابی مناسب از غذاهای ایرانی و غربی دارد.
اعظم بریانی: بریانی نوعی غذای محلی اصفهانی است که از گوشت گوسفند تهیه شده است که بر اثر آتش ذوب و سرخ شده ، پوست گرفته و کبابی شده است. معمولاً با نوعی نان تازه ، یک نان مسطح ایرانی خوشمزه سرو می شود ، ارزش آن را دارد که قبل از ترک اصفهان تجربه کنید. یک نوشیدنی ماست تازه با نعناع خشک نیز در کنارش خریداری کنید. رستوران های اعظم بریانی در این حیطه تخصص دارند و دو شعبه دارند. یکی کنار رودخانه ، و دیگری شمال شهر.

رستوران های اصفهان با قیمت مناسب

رستوران هوگر یا خانه‌ی تاریخی دهدشتی: این مکان یکی از خانه‌های فوق العاده زیبا در زمان قاجار است که در حال حاضر با نام رستوران هوگر یا کافه ای زیبا فعالیت میکند و مردم آن را به شدت دوست دارند. این کافه یا بهتر بگویم خانه تاریخی با نشاط دو فضای باز و فضای مسقف برای پذیرایی رویایی دارد و به همین دلیل برای مهمانی ها و دورهمی های کوچک مورد توجه قرار دارد. در خانه تاریخی دهدشتی یا همان رستوران محبوب که همه آن را به نام هوگر می شناسند  می‌توانید انواع دم نوش و نوشیدنی سرد و گرم و بستنی و غذاهای خوشمزه را سفارش دهید و میز رزرو کنید و غذا خوردن در یک خانه تاریخی با حیاط دلباز و نور زیبای خورشید و مهتاب لذت ببرید. برای رفتن به این رستوران کافیست به دروازه دولت – خیابان باب الرحمه- کوچه شماره ۱ مراجعه کنید.

خانه تاریخی هوانس
خانه رستوران تاریخی هوانس


خانه تاریخی هوانس یا رستوران ترنج : هرچند پیش از این تنها یک خانه تاریخی بود و البته که سالها قبل مکان زندگی اهالی اصفهان بوده است اما حالا این خانه‌ی هوانس تاریخی با معماری جذاب و ایرانی، به تنهایی دلیل قانع کننده‌ای برای بازدید به غیر از سفارش غذا است چه بهتر که بتوان همزمان در این فضا ساعاتی لذت بخش را با صرف غذا و گوش دادن موسیقی سپری  کرد. در حین تماشای دیوارها و سقف ها و آسمان و هنر زیبای معماران اصفهانی می‌توانید از امکاناتی مثل رستوران، شربت خانه و عکاسخانه‌ی مجموعه استفاده کنید. رستوران هوانس در واقع یک رستوران به سبک قاجار است ولی چه زیبا بود اگر رسوم قجر نیز در این مکان به نمایش گذاشته میشد به هر حال خانه تاریخی هوانس یکی از آثار باقی مانده از زمان قاجاریه است. کلیسای مجاور رستوران ترنج با نام کلیسای هوانس دلیل نام گذاری این خانه با نام هوانس است. برای رفتن به این رستوران کافیست به خیابان خاقانی، کوچه هوانس شیرازی، کوچه رامین بروید.
رستوران خانه تاریخی قصر منشی : این رستوران تنها یک رستوران برای صرف غذا نیست و در واقع شما می توانید با مراجعه به این مکان در واقع مهمان خانه یکی از اشراف زاده های قاجار باشید. بله اینجا در گذشته خانه یکی از وزرای قاجاری بوده است. برای اینکه تبدیل به یک رستوران برای جذب توریست باشد بارها مرمت شد و این اواخر با مرمت اساسی تبدیل به رستورانی عالی و دوست داشتنی شده است هرچند می توانید در این خانه تاریخی و اشراف زاده ای یک اتاق رزرو کنید زیرا به عنوان یکی از هتل های اصفهان نیز شناخته شده است. برای رفتن به این رستوران کافیست به خیابان نشاط، کوچه قصر منشی غربی بروید.
خانه تاریخی میناس در محله‌ی ارامنه : از اسم این خانه تاریخی مشخص است که در محله جلفا و یهودی و ارمنی نشین اصفهان اقع است. این منطقه به طور تقریبی منطقه مرفه نشین اصفهان نیز محسوب می شود و علاوه بر دیدن کلیساهای متعدد و ساختمان های تاریخی می توانید از فروشگاههای لوکس و این رستوران بازدید کنید. اینبار خانه ای به سبک زندگی مسیحیان را رصد کنید و کمی از معماری اسلامی دور باشید تا تجربه ای نو کسب کنید. برای رفتن به این رستوران کافیست به جلفا، خیابان حکیم نظامی، خیابان تبریزی‌ها بروید.

رستوران نقش جهان اصفهان
رستوران نقش جهان اصفهان 


جارچی باشی : اینجا کمی متفاوت تر از رستوران هایی در خانه های تاریخی است زیرا که در یک حمام تاریخی فعالیت میکند. این حمام به دوران صفویه اختصاص دارد و بعد از مرمت و زیباسازی به یک رستوران دیدنی تبدیل شده است. دیوارها و فضای کلی رستوران جزئیات و تزئینات بسیار ظریف و زیبایی دارند. کیفیت همه‌ی غذاهای این رستوران خوب است. اما خورشت ماست اصفهانی را باید حتما در این رستوران امتحان کرد. این رستوران در کنار فضای زیبایش، موسیقی سنتی زنده نیز دارد. برای رفتن به این رستوران کافیست به خیابان سپه، خیابان حکیم، کوچه هفتم بروید.
رستوران نقش جهان: رستوران بسیار معروفی در شلوغ ترین و زیباترین نقطه توریستی اصفهان است و به همین دلیل شهرت یافت. صف طولانی برای ورود به این رستوران دیدنی است و کمی کلافه کننده به نظر می رسد و شاید قید رفتن به آن را بزنید. غذاهای رستوران نقش جهان کیفیت مطلوبی دارند. خورشت ماست رستوران نقش جهان از محبوب ترین خورشت ماست های اصفهان است. برای رفتن به این رستوران کافیست به جنب مسجد شیخ لطف الله، طبقه فوقانی سرای هنرمندان اسپادانا بروید.

رستوران های اصفهان با موسیقی زنده

رقص و موسیقی در ایرن و اصفهان هرچند به طور رسمی ممنوع نیست اما محدودیت های زیادی برای آن وجود دارد. اما در سالهای اخیر رستوران های زیادی با اجرای موسیقی زنده شاد و یا سنتی در محیط خود مردم را به شادی تشویق می کنند و محیط غذاخوری خود را به مکانی بدون استرس و مفرح تبدیل می کنند. هرچند دز این شادی اگر بیش از حد باشد آن رستوران محکوم به تعطیلی خواهد شد. با تمام این اوصاف چند سالی است مردم در رستوران هایی شاد به پایکوبی و استراحت می پردازندو ترجیح می دهند در کنار پرداخت هزینه غذا ساعاتی را به شادی بگذرانند. از این رو ما در این بخش به معرفی چند رستوران اصفهان با این سبک می پردازیم.

رستوران های اصفهان با موسیقی زنده
رستوران های اصفهان با موسیقی زنده


 موسیقی زنده در کنار صرف غذا یکی از محبوب ترین تفریحات ایرانی به خصوص در شهر اصفهان است. از این رو رستوران های متعددی به این امر مبادرت می ورزند. اگر به دنبال رستوران های اصفهان با این ویژگی هستید می توان به رستوران های سنتی کلبه که همراه با غذا قلیان را نیز ارائه می دهد و موسیقی سنتی از جمله ارکان جدایی ناپذیر آن است. رستوران سنتی گیلانه با آدرس درچه پیاز بعد از پل سمت راست ، بعد از رستوران محمد کوی سازندگی، یکی از رستوران های سنتی به همراه موسیقی زنده است. رستوران سنتی نقش جهان با آدرس جنب مسجد شیخ لطف الله، داخل بازار از دیگر رستوران هایی با فضای سنتی به همراه موسیقی زنده و دوست داشتنی است که می توانید بعد از بازار گردی سری به آن بزنید. باغ رستوران سه کاج با دارا بودن تیم مجرب موسیقی یکی از رستورانهای سنتی اصفهان با موسقی میباشد. رستوران سنتی خوانسالار نیز در گروه رستوران های به همراه موسیقی زنده قرار دارد. رستوران سنتی آشتی، رستوران باستانی، رستوران ترنج نیز توصیه می شوند. 

لیست رستوران های اصفهان

رستوران و کافی شاپ ۰ ۵ دقیقه مطالعه
رستوران قصر منشی اصفهان
رستوران قصر منشی اصفهان یکی از رستوران های درجه یک و بی نظیر در کلان شهر اصفهان است که به عنوان خانه تاریخی قصر منشی نیز شناخته می شود. این ...
عاطفه بیدرنگ عاطفه بیدرنگ
رستوران و کافی شاپ ۱ ۵ دقیقه مطالعه
رستوران سنتی نقش جهان اصفهان بهترین رستوران سنتی اصفهان
رستوران سنتی نقش جهان اصفهان یکی از شلوغ ترین و زیبا ترین رستوران های شهر اصفهان است که در قلب منطقه توریستی نصف جهان واقع شده است. این رستوران سنتی ...
اکرم ترشیزی اکرم ترشیزی