میدان تکسیم استانبول قلب تپنده شهر است که بدون هیچ اغراقی می توان آن را اصلی ترین دلیل برای جذب گردشگر به سمت استانبول دانست. میدان تقسیم یا تکسیم مملو از بازارهای سنتی، هتل های بسیار، جاهای دیدنی فراوان و ... است که همه آن ها دست به دست هم داده اند تا میدان تکسیم استانبول را بی همتا نشان دهند.

میدان تکسیم استانبول فراز و نشیب های زیادی را در گذر زمان تجربه کرده است. دیدن نمایش های خیابانی و پرنده های بی شمار که مردم در حال غذا دادن به آن ها هستند؛ بخشی از جاذبه های میدان تکسیم است. اگر شما هم مثل ما عاشق این میدان در استانبول هستید با مجله گردشگری پرشین هتل همراه شوید تا جزئیات دقیق تری از این میدان برایتان بگوییم.

میدان تکسیم
میدان تکسیم و نان های تازه

میدان تکسیم در کدام قسمت استانبول قرار دارد؟

همانطور که می دانید استانبول تنها شهر اوراسیایی جهان می باشد که نیمی در آسیا و نیمی در اروپا است. میدان تکسیم هم در قسمت اروپایی واقع شده که بیشتر جاهای تاریخی استانبول هم در قسمت اروپایی قرار دارند. همچنین زنده ترین منطقه استابول یعنی محله بی اغلو و خیابان استقلال نیز در مجاورت همین میدان قرار گرفته اند.

میدان تکسیم
میدان تکسیم در بهار

چرا میدان تکسیم را قلب استانبول می دانند؟

فرقی نمی کند در چه ساعتی از شبانه روز به میدان تکسیم بروید، چون هر زمان که وارد این میدان شویدانبوه جمعیت را خواهید دید که برای تماشا یا تفریح و قرارهای خود به این میدان می آیند. ضمن اینکه چرخ دستی هایی در میدان تکسیم دیده می شود که عطر نان تازه آن ها هوش از سرتان می برد.

دیدن سرزندگی و شور و حال، تلاطم و هیاهوی مردم، نمایش های شاد خیابانی و ... باعث شده تا میدان تکسیم به قلب استانبول تبدیل شود. همچنین تمامی وسایل حمل و نقل عمومی استانبول اعم از تراموا، فونیکولار، مترو و ... هم در این میدان ایستگاه دارند. اگر در شب سال نو به استانبول بروید، جشن هایی را خواهید دید که شما را وادار به رقص و شادمانی می کنند.

میدان تکسیم
ساختمان های مهم اداری در اطراف میدان تکسیم

میدان تکسیم و ساختمان های اطرافش کمی فرسوده به نظر می رسند که البته بیانگر پیشینه و اصالت آن است؛ ولی ساختمان های لوکس و مدرنی هم دیده می شوند که زیبایی خاصی به این میدان داده اند. اگر تور استانبول را رزرو کرده و یکی از هتل های میدان تکسیم را انتخاب کرده اید بدانید که عاقلانه ترین کار را انجام داده اید.

جایگاه میدان تقسیم یا تکسیم نزد اهالی استانبول

جایگاه میدان تکسیم استانبول به قدری بالاست که مردم استانبول به آن علاقه شدیدی دارند. در واقع این میدان نمادی از آزادی و جمهوری ترکیه به دست آتاتورک است که در روز جهانی استقلال ترکیه، مرام های بسیاری در آن برگزار می شود. اگر میدان تکسیم استانبول را برترین و مهم ترین میدان، میان شهرهای ترکیه همچون آنتالیا یا کوش آداسی بدانیم گزافه نگفته ایم.

میدان تکسیم
مسجد میدان تکسیم

تحلیل معماری میدان تقسیم یا تکسیم

به دلیل قرارگیری این میدان در بافت قدیمی منطقه، معماری قرن 19 میلادی به وفور به چشم می خورد. مسجدهای کوچک؛ خانه های نقلی در کنار ساختمان های طویل و مدرن باعث شده تا جذابیتی خاص بر این میدان حکم فرما شود. رستوران های سنتی و گفت و شنود مردم، رفت و آمد کبوترها و ... باعث شده تا معماری میدان تسکیم استاتبول بسیار زیبا جلوه کند.

پیشینه میدان تقسیم استانبول

در زمان های گذشته این میدان، کاربری میدان های معمولی را داشت تا اینکه نهضت جمهوری ترکیه توسط آتاتورک به وجود آمد. اااین میدان در سالیان متمادی دستخوش تغییراتی شد که حتی بعضا آن را به فراموشی سپردند. کم کم با رسیدگی شهرداری استانبول و نظر مردم، این میدان جانی تازه گرفت.

میدان تکسیم
زاویه دیگری از میدان تکسیم

پس از مدتی میدان تکسیم استانبول تبدیل به یک مکان تفریحی گشت و با گذشت رمان به محبوبیت آن افزوده شد. همین موضوع باعث شد تا برای سر و سامان دادن بهتر به میدان، سراغ یک مهندس فرانسوی به نام هنری پروست بروند تا کاربری این میدان را به شکل تفریحی و گردشگری برنامه ریزی کند.

پس از طراحی این معمار فرانسوی، پادگانی که از زمان جنگ جهانی اول در کنار میدان بود؛ کالا تخریب شد و جای خودش را به فضای سبز داد. پس از ایجاد فضای سبز، مکان های فرهنگی و عمومی شهر هم در اطراف آن ساخته شدند تا مردم بیشتر به آن روی بیاورند. دخالت های مقام های ترکیه در آن زمان باعث شد تا اختلافاتی میان دولت و مردم شکل بگیرد که در نماد میدان تکسیم قابل رویت است.

میدان تکسیم
تراموا های میدان تکسیم

این اتفاق باعث شد تا میدان تکسیم علاوه بر جاذبه گردشگری یک نماد اعتراض بریا شهروندان هم به شمار رود. اولین روز ماه مه سال 1977 میلادی بود که جامعه کارگری ترکیه در حال جشن گرفتن بودند که تعدادی ناشناس مسلح به آن ها حمله می کنند و ده ها نفر کشته می شوند.

وجه تسمیه میدان تکسیم چیست؟

تقسیم به معنی قسمت کردن می باشد که میدان تقسیم نام خود را از یک آب انبار بزرگ در ضلع غربی گرفته است. این آب انبار محل تجمع آب شرب شهروندان بود که پس از جمع آوری در این میدان به دیگر قسمت های شهر تقسیم می شد. از این رو سطان محمود اول نام تقسیم را برای این میدان برگزید.

میدان تکسیم
تراموا های تکسیم

جاهای دیدنی میدان تقسیم یا تکسیم

برخی از جاهای دیدنی میدان تکسیم؛ جزئی از جاهای دیدنی استانبول هستند که می توان با دیدن آن ها، عمق تاریخ یا طبیعت بکر استانبول را حس کرد. در ادامه با برخی از جاهای دیدنی میدان تقسیم آشنا می شوید.

پارک گزی

یکی از منطقه های سرسبز میدان تکسیم، پاک گزی است که یکی از کوچک ترین پارک های استانبول به شمار می رود. این پارک کوچک به قدری باصفاست که بیشتر زوجین ترجیح می دهند قرارهای خود را در این پارک بگذارند. چشم انداز این پارک به تنگه بسفر هم باعث شده تا هم فال باشد و هم تماشا خصوصا در زمان غروب.

میدان تکسیم
مسجد میدان تکسیم

مسجد تکسیم

گُل جاهای دیدنی میدان تکسیم، مسجد آن است که حسابی نظرها را به سمت خود جلب می کند. کلنگ ساخت این مسجد از سال 2017 به زمین خورد که سرانجام در 8 مه 2021 به دستان رئیس جمهور وقت ترکیه افتتاح شد. زیبایی معماری اسلامی مسجد همراه با ظرفیت 4 هزار نفری مسجد موجب شده تا یکی از مساجد مهم استانبول به شمار رود.

مرکز فرهنگی آتاتورک

ساخت مرکز فرهنگی اتاتورک 13 سال طول کشید اما سرانجام در سال 1969 به اتمام رسید و با نام کاخ فرهنگی استانبول بازگشایی شد. متاسفانه در سال 1970 این مرکز فرهنگی طعمه حریق شد و خسارات زیادی به بار آورد. پس از بازسازی این مرکز در سال 1987 به نام مرکز فرهنگی آتاتورک نامگذاری شد. در حال حاضر کنسرت های استانبول، همایش ها و نشست های مهم خبری و دولتی در این مکان برگزار می شود.

میدان تکسیم
ساختمان های اداری در میدان تکسیم

خیابان استقلال استانبول

مگر می شود نام تکسیم بیاید و از خیابان استقلال استانبول صحبتی نشود. اگر بدانید که مشهور بودن میدان تکسیم به خاطر خیابان استقلال است چه می کنید؟ خیابان 2 کیلومتری استقلال مملو از رستوران ها و کافه ها، مراکز خرید بسیار و مکان برگزاری نمایش های خیابانی است.

همچنین خیابان استقلال از قرن 15 میلادی سکونتگاه مسلمانان بوده که هنوز هم بیشتر ساکنان آن مسلمان هستند. هم اکنون خیابان استقلال مرکز تجارت های مختلف و صنایع دستی است که انواع محصولات را در غرفه های این خیابان می توان خریداری کرد. اگر هم اهل پیاده روی باشید پس این خیابان بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

میدان تکسیم
فونیکولار

چوکورجوما و جهانگیر از محله های مشهور اطراف تکسیم

یکی از محله های استانبول که قهوه خانه فیروز آقا در آن قرار دارد محله جهانگیر است. این قهوه خانه کوچک همواره سرشار از مشتری می باشد که قهوه ها و چای های قند پهلویش زبانزد است. یکی دیگر از محله های مشهور در اطراف میدان تکسیم، محله چوکورجوما است که تمامی صنایع دستی، گالری های هنری، کافه ها و عتیقه جات را ارائه می دهد.

میدان تکسیم
مسجد اطراف میدان تکسیم

برج گالاتا استانبول

یکی از نمادهای شهر استانبول برج گالاتا استانبول می باشد که در نزدیکی میدان تکسیم است. از میدان تکسیم تا برج گالاتا استانبول 30 دقیقه پیاده روی و با اتوبوس 10 دقیقه پیاده روی فاصله وجود دارد. ارتفاع برج گالاتا استانبول 61 متر و دیوارهای آن ضخامتی 4 متری دارند.

برج گالاتا استانبول در زمان های گذشته به عنوان یک فانوس دریایی کارایی داشت. پس از روی کار آمدن عثمانی ها این برج به رضدخانه تغییر کاربری دارد. قرن 19 میلادی هم یک تراس به برج اضافه گردید تا برای تشخیص دادن آتش سوزی در نقاط شهر استفاده شود. هم اکنون برج گالاتا یک سکوی تماشا است که یکی از بهترین رستوران های استانبول در همین برج قرار دارد.

میدان تکسیم
نمای دیگری از میدان تکسیم

مجسمه های معروف میدان تقسیم

یکی دیگر از جاذبه های معروف در میدان تکسیم، مجسمه های وسط آن است که بیانگر اعتراضات مردم و سربازارن ترکی هستند. این مجسمه ها توسط پیترو کانونیکا ساخته شده که یک مجسمه ساز ایتالیایی است. هزینه ساخت این مجسمه ها با کمک مردم تامین و سرانجام در سال 1982 میلادی از این مجسمه ها پرده برداری شد.

نمای جنوبی این مجسمه ها به سیراسلویسر چشم انداز دارد. مجسمه های ساخته شده در جلو مربوط به افرادی همچون آتاتورک (رهبر جمهوریت ترکیه) و مارشال فوزی چخماق هستند که در پشت آن ها هم تعدادی سرباز دیده می شود که نمادی از پایه گذاری جمهوریت در ترکیه است. در مجسمه ای دیگر یک سرباز با پرچم کشور ترکیه دیده می شود که بیانگر ارتش این کشور است.

میدان تکسیم
گوشه و کنار میدان تکسیم

با رستوران های میدان تکسیم آشنا شوید

به دلیل اهمیت میدان تکسیم، رستوران ها و کافه های بسیاری در اطراف آن ساخته شده اند که برخی سنتی و تعدادی دیگر هم مدرن هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با بهترین رستوران ها و کافه های میدان تقسیم یا تکسیم آشنا نماییم.

رستوران اُتانتیک آنادولی یمکلری

این رستوران یکی از بهترین رستوران های میدان تکسیم است که تنها 10 دقیقه پیاده روی تا میدان تقسیم دارد. در این رستوران انواع کباب های اّبدار آنادولی ارائه می شود که شاید انگشتان خود را نیز بخورید. علاوه بر کباب و غذاهای ترکی، شیرینی های ترکی همچون گوزلمه و مانتی هم در منوی رستوران دیده می شود.

میدان تکسیم
رستوران های میدان تکسیم با چشم انداز تنگه بسفر

رستوران تومتوم کباب

به دنبال رستورانی هستید که به صورت تخصصی کباب ارائه دهد؟ پس بهترین گزینه برای شما در اطراف میدان تکسیم رستوران تومتوم است. فضای دنج همراه کباب های لذیذ و نان تازه شما را وسوسه می کند تا یک وعده غذای خوشمزه را در این رستوران دنج و جذاب نوش جان کنید.

رستوران حاجی عبدالله لوکانتاشی

یکی دیگر از رستوران های اطراف میدان تکسیم رستوران حاجی عبدالله لوکانتاشی است که غذاهایی بسیار لذیذ ارائه می دهد. یکی از غذاهای مشهور در منوی این رستوران،  غذای اوزل حاجی عبدالله تباغی است که از تکه های بره آبدار همراه سس مخصوص بادمجان تهیه می شود.

میدان تکسیم
میدان تکسیم از زاویه های مختلف

رستوران الیوس

یکی از رستوران های محبوب در میدان تکسیم رستوران الیوس است که انواع غذاهای دریایی با کیفیت را ارائه می دهد. علاوه بر غذاهای دریایی غذاهای سنتی سونانی هم در این رسوران سرو می شود که بسیار لذیذ هستند. فضای روستایی، دنج و آرام از شاخصه های این رستوران است.

رستوران نیظام پیده

اهالی و قدیمی های استانبول این رستوران را پاتوق خود کرده و برای صرف غذا یا چای و قهوه راهی رستوران نیظام پیده می شوند. بیشترین غذاهای محل یترکیه همچون لوبیا، غذاهای گوشتی، برنج، بورک و ... در منوی رستوران نیظام پیده دیده می شود. فضای کوچک و صمیمی رستوران باعث شده تا برای قرارهای عاشقانه عالی باشد.

میدان تکسیم
مجسمه های تکسیم اسکوئر

معرفی هتل های میدان تکسیم

اهمیت بالای این میدان در شهر استانبول برکسی پوشیده نیست و همین امر می طلبد تا هتل های متعددی در اطراف تکسیم اسکوئر ساخته شوند. بیشتر هتل های میدان تکسیم 4 ستاره و 5 ستاره هستند که در بین آن ها هتل های 3 ستاره نیز دیده می شود. با اقامت در بهترین هتل های میدان تکسیم استانبول شما دسترسی راحتی به تمامی مکان های تفریحی و گردشگری استانبول خواهید داشت.

هتل سی وی کی پارک بسفروس استانبول

یکی از بهترین هتل های میدان تکسیم، هتل سی وی کی بسفروس استانبول نام دارد که 5 ستاره ای مجلل ست. در این هتل 5 ستاره خدمات رفاهی بسیار بالایی ارائه می وشد که چشم انداز اتاق های ان رو به نگه بسفر است. غذاهای با کیفیت رستوران، خدمات دهی عالی و ... باعث شده تا در لیست بهترین هتل های استانبول جای بگیرد.

میدان تکسیم
خیابان استقلال

هتل گزی بسفروس استانبول

به دنبال هتلی در نزدیکی میدان تکسیم و تنگه بسفر هستید؟ پس هتل گزی بسفروس استانبول بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این هتل تمامی آنچه که نیاز داشته باشید اعم از استخر، سونا و جکوزی، رستوران های متعدد، کلاب شبانه و ... در اختیار شما خواهد بود. پس به هتل گزی بسفروس خوش آمدید.

هتل تایتانیک سیتی استانبول

هتل تایتانیک سیتی استانبول یکی از بهترین هتل های 4 ستاره استانبول است که در نزدیکی میدان تکسیم قرار گرفته است. این هتل برخلاف 4 ستاره بودنش دارای امکانات رفاهی همچون یک هتل 5 ستاره را ارائه می دهد. با انتخاب این هتل استانبول یک سفر مقرون به صرفه را تجربه خواهید کرد.

میدان تکسیم
زیبایی های تکسیم اسکوئر

هتل گرند حیات استانبول

یکی دیگر از بهترین هتل های استانبول در میدان تکسیم؛ هتل گرند حیات استانبول است که 5 ستاره بوده و خدماتی فوق لاکچری را عرضه می کند. این هتل لوکس اتاق هایی وسیع با کامل ترین تجهیزات دارد که رفاه کاملی را برای میهمانان خود به ارمغان می آورد. استخر، سونا، جکوزی، سالن بدنسازی نایت کلاب و ... از امکانات عالی هتل است.

چه تفریحاتی در میدان تکسیم وجود دارد؟

اصلی ترین تفریح در میدان تکسیم، پیاده روی است. پیاده روی در خیابان های اطراف میدان تکسیم همچون خیابان استقلال یا خیابان جمهوریت صفایی برای خود دارد. غذا دادن به تعداد بیشماری کبوتر از دیگر تفریحات میدان تکسیم است که هرکسی از کوچک تا بزرگ می تواند آن را انجام دهد.

میدان تکسیم
ازدحام جمعیت در تکسیم اسکوئر

سیستم حمل و نقل در میدان تکسیم استانبول

یکی از دلایل مهم برای اهمیت میدان تکسیم استانبول، سیستم حمل و نقل در این منطقه می باشد. شما می توانید با استفاده از وسایل نقلیه از این میدان به تمام نقاط شهر استانبول دسترسی پیدا کنید و به راحتی در شهر تردد داشته باشید. بی شک اقامت در هتل های میدان تکسیم بهترین انتخاب برای شما محسوب می شود. زیرا می توانید در کمترین زمان با وسایل نقلیه متفاوت و قیمت های مختلف در شهر تردد کنید. 

میدان تکسیم استانبول به نوعی تمامی وسایل حمل و نقل عمومی اعم از مترو، اتوبوس، تراموا، تاکسی و ... را دارا می باشد. تردد در خیابان های اطراف این میدان بسیار راحت و با سهولت کامل امکان پذیر است که شما را از هرگونه اتلاف وقت منع می کند. ترامواهای بسیاری در این میدان ساخته شده اند که به خیابان استقلال و دیگر منطقه ها می رسند. قدیمی ترین تراموای استانبول نیز در این منطقه قرار دارد.

میدان تکسیم
سر درب هتل تکسیم اسکوئر استانبول

دسترسی به میدان تقسیم یا تکسیم چگونه است؟

از هرکجای قسطنطنیه سوار مترو استانبول یا تراموا یا فونیکولار شوید به میدان تکسیم خواهید رسید. از فرودگاه های استانبول به راحتی می توان به میدان تکسیم رسید. جهت بازدید از جاهای دیدنی استانبول نزدیک میدان تکسیم می توانید از تاکسی و اتوبوس هم استفاده کنید. به طور کلی میدان تکسیم قلب استابنول است و از همه جا به راحتی می توان به آن رسید.

بیشتر بخوانید :
منابع :