طرقبه یکی از مهم ترین مراکز گردشگری در شهر مشهد محسوب می شودکه همواره مملو از شهروندان و گردشگران است. طرقبه از نظر جغرافیایی در منطقه شمال غرب مشهد واقع شده و به نوعی از شهرستان های بینالود هم به شمار می رود. وجود جاذبه های تفریحی، تاریخی، گردشگری و ... سبب شده تا نسبت به سال های گذشته پر رونق تر باشد.

طرقبه
سرچشمه های طرقبه

طرقبه دارای تاریخچه طولانی مدت بوده و به عنوان یکی از مناطق ولایت طوس، با نام ترغبذ در قرن اسلامی شناخته می شده است. ابن حوقل ولایت توس را این چنین وصف می کند که اگر شهر طوس از توابع نیشابور باشد شهرهای آن اردکان، طبران، توفان و نروغوز نام دارند. پس با این تفاسیر درخواهید یافت که طرقبه، تروغوز یا ترغبذ یکی از شهرهای کهن ایران زمین به شمار می رود.

نام طرقبه از ریشه تُرُق و بَذ شکل می گیرد که معنی ترغبذ آبادی وسیع یا بزرگ می شود. در زبان پارسی بَذ برای غیر انسان پسوند بزرگی محسوب می شده که با گذشت سالیان متمادی، گویش آن تغییر یافته و به شکل کنونی (طرقبه) صدا زده می شود. در ادامه به شرح بیشتری از این ییلاق مشهد می پردازیم.

طرقبه
چهره زحمت کش مردم طرقبه

نقشه طرقبه و جمعیت تُرغَبَذ

همانطور که در نقشه طرقبه مشاهده می کنید بیشتر مکان های آن سبز بوده که نشان از جنگل ها و مراتع و دره ها در این شهر می دهد. اما در نقشه طرقبه شما می توانید نام روستاهایی همچون کنگ، طرقدر، مایان، کلاته آهن؛ دهبار، ازغذ و ... را مشاهده کنید. البته برای دسترسی به این مکان ها باید نقشه طرقبه را در دست و به همراه داشته باشید.

جمعیت طرقبه طبق آخرین آمار عمومی نفوس و مسکن در سال 95 به بیش از 20 هزار نفر می رسد که نسبت به سال های گذشته، رشد چشمگیری داشته است. مردم شهر ییلاقی طرقبه انسان هایی خونگرم و مهمان نواز هستند که بدون هیچ درنگی شما را میهمان خانه های خود می کنند.

طرقبه
جنگل های زیبا در طرقبه

هوای طرقبه، مطبوع و خنک

طرقبه تنها به داشتن ییلاقات متعدد و روستاهای گردشگری معروف نیست، بلکه جاذبه های متنوع تفریحی را نیز در بر گرفته است. ترغبذ به دلیل این که در دامنه رشته کوه های بینالود قرار گرفته از آب و هوایی سرد و خشک برخوردار می باشد و این امر سبب می شود آب و هوایی خنک در تابستان و زمستان هایی سخت و سرد داشته باشد.

تُرغَبَذ به دره هایی سبز و خرم، مراتع زیبا، رودخانه پر آب، کوه های استوار و ... نیز شهره است. از این رو طرقبه در فصل بهار و تابستان به دلیل خنکی هوا، از متقاضیان بسیاری برخوردار بوده و ممکن است ساعت ها ترافیک را در خیابان های طرقبه مشاهده کنید. البته این شهر به قدری جاذبه دارد که حتی در ترافیک هم بتوانید از فضای طرقبه لذت ببرید.

طرقبه
شکوفه های زیبا در بهار طرقبه

طرقبه و محصولات کشاورزی

در شهر طرقبه محصولات کشاورزی به دلیل آب و هوای خوب و فراوانی آب، بیشتر دیده می شود که به نوعی می توان گفت چرخ اقتصاد شهر و مردم طرقبه از این محصولات می چرخد. از مهم ترین محصولات کشاورزی طرقبه که بیش از 7 هزار تن در سال تولید می شود می توان به آلبالو، گیلاس، آلو، توت قیسی، سیب درختی و ... اشاره کرد.

از دیگر محصولات کشاورزی طرقبه می توان گوشت مرغ و ماهی های سرد آبی، گل های فصلی و ... را نام برد که به کشورهایی همچون عراق، امارات، آذربایجان، ارمنستان، ترکمنستان و افغانستان صادر می شوند. البته صادرات محصولات کشاورزی تُرغَبَذ به پایتخت ایران و دیگر استان های کشور هم انجام می گردد.

طرقبه
گلیم بافی از صنایع دستی طرقبه

تُرغَبَذ یا طرقبه و صنایع دستی آن

طرقبه در حال حاضر یکی از پایگاه‌ های خرید صنایع دستی است که متاسفانه بخش عظیمی از محصولات آن متعلق به کشورهای خارجی به ویژه چین است و بخش اندکی از این بازار به محصولات ایرانی تعلق دارد. اما در عرصه صنایع دستی طرقبه، گلیم بافی، پوستین دوزی و نقش اندازی روی آن از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است که در ادامه ذکر می شود.

پوستین دوزی

پوستین دوزی طبق شواهد و قراین بیش از هزاران سال قدمت دارد برای زیر انداز و جلیقه (برای فصل سرد سال) استفاده می شود.  فن پرورش پوستین و نمک زدن، تراش و خورش دادن و آماده کردن پوست شیوه ای این چنینی دارد. ابتدا پوست تازه گوسفند پر پشم را به دبّاغ خانه می برند. سپس پشت پوست ها را با نمک و آرد جو مالش می‌دادند، کارد می‌کشیدند، رنگ می‌ زدند و در آفتاب می‌گستراندند تا به صورت چرم نرم و زرد رنگی درآید. آنگاه آن را اصلاح کرده و مانند خیاط‌ ها برای تهیه انواع پوستین آن را برش می‌دادند و با سوزن به هم می‌دوختند، برای تزيین پوستین نیز از هنر سوزن ‌دوزی و رنگ ‌آمیزی استفاده می‌کردند.

طرقبه
فروشگاه های صنایع دستی در خیابان طرقبه

ارغوان بافی

از به هم تنیده شدن تار و پود تَرَکه های نازک حاصل از درختچه های ارغوان، هنری سنتی و بومی ایجاد می شود که به ارغوان بافی نام دارد. این هنر دستی با ترکه های ارغوان (گیاهی طبیعی و خودرو از دره های منطقه مایان بخش طرقبه) انجام می شود. لازم به ذکر است فصل بهار ارغوان های زیبا به چشم دیده می شوند.

لوخ بافی

سبد های حصیری یا کلاه های حصیری خوشرنگ و زیبا که در غرفه های خیابان مشاهده می کنید، لوخ بافی نام دارد. لوخ بافی از دیگر صنایع دستی تُرغَبَذ است که از چوب هایی مخصوص و نازک، همراه با هنر دست بانوان شکل می گیرد. گلدوزی، سبد بافی، پرورش گل و گیاه و ... از دیگر صنایع دستی طرقبه هستند.

طرقبه
دره ارغوان از جاهای دیدنی طرقبه

جاهای دیدنی طرقبه

تُرغَبَذ به قدری مکان های تاریخی و جاهای دیدنی دارد که برای دیدن هر کدام از آن ها ماه ها باید وقت صرف کرد تا بتوان زیبایی های طرقبه را به خوبی مشاهده نمود. طرقبه در واقع نگین شهر مشهد است که در ادامه با جاهای دیدنی طرقبه و مکان های تفریحی طرقبه آشنا خواهید شد.

امامزاده یاسر (ع) و امامزاده ناصر (ع) طرقبه

اگرچه مشهد، همیشه با نام امام رضا (ع) تداعی می شود، اما در چند سال اخیر، زیارتگاه یاسر و ناصر بعد از حرم امام رضا (ع)، دومین زیارتگاه پراستقبال مسافرین در مشهد می باشد. این 2 امامزاده از برادران تنی امام رضا (ع) هستند که در زمان پیوستن به برادر خود، توسط مزدوران عباسی به شهادت می رسند. آدرس امامزاده یاسر و ناصر (ع) در ابتدای جاده گلستان واقع شده است. اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره این امامزاده ها هستید، به مقاله سرنوشت امامزاده یاسر و ناصر (ع) مراجعه نمایید.

طرقبه
امامزاده یاسر و ناصر (ع) در طرقبه

بندگلستان طرقبه

بند گلستان که از 3 رشته رود به نام های مایان، دهبار و جاغرق سرچشمه می گیرد شکل گرفته است. از آنجایی که سد یا بند گلستان در روستای حصار گلستان قرار دارد، به این نام خوانده می شود. این سد زیبا یکی از آثار تیموریان است که فواید بسیاری برای باغ های کشاوری و اطراف به دلیل آب فراوان دارد. قایق سواری و دیگر تفریحات نیز درون این بند انجام می شود که در حال حاضر استفاده از آن مقدور نیست.

دره ارغوان طرقبه یا بهشت ناشناخته

ارغوان درختی است که بر روی آن شکوفه‌‌‌ های بنفش صورتی و برگ ‌‌‌هایی به شکل قلب رشد می‌‌‌کند و از آن جایی که ظاهر زیبا و خاصی دارد، به درخت عشق نیز معروف است. درختان عشق ارتفاعی بین ۳ تا ۱۰ متر داشته و از آن جایی که بر روی آن ‌‌‌ها پر از چنین شکوفه‌‌‌ های زیبایی است، آن را بهشت ناشناخته می نامند. دلیل شهرت این روستا این است که درختانی با توبه های ارغوان دارد. ارغوان گیاهی به رنگ سرخ آبی و بنفش است که در اوایل اردیبهشت ماه کل دشت را صورتی می کند.

طرقبه
ارغوان های زیبا در ترغبذ

دره جاغرق طرقبه

دره جاغرق از زیبا ترین و معروف ترین بخش های طرقبه است که به دلیل استقبال مردم از امکانات رفاهی به خصوص رستوران ها لبریز شده است. جاغرق در 7 کیلومتری جنوب غربی طرقبه قرار گرفته است و از درختانی در هم تنیده و رودخانه ای پر آب برخوردار می باشد. برای دیدن اطلاعات بیشتر می توانید مقاله جایی غرق در آب (جاغرق) را مطالعه نمایید.

تفریحات طرقبه

طرقبه علاوه بر این که از جاهای دیدنی سرشار است، دارای تفریحاتی هم می باشد که اوقات فراغت گردشگران را به خوبی تامین می کند. از جمله این تفریحات، استفاده از مجموعه چالیدره مشهد، باشگاه سوارکاری و کارتینگ ارشاد است. البته کافه های سنتی طرقبه هم مکانی عالی برای دورهمی می باشند.

طرقبه
حصیر بافی از دیدنی های طرقبه

منطقه نمونه گردشگری و تفریحی چالیدره طرقبه

منطقه گردشگری و تفریحی  چالیدره طرقبه مشهداز امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی برخوردار است. در سال های گذشته این منطقه به یکی از قطب های گردشگری شهر مشهد تبدیل گردیده و سالانه پذیرای مراجعه کنندگان بسیاری می باشد. چالیدره در استان خراسان رضوی و شهر مشهد قرار دارد و فاصله مشهد تا چالیدره حدود ۱۷ کیلومتر است. برای رفتن به چالیدره شما باید از بلوار وکیل آباد عبور کنید و وارد جاده طرقبه شوید. سپس از جاده جدید طرقبه به میدان طرقبه می رسید که در سمت راست میدان طرقبه، تابلوهای راهنمای چالیدره وجود دارد.

طرقبه
چالیدره از جاهای تفریحی و دیدنی طرقبه

مجموعه تفریحی ارشاد طرقبه

مجموعه تفریحی ارشاد شامل پیست سوارکاری، پیست کارتینگ و پیست موتور سواری است که می تواند اوقات فراغت افرادی که به طرقبه می روند را به خوبی پر کند. این مجموعه تفریحی با این که در دوراهی طرقبه و شهر شاندیز قرار دارد، اما جزئی از تفریحات شهر تُرغَبَذ  نیز به شمار می رود.

طرقبه و روستاهای منحصر به فرد

شهر طرقبه از روستاهایی بسیار زیبا و چشمگیر برخوردار است که هر کدام از آن ها جاذبه هایی را نیز درون خود دارند. در این بخش می خواهیم به شرح مختصری از روستاهای طرقبه بپردازیم که هم از نظر فضای سبز فوق العاده هستند هم از نظر کوه و چشمه و رودخانه، پس در ادامه همراه ما باشید.

طرقبه
روستاهای طرقبه مشهد

طرقبه و روستای عنبران

روستای عنبران از جمله روستاهای طرقبه است که به جاده جاغرق نمی رسد. فاصله این روستا از مشهد 26 کیلومتر بوده که با خودرو به راحتی می توان دسترسی داشت. روستای دیدنی و سبز عنبران از روستاهای خوش آب و هوای تُرغَبَذ به شمار می رود. طبیعت بسیار ناب، رستوران و کافه سنتی های بی شمار و ... تنها بخش کوچکی از زیبایی ها این روستا است. روستای عنبران مشهد دارای طبیعت بکر و سر سبز می باشد که در فصل بهار با شکوفه دادن، فضای روستا را خوشبو می کند. به همین دلیل این روستا را روستا عنبران می گویند.

طرقبه
روستای عنبران ترغبذ

روستای کلاته آهن طرقبه

روستای کلاته آهن طرقبه در قسمت جنوبی شهر طرقبه واقع شده و بهشت درخت های تمشک و سماق معروف است. پیشه اهالی روستا کشاورزی بوده که بیشتر محصولات باغی آن شامل گیلاس، سیب، آلو، گردو و ... می شود. رودخانه زیبای این روستا در زمان بارش باران به قدری سر ریز می کند که حتی خیابان روستا هم غرق آب می شود. طبیعت بکر و درختانی زیبا و کوه های سرو قامت از دیگر دیدنی های روستای کلاته آهن است.

طرقبه
روستای کنگ 1000 ساله معروف به ماسوله مشهد

طرقبه و روستای تاریخی کنگ

روستای تاریخی کنگ یکی از جذاب ترین و قدیمی ترین روستاهای پلکانی در کشور است که به ماسوله دوم ایران نیز مشهور می باشد. روستای پلکانی یا همان طبقاتی به معنی ساخته شدن خانه ها در دامنه و روی کوه بوده که حیاط دیگری پشت بام خانه قبلی به شمار می رود. روستای کنگ بخش های جذابی همچون آبشار و باغستان دارد که میوه های آبدار و شیرین آن معروف اند. ضمن این که این روستا بیش از 1000 سال قدمت دارد.

طرقبه
روستای جاغرق طرقبه

روستای جاغرق

روستای جاغرق طرقبه از مشهور ترین روستاهای ترغبذ است کهتمامی کافه سنتی های طرقبه، رستوران ها و آشکده های طرقبه در آن قرار دارند. جاغرق در فصل تابستان بسیار خنک و مطبوع بوده که از آب و هوای آن نمی توان چشم پوشی کرد. اما زمستان های این روستا بسیار سخت است، به گونه ای که اهالی آن روستا را ترک می کنند. درخت چنار با قطر تقریبا 2 متری از جاذبه های جاغرق طرقبه می باشد.

طرقبه
روستاهای ییلاقی طرقبه

روستای حصار گلستان طرقبه

روستای حصار گلستان طرقبه یکی دیگر از روستاهای تُرغَبَذ است که فضای سبز بسیار عالی داشته و به دیگر روستاهای این شهر ییلاقی یعنی مایان و ازغذ هم دسترسی دارد. در ابتدای این روستای طرقبه، امامزاده هایی به نام یاسر و ناصر (ع) واقع شده اند که در مطالب بالا به آن ها اشاره شده است.

طرقبه و غذاهای محلی

در یک نگاه کلی غذاهای سنتی به آن دسته از غذاهای گفته می شوند که در یک کشور یا شهرها از دوران گذشته مصرف می شده و نسل به نسل انتقال می یافته است. به عبارتی این نوع غذا را می توانیم در برنامه های غذایی اجداد بسیار دور خود بیابیم که این غذاهای ساده در عین حال، غنی از مواد مغذی و مفید بوده و اغلب بطور طبیعی با تفکر تهیه می شده اند.

طرقبه
آش از غذاهای محلی طرقبه

یکی از غذاهای محلی طرقبه آبگوشت و دیزی است که با نخود، گوشت بره و دنبه و پیاز درست می شود. یکی دیگر از غذاهای پر مصرف در میان بازدید کنندگان که طرفدار زیادی دارد فسنجان می باشد. چون مردم این شهر باغ های گردو دارند می طلبد که این غذا را درست کنند. این غذا با گردو ساییده شده درست می شود و از دیگر غذاهای سنتی شهر می توان به قورمه اشاره کرد. البته از دوغ آبعلی و لبو های داغ طرقبه هم نباید غافل شد.

رستوران های طرقبه

طرقبه از رستوران های متنوع با غذاهای بسیار با کیفیتی برخوردار است که می تواند رضایت شما را تا حد زیادی جلب کند. در شهر طرقبه رستوران های سنتی و لوکس فراوانی وجود دارد که برای هر سلیقه و ذائقه ای، غذاهای مربوطه را سرو می کنند. مهم ترین جزئی که در رستوران های طرقبه پای تمامی سفره ها است، دوغ آبعلی می باشد.

طرقبه
دیزی سنگی از دیگر غذاهای محلی و اصیل طرقبه

رستوران تشریفات طرقبه

یکی از شناخته شده ترین رستوران های طرقبه که از نظر فضاسازی و طراحی به عنوان یک جاذبه تورستی منحصر به فرد در شرق کشور معرفی می شود رستوران تشریفات است. در رستوران تشریفات شما می توانید از خدمات وی آی پی برخوردار شوید تا در آلاچیق های مخصوص، جشن های خود را به طور خصوصی برگزار نمایید.

رستوران سید و پسران طرقبه

اگر به دنبال طعم بهترین دیزی ها در طرقبه هستید، سری به رستوران سید و پسران زنید. این رستوران یکی از بهترین رستوران های طرقبه است که با مواد اولیه و تازه غذاهای خود را طبخ می کند و از فضایی بسیار دلچسب و خنک برخوردار می باشد. آبنماهای زیبا و آلاچیق های مخصوص برای خانواده، محیطی ایمن را برای خانواده ها فراهم نموده است.

طرقبه
رستوران های طرقبه

رستوران گنجعلی خان طرقبه

رستوران گنجعلی خان طرقبه از دیگر رستوران های طرقبه مشهد است که بسیار معروف بوده و انواع غذاهای ایرانی و سنتی طرقبه را عرضه می کند. توصیه می کنیم اگر این رستوران طرقبه را برای صرف غذا انتخاب کرده اید، دوغ آبعلی همراه با کوبیده های خوشمزه اش را از دست ندهید.

آشکده رضا طرقبه

آشکده رضا طرقبه مکانی عالی برای صرف غذاهای سنتی مخصوصاً آش رشته است. فضای خانوادگی در این محیط و صرف غذاهای سنتی با کیفیت مانند کشک بادنجان، فسنجان، میرزا قاسمی، آش رشته و ... سبب شده تا بسیار محبوب باشد. آشکده رضا در انتهای روستای جاغرق قرار دارد.

طرقبه
پارکینگ بازار بعثت طرقبه

بازار بعثت طرقبه

بازار بعثت طرقبه علاوه بر داشتن امکانات تفریحی نظیر سینما چند بعدی، مونوریل و ... مکانی عالی برای خرید سوغاتی هم می باشد. انواع سوغات طرقبه که در بازار بعثت به وفور یافت می شود صنایع دستی، خشکبار، پوشاک؛ پوست و چرم، اسباب بازی، لوازم کریستال، زیور آلات و ترشیجات (قره قوروت، لواشک، ترشک، آلوچه؛ زغال اخته) و خشکبار است.

بازار بعثت طرقبه مشهد در حاشیه میدان اصلی طرقبه واقع شده است. البته مغازه های بزرگی در اطراف میدان و حاشیه خیابان دیده می شود که در آن ها صنایع دستی ظریف مانند مجسمه های گچی، سرویس های چینی؛ خاتم کاری، مینا کاری و قلم زنی به مشتریان عرضه می شود. بازار بعثت مشهد مجهز به تریا، رستوران، نمازخانه، شهر بازی کوچک، بانک، تاکسی تلفنی و پارکینگ و سرویس بهداشتی است.

طرقبه
رودخانه طرقبه شکل گرفته از 3 شاخه رود

رودخانه طرقبه

رودخانه طرقبه که از چندین روستا گذر می کند یکی از جاهای دیدنی طرقبه به شمار می رود. رودخانه 5 دره از سلسله کوه های بینالود سرچشمه می گیرد و امتداد آن به فلسکه ختم می شود. رود خانه ترغبذ برای گذر از این مسیر، دره ارغوان را پشت سر می گذارد و به روستای کلاته آهن می ریزد. سپس به روستای دهبار می رسد و بعد از آبیاری کردن باغ های اطراف، سرانجام به بند گلستان ختم می شود.

برای رسیدن به رودخانه 5 دره باید از مسیرهای مختلفی عبور کنید که طرقدر بهترین مکان برای تردد با وسیله نقلیه است. بعد از رسیدن به روستای کلاته آهن باید جاده خاکی دست چپ را انتخاب کنید و پس از 2 کیلومتر به این منطقه برسید. ولی عاشقان طبیعت می توانند از سمت رودخانه دهبار به طور پیاده حرکت کنند و پس از طی مسیری، خود را در منطقه 5 دره طرقبه مشاهده کنند.

طرقبه
گل های زیبا در پارکهای طرقبه

پارکهای طرقبه

پارکهای طرقبه از دیگر مکان های تفریحی هستند ککه شهروندان و مسافران برای سپری کردن اوقات فراغت خود همراه خانواده، راهی آن ها می شوند. در این قسمت از مطلب به معرفی مختصر پارکهای طرقبه مشهد می پردازیم تا شما در طول سفر با تور مشهد بتوانید لذت بیشتری ببرید.

پارک وکیل آباد ترغبذ

بوستان وکیل آباد مشهد یکی از بزرگ ترین بوستان های مشهد است که از موقوفات مرحوم حاج حسین ملک است. برای دسترسی به بوستان وکیل آباد شما باید از امام رضا 4 (خیابان امام رضا در طرقبه) وارد شوید. قنات، دستگاه های ورزشی، رودخانه ای خروشان، باغ وحش مشهد و ... از دیدنی های وکیل آباد هستند.

طرقبه
پارک پونه طرقبه

پارک پونه طرقبه

پارک پونه طرقبه از بوستان های وسیع ترغبذ شناخته می شود که در کنار پارک جنگلی بهمن قرار گرفته است. 3 آب نمای زیبا، نمازخانه، محیطی برای بازی کودکان، رودخانه ای مصنوعی، رستوران و فروشگاه از امکانات این پارک طرقبه به شمار می روند که نیاز مسافران را به خوبی تامین می کند.

پارک بهمن طرقبه

بوستان جنگلی بهمن 8500 متر مربع مساحت  دارد که انبوهی از درختانی رعنا و سر سبز را درون خود جای داده است. این بوستان که از پارکهای مشهور طرقبه نزد مشهدی ها و زائران محسوب می شود دارای منطقه بازی برای کودکان، سرویس بهداشتی، آلاچیق هایی برای نشستن و ... می باشد.

طرقبه
محوطه زیبای پارکهای طرقبه

شخصیت های شناخته شده طرقبه

از شخصیت های معروف طرقبه می توان به اشخاص زیر اشاره کرد:

1.اقای محمد باقر قالیباف

محمد باقر قالیباف نظامی و سیاستمدار اصولگرای ایرانیو از خرداد99 نماینده تهران و شیشمین رئیس مجلس شورایی اسلامی است و نیروی های انتظامی سمت فرماندهی را داشته است محمد قالیباف در انتخابات نامزدهای ریاست جمهوری شرکت کرد و نفر چهارم شد تحصیلات او در رشته جغرافیای سیاسی  دانشگاه تهران در مقطع فوق لیسانس و دکترای همین رشته در دانشگاه تربیت مدارس هم زمان با فرماندهی نیروهای هوایی سپاه می باشد محمد باقر نویسنده کتاب های «درهای خانه های از یاد رفته» و «سنگ نوشته های از یاد رفته» می باشد.

طرقبه
محمد باقر قالیباف از شخصیت های سیاسی مشهور طرقبه

2.علی باغبان باشی

علی باغبان باشی دونده سابق دوهای استقامت و دوی ماراتن اهل ایران است و دارای مدال های معتدد اسیایی و کشوری در رشته های دو 3000متر با مانع دوی 5000مترو با دوی ماراتن است

3.محمد دهقان

محمد دهقان نمایند سابق در طرقبه حوزه انتخاباتی چناران و طرقبه و شاندیز درمجلس شورای اسلامی نماینده مردم حوزه انتخاباتی چناران و طرقبه شاندیز بوده در 25 تیر 98با 231رای نمایندگان مجلس دهقان به عنوان یکی از اعضای حقوقدانان شورای نگهبان انتخاب شد.

طرقبه
زیبایی های طرقبه

هتل های مشهد در طرقبه را بشناسید

حال که تا این جای مطلب با شهر طرقبه آشنا شده اید وقت آن رسیده تا با هتل ها و مکان های اقامت در این شهر توریستی نیز آشنا شوید. از بهترین هتل های مشهد در شهر طرقبه که 5 ستاره بوده و به چالیدره مشهد نزدیک است، هتل پارک حیات طرقبه نام دارد.

هتل پارک حیات طرقبه مشهد از فضایی سبزی فوق العاده برخوردار بوده و دارای رستوران ها و تالارهای مجلل می باشد. اتاق های این هتل مشهد در طرقبه رو به جنگل بوده که چشم اندازی عالی را به میهمانان هدیه می دهد. از دیگر هتل های طرقبه مشهد، هتل ثامن مشهد است که 4 ستاره بوده و ابتدای جاده طرقبه قرار گرفته است.

طرقبه
شگفتی های طرقبه

هتل ثامن مشهد با توجه به 4 ستاره بودنش امکانات بسیار خوبی را به میهمانان مقیم در هتل خود ارائه می دهد. سالن تنیس، تالارها و سالن همایش و مجموعه آبی تنها بخش کوچکی از امکانات این هتل طرقبه مشهد است. از دیگر هتل های قیمت مناسب مشهد در طرقبه، هتل سحاب مشهد است.

هتل سحاب مشهد در میانه جاده روستای گلستان واقع شده و یک 3 ستاره با کیفیت به شمار می رود. هتل سحاب مشهد علاوه بر این که به بند گلستان و رودخانه طرقبه نزدیک می باشد، به آرامگاه امامزاده ها یاسر و ناصر (ع) نیز دسترسی بسیار آسانی دارد که از مزیت های هتل به شمار می رود. جهت رزرو هتل های ذکر شده در طرقبه مشهد می توانید با شماره های 05138096 و 05138095 در ارتباط باشید تا کارشناسان پرشین هتل شما را راهنمایی کنند.

طرقبه
دیدنی های طرقبه

چگونه از مرکز شهر به طرقبه برسیم؟

حتما شما هم جزء آن کسانی هستید که در هتل های مشهد نزدیک حرم مانند هتل قصر طلایی مشهد اقامت دارید و این سوال برای شما پیش می آید که چگونه به طرقبه بروید؟ در پاسخ به سوال شما باید بگوییم با 4 دقیقه پیاده روی به ایستگاه مترو خواهید رسید. پس از سوار شدن مترو باید در ایستگاه آخر (ایستگاه وکیل آباد) پیاده شوید و سپس با تاکسی های خطی یا اتوبوس های مربوط به طرقبه، راهی ییلاقات طرقبه شاندیز شوید.

طرقبه بهتره یا شاندیز؟

سوالی بسیار متداول که همواره گردشگران با خود می پرسند و در پِی جواب آن هستند. طرقبه شاندیز یا شاندیز طرقبه، بهترین تفرجگاه ها در میان مشهدی ها هستند که هر کدام محاسن خود را دارند و نمی توان یکی را از دیگیر بهتر دانست. اما برای اطلاعات بیشتر شما عزیزان و پاسخ به سوال مطرح شده به شرح این 2 ییلاق مشهد می پردازیم.

طرقبه
طرقبه بهتره یا شاندیز؟ (روستای زشک شاندیز)

طرقبه دارای مناطق بکر، سبز و عالی می باشد که از امکانات رفاهی بالا برخوردار می باشد. شاندیز هم از نظر طبیعت بسیار بکر بوده ولی به اندازه طرقبه مشهد دارای تفریحات نیست. در عوض بهترین و لذیذ ترین کباب های شهر را می توانید در شاندیز و رستوران هایش میل کنید که در طرقبه نظیر آن را نخواهید یافت. هرچند شهر طرقبه از نظر غذاهای سنتی غنی تر می باشد. با این تفاسیر درخواهید یافت که شاندیز بهشت غذاخورهای حرفه ای و طرقبه بهشت جوانان برای تفریح است.

بیشتر بخوانید :
منابع :