کاخ دلما باغچه استانبول یکی از مراکز تفریحی و گردشگری استانبول است که ساختمان آن شبیه کاخ ورسای فرانسه می باشد. شهر استانبول که به عنوان توریستی ترین و دیدنی ترین شهر ترکیه بر شمرده می شود، با جاذبه های تفریحی فروان توانسته تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود جذب کند.

کاخ دلما باغچه یا دلمه باغچه یکی از مکان های دیدنی و فوق العاده زیبا در شهر استانبول است که گردشگران زیادی به طور روز افزون برای بازدید از این کاخ به آن مراجعه می کنند. حالا ما به معرفی این کاخ زیبا می پردازیم، با ما همراه شوید تا بتوانید اطلاعات لازم را درباره این مکان دیدنی و فوق العاده زیبا به دست آورید.

تاریخچه کاخ دلما باغچه استانبول

کاخ دلما باغچه استانبول توسط سلطان عبدالمجید اول از پادشاهان عثمانی از سال 1839 میلادی شروع به ساخت این کاخ کرد. سرانجام این کاخ با طراحی و معماری اروپایی در سال 1861 به اتمام رسید. امروزه تزئینات اغراق شده و بسیار زیاد در سبک های معماری مدرن کمتر استفاده می شود و نمونه آثاری همچون کاخ دلما باغچه کمتر به چشم می خورد.

کاخ زیبا و منحصر به فرد دلما باغچه استانبول با معماری خارق العاده و تزئینات بیرونی سبک نئوکلاسیک و طراحی داخلی بسیار زیبا باعث جلب نظر بسیاری از گردشگران شده است. این کاخ دارای بخش های متنوع و مختلفی  از جمله سوئیت های تشریفاتی، حرمسرا و محل اقامت ولیعهد می باشد. این کاخ در حال حاضر به موزه نقاشی شهر استانبول تبدیل شده است.

وجه تسمیه و طراح کاخ مجلل دلماباغچه قسطنطنیه

کاخ دلما باغچه به معنای پر شدن باغچه ها از گل است. وجود باغچه ها و آلاچیق های زیبا در این باغ که در گذشته و قبل از ساخته شدن قصر جدید، محلی به عنوان تفریحگاه شاهان پیشین عثمانی، مثل سلطان احمد اول و سلطان عثمان دوم مورد توجه بوده و نام گذاری شده است.

مقاله مرتبط: کاخ توپکاپی استانبول، نماد تمدن عثمانی ها

بر اساس سنتی که در سبک کاخ سازی عثمانی وجود دارد این کاخ شامل هیچ عمارت کلاه فرنگی نمی باشد و طراحی خارجی آن برعکس تزئینات داخلی بسیار با شکوه و زیبا، فوق العاده ساده می باشد. این کاخ از سبک عثمانی و اروپایی به شکل فوق العاده ای به دست طراح و سازنده آن عبدالمجید، معمار سلطنتی نیکوگوس آقا و گارابد بایلان ساخته شده است که ظرافت هنر را به چشم می کشد.

به گفته ای که سر زبان مردم افتاده است طراح خانه اپرای پاریس، برای انجام طراحی داخلی به عثمانی فراخوانده شده که همین دلیل محکمی برای طراحی و تزئینات بیش از حد و اغراق شده فضای داخلی کاخ است. دو سال پس از به اتمام رسیدن ساخت کاخ دلما باغچه یعنی در سال 1856، سلطان به همراه خانواده به قصر جدید منتقل شدند و مدت حکومت خود را در این قصر اقامت کردند.

کاخ دلما باغچه استانبول، اقامتگاه پدر جمهوری ترکیه

اگرچه این قصر از شکوه و زیبایی فوق العاده ای برخوردار است ولی به دلیل اقدامات و سیاست های سلطان عبدالمجید اول که باعث ضعف و سستی امپراطوری عثمانی شده بود، زمینه سقوط امپراطوری را فراهم کرده که باعث شد این موضوع، ارزش های این قصر را کمی زیر سوال ببرد.

کاخ دلما باغچه پس از اتمام امپراطوری و شروع جنگ جهانی اول، ارزش های خود را حفظ کرده و به عنوان اقامتگاه پدر جمهوری ترکیه (مصطفی کمال آتاتورک) انتخاب شد. در سال های نخست تاسیس جمهوری ترکیه، آتاتورک در این کاخ اقامت داشت که سپس در روز 10 نوامبر 1938 میلادی، جان به جان آفرین تسلیم کرد.

خواهید پسندید: با 10 موزه برتر استانبول آشنا شوید

ورودی قصر دلماباغچه و زیبایی های چشمگیر

ورودی این قصر را دروازه ای بسیار زیبا و باشکوه تشکیل داده که با قرار گیری برج ساعت، زیبایی خیره کننده ای به وجود آورده است. این زیبایی های چشمگیر هر فردی را در همان اول و هنگام ورود به قصر مبهوت می کند. برج ساعت توسط سرکیس بالیان ساخته شد. ساخت آن از سال 1890 شروع و در سال 1895 به پایان رسید.

این برج به دستور سلطان عبدالحمید دوم ساخته شد و یک کافه نیز در نزدیکی آن قرار گرفته است. چشم اندازی فوق العاده ب تنگه بسفر، غذاهای خوشمزه و نوشیدنی های متنوع سبب محبوبیت این کافه شده است. این کافه برای رفع نیاز بازدیدکنندگان کاخ تعبیه شده است.

شرایط ورود به کاخ دلمه باغچه استانبول

کاخ دلما باغچه استانبول دارای شرایطی برای ورود است که باید گردشگران آن را رعایت کنند. ورودی جمعی به این کاخ تنها 50 نفر است که سرویس دهی می شوند اما این قانون برای موزه نقاشی صدق نمی کند. حداکثر ورود بازدید کنندگان  به این قصر 3 هزار نفر است که در روزهای آخر هفته، به آخرین ظرفیت خود می رسد.

بیشتر بخوانید: آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول کهن ترین جاذبه شهر

بنابر این پیشنهاد می کنیم برای بازدید از این کاخ، روزهای وسط هفته را انتخاب کنید که کمتر در زیر آفتاب تند و مستقیم و صف های طولانی قرار بگیرید. از دیگر شرایط قصر دلماباغچه این است که اگر در فصل تابستان قبل از ساعت 3 عصر و در فصل زمستان قبل از ساعت 2 ظهر برای بازدید به این محل مراجعه کنید؛ باید بلیط سوئیت های تشریفات و حرمسرا را به طور اجباری و هم زمان تهیه کنید.

اما اگر بر خلاف این ساعت ها به بازدید از این محل بروید می توانید تنها یکی از این بلیط ها را تهیه و برای بازدید انتخاب کنید. اگر برای انتخاب یکی از آنها دچار تردید شده اید پیشنهاد می کنیم سوئیت های تشریفات را برگزینید.

زیرا می توانید در این مکان تزئینات فوق العاده و لوستر های بسیار زیبا را مشاهده کنید که از جنس ورقه های باکارا ساخته شده اند و نگاه ها را به خود خیره می کنند. کاخ دلمه باغچه عکس های زیبایی دارد که در مطلب گنجانده شده است.

قیمت بلیط کاخ دلمه باغچه چقدر است؟

هزینه ورودی کاخ دلما باغچه استانبول 40 لیر ترکیه است که برای بازدید از دیگر مکان های آن باید 10 تا 30 لیر ترکیه پرداخت کنید. جهت رسیدن به این مکان تاریخی باید به میدان تکسیم بروید و با فونیکولار در منطقه بشیکتاش پیاده شوید. سپس با وجود تابلوهای راهنما می توانید به کاخ دلمه باغچه رسید.

بیشتر بخوانید :
منابع :