روستای کانلیکا استانبول یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی در شهر استانبول است که جزء بکر ترین و دست نخورده ترین طبیعت های این شهر نیز محسوب می شود. این روستا با روستای کانلیکا در بلغارستان هم نام می باشد که گاهی باعث می شود گردشگران این دو روستا را با یکدیگر اشتباه گیرند.

روستای کانلیکا استانبول
روستای کانلیکا استانبول

روستای کانلیکا استانبول را می توان از جمله زیبا ترین روستای های ترکیه دانست که باعث شده گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب کند. در واقع این روستا دارای تاریخچه ای جذاب است که در طی سال های مختلف، هنوز هم طراوت گذشته را دارد و بهترین مکان برای استفاده از طبیعت زیبا به حساب می آید. پرشین هتل در این مقاله از مجله گردشگری خود قصد دارد به شرح کامل روستای کانلیکا استانبول بپردازد.

روستای کانلیکا استانبول
خانه های روستای کانلیکا

تاریخچه ای از دوران عثمانی در روستای کانلیکا استانبول

روستای کانلیکا استانبول همانطور که گفته شد دارای تاریخچه ای جذاب و خواندنی می باشد. این روستا در ابتدا و در زمان دوران عثمانی ها، اوج شکوه خود را گذرانده است؛ به گونه ای که عمارت هایی مجلل و زیبا توسط ثروتمندان و نجیبان عثمانی در کنار آب ساخته شده و اکنون نیز به چشم می خورد. همچنین تاریخی ترین عمارت های چوبی در ساحل این روستا وجود دارد که لذت بازدید از آن را دو چندان می کنند.

روستای کانلیکا استانبول
ساحل روستای کانلیکا

روستای زیبای کانلیکا استانبول در واقع تصویری از شهر بزرگ استانبول را به چشم می کشد که طی سال های متداول، هیچگونه تخریب در آن صورت نگرفته و از یکسان سازی این شهر در امان مانده است. بنباین گردشگرانی که می خواهند طبیعتی بکر همراه با آشنایی مردمان بومی مشاهده کنند، اغلب این روستا را به عنوان مقصد خود به این منظور انتخاب می کنند.

روستای کانلیکا استانبول
زیبایی های روستای کانلیجا

توضیحی کوتاه درباره معماری روستای کانلیکا استانبول 

یکی از جذاب ترین بخش های روستای دوست داشتنی کانلیکا استانبول سبک معماری در آن می باشد. به طوری که شما با ورود به این روستا، خیابان هایی شبیه به شهر های قدیمی را مشاهده می کنید که در آن ها فروشگاه ها و مغازه های قدیمی به دیده می شوند. این فروشگاه های متنوع شامل خواربار فروشی، سبزی فروشی و ... می شوند که در طول قرار گیری شما در این روستا، نیاز ها را بر طرف خواهند کرد.

روستای کانلیکا استانبول
بندر روستای کانلیجا

نام روستای کانلیکا استانبول

روستای محبوب کانلیکا استانبول در زمان های قدیم به نام روستای گالاورس شناخته می شد که معنای مرغ دریایی است. البته برخی از افراد متعتقد هستند که نام این روستا از  کانگولیکا گرفته شده که در زبان ترکی به معنی خودرو و گاری می باشد. اگرچه این روستا اکنون به عنوان روستای کانلیکا استانبول معرفی می شود، اما به دلیل نام آن در گذشته و معانی مختلف، شایعات بسیاری درباره نام آن وجود دارد.

روستای کانلیکا استانبول
روستای زیبای چاملیجا

البته علاوه بر نام های ذکر شده برای روستای معروف کانلیکا استانبول، نظریات دیگری نیز وجود دارد که ابهامات را بیشتر می کند. به عنوان مثال یکی دیگر از نظریه های موجود برای نام این روستا از چمن های سرخ رنگ این منطقه بر گرفته می شود. زیرا واژه کان در ترکی به معنای خون است که به گفته ای به چمن های سرخ در تپه های روستا اشاره دارد.

روستای کانلیکا استانبول
نماهای مختلفی از روستای کانلیجا استانبول

در روستای کانلیکا استانبول از چه جاذبه هایی دیدن کنیم؟

روستای به نام کانلیکا استانبول همانطور که در بالای مقاله نیز ذکر کردیم در زمان عثمانی ها محبوبیت خاصی برای خانواده های ثروتمند استانبول داشته است. این روستا دارای تنها رصد خانه ای است که در استانبول وجود دارد. در واقع ساکنین ثروتمند روستا در آن زمان، بر قله تپه ای رصد خانه را ایجاد کردند که گردشگران می توانند هنگام بازدید از آن پل بسفر و پل فاتح استانبول را با چشم اندازی بی نظیر مشاهده کنند.

روستای کانلیکا استانبول
قوانینی جالب در روستای کانلیجا

همچنین یکی دیگر از دیدنی ترین مناطق در روستای بکر کانلیکا استانبول جنگل های مهر آباد می باشد که شما می توانید همراه با لذت از چشم انداز تنگه بسفر، آب و هوایی عالی را در این جنگل ها تجربه کنید. ضمن اینکه علاوه بر طبیعت، خانه های چوبی که از دوران عثمانی تا کنون در این روستا بر جای مانده نیز گزینه ای دیگر از جاذبه های دیدنی می باشند که حتما پیشنهاد می شود در زمان مراجعه به آن ها نیز سری بزنید.

روستای کانلیکا استانبول
رستوران های روستای کانلیجا

بندر روستای کانلیکا استانبول

روستای کانلیکا در استانبول به اصطلاح روستایی همه چیز تمام می باشد. وجود بندری کوچک در این روستا باعث شده تا گردشگران بتوانند ساعاتی را در کافه ها و رستوران های این بندر به استراحت و گذراندن وقت خود بپردازند. همچنین اگر علاقه مند به ماست های محلی هستید، حتما به بندر کوچکه روستای کانلیکا استانبول سری بزنید. زیرا در این محل از شیر گوسفند و شیر گاو ماست های محلی تولید می شود که مانند آن ها را هیچکجا پیدا نخواهید کرد.

روستای کانلیکا استانبول
چشم انداز زیبای خانه های روستا

مکان های تاریخی در روستای کانلیکا استانبول

در روستای کانلیکا در شهر استانبول یک قبرستان تاریخی وجود دارد که در بالای تپه ای قرار گرفته و با چشم انداز منحصر به فرد، گزینه ای دیگر برای بازدید به حساب می آید. علاوه بر قبرستان، مسجد قاضی اسکندر پاشا، درست در پشت اسکله روستای کانلیکا استانبول واقع گردیده که توسط معمار سینان در سال 1559 تا 1560 ساخته شده است. در حیاط این مسجد، مقبره شخص اسکندر پاشا نیز وجود دارد که شما می توانید از آن نیز دیدن نمایید.

روستای کانلیکا استانبول
برپایی مراسم در روستای کانلیجا

نا گفته نماند که روستای کانلیکا استانبول در امتداد دروازه ای قرار گرفته که در زمان قدیم به آن فیلا می گفتند. در قرن نوزدهم فیستیوال های در این مکان و در زیر نور آفتاب برگذار می شد که اکثرا این فستیوال ها در محل برخورد بول بل درسی و دریات انجام می گرفتند. شما با قدم زندن در روستای کانلیکا استانبول، حس و حال قرار گیری در دوران عثمانی را به خود می گیرید و علاقه مند خواهید شد ساعت ها در این منطقه وقت خود را سپری نمایید.

روستای کانلیکا استانبول
قایق های تفریحی در دریای مدیترانه

سوغات روستای کانلیکا استانبول چیست؟

در بالای مقاله اشاره کوچکی به ماست های محلی در روستای کانلیکا استانبول داشتیم و ذکر کردیم حتما اگر به دنبال خاص ترین و بهترین ماست های محلی هستید، این روستا را از دست ندهید. حال می توانیم به طور واضح به اهمیت این ماست ها در روستای کانلیکا استانبول اشاره داشته باشیم که به عنوان سوغات مخصوص آن عرضه می شوند و شما می توانید در فروشگاه ها و کافه های موجود آن را خریداری نمایید.

روستای کانلیکا استانبول
زیبایی های روستای کانلیکا

ماست خامه روستای دیدنی کانلیکا استانبول در تمامی کافه ها و رستوران های این روستا با مواد اولیه خاک قند و یا پودر قند درست می شوند. همچنین علاوه بر ماست شیر گاو های این منطقه نیز معروف هستند که به دلیل تغذیه گاو از علف های سرخ رنگ در اطراف روستا، شیر آن ها کمی به رنگ صورتی است. 

روستای کانلیکا استانبول در کجا قرار دارد؟

روستای کانلیکا استانبول را می توان به عنوان نزدیک ترین روستا به استانبول دانست که در قسمت شمالی، دومین پل بسفر قرار گرفته است و دسترسی بسیار آسانی دارد. شما می توانید به وسیله مترو، تاکسی و یا قایق در مسیر دریایی برای دسترسی به این روستا استفاده کنید.

روستای کانلیکا استانبول
زیبایی خانه های کانلیکا

مسیر ها و راه های دسترسی به روستای کانلیکا استانبول

برای دسترسی به روستای کانلیکا استانبول می توانید از مترو استانبول استفاده کنید که در مدت زمان 10 دقیقه شما را به این روستا خواهد رساند. همچنین اگر علاقه مند هستید که از مسیر دریایی به روستای کانلیکا استانبول بروید، می بایستی تا حداقل 1 ساعت را در نظر گیرید. ضمن اینکه اسکودار نیز برای دسترسی گردشگران به روستا وجود دارد که با استفاده از آن، یک ساعت و 30 دقیقه در مسیر خواهید بود. 

گردشگرانی که خودرو شخصی به همراه دارند، می توانند با صرف زمان تنها 20 دقیقه و طی مسافتی بالغ بر 27 کیلومتر به این روستا مراجعه نمایند. ضمن اینکه تاکسی های آبی هر 10 تا 15 دقیقه در نزدیکی اسکله امیرگان در سمت اروپایی به حرکت در می آیند. آخرین روش دسترسی نیز اتوبوس با شماره 15 است که از اسکودار حرکت می کند و در مقصد روستای کانلیکا استانبول می ایستد. 

بیشتر بخوانید :
منابع :