مدفن خواجه ربیع در شمال غربی مشهد در انتهای خیابان خواجه ربیع واقع شده است. برای رزرو هتل مشهد نزدیک به این مکان می توانید سایت فوق را بررسی کنید. این آرامگاه با شكوه  یکی از مهم ترین بقعه ها در مشهد می‌ باشد.

این بنا به توصیه شیخ بهایی (معمار حرم امام رضا (ع))توسط شاه عباس صفوی‌ در نیمه اول قرن هجری ساخته شده است. ازجمله هتل های نزدیک به آرامگاه خواجه ربیع، هتل پردیس مشهد را می توان نام برد.

آرامگاه خواجه مراد مشهد بر فراز کوه

آرامگاه خواجه ربیع مشهد
آرامگاه خواجه ربیع مشهد

نام خواجه ربیع در تاریخ ربیع بن خثیم است. او از طایفه بنی‌اسد و ساكن كوفه، از زمره زهّاد هشتگانه صدر اسلام و تابعین (كسانی كه صحابه پیامبر را درك كرده‌اند) و همچنین از یاران و سرداران حضرت علی بوده است. وی از اصحاب پیغمیر اسلام و نیز از سرداران سپاه ۱۱ حضرت علی (ع) بوده است.

آرامگاه خواجه اباصلت مشهد کجاست؟

وی ضمن ارادت به حضرت علی ظاهراً از خویشان معاویة بن ابوسفیان (لعنت الله علیه) هم بوده است. بنابراین در سال‌ های پایانی خلافت حضرت علی و بروز اختلاف میان ایشان و معاویه، به قصد انزوا و دوری از نزاع طرفین، عراق را به قصد ایران، خراسان و حرم امام رضا (ع) ترک كرده است.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد در حرم امام رضا (ع)

مقبره خواجه ربیع مشهد  ​
مقبره خواجه ربیع مشهد  ​

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

او در سال‌های پایانی عمر ساكن شهر و محله نوغان (مركز ولایت توس در آن زمان) شده و بالاخره در سال ۶۳ ه‍.ق یا به روایتی دیگر در سال ۶۱ درگذشته و در یك فرسنگی شمال نوغان دفن گردیده است. مشهور است كه امام رضا (ع) هنگام سفر به خراسان در سال‌های ۲۰۰ تا ۲۰۳ ه‍.ق قبر خواجه را زیارت كرده است.

مقبره شیخ طبرسی کجای حرم واقع می باشد؟

مشخصات بنا مقبره بنایی باشكوه در باغی وسیع و مصفا، بر كناره كشف رود و در حاشیه شمالی شهر مشهد واقع است. مدفن خواجه ربیع مشهد دارای گنبدی به ارتفاع ۱۸ متر بر روی بنایی چهار ایوانی است. گنبد بنا دو پوششه و پوشیده از كاشی‌های زیبای فیروزه‌ ای و درون بنا هم مزین به نقاشی‌های طلایی رنگ است.

بست شیخ طوسی را بهتر بشناسید

نمای بیرونی خواجه ربیع مشهد  ​
نمای بیرونی خواجه ربیع مشهد

طرح آرامگاه در نمای بیرونی هشت ضلعی و در درون چهار ایوانی است. از انتهای ایوان های اضلاع بزرگ راهروهایی به درون باز شده اند. بر فراز بنا گنبد فیروزه‌ای رنگ قرار گرفته است كه ارتفاع گنبد تا كف ۱۸ متر می‌باشد.

بیشتر بخوانید :
منابع :