بست شیخ طوسی مشهد یکی از ورودی های اصلی حرم امام رضا (ع) است. بست ها و ورودی های اصلی حرم امام رضا به سمت خیابان های اصلی می باشند. برای دسترسی راحت به این درب ورودی حرم می توانید از بین تنوع هتل های مشهد در سایت فوق بهترین را رزرو کنید.

بست شیخ طبرسی مشهد کجاست؟

بست شیخ طوسی، ورود به صحن عتیق

با ورود به بست شیخ طوسی شما پا به صحن کهنه خواهید گذاشت که سقاخانه اسماعیل طلا، پنجره فولاد نیز در این صحن قرار دارند. این بست بعد از انفجار حرم امام رضا در عاشورای سال 1373 احداث شد. به دلیل اینکه علت این انفجار تفرقه اندازی بین شیعیان و اهل سنت دانسته شد نام شیخ طوسی که مروج صلح بین اهل سنت و شیعه بود و با اخلاق نیک موفق شد جمعیت زیادی را به تشیع دعوت نماید، بر این بست نهاده شد.

مقبره شیخ بهایی در کدام قسمت حرم است؟

پیش از این انفجار ورودی حرم کمی عقب تر قرار داشت و کتابخانه آستان قدس رضوی و کتابفروشی آن خارج از حرم واقع بود. بعد از این اتفاق دیوارهایی به عنوان ورودی برای حفظ حریم پیش روی کردند و اتاق هایی برای بازرسی بدنی ساخته شد تا دیگر حادثه بمب گذاری تکرار نشود. اتاقهای بازرسی بدنی دور تا دور حرم ساخته شد.

بست شیخ طوسی مشهد
نمای زیبایی از بست شیخ طوسی

بست شیخ طوسی مشهد در گذشته

پیش از این برای ورود به حرم امام رضا بازرسی وجود نداشت و خانواده ها با حمل پیکنیک و ظرف و ظروف برای پخت و پز، زیر انداز میگ رفتند و در حرم اتراق می کردند. همچنین مسافران شب ها را به همین صورت در صحن ها سپری می کردند. پوشش خاصی هم برای ورود به حرم مطرح نبود و بانوان اغلب برای احترام چادر رنگی همراه داشتند.

اطلاعات بیشتر درباره آرامگاه پیرپالاندوز با یک کلیک

شیخ طوسی عالم بزرگ اسلام

شیخ طوسی از علما بزرگ اسلام بود و در نجف و عراق و کربلا و ایران شاگردان بیشماری داشت، کتابهای بسیار زیادی تالیف کرد و از پیشوایان شیعیان بود. وی به شیه الطافه شهرت داشت و این به دلیل توجهش به شیعه بود. آرامگاه شیخ طوسی در نجف می باشد اما در خراسان متولد شد. در گذشته بست ها دیواره هایی متشکل از ستون های آجری بود و اغلب و آویز کردن زنجیر به آن از خیابان جدا می شد تا محوطه حرم از خیابان تمیز داده شود.

بست شیخ طوسی مشهد
ورودی بست شیخ طوسی

بست شیخ طوسی مشهد در حرم مکانی برای عقد

امروزه نیز بست ها ورودی های بسیار زیادی دارند اما به دلیل بازرسی بدنی تنها از مکان های مشخص شده اجازه ورود وجود دارد. در بست شیخ طوسی و بست نواب صفوی، راهی برای وارد شدن به طبقه زیرین و محل قرار گیری اصلی مقبره امام رضا در نظر گرفته شده است.

با خواجه ربیع مشهد آشنا شوید

بست شیخ طوسی و ورودی عقد بالای سر حضرت

با مراجعه با این دو صحن در روزهای گرم یا سرد می توانید از این راه به زیارت بروید. همچنین اگر دیدن عروس و دامادهایی که برای شروع زندگی عقد بالای سر حضرت را انتخاب می کنند برایتان جذاب است، بهتر است از بست شیخ طوسی به قسمت زیرزمین، اولین رواق سمت چپ بروید تا جمعیت خانواده و عروس دامادها لبخند به لبانتان بیاورد.

آرامگاه خواجه اباصلت مشهد نزدیک بهشت رضا

اگر زائر هستید و هزینه اقامت شبانه برایتان مقرون به صرفه نیست و توانایی پرداخت آن را ندارید، بهتر است از بست شیخ طوسی به حرم مراجعه کنید و در دارالحجه استراحت کنید. دارالحجه از ساعت 12 شب تا اذان صبح پذیرای مسافرانی هستند که جای خواب ندارند.

بست شیخ طوسی مشهد
بست شیخ طوسی
بیشتر بخوانید :
منابع :