موزه هنر معاصر تهران یکی از سر شناس ترین موزه های ایران است. در سال 1356 با تلاش و ایده فرح پهلوی در بوستان لاله شهر تهران ساخته شد. بنای موزه را کامران دیبا با سبک معماری مدرن با الگو گرفتن از بادگیر (ایجاد هوای خنک و مطبوع ) کویر ایران ساخت. گنجینه ی دائمی موزه بیشتر از 3000 اثر از نخبگان هنر های تجسمی است، که 400 اثر آن از ارزش بالایی برخوردار است .

معماری ساختمان موزه هنر معاصر تهران
معماری ساختمان موزه هنر معاصر تهران

آثار مهم موزه هنر معاصر تهران

آثار مهم موزه هنر معاصر مربوط به نقاشان و تندیسگرانی مانند : پیکاسو ، گوگن ، ارنست ، ماگریت ، پولاک و ..میباشد، موزه هنر معاصر تهران گنجینه ای از هنر  نوگرا و معاصر است. جنبش هنر های تجسمی با مرگ کمال الملک و تاسیس دانشگاه هنرهای زیبا در تهران آغاز شد.

موزه جواهرات ملی تهران و تاج پادشاهی

 با ورود اساتید خارجی مهم هنر های تجسمی و سفر ایرانیان علاقمند در این حیطه باعث رشد و آشنا شدن هر چه بیشتر آنها در زمینه ی هنر های زیبا شد و بازگشت جوانان از خارج با مهارتی که در زمینه ی هنر های زیبا بدست آورده بودند باعث رشد در این زمینه گردید.

برای رزرو هتل در تهران و بازدید از موزه های زیاد این شهر همچنین موزه هنرهای معاصر بهتر است یکی از هتل های تهران را انتخاب نمایید. تهران گردی یکی از تجربه های بینظیر در سفرهای داخلی ایران می باشد و خوب است از هنرهای معاصر این شهر نیز بازدیدی داشته باشید.

موزه هنرهای امام علی علیه السلام و کتیبه های نفیس

موزه هنرهای معاصر تهران، گنجینه ای از آثار هنری‎
موزه هنرهای معاصر تهران، گنجینه ای از آثار هنری‎

معماری ساختمان موزه هنرهای معاصر تهران

با هتل پارسیان آزادی تهران میتوانید از معماری ساختمان موزه هنر معاصردیدن فرماید . که معماری آن بصورت نوین است، که همراه با معماری سنتی و مدرن در آمیخته شده است ، طراحی ساختمان موزه را کامران دیبا با معماری سنتی مانند : هشتی ( فضای  سرپوشیده متصل به کوچه و حیاط ) چهارسو (محل متصل شدن دو راسته اصلی ) و گذرگاه ساخت.

کاخ ملت تهران نماد فرهنگ لوکس ایران

معماری موزه بصورت حرفه ای و بینظیر طراحی شده است که نمیتوان نمونه ی آن را در کشورهای مصر و ترکیه پیدا کرد . دیبا در فضاسازی موزه از مجسمه های برنزی تناولی استفاده کرده است . وجود راهرو هایی که برای رسیدن به گالری موزه هست ارتباط بین انسانها را هم تقویت می کند. ساختمان موزه با سنگ و بتن ساخته شده است.

موزه حیات وحش دارآباد تهران در یک نگاه

 تندیس های محوطه موزه هنرهای معاصر تهران‎
 تندیس های محوطه موزه هنرهای معاصر تهران‎
بیشتر بخوانید :
منابع :