موزه های استانبول جزء لاینفک از جاهای دیدنی استانبول است که هر گردشگر تور استانبول می خواهد از آن ها بازدید کند. استانبول شهری که سرشار جاهای دیدنی است و حتی می توان گفت خیابان ها و کوچه هایش هم روایتگر تاریخ هستند. همین امر سبب می شود تا در این شهر موزه های مختلفی تشکیل شوند و گردشگران بتوانند از تاریخ و تمدن ترکیه آگاه شوند.

موزه های استانبول برای آن دسته از گردشگرانی که به تاریخ علاقه دارند فوق العاده جذاب است، زیرا دانستنی های جدیدی را کشف می کنند و قصه های مختلفی را از این موزه ها می شوند. در این مطلب از مجله گردشگری پرشین هتل قصد داریم به شرح بهترین موزه های استانبول که در لیست 10 موزه برتر قرار دارند بپردازیم.

3 موزه در 1 موزه باستان شناسی استانبول

موزه باستان شناسی استانبول ادغام 3 موزه در 1 موزه است که داستانی تاریخی دارد. تفکر تاسیس این موزه ها مربوط به سلطان عبدالعزیز عثمانی بود که با رفتن به کشورهایی همچون وین و پاریس و بازدید از موزه های آن ها، سبب شد تا سودای ساختن موزه باستان شناسی در استانبول در سر او افتد. البته به دلیل هزینه های مالی سنگین پروژه ناکام ماند، اما در سال 1891 بخشی از موزه باستان شناسی در کاخ توپکاپی استانبول شکل گرفت.

3 موزه در موزه باستان شناسی استانبول وجود دارد که به ترتیب موزه شرق باستان و موزه هنر های اسلامی نام دارند که در ذیل این مطلب به آن ها اشاره شده است. جالب تر از همه، موزه طبقه همکف است که انواع تابوت ها و سنگ قبر های متنوع در آن نگهداری می شود.

موزه های استانبول
موزه باستان شناسی استانبول

مهم ترین تابوتی که در این موزه وجود دارد، تابوت اسکندر مقدونی است که این مرد، نابود کننده سلسله هخامنشی در ایران بود. زندگی اسکندر مقدونی همراه با غزوه های آن به صورت تصاویر 3 بعدی در این موزه استانبول نمایش داده می شود که در نوع خود بی نظیر است.

موزه شرق باستان که از دیگر موزه های مکان ذکر شده است، گنجینه ای از فرهنگ و هنر شرقی را نشان می دهد که از جمله آن می توان به یونان باستان، بین ‌النهرین، آناتولی، عربی و ... اشاره کرد. موزه هنر های اسلامی نیز با ارزش ترین گنجینه های به جا مانده از حکومت عثمانی را نشان می دهد که شامل قرآن و دیگر نفایس می شود را در معرض دید گردشگران تور استانبول قرار می دهد.

موزه دیگر این مجموعه، موزه هنرهای اسلامی است که مهم ترین و با ارزش ترین آثار به جا مانده از حکومت عثمانی ها، را محافظت می کند. در این موزه که کمی کوچک تر از بقیه بخش های موزه است، آثار جالبی را مشاهده خواهید کرد که حیرت شما را برخواهد انگیخت و زبان به تحسین شما می گشاید.

موزه اورهان کمال استانبول یا موزه معصومیت؟

موزه اورهان کمال استانبول از جمله موزه های استانبول است که می توان داستانی را که در کتاب می خوانید، به صورت بصری مشاهده کنید. همانطور که می دانید استانبول شهری است که سرشار از جاذبه های کوچک و بزرگی است که نمونه ای از آن موزه معصومیت می باشد. بله موزه معصومیت یا موزه بی گناهی، نام های دیگر موزه اورهان کمال هستند که در میان مردم باب شده اند. این موزه در خیابان جهانگیر، خیابان آکارسو، شماره ۳۲ قرار دارد که به میدان تکسیم و خیابان استقلال نیز نزدیک می باشد.

موزه های استانبول
نمای خارجی موزه اورهان کمال استانبول

آقای اورهان پاموک که ۶۰ سال سن دارد، زاده ی یک خانواده مرفه است که با شکل گیری موزه معصومیت و رمان او به همین نام مشهور شده است. جرقه این ایده، در سال های نوجوانی اورهان خورده بود که در سرآغاز رمان به خوبی توسط وی، شرح داده شده است. این رمان درام، روایتگر عاشق جوانی پولدار به نام کمال است که عاشق دختر زیبای قوم به نام فورسون می شود که البته فقیر بوده و همین امر سبب می شود داستان این زوج عاشق شکل بگیرد.

موزه فرش استانبول، گنجینه ای از فرش های نفیس

از دیر باز تا کنون فرش، جزئی از صنایع دستی محبوب نزد مردمان آسیا مخصوصاً خاورمیانه بوده که استانبول هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای گنجینه ای نفیس به نام موزه فرش است. در این موزه فرش های مختلفی وجود دارد که از سرتاسر استانبول و دیگر شهر های ترکیه جمع آوری شده و در این موزه محافظت می شود. یادتان نرود، خود ترکیه و شهر استانبول نیز در بافت فرش های نفیس، شهرت فراوانی دارند. جهت بازدید از این موزه زیبا و دیدنی می توانید به منطقه فاتح استانبول، جنب میدان سلطان احمد مراجعه نمایید.

موزه های استانبول
موزه فرش استانبول

موزه هنر اسلامی ابراهیم پاشا، از دیگر موزه های زیبا استانبول

موزه هنر اسلامی ابراهیم پاشا استانبول با موزه هنر اسلامی که در موزه باستان شناسی دارد فرق می کند. این موزه در واقع کاخ ابراهیم پاشا، صدر اعظم سلطان سلیمان بوده است که به دلیل اتهاماتی، حکم مرگ آن توسط سلطان صادر گردید. این کاخ مجلل که خودش روایتگر داستان های بسیاری می باشد، اشیاء نفیسی را درون خود قرار داده تا در معرض دید گردشگران تور استانبول قرار گیرد.

موزه ذکر شده بعد از قصاص ابراهیم پاشا، کاربری های مختلفی مانند زندان، سربازخانه، اداره های دولتی و ... داشت اما سرانجام به موزه تغییر کاربری داد و موزه ابراهیم پاشا نام گرفت.  قالیچه و فرش های نفیس، ظروف، گلدان های زیبا، ابزار و ادوات جنگی و ... تنها بخش کوچکی از این موزه هستند که مسلماً با مراجعه به آن، زیبایی های دیگری را نیز خواهید دید. کاخ ابراهیم پاشا نیز در محله فاتح و نزدیک کاخ توپکاپی قرار گرفته است.

موزه هیکل استانبول، موزه ای عجیب و غریب

تصور کنید بازدید از موزه ای که همه اشیاء آن با یخ درست شده است چقدر می تواند جالب و هیجان انگیز باشد. موزه یخی استانبول مشهور به موزه هیکل استانبول، نام همین موزه است که در آن دمایی منفی 5 درجه وجود دارد و وسایلی را خواهید که چشمان شما را متحیر می کند. البته این موزه به موزه سحر و جادو نیز مشهور است که در 23 آوریل 2010 در مرکز خرید فروم استانبول افتتاح و بازگشایی شد.

برای ساخت موزه هیکل استانبول هزینه های فراوانی صرف شده تا این موزه یخی شکل بگیرد. بخش های جذابی در این موزه استانبول وجود دارد که از جمله آن می توان به 34 هیکل اشاره کرد که شبیه انسان و حیوان هستند. کشتی وایکینگ و یک خانه وایکینگ نیز به صورت ماکتی یخی، در معرض دید عموم قرار گرفته که طول کشتی به 7 متر می رسد.

موزه های استانبول
موزه یخی استانبول یا موزه هیکل استانبول

موزه مادام توسو استانبول، جاذبه ای شبه واقعی

موزه مادام توسو استانبول، نامی بسیار آشنا برای گردشگرانی است که رزرو تور استانبول را انجام داده اند و به آن سفر کرده اند. همانطور که آگاه هستید موزه مادام توسو از دیگر موزه های استانبول است که شعبات مختلفی در سراسر جهان دارد که ماکت هایی شبه واقعی (مومی)، از چهره های شاخص جهانی و سلبریتی های امروزی را به نمایش می گذارد. مادام توسو نام هنری «ماری گروشوتس استراسبورگ» است که در پاریس فرانسه و در سال 1761 میلادی چشم به جهان گشوده است. این بانو با تلاش و کوشش فراوان توانست نامی جهانی را برای خود دست و پا کند.

موزه مادام توسو استانبول بازدید کنندگان بسیاری دارد زیرا چهره های شاخصی نظیر رجب طیب اردوغان، مصطفی کمال آتاتورک، سلطان سلیمان، ماریا شاراپوآ، محمد علی کلی، آردا توران، برن سات، کیوانچ تاتلیتوع، تولگا تویچ، مسی، رافائل نادال، برد پیت، آنجلینا جولی، دیوید بکام، آلبرت انیشتین، مونا لیزا، لئوناردو داوینچی، موتزارت و استیو جابز و غیره غیره در این موزه قرار دارند که با نسخه اصلی این شخصیت ها تفاوتی ندارند. جهت بازدید از موزه مادام توسو استانبول باید به محله بی اغلو بروید که لوکس ترین هتل های استانبول در این منطقه قرار گرفته اند.

موزه های استانبول
موزه مادام توسو استانبول

موزه اسباب بازی استانبول و یادآوری خاطره ها

موزه اسباب بازی استانبول بهترین مکان برای گردشگران کوچک تور استانبول است که می توانند همراه خانواده خود به آن بروند و خاطره های شیرینی را برای خود رقم بزنند. هرچند ممکن است این اسباب بازی ها خاطرات کودکی مادران و پدرانشان را به همراه داشته باشد؛ اما هر چه که هست این موزه به نسبت دیگر موزه های استانبول در نوع خود جالب و دیدنی می باشد. 

موزه اسباب بازی استانبول به سبک باروک ساخته شده و دارای 4000 اسباب و لوازم بازی است که مربوط به سال های معاصر می شود. این موزه در سال 2005 میلادی تاسیس شده اما با این که نوپا محسوب می شود، در همین سال ها توانسته خِیل عظیمی از توریست ها را به سمت خود جذب کند. این موزه در خیابان عمر پاشا استانبول واقع می باشد.

موزه های استانبول
موزه اسباب بازی استانبول

موزه راحمی کوچ استانبول و نمایشگاهی از موتور های قدیمی

موزه راحمی کوچ استانبول از دیگر جاذبه های استانبول به شمار می رود که موتور های نوستالژیک و دیزلی را در معرض دید گردشگران قرار داده است. در این موزه دیدنی موتور بخار های قدیمی وسایل نقلیه همچون لوکوموتیو، هواپیما، قایق، خودرو، زیر دریایی و ... با اشکال و وزن های مختلف به نمایش درآمده تا مردم بدانند در زمان های گذشته چه نوع ماشین آلاتی به کمک انسان ها آمده اند. اگر در این موزه احساس گرسنگی کردید نگران نباشید، زیرا می توانید به رستوران حلات یا چایخانه موزه مراجعه نمایید. این موزه در خیابان هاسکوی و نزدیک به پارک هاسکوی می باشد.

موزه های استانبول
موزه راحمی کوچ استانبول

موزه توپکاپی استانبول، هم فال و هم تماشا

موزه توپکاپی استانبول که یک چهره برتر در میان موزه های این شهر تاریخی است، در قصر توپکاپی قرار دارد که اشیاء و وسایل مربوط به دوره پادشاهان عثمانی را در مقابل چشم عموم قرار می دهد. این کاخ موزه زیبا در واقع اثری خاص است که با ورود به آن می توانید تمامی زندگی پادشاهان و مردمان دوره عثمانی را مو از حیاط های سرسبز و خرم آن نیز بازدید نمایید. در کاخ موزه توپکاپی حرمسرای سلطان، حمام های ترکی مخصوص، اتاق های شاهزاده ها و کنیزان، آثاری مذهبی از پامبر اکرم (ص) و ... وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کنید.

موزه نقاشی استانبول و دیدن نگاره هایی در کاخ دلما باغچه 

موزه نقاشی استانبول از دیگر موزه های برجسته و ملی ترکیه است که در کاخ دلما باغچه استانبول جای گرفته است. کاخ دلما باغچه استانبول یکی از مراکز تفریحی و گردشگری استانبول به شمار می رود که مصطفی کمال آتاتورک در آن دار فانی را وداع گفته است. موزه نقاشی 2 طبقه دارد که در هر طبقه آثاری نفیس از سنه های ۱۸۷۰، ۱۸۹۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۳۰ وجود دارد که توسط هنرمندان ترکی کشیده شده است.

ویژه ترین بخش موزه نقاشی استانبول، مربوط به نقاشی های دوره عثمانی است که زندگی پادشاهان اول تا آخر این سلسله را به تصویر کشیده تا روایتگر تاریخ بصری، برای توریست ها باشد. نکته جالب توجه اینجا است که با بازدید از این موزه می توانید به تنگه بسفر بنگرید و از زیبایی های بی حد و مرز آن لذت ببرید.

لازم به ذکر است برای بازدید از این موزه، هزینه ای را پرداخت نخواهید کرد، زیرا همان ورودی کاخ دلما باغچه مشمول موزه نقاشی هم می شود. موزه ذکر شده همه روزه از ساعت 9 تا 5 بعد از ظهر باز بوده و در روزهای دوشنبه و پنج شنبه هم تعطیل می باشد.

موزه های استانبول
موزه ملی نقاشی استانبول در کاخ دلما باغچه استانبول
بیشتر بخوانید :
منابع :