سوغات یکی از اصلی ترین اجزای سفر با تور مشهد است. زمانی که یک شخص تصمیم می گیرد به یک شهر یا کشور دیگر سفر کند، باید به فکر آوردن سوغاتی برای خانواده و عزیزان خود باشد. از آن جایی که شهر مشهد به دلیل وجود حرم امام رضا (ع) بسیار زائر پذیر است، از انواع سوغاتی هم برخوردار است.

با راهنمای مسافر در مشهد بیشتر آشنا شوید

سوغات مشهد به قدری زیاد است که شاید نتوان تمامی آن ها را در این چهارچوب ذکر کرد. اما در اینمقاله قصد داریم به شرح وغاتی های مطرح مشهد بپردازیم. البته در وهله اول حتماً زرشک و زعفران به ذهن شما خواهد آمد؛ که پرشین هتل قصد بازگویی چنین سوغاتی های مهمی را ندارد؛ و تنها به شرح دیگر سوغات های مشهد خواهد پرداخت.

سوغات مشهد
مهر و تسبیح از سوغات اصل و ارزان مشهد

مهر و تسبیح، سوغات اصیل مشهد

مهر و تسبیح، یکی از اصلی ترین سوغات مشهد می باشد که با توجه به جنبه زیارتی بودن این شهر، در اکثر فروشگاه ها و غرفه های اطراف حرم یافت می شود. اغلب زائرین این نوع از سوغات را به دلیل تبرک بودن آن خریداری می نمایند و به عزیزان خود هدیه می دهند. 

مهر و تسبیح به همراه جانماز از سوغات مشهد هستند که در بازار رضا بسیار به چشم می خورند. شما می توانید با خرید این کالا ها، حس و حال معنوی را به عزیزان خود و اقوام گرامی نیز منتقل کنید. همچنین زائرین عزیز  می توانند در غرفه های مختلف اطراف حرم، شکل ها و سایز های مختلفی از این سوغاتی ها را یافت کنند که از خام متبرک حرم مطهر رضوی می باشد. 

انواع تسبیح های سوغات مشهد

مهر و تسبیح دارای جایگاه بالایی از نظر معنوی برای تمامی ادیان و به خصوص دین اسلام می باشد که به همین دلیل بهترین گزینه برای خوشحالی عزیزان شما خواهد بود. ضمن اینکه تسبیح های مختلف در انواع متنوع عرضه می شوند که در مشهد، بیشتر تسبیح شاه مقصود، انواع عقیق، دلربا، فیروزه، ام البنین و کهربا به چشم می خورد.

سوغات مشهد
تسبیح های مختلف برای سوغات

علاوه بر سوغات تسبیح در فروشگاه های اطراف حرم در مشهد، جانماز ها و یا همان سجاده های مختلف با طرح ها گوناگون و قیمت های متفاوت به زائرین عزیز ارائه می شوند که اکثر آن ها از جنس ترمه و مخمل کاشان می باشند. از گذشته های دور این نوع سوغاتی ها رایج بوده است و اکنون نیز به عنوان سوغاتی اصیل، پیشنهادی مناسب خواهد بود.

خشکبار یکی از خوشمزه ترین سوغاتی های مشهد 

خشکبار یکی از سوغات خوشمزه مشهد است که حتما در سفر به مشهد نام آن را خواهید شنید. آجیل خشکبار را می توان در فروشگاه های خشکبار یافت کرد که اغلب این سوغاتی به همراه ظرف هایی مملو از برگه های مختلف آلوچه، میوه های خشک، نخود و کشمش،گردو، پسته و ... در معرض دید مشتریان قرار می گیرند و گذر از آن ها را برای شما سخت خواهند کرد.

سوغات مشهد
خشکبار از خوشمزه ترین سوغات مشهد

آشنایی با تمامی غذاهای سنتی و خوشمزه در مشهد 

آجیل و خشکبار از جمله سوغاتی های مقوی است که با ذائقه اکثر مردم کشور مطابقت دارد. از این رو خشکبار از سال ها پیش و از گذشته های دور، دارای جایگاه بالایی از نظر محبوبیت بوده و برای تمامی سنین با پروتئین های بسیار مناسب می باشد. 

انواع آجیل خشکبار در سوغات مشهد

خشکبار دارای انواع مختلفی می باشد که به عنوان سوغات این شهر به زائرین عزیز ارائه می شود. از جمله انواع آجیل خشکبار می توان به نخود و کشمش، فندق و پسته، انواع تخمه، بادام هندی و زمینی، انجیر خشک، برگه زرد آلو، توت خشک، برگه هلو، آلو بخارا، بادام، آلوچه، لواشک، انواع میوه های خشک و ... اشاره نمود.

سوغات مشهد
جیلی بیلی از دیگر سوغاتی های مشهد

در بین انواع مختلف آجیل خشکبار، لواشک و برگه های میوه از محبوب ترین ها هستند که برای مشهدی های عزیز، بیش از دیگر آجیل ها اهمیت دارند. از این رو پیشنهاد می شود تا در سفر به شهر مشهد خریداری این سوغاتی خوشمزه را فراموش نکنید. کافی است تا به بازار رضا مراجعه نمایید و یا در فروشگاه های خشکبار، با بهترین قیمت برای عزیزان و اقدام خود خریداری نمایید.

عطریات مشهد، سوغات محبوب و خوش بو

عطریات مشهد را می توان به عنوان یکی دیگر از سوغاتی های این شهر معرفی کرد که با توجه به توصیه پیامبر اکرم، برای مسلمانان اهمیت بالایی دارد. از این رو زائرین پیش از ورود به حرم مطهر رضوی و این مکان مقدس، ابتدا خود را خوش بو خواهند کرد و این عطر های تبرک را برای عزیزان خود نیز به عنوان سوغاتی هدیه می برند. 

عطریات مشهد را می توانید از فروشگاه های و مغازه های اطراف حرم با انواع مختلف خریداری کرد. اگرچه رایحه های متفاوتی در این غرفه ها به فروش می رسند، اما در میان آن ها عطر گل محمد و عطر یاس از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و به عنوان عطر مخصوص حرم به زائرین ارائه می شوند. اگر به دنبال بهترین رایحه هستید و می خواهید با استشمام آن حس و حال مذهبی در حرم را هر زمان احساس کنید، این عطر ها را خریداری نمایید.

ادویه جات، سوغات خوش طعم و رنگ

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا بعضی از غذاهای مشهدی دارای طعم فوق العاده هستند و با وجود طبخ یکسان، رنگ و بویی متفاوت دارند؟ ادویه جات مشهدی یکی دیگر از سوغاتی های مشهدی است که در انواع غذاهای این شهر به کار می رود و دلیل طعم عالی آن ها می باشد. از این رو این ادویه ها برای زائرین نیز از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند و اکثر افراد در سفر به مشهد به عنوان سوغاتی آن ها را خریداری می کنند. 

سوغات مشهد
ادویه های خوشرنگ از دیگر سوغات مشهد

ادویه هفت قلم رایج ترین ادویه در سوغات مشهد است که از ترکیب هفت ادویه شامل دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زرد چوبه به دست می آید. ترکیب این ادویه ها و استفاده در غذاهای مختلف مانند آبگوشت و خورشت، رنگ و بویی خوش را به آن ها می بخشد که به همین دلیل به ادویه هفت رنگ نام گذاری شده است.

ادویه هجده رنگ در سوغات مشهد چگونه است؟

ادویه هجده رنگ یکی دیگر از انواع ادویه های مشهدی می باشد که با 18 نوع ادویه ترکیب شده و در اکثر بازار ها و فروشگاه های مشهد مخصوصا بازار رضا به فروش می رسد. شما می توانید انواع این ادویه ها و یا ادیوه پلویی را برای عزیزان خود به عنوان سوغاتی تهیه نمایید تا هنگام صرف غذا، از طعم عالی آن ها نهایت لذت را ببرید.

نقل و نبات مشهدی

یکی از رایج ترین سوغات های شهر بهشت نبات می باشد که به دلیل قیمت پایین و تبرکی خود، اغلب از سمت اقوام زائرین توصیه می شود تا در سفر به شهر مشهد، نبات را به عنوان سوغاتی خریداری نمایند. تهیه این خوراکی خوشمزه بسیار آسان می باشد، به گونه ای که تولید کنندگان ابتدا شکر را در آب جوش حل می کنند تا محلول سیر شده آماده شود و سپس نخ و یا نی را در آن آویزان می کنند و می گذارند تا بلور تشکیل شود. پس از انجام این عمل کریستال های زیبایی از نبات شکل می گیرند.

سوغات مشهد
نبات از سوغاتی های درمانی مشهد

نبات را به می توان به عنوان یکی از سوغات مشهد معرفی کرد که به دو شکل عرضه می شود. نوع اول این نبات را می توان به عنوان نبات عقدی معرفی کرد که به صورت شاخه ای می باشد و اغلب بر سر سفره های عقد و هفت سین به عنوان تزئین استفاده می شود. نوع دیگر نبات نیز به صورت نبات چوبی می باشد که جنبه خوراکی دارد و در چای استفاده می کنند. 

زائرین می توانند در اطراف حرم، نبات هایی با طعم های مختلف را به عنوان سوغاتی ارزان یافت کنند که از جمله طعم های آن ها می توان به نعنایی، دارچینی، زیره، لیمویی، زعفرانی، آویشن و .... اشاره نمود. انواع مختلف نبات مشهدی سبب شده تا هر فردی با هر ذائقه ای بتواند از این مواد مغزی و مفید استفاده کند.

نقل با طعم های مختلف از سوغات مشهد

از دیگر سوغات مشهدی که می توان از آن نام برد، نقل می باشد که در اکثر مغازه ها و غرفه های اطراف حرم با طعم های مختلف یافت می شوند. در فرهنگ ایرانی نقل در کنار چای بسیار کاربرد دارد و جایگزین قند قرار می گیرد. گشنیزی، گردویی، بادام درختی، بادام زمینی، کاکائوی، نارگیلی، هل، گلاب و زعفرانی از جمله طعم های نقد می باشند.

 

جیلی بیلی، سوغات دوست داشتنی برای کودکان 

جیلی بیلی یکی از سوغات مشهد است که در ابتدا مفهومی روشن برای گردشگران نداشته است، اما امروزه در لیست سوغاتی هایی محبوب این شهر قرار می گیرد. این سوغاتی اغلب برای کودکان خریداری می شود به نوعی به آن سوغاتی کودکان گفته می شود. 

جیلی بیلی به نوعی شکلات رنگی گفته می شود که شبیه به پاستیل بوده و با طعم و رنگ های مختلف تولید می شود. اگرچه از ظاهر این شکلات مشخص نیست، اما با این حال بسیار مقوی و دارای پروتئین می باشد. شما می توانید این شکلات را در تزئینات غذا و یا دسر استفاده کنید. جیلی بیلی قشنگ ترین سوغات وسوسه کننده در مشهد است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

سوغات مشهد
انگشتر فیروزه از سوغات معنوی مشهد

انگشتر و زیورآلات، سوغات زینتی مشهد با ارزش مادی و معنوی 

انگشتر و زیورآلات جزئی از سوغات زینتی مشهد محسوب می شود که هم از نظر مادی و هم از نظر معنوی، برای زائرین اهمیت بالایی دارد. ضمن این که صنعت فیروزه تراشی و عقیق در استان خراسان رضوی دارای جایگاه بالایی می باشد و اغلب زیورالات سوغاتی با این نوع سنگ ها ساخته می شوند که ارزش معنوی آن ها را بالا خواهند برد.

قیمت سفر به مشهد به چه مواردی بستگی دارد؟

انگشتر فیروزه از مهم ترین سوغات مشهد است که در غرفه های بازار رضا و برخی غرفه های اطراف حرم دیده می شود. همانطور که می دانید نیشابور، یکی از شهرستان های اطراف مشهد در استان خراسان به عنوان معدن تراش فیروزه شناخته می شود که به همین دلیل، فیروزه های مختلفی با طرح های متفاوت از این شهرستان به شهر مشهد می رسد.

کاربرد انگشتر فیروزه و ارزش سوغات 

انگشتر فیروزه کاربرد ها و مزیت های گوناگونی دارد که باعث می شود این جنس زینتی را به عنوان سوغات ارزش مند مشهد به عزیزان خود هدیه دهند. به عنوان مثال از قدیم الایام فیروزه را سنگی برای دوری از چشم زخم می دانستند و با انگشتر این سنگ، از بلاهای احتمالی و حجوم نیروهای منفی به سمت خود جلوگیری می کرند. 

همچنین نام انگشتر فیروزه در بسیاری از روایت ها نیز آمده است که برای به همراه داشتن آن مخصوصا آقایان توصیه می شود. این انگشتر از دوران باستان و در زمان کوروش و داریوش بزرگ نیز شهرتی جهانی داشته و دارای خواص درمانی مانند درمان بیماری های روحی، درمان بیماری های تنفسی، تقویت چشم و ... می باشد. این سنگ مظهر دوستی، خوش یمنی، آرامش و ... است و باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود.

سوغات مشهد
خلعت آخرت، سوغاتی برای آخر عمر

خلعت آخرت یا کفن

خلعت آخرت همانطور که از نامش پیدا است به نوعی کفن گفته می شود که لیست سوغاتی های مشهدی جای می گیرد. این نوع سوغات اکثر در شهر های مذهبی مانند مشهد، قم، عتبات عالیات و جایگاه های خاص عرضه می گردد. زائرین می توانند در فروشگاه های اطراف حرم این سوغات را یافت کنند که از نظر معنوی دارای جایگاه بالایی می باشد. 

خلعت آخرت دارای دو نوع مردانه و زنانه است که دعای جوشن کبیر کامل، زیارت عاشورا، دهای چهل مومن، دعای نور، دعای دوازده امام و چهار قل بر روی آن با زعفران نوشته شده است. شما می توانید این سوغات را به عنوان یک سوغات معنوی و ارزشمند به اقدام و عزیزان خود هدیه دهند و باعث خوشحالی آن ها شوید. 

چند نمونه دیگر از سوغات مشهدی

در انتهای این مقاله به چند نمونه دیگر از سوغات در مشهد اشاره می کنیم که در سفر به مشهد می توانید با قیمت های ارزان آن ها را خریداری نمایید. از جمله این سوغاتی ها می توان به صنایع دستی، عبای روحانی و نمازی، جام چهل کلید، پرچم های مذهبی، ساعت و تابلو میناکاری شده؛ دیگ ها، ظروف سنگی، تابلوهای نفیس نقره و .... اشاره نمود. شما می توانید تمامی این اجناس را از فروشگاه های مختلف در مشهد به عنوان بهترین سوغاتی ها خریداری نمایید.

مهم ترین سوغات مشهد، زرشک و زعفران

مهم ترین و معروف ترین سوغات در مشهد زرشک و زعفران است که هر فردی در سفر به مشهد، آن ها را برای خود و عزیزان تهیه می کند. این سوغات در تمام کشور معروف است و مشهد را به عنوان بهترین مرکز برای زرشک و زعفران می شناسند. از این رو به دلیل شناخت اکثر زائرین و آشنایی با این سوغات، نیاز به بیان توضیحات طولانی در این باره وجود ندارد؛ بنابراین پیشنهاد می کنم زرشک و زعفران را در سفر به مشهد فراموش نکنید.

سوغات مشهد
زرشک از دیگر سوغاتی های شهر

چگونه در مدت زمان کوتاه سوغات مشهد را خریداری کنیم؟ 

با توجه به این موضوع که اصلی ترین سوغاتی های مشهدی در اکثر فروشگاه های مشهد عرضه می شوند، اما با این حال در اطراف حرم مرقوب ترین و متنوع ترین آن ها را می توان یافت کرد. بنابراین اگر در مدت زمان کوتاه به شهر مشهد سفر کرده اید و می خواهید زمانی محدود تعداد زیادی سوغاتی را تهیه کنید، پیشنهاد می شود در هتل های مشهد اطراف حرم اقامت داشته باشید. 

اینگونه می توانید در هنگام پیاده روی برای دسترسی به حرم، خرید سوغاتی های خود را نیز انجام دهید. البته اقامت در هتل هایی مانند هتل درویشی مشهد و هتل قصر طلایی مشهد که خود دارای فروشگاه و غرفه سوغاتی در لابی می باشند نیز می تواند گزینه ای مناسب برای اقامت در مدت زمان محدود و خرید اجناس مورد علاقه محسوب شود. 

بیشتر بخوانید :
منابع :