یکی از موزه‌های معروف تهران، موزه جهان نما است که در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران قرار دارد. قدمت این موزه به دوره قاجار برمی‌گردد و همچنین در دوران پهلوی هم بعد از اینکه توسط فرح پهلوی خریداری شد، برای نگهداری از آثار فرهنگی و تاریخی مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

اگر علاقه‌مند به تاریخ و هنر هستید، قطعاً باید یک بار به موزه جهان نما تهران بروید. در این مطلب از مجله گرشگری به بررسی تاریخچه کامل، راه‌های دسترسی و آدرس، بخش‌ها و گالری‌های موزه جهان نما تهران می پردازیم.

موزه جهان نما تهران
عکسی از موزه جهان نما تهران

تاریخچه موزه جهان نما

همانطور که گفتیم موزه جهان نما تهران در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع شده است. در واقع باغ نیاوران جز باغ های‌ییلاقی شمال تهران به حساب می‌آید که در اوایل دوره قاجار به دستور فتحعلی شاه ساخته شد و بعد از آن در دوران ناصرالدین شاه یکی از بزرگ‌ترین بنا‌های آن در کاخ صاحبقرانیه احداث شد.

همچنین در اواخر دوره قاجار در این باغ یک بنای مشهور به نام کوشک احمد شاهی هم بنا شد. در زمان پهلوی دوم به واسطه تخریب برخی بنا‌های این باغ، کاخ نیاوران با سبک مدرن بازسازی شد تا برای سکونت شاه و خانواده‌اش مکان مناسب‌تری باشد.

موزه جهان نما تهران
تابلو فرش های زیبا در موزه جهان نما تهران

سپس فرح دیبا در اوایل سال ۱۳۴۰ به واسطه روی آوردن به فعالیت‌های فرهنگی هنری در طول سفر‌های خود به خارج از کشور آثار هنری مختلفی را خریداری می‌کرد. به همین واسطه برای نگهداری این آثار هنری تاریخی گران و ارزشمند بعد‌ها دو ساختمان جدید هم در کاخ نیاوران بنا شد که یکی از آن‌ها برای نگهداری از این آثار هنری و دیگری برای یک کتابخانه اختصاصی بود.

بازسازی موزه جهان نما تهران

سپس در سال ۱۳۵۰ ساختمانی که در مجاور صاحبقرانیه واقع شده بود، برای نگهداری از این آثار تاریخی هنری بازسازی شد. بعد از آن در سال ۱۳۵۵ این ساختمان که دارای چهار سالن در طبقه همکف و یک سالن در زیرزمین بود، برای نگهداری از این‌اشیا هنری خریداری شده یا اهدا شده به فرح دیبا انتخاب شد. در آخر نام قدیمی تالار بزرگ و آینه کاری شده کاخ صاحبقرانیه که جهان نما نام داشت، برای این مکان انتخاب شد.

موزه جهان نما تهران
گالری موزه جهان نما نیاوران

بعد از پیروزی انقلاب در بهمن ۱۳۷۷ کاخ‌های سلطنتی سعدآباد و نیاوران که ملی شده بودند، به عنوان موزه بازگشایی شدند که یکی از این مکان‌ها موزه جهان نما بود. همچنین در سال ۱۳۸۳ به واسطه مشکلات فنی و عدم وجود شرایط مناسب برای نگهداری از این آثار تاریخی هنری، پروژه بازسازی و سازماندهی این موضوع آغاز شد و بعد از مرمت، مجدد موزه جهان نمای تهران برای استفاده عمومی آماده شد.

موزه جهان نما کجاست؟

موزه جهان نما در نیاوران (میدان شهید باهنر) داخل مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع شده است. برای دسترسی به این موزه می‌توانید از خودرو‌های شخصی و وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید و محدودیتی در این زمینه ندارید.
 شما می‌توانید با استفاده از خط یک مترو تهران به‌ایستگاه تجریش بروید و از آنجا به صورت پیاده یا با استفاده از تاکسی‌های موجود در میدان به سمت ورودی اول موزه نیاوران بروید.

موزه جهان نما تهران
نقاشی های ارزشمند در موزه

همچنین برای رسیدن به کاخ نیاوران هم می‌توانید از اتوبوس‌های داراباد و ازگل استفاده کنید. به علاوه امکان استفاده از اتوبوس‌های بی‌آر تی راه آهن-تجریش و راه آهن-پارک وی هم وجود دارد که شما را به میدان تجریش می‌رسانند و از آنجا می‌توانید به موزه بروید.

پیشنهاد خواندن : شمس العماره کجاست؟
موزه جهان نما تهران
درب موزه جهان نما

آثار معروف موزه جهان نما تهران 

در موزه جهان نما آثار هنری بسیار زیادی وجود دارد که به دو بخش کلی آثار تاریخی ایران و آثار هنر‌های تجسمی معاصر ایران و جهان دسته‌بندی می‌شوند. آثار موجود در موزه هم از ایران باستان و معاصر و هم از تمدن‌های حاشیه نیل، سیلک و خاور دور هستند که در این موزه جمع‌آوری شدند تا بتوانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

موزه جهان نما تهران
آثار معروف در موزه

همچنین به عنوان هنرمندان نامدار در زمینه هنر‌های معاصر ایران و جهان که آثار آن‌ها در موزه جهان نمای تهران وجود دارد هم می‌توانیم به پابلو پیکاسو، آلبرتو جاکومتی، سالوادور دالی، پل گوگن، پرویز تناولی، مسعود عربشاهی، سهراب سپهری، پروانه اعتمادی و… اشاره کنیم.

آثار و‌ اشیای موجود در موزه جهان نما تنوع بسیار زیادی دارند، به صورتی که شما می‌توانید در عین مشاهده آثار هنرمندان معاصر، اقلام باستانی با قدمت بیش از ۳ هزار سال را هم در آنجا مشاهده کنید. در واقع در طبقه زیر زمینی این موزه آثار هنری تاریخی به صورت دوره‌ای نمایش داده می‌شوند.

موزه جهان نما تهران
زیبایی های موزه جهان نما تهران

گالری موزه جهان نما تهران

اولین بار گالری موزه جهان نمای تهران در تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۸۳ در روز جهانی موزه رونمایی شد. بعد از آن در سال ۱۳۸۹ این بخش از موزه برای مرمت و تعمیرات داخلی تا مهر ماه سال ۱۳۹۰ بسته و مجدداً باز گشایی شد. در واقع هدف اصلی از ایجاد گالری در موزه جهان نما، گردآوری آثار هنری ملی و سنتی کشور در کنار آثار هنرمندان معاصر و جوان ایرانی بود.

موزه جهان نما تهران
محوطه موزه

همچنین چند مرتبه در گالری این موزه نمایشگاه‌های دوره‌ای برای زیورآلات و سنگ‌های درمانی و قیمتی، آثار کلاژ و نقاشی هم برگزار شد. بعد از این دوره در سال ۱۳۹۴ گالری موزه جهان نمای تهران به بخش خصوصی واگذار شد و از آن پس تحت عنوان آرت سنتر فعال است. در حال حاضر شما می‌توانید در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران از گالری این موزه هم دیدن کنید؛ اگر به هنر و تاریخ علاقه‌مند باشید قطعاً این بخش برایتان جذابیت خاصی خواهد داشت.

موزه جهان نما تهران
گالری موزه جهان نما

بهترین زمان بازدید از موزه جهان نمای تهران

به طور کلی موزه جهان نما در نیمه اول سال از ساعت ۹ الی ۱۹ و در نیمه دوم از ساعت ۸ الی ۱۷ باز است و می‌توانید از خدمات آن استفاده کنید. همچنین می‌توانیم بگوییم که بهترین زمان برای بازدید از موزه جهان نمای تهران در فصل پاییز و بهار است؛ چرا که این موزه در باغ نیاوران واقع شده و در فصل‌های بهار و پاییز مناظر چشم نواز و دل‌انگیزی خواهد داشت و می‌تواند جذابیت بازدید از این موزه را برای شما دوچندان کند.

هتل ‌های نزدیک موزه جهان نما تهران

در نزدیکی موزه جهان نمای تهران هتل‌ های معروفی هم وجود دارند که اگر مسافر هستید، می‌توانید در آن‌ها اقامت خوبی داشته باشید. از جمله این هتل‌ها می‌توانیم به هتل بلوط تهران، هتل پاریز تهران، هتل هما تهران، هتل آزادی تهران، برج سفید و استقلال اشاره کنیم.

موزه جهان نما تهران
نقاشی های داخل موزه

همه این هتل‌ های تهران سطح بالا هستند و خدمات با کیفیت و مطلوبی را به مسافرین ارائه می‌دهند و می‌توانید از اقامت در آن‌ها نهایت استفاده را ببرید و لحظات خوشی را در کنار دوستان و خانواده‌تان سپری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و رزرو انواع هتل‌های تهران و دیگر استان‌ها و شهر‌های ایران می‌توانید از خدمات مجموعه پرشین هتل استفاده کنید. با استفاده از سایت پرشین هتل امکان رزرو سریع هر یک از هتل‌های مورد نظرتان وجود دارد و همچنین می‌توانید از تخفیف‌های دوره‌ای مجموعه نیز بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید :
منابع :