استانبول یکی از زیباترین شهرهای کشور ترکیه است. این شهر که از محبوبیت زیادی برخوردار است هر ساله میزبان گردشگران و توریست‌ها از تمام نقاط دنیا است. شهر زیبای استانبول جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد این شهر با آثار تاریخی بی‌نظیر، سواحل زیبا، موزه‌های حیرت انگیز و امکانات تفریحی روز دنیا بهترین مقصد برای یک سفر خاطره انگیز با خانواده است.

موزه هنر مدرن استانبول
بخشی از موزه هنر مدرن استانبول

اگر قصد سفر به استانبول را دارید همراه مجله گردشگری باشید تا یکی از زیباترین موزه‌ های استانبول را به شما معرفی کنیم. موزه هنر مدرن استانبول که یکی از مراکز مهم هنری این شهر محسوب می‌شود به قدری دیدنی و جذاب است که نباید آن را از دست بدهید.

موزه هنر مدرن استانبول
موزه هنر مدرن استانبول

تاریخچه موزه هنر مدرن استانبول

در سال 2004 موزه هنر مدرن استانبول با هدف گسترش فرهنگ در محله بی اوغلو افتتاح شد. این موزه اولین موزه ی هنر معاصر کشور ترکیه به حساب می آید. این مجموعه با جمع آوری آثار هنری معاصر هنرمندان مختلف داخل و خارج کشور،  آن آثار را برای نمایش علاقه مندان و هنر دوستان قرار می دهد. گردشگران زیادی از جمله گردشگران داخلی و بین‌المللی بازدید از موزه هنر مدرن استانبول را در لیست مراکز گردشگری مورد علاقه خود می‌گذارند.

موزه هنر مدرن استانبول
جذابیت های موزه هنر مدرن استانبول

بخش‌های موزه هنر مدرن استانبول

موزه هنر مدرن استانبول از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است. کتابخانه، سینما، رستوران و فروشگاه از بخش‌های مهم این موزه هستند. گردشگران و دانش آموزان مدارس برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و هنر کشور ترکیه از این موزه مدرن بازدید می‌کنند همراهمان باشید تا با بخش‌های موزه هنر مدرن استانبول بیشتر آشنا شوید.

موزه هنر مدرن استانبول
بخش دیگری از موزه هنر مدرن استانبول

کتابخانه موزه هنر مدرن استانبول

یکی از مهم‌ترین بخش‌های موزه هنر مدرن استانبول، کتابخانه آن است. این کتابخانه به خاطر وسعت زیادی که دارد از جمله بهترین کتابخانه‌های کشور ترکیه است. این کتابخانه منابع مهمی در زمینه هنر زیبا و معاصر  را در اختیار محققان قرار می دهد.

موزه هنر مدرن استانبول
موزه هنر مدرن استانبول

کتابخانه موزه به طور مرتب در حال گسترش است و هم اکنون با بیش از ۱۱ هزار نسخه کتاب به زبان ترکی و خارجی از مجموعه های بزرگ کتابداری کشور ترکیه محسوب می شود. کتابخانه از طریق همکاری و رد و بدل کتاب، مجلات و کاتالوگ با اشخاص، گالری ها و موزه های هنری داخل و خارج از کشور لیست کتابخانه خود را توسعه می‌دهد.

موزه هنر مدرن استانبول
موزه هنر مدرن استانبول

این کتابخانه بیشترین تمرکز خود را روی موضوعات مختلف هنری قرار می‌دهد. از جمله این موضوعات شامل تاریخ هنر معاصر، عکاسی، سینما، معماری، ویدئو، رسانه جدید، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و مدیریت هنری می‌شوند.

موزه هنر مدرن استانبول
پیانو در موزه هنر مدرن

سینما موزه هنر استانبول

موزه هنر مدرن استانبول  برنامه های متنوعی در سالن سینما خود در نظر گرفته است. این موزه هر ماه یک یا دو فیلم مستقل با همکاری فیلم سازان ترک می‌کند. فیلم در روز های شنبه، یک شنبه و پنج شنبه اکران می‌شود. این موزه هر ماه از طریق برنامه‌های «دیداری با کارگردانان» و «ما هم هستیم» با عوامل مختلف فیلم گفتگو می کند.

موزه هنر مدرن استانبول
نقاشی های جذاب در موزه

کارگردانان، فیلم سازان ترک معاصر، بازیگران و تهیه کنندگان در مورد هویت‌های بصری، ایده‌های آن‌ها در خصوص خلق یک فیلم و همچنین در مورد هنر و فرهنگ معاصر کشور ترکیه به تبادل نظر می پردازند. تمامی این گفت‌وگوها در مقابل مخاطبان موزه صورت می‌گیرد. اگر عاشق سینمای جهان هستید حتما سری به سینمای موزه هنر مدرن استانبول بزنید. این موزه هر ساله فیلم‌هایی که جوایز اسکار را گرفته‌اند نیز به نمایش می‌گذارد.

موزه هنر مدرن استانبول
قاب عکس در موزه

فروشگاه موزه هنر استانبول

در موزه هنر مدرن استانبول فروشگاهی وجود دارد که شما از آنجا می‌توانید، لوازم هنری، آثار دستی، لوازم تحریر، کتاب، مجلات و .... را بخرید.

موزه هنر مدرن استانبول
محوطه بیرونی موزه هنر مدرن استانبول

نمایشگاه موزه هنر استانبول

نمایشگاه‌ها در موزه هنر مدرن استانبول به دو صورت، نمایشگاه دائمی و نمایشگاه موقت اجرا می‌شوند. در طبقه همکف موزه یک سالن بزرگ وجود دارد. در این سالن شما می توانید آثار هنری گوناگون که از قرن بیستم تا امروز، در ترکیه تولید شده است را به چشم ببینید.

موزه هنر مدرن استانبول
بخش های مختلف موزه

نمایشگاه موقت نیز به صورت دوره ای، در موزه هنر مدرن استانبول برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این نمایشگاه‌ها پیوند فرهنگ ترکیه با سایر کشورها است. در این نمایشگاه می‌توانید آثار ارزشمند زیادی در زمینه عکاسی، معماری، هنرهای تجسمی و ... را ببینید.

موزه هنر مدرن استانبول
بازدیدکنندگان از موزه

موزه هنر مدرن استانبول کجاست؟

موزه هنر مدرن استانبول در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع در منطقه کاراکوی تاسیس شد و به مدت ۱۴ سال یعنی تا سال ۲۰۱۸ در همان مکان به فعالیت خود ادامه داد. اما تصمیم گرفته شد تا مکان جدیدی برای موزه در منطقه ی گالاتاپورت ساخته شود. به همین دلیل موزه به طور موقت از سال ۲۰۱۸ به مکانی در منطقه بی اوغلو منتقل شده است. پس از اتمام ساخت، موزه به کاراکوی باز می‌گردد.

موزه هنر مدرن استانبول
المان های موزه

آدرس موزه هنر مدرن استانبول: استانبول، منطقه بی اوغلو، محله آسمالی مسجد، خیابان مشروطی

شرایط بازدید از موزه هنر مدرن استانبول

برای بازدید از موزه هنر مدرن استانبول لازم است بدانید که این موزه چه روزها و چه ساعاتی فعالیت دارد. موزه هنر مدرن استانبول در روزهای دوشنبه تعطیل است. روز ها و ساعات بازدید از موزه به این صورت است:

موزه هنر مدرن استانبول
مجسمه های داخل موزه
  1. سه شنبه، چهار شنبه، جمعه و شنبه از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ عصر
  2. پنچ شنبه ها از ساعت ۱۰ صبح الی ۸ شب
  3. یکشنبه ها از ساعت ۱۱ صبح الی ۶ عصر

هزینه بلیط به صورت زیر اعلام شده است: 

موزه هنر مدرن استانبول
نمای بیرونی موزه هنر مدرن استانبول

هزینه بلیط گردشگران خارجی:

  1. بهای آزاد: ۷۲ لیر ترکیه
  2. دانش آموزان، بازنشستگان و افراد بالای ۶۵ سال: ۵۴ لیر ترکیه
  3. گروه های ۱۰ نفر به بالا: ۵۴ لیر ترکیه
موزه هنر مدرن استانبول
نمای بیرونی موزه

هزینه بلیط گردشگران داخلی:

  1. بهای آزاد: ۳۲ لیر ترکیه
  2. دانش آموزان، دبیران، بازنشستگان و افراد بالای ۶۵ سال: ۱۸ لیر ترکیه
  3. گروه های ۱۰ نفر به بالا: ۲۵ لیر ترکیه
موزه هنر مدرن استانبول
عکس های قدیمی موزه

روزهای پنج شنبه هزینه بلیط برای گردشگران خارجی مجانی است. روزهای سه شنبه موزه به منظور گسترش فرهنگ و آشنایی بیشتر جوانان ۱۸ الی ۲۵ سال با هنر معاصر بدون دریافت هزینه آماده ی میزبانی می باشد. گردشگران جوان داخلی و خارجی می توانند بین ساعات ۱۴ الی ۱۶ از موزه بازدید کنند. اگر قصد دارید به همراه خانواده از موزه دیدن کنید، امکان رزرو مجموعه برای شما وجود دارد.

موزه هنر مدرن استانبول
بخش دیگری از موزه

استانبول شهری با موزه‌های زیبا

شهر استانبول علاوه بر موزه هنر مدرن استانبول، موزه‌های دیدنی دیگری دارد. برای دیدن از موزه‌ها و دیگر جاذبه‌های گردشگری شهر زیبای استانبول به این شهر سفر کنید. این شهر بناهای تاریخی، سواحل زیبا و مکان‌های تفریحی زیادی دارد. همچین شهر استانبول از محبوب‌ترین مناطق گردشگری است. شما به راحتی می توانید از طریق سایت پرشین هتل، بهترین هتل‌های این شهر را رزرو کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :