کاخ های استانبول عضو جدایی ناپذیر از جاهای دیدنی استانبول است که سابقه تاریخی آن ها به صدها سال می رسد. تمامی کاخ های استانبول از معماری متفاوتی برخوردار هستند که زیبایی های منحصر به خود رادارند. در این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم شما را با زیباترین کاخ های استانبول آشنا نماییم تا در زمان سفر به استانبول لذت بیشتری ببرید.

کاخ های استانبول
نمایی از ایهلامو یکی از کاخ های استانبول

کاخ های استانبول بیشتر در زمان پادشاهان عثمانی ساخته شده و به طبع، دارای قسمت های مختلفی می باشند. مهم ترین قسمت در کاخ های استانبول در زمان پادشاهی عثمانی، حرمسرا بوده است. حرمسرا به مکانی گفته می شود که زنان و کنیزان شاه، در آن زندگی می کرده و فرد غریبه ای حق ورود به حرمسرا (جز شاه و خواجه های حرمسرا) را نداشته است.

کاخ های استانبول
نمایی از کاخ تکفو

کاخ های استانبول شامل کاخ توپکاپی، کاخ دلمه باغچه، کاخ چیران، کاخ عادله سلطان، کاخ بیلربی و ... می شوند. توضیحات کلی درباره کاخ های قسطنطنیه در ذیل مطلب داده شده که برای اطلاعات بیشتر درباره هر کدام می توانید بر روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

کاخ های استانبول
توپکاپی یکی از بزرگ ترین کاخ های استانبول

کاخ توپکاپی استانبول

از کاخ های مهم استانبول می توان به گزینه اول، یعنی کاخ توپکاپی استانبول اشاره کرد. کاخ توپکاپی استانبول در زمان سلطان محمد دوم و در سال 1453 میلادی ساخته شد. این کاخ در منطقه سلطان احمد قرار گرفته که یکی از منطقه های تاریخی استانبول به شمار می رود. این کاخ زیبا پس از ساخت، به کاخ جدید شهره شد.

کاخ های استانبول
نمای داخلی کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی استانبول که جزء لوکس ترین کاخ های شهر استانبول است داریا بخش های مختلفی می باشد. این بخش ها شامل مدرسه، حرمسرا، مطبخ خانه، گرمابه، باغ شخصی سلطان و ... می شود. اشیاء هایی که در این کاخ استانبول قرار دارد بسیار قدیمی بوده و همین امر سبب شده تا در حال حاضر ماهیت کاخ توپکاپی به موزه تبدیل شود. از هتل های استانبول نزدیک به این کاخ می توان به هتل تاپکاپی سابنا استانبول اشاره کرد.

کاخ های استانبول
نمای بالای کاخ توپکاپی استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول که مشهور به دلمه باغچه نیز می باشد، از دیگر کاخ های مشهور و مجلل استانبول است. این کاخ استانبول به موزه هنر هم معروفیت دارد. در میان کاخ های استانبول، کاخ دولما باغچه تنها کاخی است که آتا تورک، در آن اقامت داشته است. سازنده این کاخ سلطان عبدالمجید اول عثمانی بوده است.

کاخ های استانبول
دلما باغچه یکی از کاخ های استانبول

کاخ دولما باغچه توسط یک طراح فرانسوی ساخته شده که همین امر سبب شده تا مشابه یکی از کاخ های فرانسه باشد. کاخ دلما باغچه شباهتی بی مثال با کاخ ورسای فرانسه دارد. در این کاخ با شکوه عثمانی سوئیت های تشریفاتی برای مقامات کشورها، حرمسرا، مطبخ خانه، گرمابه، تالار آیینه و ... طراحی شده است. یکی از هتل های استانبول در دسترس این کاخ، هتل سوئیس اوتل د بوسفروس است.

کاخ های استانبول
کاخ بیلربی استانبول

کاخ بیلربی استانبول

یکی دیگر از کاخ های استانبول که بسیار زیبا و جذاب است، بیلربی نام دارد. کاخ بیلربی هم به دستور سلطان محمود اول ساخته شد. این کاخ زیبا در قسمت آسیایی آستانبول قرار گرفته است. سال ساخت این کاخ به 1829 میلادی می رسد اما به دلیل آتش سوزی در سال 1851 میلادی تخریب شد.

کاخ های استانبول
درب ورودی کاخ بیلربی

کاخ بیلربی پس از این آتش سوزی توسط سرکیس بالیان مورد مرمت و بهسازی قرار گرفت. این بهسازی که در سال 1861 انجام شد، برابر با حکومت سلطان عبدالعزیز بود. محمد رضا پهلوی، فرانتی یوزف اول از اتریش و همسر امپراور اوژنی از فرانسه برخی از چهره های سرشناسی هستند که در کاخ بیلربی اقامت داشتند. هتل دابل تری بای هیلتون مدا استانبول نیز از دیگر هتل های در دسترس این کاخ است.

کاخ های استانبول
نمای داخلی کاخ عادله سلطان

کاخ عادله سلطان استانبول

از دیگر کاخ های مشهور و زیبای شهر استانبول، کاخ عادله سلطان است. این کاخ زیبا توسط سرکیس بالیان طراحی شده بر روی یک تپه واقع شده است. این کاخ منحصر به دختر سلطان محمود دوم به نام عادله بود. کاخ عادله در سال 1861 میلادی ساخته شد.

کاخ های استانبول
محوطه کاخ عادله سلطان

پس از اتفاقی که برای عادله سلطان رخ داد (فوت همسر برادر و فرزندان)، وی تصمیم گرفت تا اموال خود را وقف کند. در سال 1916 کاخ عادله سلطان به دبیرستان شبانه روزی مخصوص دختران تغییر کاربری داد. پس از گذشت 7 سال به دلیل آتش سوزی، آسیب جدی به این کاخ وارد شد. پس از بازسازی مجدد این کاخ برای مجالس عروسی، نشست ها و رویداد ها استفاده می شود.

کاخ های استانبول
کاخ ییلدیز استانبول

کاخ ییلدیز استانبول

از دیگر کاخ های شهر استانبول، کاخ ییلدیز استانبول است. این کاخ زیبا که در بین محله بشیکتاش و اورتاکوی واقع شده دارای بخش های مختلفی می باشد. تئاتر کاخ ییلدیز یکی از بهترین سالن ها برای برپایی تئاتر می باشد. قدمت کاخ ییلدیز قسطنطنیه به قرن 17 میلادی بر می گردد. این کاخ به دستور سلطان محمود اول ساخته شده است.

کاخ های استانبول
نمای داخلی کاخ ییلدیز استانبول

کاخ ایهلامو استانبول

اگر بخواهیم به یکی از کاخ های استانبول اشاره کنیم که هم از نظر پاویلیون و هم از نظر منظره فوق العاده زیباست، کاخ ایهلامو می باشد. این کاخ زیبا در محله ای لوکس نشین (بشیکتاش) قرار دارد. در این کاخ پاویلیون هایی با سبک غربی وجود دارد که مکانی عالی برای سرو قهوه یا چای هستند. برای بازدید از این کاخ می توانید از ساعت 9 الی 17 به غیر از روزهای دوشنبه، مراجعه کنید. ضمن این که توصیه می کنیم حتما از سرو چای و قهوه در این کاخ فراموش نکنید.

کاخ های استانبول
کاخ ایهلامو استانبول

کاخ چیران استانبول یا هتل چراغان پالاس

کاخ چیران یکی دیگر از کاخ های عثمانی است که به جرات می توان گفت شکوه و عظمتی خاص دارد. اکنون این کاخ عثمانی تبدیل به هتلی 5 ستاره شده است. هتل چراغان پالاس استانبول همان کاخ چیران است که به دست نیگوغایوس بالیان طراحی و سپس به دست پسرانش سرکیس بالیان و هاگوب بالیان به سرانجام رسید. این کاخ به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته و در سال 1871 به اتمام رسید. در آتش سوزی های اخیر، قسمت بسیاری از این کاخ تخریب شد که پس از بازسازی در سال 1991 به روی عموم بازگشایی شد.

کاخ های استانبول
نمای بیرونی کاخ ایهلامو استانبول

کاخ کوچوکسو استانبول

از دیگر کاخ هایی که توسط نیگوغایوس بالیان بالیان طراحی شده، کاخ کوچوکسو استانبول است. این کاخ از دیگر کاخ های استانبول است که در قسمت آسیایی واقع می باشد. سلطان عبدالمجید اول دستور ساخت این کاخ را داد که در قسمت آسیایی و سواحل تنگه بسفر استانبول قرار دارد. مبل های اروپایی، شومینه های مرمر به سبک ایتالیایی و آثار هنری از تزئینات داخلی کاخ محسوب می شوند. این کاخ به سبک باروکی ساخته شده است. پس از یک بازسازی 4 ساله، سرانجام در سال 1996 میلادی، برای بازدید عموم افتتاح گردید.

کاخ های استانبول
کاخ کوچوکسو استانبول

کاخ خدیو استانبول

کاخ خدیو استانبول متعلق به شاهان عثمانی نبوده و همین امر باعث شده تا معمار آن هم خانواده بالیان نباشد. خدیو عباس دوم حاکم مصر و سودان دستور ساخت این کاخ در سال 1907 میلادی را داد. معمار کاخ هم یک شخص ایتالیایی به نام آنتونیو لاشاک بوده است. بعد از 40 سال متروکه بودن این کاخ، تبدیل به هتلی در سال 1985 شد. ولی در حال حاضر دیگر هتل نیست و تنها می توان در رستوران آن مشغول سرو نوشیدنی و غذا شد.

کاخ های استانبول
کاخ خدیو استانبول

کاخ تکفور استانبول

کاخ تکفور استانبول یک شاهکار معماری بیزانس است که به خوبی جلوه می کند. کاخ مذکور در همجواری مسجد ایاصوفیه استانبول، منطقه آیوانسرای واقع می باشد. پس از فتح قسطنطنیه این کاخ به عنوان باغ وحش استفاده شد و سپس به یک کارگاه سرامیک تبدیل گردید. توجه داشته باشید که برای بازدید از این کاخ، باید با مدیریت مسجد ایا صوفیه هماهنگ نمایید.

کاخ های استانبول
کاخ تکفو استانبول

کلام آخر

اگر در هر زمان قصد سفر به استابول را کردید، می توانید از یک هلدینگ معتبر به نام پرشین هتل کارهای رزرو تور خود را انجام دهید. تا علاوه بر دریافت تخفیف ویژه برای رزرو هتل استانبول، بتوانید در بروز هر مشکلی به کارگزاری هلدینگ پرشین هتل در استانبول مراجعه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به طور 24 ساعته با شماره های 021،43000020 تماس حاصل فرمایید.

بیشتر بخوانید :
منابع :