مسجد ایاصوفیه استانبول یکی از معروف ترین مکان های تاریخی جهان است که در شهر زیبای استانبول و منطقه تاریخی فاتح واقع است. جاذبه های گردشگری در شهر هزار مسجد جهان به قدری بالا است که برخی از گردشگران تور استانبول، بارها و بارها راهی این شهر شده اند. رزرو هتل یا رزرو تور در این شهر ممکن است کمی دشوار باشد که توصیه می کنیم با یک کلیک این امر را سهل کنید.

بیشتر بخوانید: منطقه فاتح، تاریخی ترین نقطه استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول در واقع کلیسا بوده که در زمان پادشاهی بیزانس، ساخته شده است. این بنای دیدنی به قدری باشکوه است که بعد از سال های متمادی، همچنان پر صلابت و استوار مانده تا میراثی برای آیندگان باشد. محال ممکن است که کسی به استانبول بیاید و به بازدید از این مرکز مذهبی استانبول نرود.

مسجد ایا صوفیه استانبول برای مسلمانان و حتی غیر مسلمانان محبویت زیادی دارد، این بنای شگفت انگیز معماری های تاریخی وخاصی را به تصویر می کشد که احساساتات بازدید کنندگان را برمی انگیزد وآن ها را به ادوار گذشته می برد. مردم کشور ترکیه این بنای باشکوه را نماد کشور خود می دانند وبه آن می بالند.

مسجد ایاصوفیه استانبول
نمایی جذاب از کلیسای حاجیا صوفیا در قسطنطنیه

خواهید پسندید: کاخ توپکاپی نماد تمدن عثمانی ها

چرا مسجد ایاصوفیه استانبول نامی متفاوت دارد؟

مسجد ایا صوفیه استانبول مسلماً نامی متفاوت با دیگر مساجد استانبول دارد، زیرا کلیسای حاجیا صوفیا از بزرگ ترین کلیساهای جهان بوده است. البته این عنوان تا هزار سال بر دوش این مسجد بود که با ساخت کلیسای بزرگ سویل در اسپانیا، عنوان آن به کلیسای ذکر شده داده شد. پس با این تفاسیر درخواهید یافت که چرا نام این مسجد با دیگر مسجد های این شهر تفاوت دارد.

بعد از فتح استانبول به دست سلطان محمد فاتح، کلیسای ایا صوفیه نیز تغییر کاربری داد و به مسجد تبدیل شد. البته سلطان محمد دستور داد در مقابل همین کلیسا، مسجدی بسازند که از نظر معماری دست کمی از کلیسا نداشته باشد. اکنون مسجد سلطان احمد استانبول یا همان مسجد آبی استانبول در منطقه ی فاتح واقع شده و یکی از مراکز مذهبی استابول به شمار می رود.

بیشتر بدانید: مسجد سلطان احمد، جواهر آبی استانبول

مسجد ایاصوفیه استانبول
نمایی از مناره های مسجد ایا صوفیه استانبول

قدمت، تاریخچه و پلان معماری مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه قدمتی بالغ بر 1400 سال دارد که با توجه به نوع ساخت آن، در برابر زلزله و دیگر حوادث طبیعی آسیب چندانی ندیده و همچنان استوار باقی مانده است. زمانی که پادشاه بیزانس این کلیسا را ساخت اذعان داشت: ببینید چه معجزه ای را خلق کردم! این مسجد یا کلیسای زیبا اتحادی بین مسیحیت و مسلمانان رقم زد که همین مسئله باعث محبوبیت بیشتر این مکان، نزد گردشگران تور استانبول شده است.

کلیسای ایا صوفیه در سال های 532 تا 537 کلیسای بزرگ شهر بود که به فرمان کنستانتین اول پایه گذاری شد. این کلیسا در طی  پنج سال با کار شبانه روزی 10 هزار گارگر و طراحی ۱۰۰ استاد معمار به اتمام رسید. پنل معماری کلیسا شامل یک گنبد، کوزه مرمر، ایوان غربی و مدخل، سرسرای بالا، سالن مخصوص ملکه و ... می شود.

مسجد ایاصوفیه استانبول
نمای غروب مسجد ایاصوفیه استانبول

مرمت و بازسازی مسجد ایا صوفیه ستانبول

با تغییر کاربری کلیسا از مسجد، تغییرات بسیاری در این کلیسا صورت گرفت تا کلیسا شبیه مسجد شود. نگارگری های این بنای تاریخی، اسلامی نبود و همین امر سبب شد تا نقاشی ها پوشانده شود تا مردم بتوانند نماز بخوانند. در طی ادوارهای مختلف نمادهای اسلامی مانند نام الله و حضرت محمد (ص) به این مسجد افزوده شود و در حال حاضر به شکل کنونی در آمد. این تغییرات به دستور سلیمان و سلیم، پادشاهان عثمانی انجام گرفت که معمار سینان معروف، مرمت ها را انجام می داد. البته بعد از استقلال آتا تورک و ایجاد حکومت لائیک، کلیسای ایا صوفیه به موزه تبدیل شد و در حال حاضر هیچ نمازی در این مسجد خوانده نمی شود.

کلیسای ایا صوفیه مساحتی بالغ بر ۶ هزار متر مربع دارد که نمای ظاهری آن از آجر بوده و با مرمر پوشانده شده است. این مسجد دارای ۱۰۷ ستون و ۹ درب می باشد که بزرگ ترین درب اصلی مسجد ایا صوفیه، برای ورود پادشاه وخاندان سلطنتی بوده که جنس چهاچوب آن از برنز و قاب مرمر است.

مسجد ایاصوفیه استانبول
فضای داخلی مسجد ایا صوفیه در شهر دیدنی استانبول

در ساختار بنای کلیسا ایا صوفیه، معماران زیادی تفکر کردند تا هماهنگی طاق ها و ستون ها به خوبی انجام شود و ذره ای کم و کاستی نداشته باشد. سرانجام تصمیم بر آن شد تا ۴ ستون بزرگ از سنگ خارای مصری، ۴ طاق بالا را نگه دارند و گنبد بزرگ نیز بر روی آن ها مسجد ایا صوفیه را روی آنها قرار دادند. تزئینات قرآنی، ستون ها، مناره و محراب در فواصل پادشاهی عثمانی به این کلیسا افزوده شدند تا جلوه ای اسلامی تر به آن ببخشند.

گنبد ایا صوفیه از سطح زمین 55 متر ارتفاع دارد و قطر آن به 31 متر می رسد. بومی های استانبول تصور می کنند ارتفاع زیاد گنبد کلیسای ایا صوفیه، نماد نزدیکی به خدای مهربان و مستجاب شدن سریع دعا است. ناگفته نماند برخی، نگارگری های مسجد ایا صوفیه در کنار آیات دلنشین وخوش خط قرآنی، تصاویری از حضرت مریم مقدس وحضرت عیسی مسیح باقی مانده و کاشی کاری های قدیمی شامل نمایی از حضرت مریم و عیسی مسیح، لوئی ششم و 2 فرشته هنوز در این بنای تاریخی نمایان است.

مسجد ایاصوفیه استانبول
محوطه ی کلیسای حاجیا صوفیا قسطنطنیه

آدرس و مکان های در دسترس مسجد ایا صوفیه قسطنطنیه

زمانی که شما به این بنای مذهبی مراجعه نمایید، علاوه بر فراوانی هتل های استانبول می توانید به بسیاری از جاذبه های تاریخی و دیدنی قسطنطنیه نیز دسترسی داشته باشید. منطقه فاتح، محله سلطان احمد، جنب کاخ توپکاپی آدرس این مکان ذهبی می باشد. دسترسی به وسایل حمل ونقل نیز راحت است و می توان از اتوبوس، تراموا و مترو استانبول بهره برد. گردشگران تور استانبول می توانند از تاکسی برای رسیدن به این منطقه استفاده کنند، اما هزینه سفر با تاکسی در استانبول مقرون به صرفه نخواهد بود.

این بنای تاریخی و مذهبی تا میدان تکسیم 5 کیلومتر فاصله دارد که استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی توصیه می شود. اگر هم پیاده سفر می کنید، گشت و گذار در این مسیر فوق العاده دلچسب خواهد بود. سر سبزی و خوش آب و هوا بودن مسیر و وجود مکان های تاریخی دیدنی دشواری راه را برای شما اسان خواهد نمود. دربین راه می توانید از مسجد سلیمانیه ، مسجد شاهزاده و برج گالاتا نیز دیدن کنید.

بیشتر بخوانید :
منابع :