فرودگاه کیش در حال حاضر بعد از فرودگاه تهران و فرودگاه مشهد، سومین فرودگاه پر تردد در کشور به شمار می رود. در فرودگاه کیش پرواز های خارجی به سمت کشور های حاشیه خلیج فارس نیز انجام می شود. اما چه زمانی فرودگاه در جزیره کیش ساخته شد؟ دستور ساخت فرودگاه را چه کسی داد؟ برای پاسخ این پرسش ها در ادامه همراه پرشین هتل (پر تخفیف ترین سایت رزرو تور کیش) باشید.

پیشینه فرودگاه کیش

طرح فرودگاه کیش، ویلاها و هتل های کیش به سال 1349 بر می گردد. زمانی که یک هیأت آمریکایی و ایرانی برای سنجش موقعیت جزیره راهی آن شدند. پس از تحقیق ها درباره سواحل مرجانی، ویژگی های نچرال جغرافی کیش و ...، این هیأت دریافت که جزیره کیش همچون جزایر هاوایی و جزایر دریای مدیترانه، قابلیت تبدیل شدن به یک مرکز توریستی و تجاری را دارد.

در راهنمای سفر به کیش همه چیز را بدانید

از این رو ساخت فرودگاه کیش و بسیار دیگری از زیر ساخت ها با هزینه های هنگفتی در دستور کار قرار گرفت. بعد از طراحی های مربوط به گسترش جزیره، سازمان عمران کیش در مهر ماه 1351 دایر گشت. این سازمان وظیفه داشت تا فاز اول و فاز دوم را به اتمام برساند. روستای ماشه یا همان منطقه صفین، قدیمی ترین و اصیل ترین محله در کیش است.

با این تفاسیر فرودگاه کیش در قسمت شمال شرقی جزیره، در همجواری با پدافند نیروی هوایی احداث گردید. طراحی این فرودگاه به گونه ای بود تا آب شیرین کن، تاسیسات رادیویی و تلویزیونی، نیروگاه برق و ... را دارا باشد. سرانجام فرودگاه جزیره مرجانی کیش با حضور سفیر های کشور های خارجی، خانواده شاه، اشراف زادگان و سرمایه داران در سال 1356 به طور رسمی با نشست هواپیمای مسافربری کنکورد افتتاح گشت.

مجهز کردن فرودگاه کیش پس از انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها فرودگاه کیش بلکه دیگر زیر ساخت های جزیره مانند بازارها، هتل ها و ... پیشرفت بسیاری پیدا کرد. اما در سال 1373 باند های فرودگاه جزیره کیش مجهز به چراغ های مخصوص شب گردید. پس از آن پروازهای شبانه به کیش نیز از طریق ایرلاین های مختلف انجام گرفت.

ساحل درختان نارگیل کیش کجاست؟

با رونق گرفتن جزیره کیش به دلیل منطقه آزاد بودن و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، رفت و آمد ها بیش از پیش پر رنگ شد و همین امر سبب شد تا فرودگاه کیش در لیست 5 فرودگاه اول کشور قرار بگیرد. در ادامه با مساحت، ترمینال ها و امکانات این فرودگاه محبوب کشور آشنا خواهید شد.

مساحت و دیگر بخش های فرودگاه کیش

فرودگاه بین المللی کیش داری مساحتی بالغ بر 13،500 متر مربع می باشد. در این بین وسایل و تجهیزات هوانوردی این فرودگاه، مطابق با استاندارد های جهانی ICAO (ایکائو : سازمان بین المللی هواپیمایی جهانی) می باشد. فرودگاه کیش در 24 ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمات به گردشگران تور کیش می باشد.

خانه بومی های کیش و آشنایی با آداب و رسوم کیشوندان

ترمینال ها :

در فرودگاه بین المللی جزیره کیش 2 ترمینال وجود دارد که یکی جهت پروازهای خارجی و دیگری برای پرواز های داخلی است. پایانه پروازهای داخلی دارای 9500 متر مربع مساحت بوده که وسعتی بیشتر از ترمینال پرواز خارجی دارد. پایانه پرواز خارجی هم 4000 متر مربع مساحت دارد و به امکانات رفاهی مطلوب مجهز می باشد.

امکانات :

از امکانات فرودگاه جزیره دیدنی کیش می توان به جایگاه تشریفات سی آی پی اشاره نمود.در این جایگاه لیموزین در پای پرواز منتظر شما خواهد بود. پارکینگ نیز از دیگر امکانات فرودگاه به شمار می رود. اگر هم در طی مدت زمانی که در فرودگاه بودید، احساس گرسنگی یا تشنگی کردید نگران نباشید، زیرا رستوران و کافی شاپ موجود می باشد.

در سفر به کیش این نکته ها را فراموش نکنید

غرفه هایی نیز برای خرید سوغاتی در دسترس می باشند. خدمات بانکی و صرافی هم برای سهولت تبادلات ارزی و ریالی نیز فراهم می باشد. همچنین یک نمازخانه، سرویس بهداشتی، آبخوری، خدمات پزشکی و ... در فرودگاه بین المللی نیز برای رفاه گردشگران داخلی و خارجی طراحی شده اند.

از فرودگاه کیش به کدام کشورهای همسایه می توان رفت؟

فرودگاه بین المللی کیش پروازهایی به شهر مسقط و دبی دارد. این 2 کشور حاشیه خلیج فارس از سرمایه دار ترین کشور های حاشیه خلیج نیلگون فارس هستند. برای رفتن به دیگر کشورها باید حتما به فرودگاه مهرآباد یا فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد مراجعه نمایید.

مدیر کل فرودگاه بین المللی جزیره کیست؟

آقای عزت الله محمدی مدیر کل فرودگاه جزیره هستند که در شیراز و سال 55 متولد شده اند. ایشان دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران می باشند. آقای محمدی تحصیلات خود را در دانشگاه صنعتی شریف (برترین دانشگاه علمی و صنعتی ایران) گذرانده اند. سابقه ایشان در فرودگاه به 15 سال می رسد.

بیشتر بخوانید :
منابع :