به گزارش پرشین هتل آرامگاه پیرپالاندوز مشهد مربوط به دوره صفوی ـ دوره معاصر است که در مشهد، خیابان نواب صفوی، ضلع شرقی حرم امام رضا (ع) واقع شده است. برای دسترسی راحت به این مکان می توانید هتل مشهد را از طریق سایت فوق رزرو کنید. آرامگاه پیر پالاندوز در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۳۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مقبره متعلق به محمد عارف عباسی، از عرفای بزرگ قرن دهم هجری است. بنای مزبور چهار ضلعی بوده و دارای گنبد پیازی شکل و ایوان آجری زیبا است.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد
مقبره شیخ محمد عارف

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد و نمایی زیبا

در داخل بقعه بر سقف ها بقایای نقاشی هایی از دوران صفویه وجود دارد. بنا با کاشی های ساده فیروزه ای رنگ تزئین شده است. تاریخ ساخت بنا مربوط به سال 985 قمری می باشد. شخصیت به خاک سپرده آرامگاه پیرپالاندوز در مسجد گوهرشاد حرم مطهر می باشد. مرحوم شیخ پالاندوز در منطقه ی قریه کارده مشهد متولد شدند.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد
نمایی از آرامگاه پیر پالاندوز

چرا به شیخ عارف، پیرپالاندوز می گفتند؟

شیخ محمد عارف با توجه به اینکه از موقعیت خوبی در سطح جامعه برخوردار بود و می توانستند باتوجه به همین موقعیت اجتماعی خوب یک زندگی خیلی راحتی داشته باشند اما ایشان برای گذران زندگی خود پالاندوزی می کردند از این رو به شیخ عارف، پیرپالاندوز می گفتند و به این نام نزد مردم معروف بودند.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد
صحن حیاط آرامگاه پیر پالاندوز

شیخ پیرپالاندوز و مقاله های عرفانی

شیخ پیرپالاندوز علاوه بر اینکه مقاله های زیادی در زمینه ی عرفان داشتند در زمینه ی خطاطی و کیمیاگری تبحر خاصی داشتند، بگونه ای که نگارش هفت سوره قرآن به خط خوش این عالم فرهیخته می باشد که هم اکنون موجود است. آرامگاه پیرپالاندوز در سال های مورد باسازی قرار گرفت که شامل درب ورودی، فضاهای طرفین و در رواق ها، صحن و قسمت اصلی آرامگاه می باشد. نمای دیوارهای بیرون آرامگاه با کاشی کار یهای بسیار زیبا و چشم نواز طراحی شده است که درون آنها را با نقش های هندسی و ترنج تزئین کرده اند. بگونه ای که نظر بسیاری از بازدید کنندگان را به خود جلب کرده است.

بیشتر بخوانید :
منابع :