به گزارش پرشین هتل سقاخانه حرم اسماعیل طلا مشهد به نقل بسیاری از افراد، آب شفا دهنده به برکت وجود در حرم امام رضا( ع) است. سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، فضاهای کوچکی در معابر عمومی است که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه، آن را درست می‌ کردند. برای دسترسی راحت به سقاخانه می توانید هتل های مشهد نزدیک به این مکان از جمله هتل قصر طلایی مشهد را از طریق سایت فوق رزرو کنید.

سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بود که آب آشامیدنی را در آن‌ها می‌ریختند و پیاله‌هایی را با زنجیر به آن‌ ها می‌ بستند. از میان سقاخانه‌ هایی که وجود دارد، سقاخانه «اسماعیل طلا» که در صحن کهنه حرم رضوی وجود دارد یکی از معروف‌ ترین و قدیمی‌ترین سقا خانه ها می باشد.

با برترین مراکز مذهبی مشهد آشنا شوید

کاسه چهل دعا حرم مطهر رضوی
کاسه چهل دعا حرم مطهر رضوی

سنگ بنای این سقاخانه را نادرشاه افشار گذاشته است.و یکی از فرماندهان فتحعلی‌شاه، بهای روکش طلای آن را مهیا کرد. نادرشاه و سنگ اول بنای سقاخانه حضرت ماجرای سقاخانه حرم مطهر از آنجا آغاز می‌شود که بین سال‌های هزار و صد و چهل و چهار تا هزار و صد و چهل و پنج ه.ق به دستور نادرشاه افشار، سنگابی یکپارچه از سنگ مرمر در صحن عتیق نصب شد.

کتابخانه آستان قدس رضوی، معدن کتاب های گران بهاء

سقاخانه حرم یا اسماعیل طلا
سقاخانه حرم یا اسماعیل طلا

این سنگاب را که از جنگ هرات به غنیمت گرفته شده بود. در کنار جوی آبی که از چشمه گیلاس (گلسب) تا صحن حرم کشیده شده بود. نصب کردند تا مردم برای رفع تشنگی از آب درون آن که سه کر گنجایش داشت، استفاده کنند.

سقاخانه حرم یا اسماعیل طلا
سقاخانه حرم یا اسماعیل طلا

اسماعیل طلا در حرم امام رضا(ع) مشهد کیست؟

این سقاخانه سال‌ها بعد، به دست یکی از سرداران فتحعلی شاه که به مشهد آمده بود با روکشی از طلا تزئین شد.

مسجد گوهرشاد مشهد و حادثه ای دلخراش

فتحعلی شاه قاجار
فتحعلی شاه قاجار 

ماجرا از این قرار بود که در زمان این شاه قاجار از طرف یكی از دولت‌های خارجی بسته‌ای به عنوان هدیه به دربار رسید و شاه قصد گشودن آن را كرد.«اسماعیل‌خان» كه جزء ملتزمین بود استدعا كرد این كار در محوطه كاخ به وسیله خدمتگذاران انجام شود.

چرا که احتمال سوء قصد را نمی توان از نظر دور داشت. اتفاقا هنگام باز كردن٬ بسته منفجر شد و خساراتی به بار آورد. فتحعلی شاه با اطلاع از این امر٬ دستور داد برای این دوراندیشی، هم وزن سردار اسماعیل‌خان سكه‌های طلا به او مرحمت شود.

ماجرای پنجره فولاد حرم چیست؟

مامن کبوتر های مشهد
مامن کبوترهای مشهد

چنین كردند و اسماعیل خان معروف به «زریزخان» شد. او این طلاها را صرف ساختن جایگاه آن سنگاب کرد تا گنبد و پایه‌های سقاخانه با روکشی از طلا مزین شود. از آن زمان این سقاخانه را به «سقاخانه اسمال طلا» می‌شناسند. برای رزرو هتل مشهد نزدیک به این سقاخانه با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل فرمایید. کارشناسان پرشین هتل منتظر شنیدن صدای شما عزیزان هستند.

منابع :