خانه ملک و وقفیات آن در مشهد مربوط به فردی با نام حاج حسین ملک می باشد که اصالتا تبریزی بوده و در تهران متولد شده است. خانه ملک در خیابان امام خمینی مشهد قرار دارد که یکی از اصیل ترین خیابان های مشهد به شمار می رود. از هتل های مشهد نزدیک به این خانه تاریخی می توان به هتل جم مشهد یا هتل خورشید تابان مشهد اشاره کرد.

خانه ملک در حال حاضر به یکی از موزه های مشهد تبدیل شده است که هزینه ورودی ندارد و بازدید برای عموم رایگان می باشد. مرحوم حاج حسین ملک غیر از مشهد، در شهرهای مختلف دیگر هم وقفیات عام المنفعه نیز دارد. وی چون اهل کتاب و کتابخانه، هنر و فرهنگ و املاک بود بسیار به قوانین حفظ آثار مسلط بوده است.

از این رو برای جلوگیری از دست درازی حکومت ها و افراد به زمین ها و مجموعه های وقف شده اش برای مردم تهمیداتی را اندیشید. یکی از این کارهای شایسته لیست و ثبت کردن اموال وقفی خود و ارسال آن ها به کتابخانه های ملی و معروف سایر کشور ها و ایران بود.

خانه اردکانی مشهد را بشناسید

خانه ملک
خانه ملک مشهد

وقفیات حاج حسین آقا ملک در مشهد

حاج حسین ملک خانه ای در مشهد و یک خانه در تهران داشت که هر دو وقف شده اند و امروزه خانه موزه ای برای بازدید مردم می باشد. هر دو خانه ملک در خیابان باغ ملی نام دارد. اما خانه ملک در تهران بسیار مجلل تر از خانه ملک مشهد است. همچنین خانه ملک تهران با تابلو های دیواری و برخی وسایل قیمتی و مجموعه ها جذاب تر است. قابل ذکر است که هیچ سازمان اداره کننده اموال وقفی راغب به آشکار نمودن لیست اموال وقفی نیست.

خانه تاریخی توکلی مشهد، یادگار قاجاریه

خانه ملک
معماری خانه ملک در مشهد

خانه ملک در خیابان باغ ملی

این خانه زیبا با حیاطی بزرگ و سنگ فرش و حوض بزرگ و باغچه های کوچک در خیابان امام خمینی مشهد یا باغ ملی قدیم قرار دارد. برای رسیدن به این خانه و خیابان تاریخی می توانید از مترو مشهد استفاده کنید و در ایستگاه امام خمینی به سمت میدان ده دی بروید. لازم به ذکر است این خیابان به طور کل از زمین های وقفی حاج حسین آقا ملک بوده است که برای اینکه وصیت وی جامعه عمل پوشانده شود اغلب زمین های این خیابان صرف امور عام المنفعه شده است.

خانه تاریخی پیشه وران مشهد در یک نگاه

به طور مثال خانه ملک که خود موزه ای زنده برای امور هنری است. این خانه در سال های اخیر تبدیل به مقری برای هنرمندان شده است. همچنین اغلب ساختمان های اداری و دولتی، بازار جنت و بوستان باغ ملی که پارکی برای عموم می باشد در این خیابان قرار دارد. دیدن از این خانه زیبا که ورود به آن نیز رایگان است خالی از لطف نیست، اگر عصر هنگام به این مکان بروید جمعیت جوانان و هنرمندانی که در حیاط این خانه به تبادل نظر می نشینند برایتان جالب به نظر خواهد رسید.

کاخ موزه محمدرضا شاه در ملک آباد را ببینید

خانه ملک
حاج حسین ملک

خیابان ملک آباد و باغ وکیل آباد مشهد

از دیگر وقفیات حاج حسین آقا ملک در مشهد، خیابان و باغ بزرگ زیبای ملک است. این خیابان از زیباترین و خوش آب و هوا ترین خیابان های مشهد می باشد که با درختان احاطه شده است. پیش از سال 70 این خیابان تونلی از درختان سر به فلک کشیده بود اما به دلیل پوسیده شدن تنه درختان و بازسازی خیابان و دو بانده شدن خیابان و احداث مترو، این درختان قطع شدند و در حال حاضر دوباره با ساختاری دیگر احیا شده اند.

خانه داروغه مشهد و پنجر هایی چوبی

باغ وکیل آباد مشهد
باغ وکیل آباد مشهد

باغ ملک آباد مشهد نیز دقیقا در مجاورت و سرتاسر همین خیابان واقع است که در سال های حکومت پهلوی در این باغ کاخی احداث شد تا مقری خوش آب و هوا برای خانواده وی باشد. این باغ با وجود حلقه های چاه و قنات آب بسیار سرسبز و مملو از محصولات کشاورزی است. البته مطلبی راجع به باغ موزه ملک که کاخ محمدرضا شاه پهلوی نیز در آن قرار دارد توضیح داده شده است.

معرفی کاروانسرای بابا قدرت مشهد

خانه ملک
خانه ملک مشهد

وقفیات دیگر ملک در مشهد

زمین دانشگاه فردوسی مشهد، کوهستان پارک شادی که هم اکنون تعطیل شده است، پارک وسیع و زیبای وکیل آباد و زمین های اطراف آن، باغ وحش مشهد، پارک زیبا با طراحی انگلیسی (پارک ملت مشهد) همگی از وقفیات این مرد بزرگ بوده اند. چاه ها و قنات ها و زمین هایی برای اقامت مردم وقف نمود. وکیل آباد در زمان حاج حسین آقا قریه ای خارج از شهر  بوده که دارای سه قلعه وکاروانسرای زیبا بوده است.

روایت های مختلف درباره محله تاریخی نوغان

دانشگاه فردوسی مشهد
دانشگاه فردوسی مشهد

حاج حسین ملک هرگاه برای سرکشی از باغ های خود به وکیل آباد می رفته سری هم به این قلعه ها می زد که محل سکونت اربابان و مشاوران وی بوده است. برخی این کاروانسرا و قلعه ها را منتسب به پدر ملک می دانستند. در حال حاضر با گسترش شهر مشهد، وکیل آباد بخشی از شهر شده است و در باغ وکیل آباد مجسمه ای برنجی از حاج حسین آقا ملک بر مقبره اش قرار گرفته است.

باغ خونی مشهد و حادثه تلخ به توپ بستن گنبد طلا

به هر حال در سفر به مشهد بازدید از خانه مردی که برای مردم پارک ها، خیابان ها و ساختمان های بزرگی بجای گذاشته است خالی از لطف نیست. اگر می خواهید در هتل مشهد نزدیک به خانه ملک، اقامت داشته باشید؛ با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس بگیرید تا کارشناسان مجرب پرشین هتل به نحو احسن شما را راهنمایی کنند.

رزرواسیون هتل های مشهد
رزرواسیون هتل های مشهد
منابع :