به نقل از پرشین هتل، آرامگاه خواجه مراد مشهد یکی از زیارتگاه های مشهور و معتبر مشهد است که در ارتفاعات قرار گرفته است. ‘هرثمه بن اعین’ مشهور به خواجه مراد از سرداران مامون عباسی بوده که در زمان شهادت امام رضا همراه جنازه ایشان بوده اند.

معرفی حرم امام رضا (ع)

بعد از دفن کردن امام رضا (ع) خواجه مراد به دلیل فشارهای روحی و روانی و حبی که به اهل بیت (ع) داشت، به افشاگری چگونگی شهادت امام هشتم پرداخت. اگر شما هم می خواهید برای بازدید به این آرامگاه بروید رزرو هتل مشهد را نزدیک به آن انجام دهید.

مقبره شیخ طبرسی مشهد در خیابانی به همین نام

خواجه مراد مشهد، توسط چه کسی کشته شد؟

خواجه مراد به دلیل همین افشاگری در سال 210 ه.ق توسط ماموران غاصب عباسی کشته شد. اكنون مقبره وی در 14 كیلومتری جنوب شرقی مشهد در بلندیهای مشرف بر بینالود قرار گرفته است. حاج محمد علی درویش ملقب به نور علیشاه این مکان را در زمان معاصر ساخت و تحت مراقبت و حفاظت خود قرارداد.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد کجای مشهد است؟

وی با این كار موجبات رفاه مسافرین را فراهم آورد . آرامگاه این خواجه، اكنون توسط اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود. زمینهای مربوط به آرامگاه در جنوب مشهد، ادامه همان گرانیت های مشهد است كه به دلیل سختی بسیار زیاد و مقاومت در برابر عوامل فرسایشی به صورت قلل كم و بیش مرتفع در سطح زمین نمود كرده اند.

آرامگاه خواجه اباصلت هروی در نزدیکی خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد
ضریح زیبای خواجه مراد مشهد

آرامگاه خواجه مراد در ارتفاعات مشهد

در بالای این ارتفاعات آرامگاه خواجه مراد که بعدا به یكی از یاران امام رضا ( ع ) مشهور شد قرار دارد. به واسطه این مكان زیارتی فروشگاه ها و مغازه های زیادی در ارتفاع با حركت به سمت قله پدید آمده اند و این مكان زیارتی با وجود كوههای جالب و مغازه های متعدد برای كوهنوردان به نوعی تبدیل به یك مكان سیاحتی نیز شده است . و امروزه یکی از مکان های گردشگری و زیارتی مشهد به شمار می آید.

آرامگاه پیرپالاندوز در حرم امام رضا (ع)

بازار بسیار دیدنی خواجه مراد مشهد

خواجه مراد مشهد برای اهالی روستای مجاور باعث خیر و برکت شده است. زیرا یک بازار در راسته راه ورودی به خواجه مراد وجود دارد که باید از آن گذر کنید. در این غرفه ها صنایع دستی سنگی، لباس های بچه گانه، زنانه و مردنه، کفش و گیوه های قدیمی، کتاب و محصولات فرهنگی و .. را مشاهده خواهید کرد. لازم به ذکر است که این بازار اجناس خود را با ارزان ترین قیمت به مردم عرضه می کنند.

بست شیخ طوسی مشهد از کدام خیابان راه دارد؟

آرامگاه خواجه مراد مشهد
بازار سنتی، آرامگاه خواجه مراد

آرامگاه خواجه مراد مشهد و یافتن کانی های کمیاب

جدای از جذابیتهای صخره ها و كوههای بوجود آمده ، این مكان از نظر كانی شناسی بسیار غنی بوده و برخی از كانی های كمیاب در آنجا یافت می شود به عنوان مثال مسكویت پرمانند یكی از این كانی هاست كه در شرایط تشكیل مواد آذرین در توده های گرانیتی این پهنه یافت می شود.

بست شیخ طبرسی کجاست؟

ضمن اینكه بلورهای زیبا و كشیده تورمالین نیز در این مكان به وفور به چشم می خورد. اکنون آرامگاه این خواجه بزرگ دارای بارگاهی بسیار زیبا بوده که توسط همت خیران و واقفان تبدیل به مکانی در خور شان این جناب شده است. آیینه کاری های زیبا، گچ بری ها و … از دیگر زیبایی های این آرامگاه می باشد.

شیخ بهایی چه کسی بود؟

آرامگاه خواجه مراد مشهد، آدرس این جاذبه مذهبی

برای رفتن به آرامگاه خواجه مراد باید از مسیر فرعی جاده بهشت رضا ی مشهد بروید. بعد یک انشعاب به سمت دست راست جاده جدا می شودكه با قرار گرفتن در این مسیر به سمت كوه های زیبا حركت می كنید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با هتل های مشهد نزدیک به این آرامگاه با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل فرمایید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

آرامگاه خواجه مراد مشهد
نمایی زیبا از آرامگاه خواجه مراد مشهد
بیشتر بخوانید :
منابع :