کشتی های کروز، نامی بسیار لاکچری که هر شنونده ای رویاهایی را برای خود پردازش می کند.  حال تصور کنید در سواحل استانبول و دریای مدیترانه می خواهید سفری دریایی را تجربه کنید که بهترین گزینه تور کشتی کروز استانبول است. در این مقاله از مجله گردشگری قصد داریم شما را با پیدایش کشتی های کروز، امکانات کشتی های کروز و دیگر موارد آشنا کنیم تا سفر به استانبول را هرچه لاکچری تر تجربه کنید.

کشتی های کروز استانبول با توجه به نوع آن ها (خصوصی یا عمومی) در بندرگاه های مختلفی قرار گرفته اند. همین امر سبب می شود تا هر گردشگری با هر بودجه ای بتواند کشتی خود را انتخاب نماید. کشتی های کروز استانبول در میدان سلطان احمد، نزدیک تنگه بسفر استانبول پهلو می گیرند.

کشتی کروز
کشتی کروز بهترین تفریح دریایی

کشتی های کروز استانبول ساعات مشخصی برای حرکت دارند که به طور معمول از ساعت 6 عصر آغاز می شود و تا پاسی از شب ادامه می یابد. در کشتی های کروز استانبول می توانید حسابی برقصید و سرحال شوید و از نوشیدنی های مختلف لذت ببرید.

برنامه های کشتی کروز استانبول

در کشتی های کروز استانبول برنامه های متفاوتی اجرا می شود که اکثریت آن ها برنامه پایکوبی و شادی دارند. البته جنگ های خنده و شعبده بازی هم در برخی از آیتم های کشتی های کروز استانبول دیده می شود. اگر تور کشتی کروز استانبول را چند روزه گرفته باشید می توانید از صرف ناهار، شام و صبحانه بر روی دریا لذت ببرید.

بهترین زمان برای استفاده از کشتی های کروز استانبول

بهترین زمان استفاده از کشتی های کروز استانبول بهار و تابستان است که آسمان همواره صاف است و هیچ باران و برفی نمی آید. در چنین بازه زمانی شما می توانید بدون هیچ دغدغه ای از گرفتن حمام آفتاب لذت ببرید و به شادی و پایکوبی بر روی عرشه بپردازید.

کشتی کروز
وجود استخر در کشتی های کروز

اولین کشتی کروز چه سالی شکل گرفت؟

کشتی‌ های کروز فوق مدرن و با شکوهی که امروزه بر روی اقیانوس‌ ها مشاهده می‌کنید، برای اولین بار در سال 1822 میلادی بر روی آب‌ اقیانوس‌ ها به حرکت درآمدند. کشتی کروز P&O موسوم به پنینسولار اند اورینتال از سمت انگلستان به سمت شبه جزیره ایبری شناور شد که اولین و قدیمی ترین خط کشتی کروز در جهان از گذشته تا کنون محسوب می شود.

کشتی کروز پنینسولار اند اورینتال با توجه به خدمات و امکاناتی که ارائه می داد، آنچنان مورد استقبال قرار نگرفت که جای کمی تعجب دارد. در زمان های پیشین مردم چنین تصوری نداشتند که سفری دریایی و تفریحی را تجربه کنند. همین امر موجب گشت تا 20 سال طول بکشد کشتی کروز پنینسولار و اورینتال و دیگر کشتی های تفریحی در میان مردم و قشر ثروتمند جامعه، جای باز کنند.

کشتی کروز
نمایی از کشتی کروز

کشتی کروز معروف جهان به نام تایتانیک

معروف ترین کشتی کروز جهان که داستانی عاشقانه نیزدارد، کشتی تایتانیک است. این کشتی کروز که بزرگ ترین کشتی جهان در زمان خودش شناخته می شد بالاترین امکانات رفاهی را درون خود داشت. اما متاسفانه این کشتی با برخورد یک کوه یخ از هم پاشید و داستانی غم انگیز رقم زد.

به هیچ عنوان نمی توان کشتی کروز های امروزی را با نسخه های پیشین مقایسه کرد؛ زیرا در کشتی های کروز امروزی امکاناتی فوق العاده عالی در نظر گرفته شده است. این امکانات به گونه ای هستند که می توان آن ها را با هتل های 5 ستاره مقایسه کرد. برخی از کشتی های کروز در استانبول هستند که قیمتی بسیار بالا داشته و خدماتی عالی را ارائه می دهند.

کشتی کروز
فضای خاص در کشتی های کروز

هتل استانبول برای اقامت بهتر است یا کشتی کروز استانبول؟

شاید از این سوال کمی تعجب کنید، ولی باید بدانید که بله می توان در کشتی های کروز استانبول، همانند هتل استانبول اقامت داشت. چون تمامی امکانات رفاهی که یک هتل استانبول در اختیار شما قرار دهد را می توان در یک کشتی کروز 5 ستاره دریافت کرد. البته انتخاب نوع کشتی کروز نیز می تواند در کیفیت اقامت تاثیر گذار باشد.

طراحی کشتی ‌های کروز به صورت لوکس بوده که این امر یک سفر لاکچری را برای مسافران در پی خواهد داشت. کشتی ‌های کروز مصرف سوخت بالایی دارند و همین باعث شد تا کمتر برای حمل و نقل استفاده شوند. کابین ‌های این کشتی ‌ها مدرن و وسیع طراحی شده تا تمامی مسافران به راحتی استراحت نمایند.

طراحی این کابین ها به گونه ای می باشد که اقیانوس قابل مشاهده بوده و یک ایوان خصوصی برای آن ها در نظر گرفته شده است. در کابین های کشتی یک آشپزخانه کوچک، حمام مجهز به وان، تلویزیون، تخت های نرم، سیستم سرمایشی، خدمات پیشخدمت و ... را در آن ها تعبیه شده است.

کشتی کروز
کشتی های فوق لاکچری کروز

کشتی های کروز چه امکاناتی دارند؟

برخی از کشتی های کروز چندین طبقه بوده و امکاناتی عالی دارند. از جمله این امکانات می توان به استخر، مجموعه آبی، رستوران، کافی شاپ، اتاق استراحت و ... اشاره کرد. در این کشتی ها می توانید سفری 7 روزه را در دریای مرمره، دریای اژه و دریای سیاه تجربه کنید.

در مجموعه آبی کشتی های کروز استانبول یا دیگر کشورها می توانید از استخری لوکس بهره مند شوید که خدمات جویس بار را نیز ارائه می دهند. حتی در برخی کتی های کروز استانبول سونای خشک و جکوزی نیز وجود دارد. وجود کازینو های مختلف سبب سرگرمی مسافران می شود تا در طول سفر، ساعاتی را به خوشی سپری نمایند.

رستوران از دیگر ویژگی های کشتی کروز است که می توانید در آن انواع غذاهای مختلف را نوش جان نمایید. وجود یک گروه موزیک زنده در رستوران کشتی های کروز استانبول است که مسافران را وا می دارد لحظاتی را به پایکوبی بپردازند. کافی شاپ کشتی های کروز نیز با صرف مشروبات مجاز و غیر مجاز هم در ساعات پایانی شب همراه دی جِی مشغول فعالیت هستند تا سفری ایده آل را به مسافران هدیه دهند.

کشتی کروز
نمای کشتی کروز در شب

در کشتی کروز استانبول تفریحات دیگری وجود دارد؟

بله تفریحات دیگری همچون زمین بسکتبال، سالن تنیس، اتاق بازی های رایانه ای و ... نیز در کشتی های کروز استانبول تعبیه شده تا نوجوانان هم مشغول تفریح و سرگرمی های مختص به خود شوند. زمین گلف مینیاتوری هم از دیگر تفریحات قابل استفاده در کشتی های کروز می باشد.

کشتی کروز آرمونیا یک شناور غول پیکر است که از برترین کشتی های کروز استانبول محسوب می شود. این کشتی از مجموعه بنادری همچون استانبول، سفالونیا، آنکونا، ونیز، سانتورینی، ازمیر می گذرد و بعد از سفری 9 روزه مجدداً به سمت بندرگاه استانبول بر می گردد. کشتی آرمونیا 1554 نفر مسافر ظرفیت دارد و اولین سفر خود را در سال 2001 از دریای اِژه تا آدریاتیک آغاز کرده است.

کشتی کروز پریزیوزا از دیگر کشتی های کروز استانبول است که با بهترین امکانات رفاهی موجود، 3925 مسافر را درون خود جای می دهد. این کشتی کروز در سال 2013 شناور شد و بعد عزیمت از استانبول، به اولین بندرگاه یعنی دوبروونیک می رسد. بعد از دوبروونیک بندر ونیز، کاتاکولون، ازمیر و در آخر به استانبول بازخواهید گشت.

کوشاداسی یکی دیگر از بندرگاه های کشتی کروز استانبول است که در مرکز شهر قرار گرفته و به راحتی می توانید با 2 دقیقه پیاده روی به مرکز شهر برسید. در شهر استانبول یک بندرگاه در ساحل کاراکوی وجود دارد که آن هم گالاتا پورت نام دارد. هرچند که این بندرگاه در حال بازسازی است ولی تمامی کشتی های کروز استانبول از جلوی درب کاخ توپکاپی استانبول در میدان سلطان احمد لنگر انداخته اند.

کشتی کروز استانبول چند ساعته است؟

ساعات استفاده از کشتی های کروز استانبول در هر کدام متفاوت بوده که به طور معمول از 6 تا 12 ساعت است. البته تورهای کشتی کروز نیز با مدت زمان طولانی (یک هفته تا 10 روز) نیز وجود دارند که هزینه ی آن ها با دیگر موارد فرق می کند. با کشتی های کروز شما از پل های زیبا در استانبول، کاخ دلما باغچه استانبول، تنگه بسفر؛ دریای اِژه و دیگر موارد دیدن خواهید کرد که در نوع خود جالب است.

بیشتر گردشگرانی که تور استانبول را خریداری کرده و می خواهند سفری دریایی را تجربه کنند، ترجیح می دهند کشتی کروز شخصی رزرو کنند. در این نوع کشتی شما همراه خانواده یا همسر خود آزاد خواهید بود به مکان های مختلف بروید و از ساعات خود استفاده بیشتری کنید. به دلیل پهلوگیری کشتی های کروز در گالاتا پورت، محله سلطان احمد به شما نزدیک خواهد بود که می توانید از مکان های دیدنی آن نیز همچون مسجد سلطان احمد استانبول و بازار بزرگ استانبول نهایت بهره را ببرید.

بیشتر بخوانید :
منابع :