عمارت شاپوری در شهر شیراز واقع گشته و به عنوان یکی از زیبا ترین و معروف ترین باغ عمارت های شیراز شناخته می شود. قدمت این عمارت به دوران پهلوی باز می گردد با توجه به نوع معماری آن دوران و تاثیرات بالای اروپایی ها، معماری عمارت نیز تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی می باشد. 

 

عمارت ش

عمارت شاپوری
نمایی از ساختمان عمارت شاپوری و باغ

اپوری تنها یک عمارت نیست؛ بلکه در کنار باغی زیبا و چشم گیر، جلوه ای منحصر به فرد را ایجاد کرده که در زمان بازدید حال و هوایی عجیب را به گردشگران منتقل می کند. اگر شما هم علاقه مند به بازدید از این مکان دیدی و فوق العاده زیبا هستید می توانید به شیراز سفر کنید و در کنار تمامی جاذبه های این شهر به عمارت شاپوری هم مراجعه نمایید. پرشین هتل در این مقاله تمامی بخش های این عمارت با به طور کامل معرفی کرده تا پیش از بازدید اطلاعاتی کامل درباره آن را به دست آورید.

آشنایی با تمامی مراکز تفریحی و گردشگری شیراز تنها با یک کلیک

عمارت شاپوری و تاریخچه ای درباره احداث آن 

عمارت شاپوری همانطور که در بالای مقاله گفته شد به دوران پلهوی باز می گردد که تاریخ دقیق ساخت این عمارت سال 1310 تا 1315 می باشد. صاحب اصلی عمارت که دستور ساخت آن را صادر کرده است فردی به نام عبدالصاحب شاپوری بوده که در آن زمان به عنوان یکی از بزرگترین تجار شیراز شناخته می شد. وی عمارت را به منظور اقامت شخصی برای خود و خانواده بنا کرد و تا اوایل 70 هجری شمسی نیز در آن به همراه عزیزان اقامت داشت. 

عمارت شاپوری
نمای نزدیک ساختمان عمارت شاپوری

خانه شاپوری پس از اوایل دهه 70 به شکل یک متروکه در آمد و دیگر شخصی در آن سکونت نمی کرد. به همین منظور سازمان میراث فرهنگی استان فارس تصمیم گرفت تا این عمارت مجلل را از خانواده شاپوری خریداری نماید. پس از خریداری توسط سازمان میراث فرنگی، این عمارت به ثبت آثار ملی به شماره ثبت 2781 رسید و از آن پس علاقه مندان می توانند از نزدیک از این عمارت بازدید کنند. 

عمارت شاپوری و معماری منحصر به فرد

خانه شاپوری شیراز با معماری فوق العاده زیبا و منحصر به فردی که دارد در لیست اولین بناهایی قرار می گیرد که با رویکرد آزادانه طراحی و بنا شده اند. ساختمان اصلی عمارت به سبک معماری قاجاریه ساخته شده و حدود 840 متر مربع زیربنا دارد. مساحت کل این ساختمان نیز 4635 متر مربع می باشد که شامل دو طبقه بوده و به وسلیه پلکان به هم متصل می شوند. 

باغ هفت تنان شیراز را بیشتر بشناسید

از نکات جالب عمارت شاپوری در شیراز، چرخش 90 درجه ای در نمای شمالی برای ورود به ساختمان عمارت می باشد که از محور اصلی اجازه این ورود را به بازدید کنندگان نمی دهد. همچنین این عمارت دارای یک بالکن وسیع و زیبا است که ساخت آن درست در زمانی  انجام گرفت که وجود بالکن در معماری ایرانی سنتی ناشناخته محسوب می شد.  

عمارت شاپوری
پنجره های عمارت شاپوری با طراحی زیبا

از دیگر طراحی های جالب و عجیب معماری عمارت شاپوری، وجود راه پله در ساختمان این عمارت می باشد. زیرا در آن زمان در هیچ یک از ساختمان های ساخته شده از پله استفاده نمی شده است و این خود یک نوآوری جدید برای معماری این ساختمان می باشد. در داخل ساختمان چندین اتاق ایجاد شده که هرکدام کاربردی متفاوت برای ساکنین داشته اند. نمای غربی ساختمان نیز دارای ستون هایی است که با کاشی کاری های طرح هخامنش تزئین شده اند. در پیشانی ایوان فوقانی نیز می توانید این طرح ها را مشاهده نمایید.

باغ عمارت شاپوری در شیراز

از معماری ساختمان خانه شاپوری که گذر کنیم، به باغ این عمارت می رسیم که در کنار ساختمان، زیبایی مختص به خود را دارد. درست در مرکز باغ، یک حوض نسبتا بزرگ ایجاد شده است که طراحی آن به شکل پنج پر بوده و در هنگام شب، چشم اندازی بی نظیر دارد. این حوض به همراه درختان و گل و بوته های کاشته شده در محوطه باغ، آرامشی عجیب را با کمی قدم زدن به شما عزیزان منتقل خواهد کرد.

مطالبی درباره باغ ارم شیراز 

درختان موجود در باغ عمارت شاپوری شیراز شامل درخت سرو، افرا، چنار، انجیر، انار، نارنج و خرما می شوند. همچنین شما می توانید با کمی گذر در محوطه باغ گل های رز و شمعدانی را مشاهده کنید. باغ عمارت شاپوری چه در فضای داخلی عمارت و چه در محوطه باغ، معماری و طراحی تلفیقی از معماری اروپایی و ایرانی را به خوبی نمایانگر است، به گونه ای که شیفته آن خواهید شد. 

عمارت شاپوری
ستون ها و تراس عمارت شاپوری

عمارت شاپوری اکنون چه کاربردی دارد؟

خانه شاپوری در شیراز در حال حاضر قابل بازدید برای گردشگران خارجی و داخلی می باشد که شما می توانید از ساعت 8 صبح الی 11 شب برای بازدید از آن مراجعه نمایید. ضمن اینکه این عمارت در فضای خود رستوران و کافی شاپی فوق العاده زیبا و مجلل را ایجاد کرده است که بازدید کنندگان می توانند پس از گشت در باغ برای صرف غذا به این محل بروند. رستوران و کافی شاپ به دلیل قرار گیری در عمارت شاپوری به همین نام نیز معروف هستند.

باغ جنت شیراز و اطلاعاتی جامع 

قرفه هایی برای فروش صنایع دستی در عمارت شاپوری نیز وجود دارد که در آن ها شما می توانید انواع و اقسام صنایع دستی، فرهنگی و تاریخی را خریداری نمایید. پیشنهاد می کنم در زمان مراجعه به عمارت شاپوری بازدید از تمامی بخش های آن را از دست ندهید و لذت گذراندن وقت در این مکان را نصفه و نیمه رها نکنید.

عمارت شاپوری
عکسی واضح از شکل چند ضلعی عمارت شاپوری

عمارت شاپوری در کجا قرار گرفته است و چگونه می توان به آن دسترسی پیدا کرد؟

برای دسترسی به عمارت شاپوری شیراز می بایستی تا به خیابان کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اصلی بروید. دسترسی به این عمارت از نقاط مختلف شهر توسط وسایل نقلیه عمومی به راحتی ممکن است، اما با این وجود اقامت در یک هتل شیراز نزدیک به خانه شاپوری می تواند پیشنهادی بهتر برای علاقه مندان محسوب شود. به عنوان مثال هتل پارس شیراز و هتل پارسیان شیراز در نزدیکی این عمارت قرار گرفته اند.  
 

بیشتر بخوانید :
منابع :