خواجه اباصلت هروی مشهد یکی از نزدیکان امام رضا علیه السلام بوده که در زمان شهادت ایشان، بر بالین حضرت حضور داشته اند. به همین دلیل بیشتر زائران مخصوصاً اعراب تمایل ویژه ای برای زیارت این مرد فقیه در شهر مشهد دارند.

حرم مطهر امام رضا (ع) را بهتر بشناسید

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد به استناد روایات تاریخ اسلام

به استناد بعضی از روایات و منابع معتبر تاریخ اسلام،عبدالاسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره مشهور به ((خواجه اباصلت هروی)) از دانشمندان، محدثین،متکلمین و راویان به نام عصر خود بوده است. به نقل از مجالس المومنین ولادت وی حدود 160 ه.ق یا نیمه دوم سده دوم هجری در مدینه روی داده و بدین سبب که اجدادش از هرات بوده اند با اصالت هروی معروف گردیده است.

آرامگاه خواجه مراد مشهد کجاست؟

خواجه اباصلت هروی مشهد
نمای بسیار زیبا از آرامگاه خواجه اباصلت هروی

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد و ورود امام رضا(ع) 

خواجه اباصلت پس از ورود امام رضا (ع) به خراسان به این ناحیه آمد و در سفر و حضر ملازم و همراه حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و راوی صریح چگونگی شهادت آن حضرت به دست خلیفه خبیث عباسی، مامون بود.

مدفن خواجه ربیع نزدیک بهشت رضوان

آرامگاه خواجه اباصلت مشهد
نمایی زیبا از ضریح خواجه اباصلت هروی مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد در زمان عباسیان

خواجه اباصلت با توجه به رخدادهای سیاسی دوران عباسیان تا هنگام وفاتش به دور از انظار زندگی می کرد. بنا به قول سمعانی خواجه اباصلت در سال 232ق و بنابر نقل خطیب بغدادی در تاریخ بغداد و ابن تغری بردی در آخر شوال 236ه.ق در زمان حکومت طاهر بن عبدالله در خراسان دارفانی را وداع گفت.

آرامگاه شیخ طبرسی مشهد در خیابانی به همین نام

آرامگاه خواجه اباصلت هروی
آرامگاه خواجه اباصلت هروی در مشهد

آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد و بازسازی مجدد آن

بنای پیشین آرامگاه گویا بقعه ای نیمه مخروبه بوده که مقارن با گسترش شهر مشهد و به همت کربلایی محمد علی درویش از عرفای سده هشتم هجری به صورت یک بنای چهار ضلعی و گنبدی بر فراز آن تجدید بنا گردید. و در حدود سال های 1310 و 1352ش مرمت ها و الحاقی در آن صورت گرفت.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد در کدام صحن قرار دارد؟

همچنین در سال های اخیر بنای آرامگاه خواجه اباصلت هروی با زیر بنای 920 متر مربع با شیوه جدید بازسازی شد تا زائران بهره بیشتری ببرند. و نمای ضریح بنام امام هشتم به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است و پیرامون آن نیز تسهیلاتی را از جمله خدمات رفاهی رستوران چایخانه بخش اداری تجاری و پارکینگ برای زائرین فراهم آورده اند. این مجموعه در فاصله 10 کیلومتری شرق شهر مشهد در حاشیه جاده فریمان-مشهد قرار دارد.

شیخ بهایی مشهد معمار حرم امام رضا (ع)

خواجه اباصلت هروی مشهد
آرامگاه خواجه اباصلت هروی، نمای زیبای ضریح
بیشتر بخوانید :
منابع :