کلان‌شهر تهران را باید همچون تابلوی نقاشی جذابی دانست که معمولا در میان عموم افراد به عنوان مقصدی برای پیشبرد امور تجاری و اداری شناخته می‌شود. ولی چشم‌نوازی جغرافیایی آن به ویژه در قسمت‌های شمالی، خیابان‌های باریکِ مناطق محلیِ جنوب شهر، آبمیوه‌فروشی‌های آکنده از جمعیت و واقع شده در قسمت‌های شلوغ و پر از هیاهو و... این شهر را تبدیل به منطقه گردشگریِ درخشان، زیبا و تماشایی نموده‌ است. منطقه‌ای که به‌خوبی پتانسیل پوشش‌دهیِ تمامی سلیقه و سبک‌های سفر را در خود دارد.

جاهای دیدنی تهران
درکه از جاهای دیدنی تهران

برترین مکان های تفریحی و گردشگری تهران بشناسید

در واقع تمامی این موارد؛ شکوه، جذابیت و زیباییِ غیرقابل‌انکار جاهای دیدنی تهران را اثبات می‌‎سازند. بنابراین در صورتی که قصد سفر به این شهر را دارید، حتما برای سَر زدن به بناهای تاریخی، مکان‌های دیدنی و تفریحیِ بسیاری که در آن قرار دارند، برنامه‌ریزی را  مناسبی طراحی کنید.

جاهای دیدنی تهران
دریاچه چیتگر از جاهای دیدنی تهران

بدین‌ترتیب موفق می‌شوید به تمامی نقاط این شهر زیبا که همچون گنجینه‌ای ارزشمند در اقصی‌نقاط آن قرار دارند، بروید. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل به معرفی معروف‌ترین جاهای دیدنی تهران می‌پردازیم که طبیعتا بازدید از هر کدام، آرامشی وصف‌ناپذیر را به شما منتقل خواهد نمود.

جاهای دیدنی تهران
جذابیت جاهای دیدنی تهران

جاهای دیدنی تهران در تابستان

جاهای دیدنی تهران
نمایی از شهر تهران

گشت‌و‌گذار در استانِ چهار فصل تهران جذابیت‌های خاص خودش را دارد. هرچند که بر حسبِ تجربه باید گفت که تابستانِ آن چیز دیگری‌ست! بنابراین اگر شهروند آن هستید، طبیعتا از این مسئله هم آگاهید که شلوغی تهران در فصل تابستان به دلیل تعطیلی مدارس، آب‌و‌هواب خوب و... به چندین برابر افزایش می‌یابد.

جاهای دیدنی تهران
آبشار دوقلو از جاهای دیدنی تهران

چرا که بازدید از جاهای دیدنی تهران در تابستان، لذتی وصف‌نشدنی را هم با خود به همراه دارد. پس بهتر است برای سفر به این شهر توسعه‌یافته که جذابیت‌های کشف نشده زیادی را هم در دلِ خود دارد، برنامه‌ریزی مناسبی را طراحی کنید. بدین‌ترتیب، با آرامشِ خاطر به آن سفر خواهید کرد.

جاهای دیدنی تهران
آبشار دوقلو تهران

آبشار دوقلو

آبشار دوقلو به عنوان یکی از زیباترین آبشار‌های شمیرانات شناخته شده و در ارتقاع ۲,۷۰۰ از سطح دریا قرار دارد. معمولا کوه‌نوردان این مکان را به عنوان محلی برای رفع خستگیِ خود انتخاب می‌کنند. آب این آبشار به واسطه ذوب شدنِ برف ارتفاعات البرز تامین شده و دمای آن نیز به حدی است که امکانِ قرار دادنِ دست‌و‌یا پایتان در آن حتی در فصل تابستان را هم ندارید! این آبشار حدودا در 20 متریِ مسیر اصلی صعود به توچال و در نزدیکیِ پناهگاه شیرپلا قرار داشته و از آنجایی که آب آن در هنگام ریزش به دو شاخه تقسیم می‌شود به آبشار دوقلو معروف است.

جاهای دیدنی تهران
نمای یخ زده ابشار دوقلو تهران

معرفی پارک جنگلی لویزان + عکس

دریاچه چیتگر

یکی از جاهای دیدنی تهران دریاچه چیتگر است که به عنوان دریاچه شهدای خلیج فارس نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین دریاچه مصنوعی ایران است که مساحتی در حدود 130 هکتار داشته و در مجاورت آن نیز مجموعه‌ای تفریحی به بزرگی 120 هکتار وجود دارد.

جاهای دیدنی تهران
دریاچه چیتگر

نخستین بار ایده ساخت این دریاچه در سال 1347 و در راستای کاهش آلودگی هوای تهران پدید آمد. با این وجود اما در نهایت این دریاچه در سال 1393 ساخته و در دسترس عموم شهروندان تهرانی قرار گرفت. از آنجایی که گشت‌و‌گذار در محوطه اطراف این دریاچه مستلزم پرداخت هیچگونه هزینه‌ای نست، بنابراین به عنوان محلی ایده‌ئال برای پیاده‌روی در سواحل شنی آن، پیک‌نیک، شب‌گردی و همین‌طور قرار‌های عاشقانه محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
دریاچه چیتگر تهران

این دریاچه به انواع امکانات تفریحی و رفاهی همچون پارکینگ، سرویس بهداشتی، غرفه‌های فروش خوراکی‌های مختلف، آب‌نمای موزیکال، ماهیگیری، برج هیجان، سرزمین شگفت‌انگیز و... مجهز بوده و همین مسئله موجب شده تا در هر زمانی، آکنده از جمعیت باشد. اگر قصد رفتن به دریاچه چیتگر را دارید، باید از اتوبان همت غرب یا بزرگراه آزادگان وارد اتوبان شهید خرازی شوید. از این اتوبان به راحتی خروجی دریاچه چیتگر را مشاهده خواهید کرد.

جاهای دیدنی تهران
نمای دیگری از دریاچه چیتگر

پارک آبشار تهران، تلفیق آب و سنگ

بام لند

مجموعه محبوب بام لند در کنار دریاچه چیتگر قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی تهران در مجاورت دریاچه چیتگر محسوب می‌شود. مساحت کلی این محل بالغ بر 60 هزار متر مربع بوده و فضای تجاری آن نیز در حدود 13 هزار متر مربع است.

جاهای دیدنی تهران
بام لند تهران

معماری حاکم بر این مجموعه را می‌توان تلفیقی از معماری قدیمی ایرانی نظیر بادگیر‌های یزد و ستون‌های تخت‌جمشید و المان‌های مدرن و لوکس دانست. این مجموعه محبوب 12 ساختمان دو طبقه مستقل دارد و به عنوان نخستین مرکز خرید خطی ایران در فضای باز محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
ورودی بام لند تهران

آن دسته از شهروندان و یا گردشگرانی که بام لند را به عنوان مقصد تفریحی خود انتخاب می‌کنند، می‌توانند از فروشگاه‌های مد و پوشاک، لوازم خانگی و الکتریکی، اسباب‌بازی، کافه رستوران‌های مجلل وز یبا، مسیر‌های پیاده‌روی، ماهیگری و... دیدن کرده و  این مکان را به عنوان پایه ثابت تفریح و خوشگذرانی‌های داخل شهری خود به شمار آورند. بام لند در مجاورت دریاچه خلیج فارس (چیتگر) در غرب تهران کنار قرار گرفته است.

معرفی روستای سنگان تهران + آدرس

جاهای دیدنی تهران
نمایی از بام لند چیتگر

بانچی جامپینگ های تهران

بانجی جامپینگ که تحت‌عنوان سقوط آزاد نیز شناخته می‌شود، انتخاب نخست افرادی‌ست که عاشق تجربه هیجان بسیاری هستند. در این رشته ورزشی محبوب، افراد با استفاده از طنابی خاص خود را از ارتفاعی زیاد پرت می‌کنند. هرچند در ابتدا این طناب با تجهیزات ایمنی دیگر به بدن آن‌ها متصل می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
پریدن با بانجی جامپینگ

از آنجایی که طناب در خود خاصیت ارتجاعی دارد، بنابراین شخص نیز تا نیمه مسیر به سمت بالا کشیده می‌شود و در واقع این اتفاق چندین بار رخ می‌دهد تا فرد به طور کامل متوقف شود. مقصد اولیه بانچی جامپینگ مکان‌های مختلفی همچون سکوی پرش، پل، برج و... است و هدف اصلی این ورزش نیز تزریق حجم قابل‌توجهی از آدرنالین به بدن فرد موردنظر است!

جاهای دیدنی تهران
بانجی جامپینگ های تهران

دیدن روستای برگ جهان با جاذبه های بیشمار

شهر تهران مجهز به چهار سکوی پرش بامچی جامپینگ است که از جمله معروف‌ترین آنان می‌توان به بانچی جامپینگ بام تهران در ولنجک با ارتقاعی در حدود 40 متر، بانچی جامپینگ سعادت آباد با 40 متر ارتفاع،  بانچی جامپینگ نهج‌البلاغه با 65 متر ارتفاع اشاره نمود. معمولا بامچی جامپینگ‌های تهران نسبت به محدوده سنی افراد متقاضی حساسیت نشان داده و حتی و محدودیت‌های وزنی را نیز اعمال کرده‌اند.

جاهای دیدنی تهران
کارتینگ های تهران

کارتینگ های تهران

کارتینگ یکی از محبو‌ب‌ترین تفریحاتِ شهروندان تهرانی به شمار می‌رود. در توضیح پیشینه آن نیز می‌توان گفت یک رشته ورزشی‌ست که از سال 1380 وارد ایران شد و به نوعی مسابقه با وسیله نقیله چهارچرخ کوچک و روباز است که برای امتحان کردنِ آن، نیاز به داشتنِ تجربه رانندگی یا حتی گواهینامه هم ندارید! چرا که طراحی آن این اجازه را می‌دهد که تمامی بانوان و یا حتی آقایان نیز از آن لذت ببرند.

چرا روستای آهار تهران جذاب است؟

جاهای دیدنی تهران
پیست کارتینگ های تهران

در تعریف ماهیت این رشته ورزشی می‌توان از کلماتی همچون سرعت، هیجان، دقت و تمرکز استفاده کرد که جذابیت این تفریح را به چندین برابر افزایش می‌دهند. تفریحی که تنها کافی‌ست یک بار آن را امتحان کنید تا بعدا تشنه تکرار مجدد آن شوید. اگر قصد دارید در تهران این تفریح جذاب را تجربه کنید، تنها کافی‌ست پایتان را بر روی پدال گاز گذاشته و بدون آن که ترسی از سرعت و یا حتی محدودیت‌های معمول رانندگی داشته باشید، هیجان را نیز به وجودتان تزریق کنید.

جاهای دیدنی تهران
نمای دیگر از پیست کارتینگ

کارتینگ‌های فراسا، آزادی تهران، شهربانو، پرند، دانیال از جمله کارتینگ‌های شهر تهران محسوب شده و به شما این فرصت را می‌دهند تا روزی پر از آدرنالین را سپری کنید. توجه داشته باشید که نیاز نیست تجهیزات خاصی را به پیست کارتینگ مدنظرتان ببرید. قبل از شروع بازی تمامی وسایل لازم همچون کارت رنتال، کلاه ایمنی و... در اختیارتان قرار می‌گیرد که بسته به قوانین پیست موردنظر، در حدود 6 تا 10 دقیقه برای شما قابل‌استفاده خواهند بود.

پارک ملت تهران کجاست؟

جاهای دیدنی تهران
با جاهای دیدنی تهران در زمستان آشنا شوید

جاهای دیدنی تهران در زمستان

درست است که تهران همچون قبل بارش برف و باران را تجربه نمی‌کند اما اگر در زمانی مناسب به این شهر سفر کنید، طبیعتا پذیرای تجربه‌ای جالب هم خواهید بود. تهران با برفی که بر روی گوشه‌به‌گوشه آن جای گیرد، جذابیتی را به خودش می‌گیرد که امکان ندارد بتوانید آن را از یادتان ببرید. بنابراین اگر از عاشقانِ فصل زمستان و هم‌چنین گشت‌‌و‌گذار در شهر تهران محسوب می‌شوید، حتما سَری به مکان‌های معرفی شده بزنید. بهتان قول می‌دهیم که در نهایت پشیمان نخواهید شد!

جاهای دیدنی تهران
موزه ملی ایران

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران به عنوان اولین موزه رسمی کشور و همچنین موزه مادر شناخته می‌شود. زیربنای بیش از 20 هزار متر مربع و مساحت 18 هزار متر مربعش، مساحت بسیار آن را به تمامی بازدید‌کنندگان و علاقه‌مندان اثبات نموده و تقسیم آن به دو بخش موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی نیز در این وسعت بی‌تاثیر نیست. در این موزه که در اکثریت مواقع محل تجمع عده زیادی از تاریخ‌دوستان است، بیش از 300 هزار شی از ادوار مختلف فرهنگی ایران یعنی دوران پیش از تاریخ تا دوران اسلامی نگهداری می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
بازدیدکنندگان موزه ملی ایران

در رابطه با فلسفه نام‌گذاری آن باید گفت نخستین موزه در ایران موزه ملی نام داشت که به عنوان موزه معارف نیز شناخته می‌شود. بعد‌ها و با استقرار این موزه در ساختمان ایران باستان، نام آن به موزه ایران باستان تغییر پیدا کرده و حتی تا سال 1357 نیز در میان عموم مردم به این نام شناخته می‌شد. با راه‌اندازی موزه در دوران اسلامی، این موزه تحت‌عنوان موزه ملی ایران به همگان معرفی گردید. این موزه موقیعت مکانی مناسبی داشته و در مجاورت خیابان سی تیر و در بخشی غربی خیابان ملل متحد، شمال خیابان امام خمینی و در نقطه غربیِ وزارت امور خارجه قرار دارد.

جاهای دیدنی تهران
موزه ملی ایران از دیگر جاهای دیدنی تهران

در صورتی که قصد بازدید از این موزه از طریق وسایل نقلیه عمومی را دارید، کافی‌ست در ایستگاه امام خمینی، در تقاطع خط یک و دو مترو از قطار پیاده شده و بعد از خروج از ایستگاه مدنظر با طی کردنِ پنج دقیقه پیاده‌روی به سمت غربیِ خیابان امام خمینی به ابتدای خیایان سی تیر و ورودی موزه برسید. افرادی که قصد خرید بلیط از موزه ایران باستان و موزه باستان‌شناسی و هنر اسلامی را دارند و بازدید‌کننده داخلی محسوب می‌شوند، باید مبلغ 10 هزار تومان را پرداخت کنند.

جاهای دیدنی تهران
مجسمه های موجود در موزه ملی

بازدیدکنندگان خارجی نیز در صورت تمایل باید مبلغ 100 هزار تومان را برای تهیه بلیط این موزه پرداخت کنند. ساعت بازدید از این موزه در فصل‌های بهار و تابستان همه روزه از ساعت 9 تا 19 و در پاییز و زمستان در تمامی روز‌های هفته و از ساعت 9 تا 17 است.

جاهای دیدنی تهران
چشم اندازی از کاخ گلستان

کاخ گلستان

کاخ گلستان مجموعه از بناهای تاریخی شهر تهران که در زمان‌های مختلفی ساخته شده‌اند را در بر می‌گیرد. معماری چشم‌گیر و همچنین ارزش آثار هنری و تاریخی این کاخ، موجب شده تا به عنوان یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر تهران محسوب شده و در طول سال نیز پذیرای تعداد قابل‌توجهی از گردشگران داخلی و خارجی باشد. این کاخ شامل بخش‌های مختلفی همچون ایوان تخت مرمر، تالار سلام، تالار سفره‌خانه، تالار برلیان، عمارت بادگیر، کاخ شمس‌العماره، کاخ ابیض و... می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
تالار آئینه کاخ گلستان

ایوان تخت مرمر و همچنین خلوت کریمخانی متعلق به دوران تاریخی کریم‌خان زند بوده و به عنوان قدیمی‌ترین بناهای مجموعه گلستان شناخته می‌شوند. این مجموعه ارزشمند تاریخی علاوه بر ساختمان‌های ذکر شده، دارای بخش‌های مختلفی همچون کتاب‌خانه نسخ خطی، دفتر فنی، کتابخانه چاپی، امور فرهنگی، واحد کودک و نوجوان و... است. شهروندان و گردشگرانی که این مجموعه را برای بازدید انتخاب می‌کنند، امکان بازدید از مکان‌های دیدنی همچون بازار تهران، قهوه‌خانه حاج علی درویش، سبزه میدان، خیابان ناصر خسرو و... را نیز دارند.

جاهای دیدنی تهران
ضلع دیگر ساختمان کاخ گلستان

معمولا بسیاری از علاقه‌مندان به علم تاریخ، کاخ گلستان را در صدر لیست بازدید‌های خود جای می‌دهند. چرا که این مکان حدودا 440 سال از تاریخ را در خود جای داده و در حال حاضر نیز مساحت آن به 5/4 هکتار می‌رسد که البته تنها به انداز یک دهم وسعت اولیه‌اش است! دیگر دلیل اشتیاق تاریخ دوستان برای سپری نمودن وقتشان در این مکان آن است که کاخ گلستان سال‌ها محسل سکونت پادشاهانی همچون آقا محمد‌خان، فتحعلی شاه قاجار، ناصرالدین شاه، مظفر‌الدین شاه و... بوده است.

جاهای دیدنی تهران
بازدید کنندگان کاخ موزه گلستان

کاخ گلستان در خیابان پانزده خرداد و در میدان ارگ واقع شده است. مترو بهترین راه برای دسترسی آسان و سریعتان به این مکان است. به همین منظور در خط یک مترو پیاده شده و در ادامه نیز به سمت شرق حرکت کنید تا با پنج دقیقه پیاده‌روی به میدان پانزده خرداد برسید. خیابان داور شما را به ظلع شرقی این میدان و ورودی کاخ گلستان می‌رساند. ورودی مقرر شده برای هر شخص بازدید‌کننده داخلی در حدود 5000 هزار تومان است. هرچند توجه داشته باشید که در صورت تمایل برای بازدید از تالارها و موزه‌ها بایستی بلیط جداگانه‌ای را تهیه کنید.

جاهای دیدنی تهران
نمایی از مجموعه کاخ موزه سعدآباد

مجموعه کاخ موزه سعد آباد

مجموعه کاخ موزه سعدآباد متشکل از 18 کاخ است که در حال حاضر به یکی از جاذبه‌های اصلی شهر تهران بدل شده است. شهرت یکی از کاخ‌های مجموعه کاخ موزه سعد آباد باعث شده تا با نام کاخ سعدآباد نیز شناخته شود. اگر زمانی اسم کاخ سعد آباد به گوش شما رسید، بدانید منظور همان کاخ موزه ملت تهران است.

جاهای دیدنی تهران
محوطه کاخ موزه سعدآباد

کاخ موزه ملت تهران بزرگ ترین و زیبا ترین کاخ مجموعه سعدآباد است که به دلیل زیبایی های ظاهری و تجملاتش، شناخته شده‌تر است. علاوه بر کاه موزه ملت کاخ‌های دیگری همچون کاخ اشرف پهلوی، کاخ فرح پهلوی، کاخ محمد رضا پهلوی و ... هم در زمره کاخ‌های دیدنی مجموعه سعدآباد قرار می‌گیرند.

جاهای دیدنی تهران
پیست اسکی توچال

پیست اسکی توچال

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی تهران در زمستان، پیست اسکی توچال است. پیست اسکی توچال یکی از بهترین پیست‌های اسکی ایران می‌باشد که در تمامی 4 فصل همواره پوشیده از برف است. پیست اسکی توچال نزدیک‌ترین یست اسکی به تهران بوده که در انتهای خیابان ولنجک قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تهران
ازدحام جمعیت در پیست اسکی توچال

در پیست اسکی توچال علاوه بر برف بازی و تفریح اسکی می‌توانید از تفریحات دیگری همچون سورتمه‌سواری، کوهنوردی، جاده سلامتی، تله‌کابین، تله‌سیژ و بام تهران برخوردار شوید. اگر مسافر هستید و می‌خواهید در توچال اقامت کنید نگران نباشید؛ چون در توچال هم سوئیت وجود دارد و هم یک هتل که برای اقامت گزینه‌ای عالی است. نام این هتل که در بین لیست هتل های تهران هم دیده می‌شود، هتل توچال تهران نام دارد.

جاهای دیدنی تهران
پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی

پیست اسکی آبعلی از دیگر جاهای دیدنی تهران در زمستان است که 57 کیلومتر از تهران فاصله دارد. پیست اسکی آبعلی در واقع قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران به شمار می‌رود که در زمینه بین المللی هم حرفی برای گفتن دارد. در پیست اسکی آبعلی امکاناتی مشابه پیست اسکی توچال وجود دارد. جهت دسترسی به این پیست اسکی باید به جاده هراز بروید.

جاهای دیدنی تهران
نمای دیگری از پیست اسکی آبعلی

شهربازی‌های سرپوشیده

اگر اهل تفریح و هیجان در تهران هستید و نمی‌دانید در زمستان به کجا بروید؛ بهتر است به شهربازی های سرپوشیده تهران بروید. از بهترین شهربازی‌های سرپوشیده تهران می‌توان به شهربازی مگامال، شهربازی سرزمین عجایب، کیدز گاردن، روبو کیدز، شهربازی هورا پارک و شهربازی قلعه سحرآمیز ارم اشاره نمود.

جاهای دیدنی تهران
شهربازی سرپوشیده از جاهای دیدنی تهران در زمستان

دربند

زمانی که صحبت از منطقه‌ای عالی و آب‌و‌هوای دلپذیر در تهران به وسط می‌آید، می‌توان از دربند نام برد. مکانی که معمولا تعداد قابل‌توجهی از پایتخت‌نشینانِ خسته از آلودگی شهر و ترافیک به آن پناه می‌برند تا علاوه بر لذت بردن از چشم‌نواز فوق‌العاده و به یاد ماندنی آن، خود را به یک وعده غذایی دلچسب و لذیذ دعوت کنند.

جاهای دیدنی تهران
جلوه رنگارنگ دربند

هرچند این‌ها همه ماجرا نیست! افرادی که دربند را برای تفریح انتخاب می‌کنند، از مزایای دیگری نیز برخوردار می‌شوند. به عنوان مثال می‌توانند بدون فاصله گرفتن از تهران، به کوه‌نوردی پرداخته و با این کار از هوای مطبوع و محیط دیدنی آن نیز استفاده کنند.

جاهای دیدنی تهران
رستوران های دربند

یکی از مهیج‌ترین و زیباترین قسمت‌های دربند، پیاده‌روی در مسیر سنگی و عبور از کنار غذاخوری‌های گوناگون و دست‌فروشان و همچنین خرید و خوردنِ انواع آلو، لواشک، ترشک، باقالی و... است. در گذشته دربند تنها بخشی از تهران نبود و به عنوان یک دهکده محسوب می‌شد. امروزه نیز به عنوان یکی از محله‌های قدیمیِ شمال شهر پایتخت شناخته می‌شود. حتی در میان گردشگران و اهالی تهران درکه نیز محبوبیت بسیاری دارد و در صدر لیست جاهای دیدنی توریست‌های خارجی و داخلی قرار می‌گیرد.

جاهای دیدنی تهران
طبیعت دربند

اگر از آن دسته افراد علاقه‌مند به کوه‌نوردی هستید و دوست دارید به کوه‌های البرز مرکزی و به خصوص قله توچال صعود کنید، بهتر است دربند را به عنوان نخستین مقصد موردنظرتان انتخاب سازید. از نظر موقیعت مکانی؛ محله دربند در خیابان دربند، در نزدیکی میدان تجریش تهران قرار دارد. جذابیت‌های دربند تنها محدود به مسیر کوه‌نوردی نمی‌شود! و در این میان باید از دیگر قسمت‌های جذاب آن نیز نام برد که هر کدام علاقه‌مندانِ خاص خودش را در طول زمان به دست آورده‌اند.

جاهای دیدنی تهران
نمای دیگری از طبیعت دربند

تله سیژ

تله سیژ به عنوان یکی از مهیج‌ترین تفریحات دربند محسوب شده و در حدود 50 سال پیش به منطقه دربند راه یافته است. بنابراین برای آن دسته از گردشگرانی که قصد دارند خود را به ارتقاعات دربند برسانند، به عنوان گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود. تله سیژ را می‌توان شبیه به تله‌کابین‌های شهربازی‌ها دانست که در آن از یک صندلی دونفره استفاده شده است اما بر خلاف تله‌کابین، به ساختار آن اتاقی اضافه نشده است. مسیر تله سیژ 600 متر بوده و از میدان دربند شروع شده و تا ارتقاعات کوه نیز ادامه می‌یابد.

جاهای دیدنی تهران
لمکده های دربند

رستوران باغ بهشت

دربند رستوران‌های بسیاری را در خود جای داده که هرکدام هم طرفداران خاص خودشان را دارند اما اگر بخواهیم نگاهی به بهترین رستوران‌های آن داشته و به‌عبارتی از گلِ سرسبدشان در این میان صحبتی داشته باشیم باید از رستوران باغ بهشت صحبت کنیم که معمولا در نگاه اول، این نمای بیرونی آن است که توجه خیلی از افراد را به خود جلب می‌کند اما تمام جذابیت این رستوران تنها به این نما محدود نمی‌شود!

جاهای دیدنی تهران
رستوران های سنتی دربند

فضای جذاب، دکوراسیون عالی و همچنین محیط زیبای این رستوران موجب شده تا غذای باکیفیت و دلپذیر آن حتی با وجود قیمت نسبتا بالا اما طرفدارانِ خاص خود را پیدا کند. این رستوران به شکل طبقاتی ساخته شده و با توجه به محیط دنج و خانوادگی آن، به عنوان یکی از بهترین‌ رستوران‌های دربند محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی تهران
باغ فردوس تهران

باغ فردوس 

باغ فردوس تهران به عنوان یکی از زیبا‌ترین باغ‌های شهر و بهترین پارک های تهران شناخته می‌شود و یادگار به جامانده از دوران تاریخی قاجار است. این باغ در حوالی میدان تجریش واقع شده و از آنجایی که مجهز به امکاناتی همچون سالن‌های سینمای بزرگ، کافه و... است، به پاتوقی جذاب و همیشگی برای اهالی هنر تبدیل گردیده است.

جاهای دیدنی تهران
باغ فردوس

باغ فردوس در طول زمان و تحت‌تاثیر دلایل مختلف، دچار تغییرات بسیاری شده و متاسفانه بخش‌های زیادی از آن همچون استخر‌های متعدد و پهناور، قنات، ساختمان و عمارت‌های آن تخریب شده‌اند. واقع شدن این باغ در شمال شهر تهران و در محله‌ای باصفا به نام باغ فردوس موجب شده تا تعداد زیادی از شهروندان تهرانی مشتاق به بازدید از این مکان باشند. از لحاظ موقعیت مکانی، این محله قاجاری از شمال به میدان تجریش و ابتدای خیایان ولیعصر، از جنوب به توتونچی، از شرق به خیابان دربندی و از غرب به خیابان ولیعصر منتهی می‌گردد.

جاهای دیدنی تهران
کتاب فروشی باغ فردوس

به دنبال تغییر موزه باغ فردوس به موزه سینما، عوامل باغ فردوس نیز نسبت به ایجاد تغییرات جزئی همچون نورپردازی در داخل و خارج محیط عمارت، پوشانده دیوار‌های داخلی با گچ، تقسیم‌بندی محیط داخل عمارت به واسطه دیوار‌های سبک و همچنین کف‌سازی در عمارت باغ و... تصمیم‌گیری نموده‌اند. در باغ فردوس سه سالن سینما فردوس، سینما تمدن، و سینماتوگراف قرار دارند که عوامل آنان به اکران فیلم‌های روز سینمای کشور مشغول هستند.

جاهای دیدنی تهران
محوطه باغ فردوس

برنامه‌ریزی درست به ایجاد لذت بیشتر از فضای این مکان زیبا منتهی می‌شود. مثلا می‌توانید فیلم مورد علاقه خود را به واسطه تابلو‌های قرار گرفته در محوطه باغ تماشا کنید. بعد از آن به سمت سالن سینما که در ضلع شرقی عمارت قرار گرفته است بروید. ( از آنجایی که به همراه داشتنِ تنقلات در این قسمت ممنوع اعلام شده است، می‌توانید در محیطی آرام برای تماشای فیم مورد‌علاقه‌تان وقت بگذارید. )

با سپری کردن زمان خود در کافه بازه موزه فردوس نیز لحظات فرح‌بخشی را برای خود رقم خواهید زد. بنابراین در صورتی که زمان و شرایط مناسبی را برای بازدید از این مکان انتخاب نموده و بعد از آن نیز نسبت به تقسیم‌بندی حضور خود در هر قسمت اقدام کنید، طبیعتا تجربه جالبی را نیز برای خود رقم خواهید زد.

جاهای دیدنی تهران
نمایی جذاب از پل طبیعت تهران

پل طبیعت

پل طبیعت به عنوان یکی از نماد‌های پایتخت محسوب می‌شود که با وجود آن، پارک طالقانی به پارک آب و آتش متصل می‌شود. این پل بر روی اتوبان مدرس احداث شده و با سازه منحصر به فردی که دارد، موفق به دریافت جایزه معماری آقاخان در سال 2016 نیز شده است.

جاهای دیدنی تهران
مسیر پیاده روی پل طبیعت

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب شناخته شدنِ این پل به عنوان بزرگ‌ترین پلِ غیرخوردویی و همچنین نخستین پل غیرخوردویی ایران شده، این است که شاهراه‌های اصلی تهران یعنی اتوبان مدرس، همت و حقانی را زیر پای بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد.

جاهای دیدنی تهران
جمعیت پل طبیعت

با سر زدن به این پل زیبا، منظره جذاب پارک طالقانی، فانوس دریایی پارک بنادر، گنبد مینا و... را مشاهده خواهید نمود. پل طبیعت ساختاری شبیه به درخت داشته و کاملا با محیط‌زیست سازگار است. بنابراین می‌توان به عنوان از آن به عنوان سوژه‌ای جذاب برای عکاسی نیز نام برد.

جاهای دیدنی تهران
جاهای دیدنی تهران در شب (جلوه پل طبیعت در شب)

جاهای دیدنی تهران در شب

طبیعتا شب‌گردی در دلِ پایتخت با جذابیت‌هایی همراه است. خصوصا اگر مکان‌هایی را برای رفتن انتخاب کنید که به شب‌های زیبایشان در تهران معروف باشند. هرچند مطرح نمودنِ این جمله، سوال‌هایی را هم با خود به همراه می‌آورد. به همین دلیل در ادامه به معرفی جذاب‌ترین جاهای دیدنی تهران در شب می‌پردازیم.

جاهای دیدنی تهران
خیابان سی تیر

خیابان سی تیر

خیابان سی‌تیر با ساختمان‌های قدیمی و تاریخی‌اش شناخته می‌شود. خیابانی که موزه و کلیسا‌های واقع شده در آن، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. اما این خیابان و جذابیتش، حرف‌های دیگری هم برای گفتن دارد که نباید از آن غافل شد.

جاهای دیدنی تهران
غرفه های غذا فروشی در سی تیر

خیابان سی‌تیر پاتوقِ عاشقانِ شب است. خیابانی که محال است دکه‌های اغذیه‌فروشی‌اش دلتان را نبرد. محال است از قدم زدن بر روی سنگ‌فرش‌های آن لذت نبرده و حتی باید بگوییم محال است با حضور در آن، هوسِ عکاسی به سرتان نزند. بنابراین شک نکنید که قدم زدنِ در آن تا پاسی از شب و گوش دادن به موسیقیِ خیابانی برای شما تجربه‌ای جذاب را به ارمغان خواهد آورد. این خیابان در میدان امام خمینیِ تهران قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تهران
طبیعت درکه

درکه

امکان ندارد کوه‌نوردِ دوستدارِ مسیر‌های سبک باشید و درکه را نشناسید! حالا اگر اهل گشت‌و‌گذار و شکم‌گردی در شب هم باشید که دیگر قضیه کلی فرق می‌کند. چرا که با انتخاب درکه، با یک تیر چندین نشان را به هدف خواهید زد. کوه‌نوردی در مسیر‌های جذاب آن، لذتی را به شما می‌دهد که هیچگاه تواناییِ از یاد بردنش را نخواهید داشت.

جاهای دیدنی تهران
مسیر کوهنوردی درکه تهران

در این‌بین، باید از رستوران‌های مختلف آن که انواع سلیقه‌های غذایی را به‌خوبی پوشش می‌دهند هم صحبت نمود. هرچند اگر اهل خرید خوراکی‌های خوشمزه هستید و به هیچ‌عنوان دوست ندارید سفر را با گرسنگی و لحظات سخت پشت سر بگذارید، باید بهتان بگوییم درکه با آن لواشک و ترشک‌های خوشمزه‌اش، توانایی بازی با روح‌و‌روانتان را دارد. درکه در اوین، بزرگ‌راه چمران جنوب، خیابان یمن، خیابان رشید‌الدین فضل‌الله، میدان دانشجو قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تهران
بام تهران

بام تهران

بسیاری از شهروندانِ تهرانی؛ لذت گذراندنِ وقت خود در بام تهران را تجربه کرده‌اند! مکانی فوق‌العاده برای تنظیم قرار‌های عاشقانه و دونفره، دورهمی‌های دوستانه و یا حتی گردش‌های خانوادگی که در حدِ فاصل انتهای خیابان ولنجک تا ایستگاه اول تله‌کابین توچال قرار دارد و تضاد آرامش و هیجانِ جاری در آن، موجب انتخابش از سوی تعداد قابل توجهی از جوانان شده است.

جاهای دیدنی تهران
بام تهران در شب

بنابراین در صورتی که قصد رفتن به بام تهران را دارید، می‌توانید با خودروی شخصی، تاکسی و یا خط چهارم اتوبوس تندروی تهران خودتان را به آن رسانده و البته هیچگونه شکی نیز نسبت به جذابیت فضای آن نداشته باشید! جالب است که حتی اگر تنها نیز به بام تهران بروید، در نهایت خاطره خوبی در ذهنتان به ثبت خواهد رسید. از آنجایی که این مجموعه مجهز به پارکینگ خورود و موتور سیکلت است و به همین دلیل دیگر نگرانی در رابطه با یافتن جای پارک نخواهید داشت.

جاهای دیدنی تهران
بام تهران در ولنجک

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب به تبدیل بام تهران به نخستین گزینه تفریحی گردشگران گشته است، تماشای تهران، دامنه کوه‌ها تا دشت‌های اطراف و انبوه خانه‌ها در آن است. بنابراین در صورت رفتن به این مکان، اوقات خوشی را به دور از هیاهوی جاری در شهر برای خود و عزیزانتان رقم خواهید زد.

جاهای دیدنی تهران
دیدنی های تهران در شب

بام تهران مجهز به امکانات رفاهی و تفریحی متعددی همچون تله سیر با ارتفاع 60 متری و مسافت 200 متری، تله کابین و اسکی، آکادکی تنیس، سورتمه توچال، زیپ لاین و... است. امکاناتی که روزی پر از خاطره‌های به یادماندنی و لذت را در ذهنتان به ثبت می‌رسانند. بام تهان در بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن و درست در انتهای خیابان ولنجک واقع شده است.

جاهای دیدنی تهران
جاهای دیدنی تهران برای کودکان (ورودی هیومن پرک)

جاهای دیدنی تهران برای کودکان

تفریح و بازی، زندگی هر کودک را تشکیل می‌دهند. معمولا والدین نیز طرفدارِ آن دسته از بازی‌هایی هستند که کودکان به واسطه‌شان، اطلاعات زیادی را دریافت نموده و بدین‌وسیله، ذهن و حافظه خود را هم تقویت می‌کنند. در شهر تهران نیز تفریحات و جاهای‌ دیدنیِ زیادی وجود دارند که کودک با قرار‌گیری در هر کدام، هم می‌تواند ذهن و حافظه‌اش را تقویت کند و هم با یادگیریِ مهارت‌های مختلف، تواناییِ حل مسئله‌اش را به چندین برابر افزایش خواهد داد.

جاهای دیدنی تهران
باغ وحش از جاهای دیدنی تهران برای کودکان

بوستان آب و آتش

بوستان آب‌ و آتش را باید به عنوان یکی از بهترین مکان‌های تفریحیِ کودکان در تهران برشمرد. چرا که با قرار‌گیری در فضای جذاب و خیره‌کننده مساحتی در حدود 24 هزار‌‌متر‌مربع داشته و آب‌نماهای متنوع و زیبایش برای تفریح و آب‌تنی بسیار مناسب هستند. با سَر زدن به این پارک، تجربه‌ای شاد و مفرح را برای کودک خود رقم خواهید زد. پارک آب و آتش در بخش شمالی اراضی عباس آباد، تقاطع دیدار و آفریقا قرار دارد.

جاهای دیدنی تهران
پارک ژوراسیک تهران

ژوراسیک پارک

آیا فرزندان شما هم عاشق دایناسورها و داستان‌های مربوط به آن‌ها هستند؟ پس بهترین گزینه برای تفریح کودکان در تهران، ژوراسیک پارک تهران است. ژوراسیک پارک تهران دارای محوطه‌ای وسیع با اِلِمان‌های دایناسورهای منقرض شده است که برای کودکان مکانی جذاب به شمار می‌رود. تصویر سه بعدی شبیه سازی شده دایناسورها باعث می‌شود تا کودکان تصور کنند دایناسورها در نزدیکی آن‌ها قرار دارند.

جاهای دیدنی تهران
هیومن پارک، جاذبه ای دیدنی برای بچه ها

هیومن پارک

امکان ندارد به بازی‌های علمی و در عین‌حال تفریحی علاقه‌مند باشید اما هیومن پارکِ نیاوران را نشناسید! نظیر و در واقع شعبه دیگری از این پارک در ایران وجود نداشته و بد نیست بدانید به‌عنوان بزرگ‌ترین پارک بدن خاورمیانه نیز شناخته می‌شود. در این مجموعه، فضایی فراهم شده است تا کودکان و بزرگسالان با قسمت‌های مختلف بدن انسان آشنا شوند.

جاهای دیدنی تهران
بازی های علمی برای کودکان در هیومن پارک

سازه‌های استثناییِ موجود در آن نیز توسط برترین اساتید کشور ساخته شده‌اند. بنابراین بهتر است در یک روز تعطیل که برنامه‌تان خلوتی دارید، به این پارک جذاب سَر زده و بعد از آن نیز از هر آنچه که می‌بینید، غرق لذت و شگفتی شوید. هیومن پارک در خیابان نیاوران، ابتدای خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه و در انتهای خیابان موزه قرار گرفته است.

جاهای دیدنی تهران
باغ وحش ارم تهران

باغ وحش ارم

پارک ارم در اتوبان تهران_کرج قرار گرفته و به یکی از اولین‌ مکان‌های تفریحِ ساخته شده برای کودکان در شهر تهران است. از سال‌ها پیش این مجموعه تحت‌عنوان مکانی برای تفریح خانواده‌های تهرانی شناخته می‌شود و شاید اصلی‌ترین دلیل این محبوبیت وجودِ شهر‌بازی، قلعه سحرآمیز و... باشد. بنابراین می‌توانید بعد از تماشای حیوانات، کودکتان را قلعه سحرآمیز پارک ارک ببرید. در این مجموعه تفریحی، تقریبا 110 بازیِ متنوع و جذاب وجود دارد. بازی‌هایی که به میزان جذابیت و هیجان‌شان را نمی‌توان به راحتی توصیف نمود!

جاهای دیدنی تهران
باغ وحش ارم تهران

تهران؛ شهری پر از هیاهو و رمز و راز

شهر تهران همواره به عنوان پایتخت کشور همواره در مرکز توجه تعداد قابل‌توجهی از گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. یکی از مسائل مهم پیرامون این شهر نیز وجود اقامتگاه‌های استاندارد و 5 ستاره‌ای است که امکان رزرو برای مسافران مختلف را فراهم می‌کنند. با توجه به اهمیت بحث اقامت در کیفیت یک سفر، معمولا بسیاری از کسانی که به این شهر سفر کرده‌اند، در نهایت نیز با اوقاتی خوش و خاطری آسوده از آن خارج شده‌اند.

جاهای دیدنی تهران
پیست اسکی یکی از جاهای دیدنی تهران برای کودکان

بنابراین در صورتی که تهران را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اید، بهتر است از مسیر‌های اتوبوسی برای دسترسی به مکان موردنظر خود استفاده کنید تا در نهایت نیز بدون هیچگونه دردسری به مقصد موردنظر خود برسید. با توجه به تعداد بی‌شمار جاهای دیدنی تهران، پیش از سفر یک برنامه‌ریزی مناسب را طراحی و مطابق با آن، به تمامی مکان‌های موردنظرتان بروید.

بیشتر بخوانید :
منابع :