فرودگاه کیش اولین نقطه رسیدن شما به جزیره کیش است که ترانسفر فرودگاهی هم به صورت معمولی و هم به صورت تشریفات VIP انجام می شود. فرودگاه کیش در حال حاضر بعد از فرودگاه تهران و فرودگاه مشهد، سومین فرودگاه پر تردد در کشور به شمار می رود.

پرواز های خروجی فرودگاه کیش به سمت کشور های حاشیه خلیج فارس مانند امارات و عمان نیز انجام می شود. آیا می دانید فرودگاه کیش در چه زمانی ساخته شد؟ چه کسی دستور ساخت فرودگاه کیش را داد؟ آیا اطلاعات پرواز فرودگاه کیش برای شما اهمیت دارد؟ پس ادامه این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل را از دست ندهید.

پیشینه فرودگاه کیش

جزیره کیش کنونی قابل مقایسه با زمان گذشته نیست، چون در زمان های گذشته، جزیره کیش صرفا یک جزیره مرجانی به شمار رفت. ولی جالب اینجاست که طرح فرودگاه کیش، ویلاها و هتل های کیش به سال 1349 بر می گردد. زمانی که یک هیأت آمریکایی و ایرانی برای سنجش موقعیت جزیره به دستور محمد رضا شاه پهلوی راهی آن شدند. پس از تحقیقات بسیار درباره سواحل کیش، ویژگی های نچرال جغرافی کیش و ...، این هیأت تحقیقاتی دریافت که جزیره کیش همچون جزایر هاوایی و جزایر دریای مدیترانه، قابلیت تبدیل شدن به یک مرکز توریستی و تجاری را دارد.

در راهنمای سفر به کیش همه چیز را بدانید

از این رو ساخت فرودگاه کیش و بسیار دیگری از زیر ساخت ها با هزینه های هنگفتی در دستور کار قرار گرفت. بعد از طراحی های مربوط به گسترش جزیره، سازمان عمران کیش در مهر ماه 1351 دایر گشت. این سازمان وظیفه داشت تا فاز اول و فاز دوم جزیره کیش را به اتمام برساند. روستای ماشه یا همان منطقه صفین، قدیمی ترین و اصیل ترین محله در کیش است.

با این تفاسیر نقشه فرودگاه کیش در قسمت شمال شرقی جزیره، در همجواری با پدافند نیروی هوایی طراحی گردید. طراحی این فرودگاه به گونه ای بود تا آب شیرین کن، تاسیسات رادیویی و تلویزیونی، نیروگاه برق و ... را دارا باشد. سرانجام فرودگاه جزیره مرجانی کیش با حضور سفیر های کشور های خارجی، خانواده شاه، اشراف زادگان و سرمایه داران در سال 1356 به طور رسمی با نشست هواپیمای مسافربری کنکورد افتتاح گشت.

مجهز کردن فرودگاه کیش پس از انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها فرودگاه کیش بلکه دیگر زیر ساخت های جزیره مانند بازارها، هتل ها و ... پیشرفت بسیاری پیدا کرد. اما در سال 1373 باند های فرودگاه جزیره کیش مجهز به چراغ های مخصوص شب گردید. پس از آن رودگاه کیش در شب بسیار دیدنی و تماشایی شد تا پروازهای شبانه به کیش نیز از طریق ایرلاین های مختلف نیز صورت بگیرد.

ساحل درختان نارگیل کیش کجاست؟

با رونق گرفتن جزیره کیش به دلیل منطقه آزاد بودن و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، رفت و آمد ها بیش از پیش پر رنگ شد و همین امر سبب شد تا فرودگاه کیش در لیست 5 فرودگاه اول کشور قرار بگیرد. در ادامه با اطلاعات فرودگاه کیش همچون مساحت، ترمینال ها و امکانات این فرودگاه محبوب کشور آشنا خواهید شد.

اطلاعات فرودگاه کیش

فرودگاه بین المللی کیش داری مساحتی بالغ بر 9 میلیون متر مربع می باشد. در این بین وسایل و تجهیزات هوانوردی این فرودگاه، مطابق با استاندارد های جهانی ICAO (ایکائو : سازمان بین المللی هواپیمایی جهانی) می باشد. فرودگاه کیش در 24 ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات به گردشگران تور کیش می باشد. ارتفاع فرودگاه بین المللی کیش از سطح دریا حدود 30 متر می باشد.

خانه بومی های کیش و آشنایی با آداب و رسوم کیشوندان

ترمینال های فرودگاه کیش

در فرودگاه بین المللی جزیره کیش 2 ترمینال وجود دارد که یکی جهت پروازهای خارجی و دیگری برای پرواز های داخلی است. پایانه پروازهای داخلی دارای 9500 متر مربع مساحت بوده که وسعتی بیشتر از ترمینال پرواز خارجی دارد. پایانه پرواز خارجی هم 4000 متر مربع مساحت دارد و به امکانات رفاهی مطلوب مجهز می باشد.

ترمینال های فرودگاه بین المللی کیش برای پروازهای داخلی (ترمینال شماره 1) از ساعت 6 صبح تا 12 شب باز هستند. ترمینال دیگر (ترمینال شماره 2) مخصوص پرواز های خروجی کیش و پروازهای ورودی به کیش است. فرودگاه بین المللی کیش دو باند دارد که این باندها 3650 متر طول و بیش از 45 متر عرض دارند.

امکانات فرودگاه بین المللی کیش

در فرودگاه بین المللی کیش امکانات رفاهی بسیار خوبی وجود دارد تا مسافران فرودگاه دچار مشکلاتی نشوند. در ادامه امکانات فرودگاه بین المللی کیش را خواهید شناخت.

جایگاه تشریفات ویژه

از امکانات فرودگاه بین المللی کیش می توان به جایگاه تشریفات سی آی پی و وی آی پی اشاره نمود. در این جایگاه لیموزین در پای پرواز منتظر شما خواهد بود و مینی بار خیلی لوکس همراه نوشیدنی های مخصوص سرو می شود. از دیگر ویژگی های تشریفات ویژه، معطل نشدن پشت گیت های شلوغ است؛ زیرا میهمانان تشریفات ویژه از گیت های خلوت و مخصوص عبور می کنند. انجام دادن امور ترافیکی فرودگاه (دریافت کارت پرواز، تحویل چمدان و بار) توسط پرسنل فرودگاه از دیگر ویژگی های تشریفات اختصاصی است.

پارکینگ

فروگاه کیش پذیرنده افراد بسیاری است که با خودروی شخصی به آن مراجعه می کنند. از این رو پارکنیگ وسیع فرودگاه کیش 3 بخش دارد که یکی از آن ها مقابل برج مراقبت است. پارکینگ شماره 1 فرودگاه سرپوشیده بوده و 134 خودرو را درون خود ای می دهد. کارواش نیز در این پارکینگ دیده می شود. پارکینگ شماره 2 فرودگاه در کنار پایگاه پلیس قرار گرفته و مساحت 6 هزار متری آن 250 خودرو را جای می دهد. پارکنگ شماره 3 نیز کنار ایستگاه پلیس قرار گرفته و 100 خودرو ظرفیت دارد.

رستوران و کافه

در این فرودگاه بین المللی تعدادی رستوران و کافه طراحی شده تا مسافران در هر زمان بتوانند انواع غذاهای فست فودی و نوشیدنی های سرد و گرم را نوش جان کنند. رستوران و کافه های فرودگاه مکان خوبی برای سپری کردن اوقات است.

در سفر به کیش این نکته ها را فراموش نکنید

شعبات بانکی

اگر نیاز به بانک دارید باید فقط به بانک ملی، شعبه فرودگاه مراجعه کنید، زیرا تنها شعبه بانکی در فرودگاه کیش است. البته 11 دستگاه خودپرداز از بانک های مختلف در این فرودگاه وجود درند که نیاز مسافران را برطرف می کنند. این فرودگاه ها عبارت اند از : بانک تجارت، بانک سامان، بانک صادرات، بانک کشاورزی، بانک پاسارگاد، بانک آینده، بانک ملت، بانک سپه، بانک دی، بانک شهر، بانک انصار

خدمات پزشکی

از دیگر امکانات فرودگاه بین المللی کیش، خدمات پزشکی است که به صورت 24 ساعته به مسافران ارائه می شود. آمبولانس جهت موارد ضروری و انتقال بیماران به نزدیک ترین بیمارستان کیش نیز فراهم گردیده است.

فروشگاه سوغات، صرافی، نمازخانه

یک فروشگاه سوغات نیز برای خرید سوغاتی طراحی شده تا مسافران دچار دغدغه ی خرید سوغاتی نشوند. صرافی هم برای سهولت تبادلات ارزی و ریالی نیز فراهم می باشد. همچنین یک نمازخانه، سرویس بهداشتی و آبخوری هم برای رفاه بیشتر مسافران تدارک دیده شده است.

لیست پروازهای فرودگاه کیش داخلی و خارجی

فرودگاه بین المللی کیش 22 مقصد داخلی و خارجی را پوشش می دهد که 2 تا از این مقاصد خارجی دبی (امارات متحده عربی) و مسقط (عمان) هستند. 20 مقصد دیگر شامل مشهد، تهران، اصفهان، شیراز، رشت، یزد، تبریز، اهواز، کرمان، بندرعباس، بوشهر، همدان، کرمانشاه، گرگان، ساری، کاشان، ارومیه، عسلویه، سنندج و قشم می شود.

آیا فرودگاه هندورابی هم جزئی از فرودگاه کیش است؟

بله، فرودگاه هندورابی نیز جزئی از فرودگاه کیش به شمار می رود. جزیره هندورابی یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس است که یک فرودگاه کوچک دارد. در زمان های گذشته فقط سفر دریایی به هندورابی امکان پذیر بود که در حال حاضر می توان با هواپیما به هندورابی رفت. مساحت فرودگاه هندورابی 9 هزار کیلومتر و طول باند آن 1630 متر است. ارتفاع فرودگاه هندورابی از دریا 22 متر می باشد.

کدام شرکت های هواپیمایی به کیش سفر می کنند؟

از خطوط فعال هواپیمایی به مقصد کیش می توان به ایران ایر تور، کیش ایر، زاگرس ایر، کاسپین ایر، تابان ایر، معراج ایر، قشم ایر، کارون ایر، ماهان ایر و ... اشاره کرد.

اطلاعات پرواز فرودگاه کیش

اگر به دنبال اطلاعات پرواز فرودگاه کیش هستید می توانید با کلیک بر روی اینجا تمامی اطلاعات پرواز فرودگاه کیش و لیست پرواز فرودگاه های کیش را مشاهده فرمایید. همچنین با کلیک بر روی تور کیش می توانید کمترین قیمت تور کیش را از پرشین هتل رزرو کنید. همچنین اگر نیاز داشتید با فرودگاه کیش در ارتباط باشید شماره 199 (اطلاعات پرواز) و شماره 076،44443200 و 076،44443300 در دسترس شما خواهد بود.

مدیر کل فرودگاه بین المللی جزیره کیست؟

آقای عزت الله محمدی مدیر کل فرودگاه جزیره هستند که در شیراز و سال 55 متولد شده اند. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران می باشند. آقای محمدی تحصیلات خود را در دانشگاه صنعتی شریف (برترین دانشگاه علمی و صنعتی ایران) گذرانده اند. سابقه ایشان در فرودگاه بین المللی کیش به 15 سال می رسد.

اطلاعات پرواز کیش را از کجا به دست آوریم؟

جهت مشاهده اطلاعات پرواز کیش، پروازهای خروجی کیش و پروازهای ورودی کیش همین الان کلیک کنید

آیا فرودگاه کیش پر تردد است؟

فرودگاه کیش پس از فرودگاه مشهد و فرودگاه تهران سومین فرودگاه پر تردد است

بیشتر بخوانید :
منابع :