آب انبار باسیلیکا استانبول از کهن ترین بناهای شهر استانبول می باشد که قدمتی 1500 ساله دارد. ممکن است با دیدن یا شنیدن قدمت این بنای قدیمی تعجب کنید و باورتان نشود، اما این تاریخ کاملا صحیح است و با دیدن این بنا بیشتر شگفت زده خواهید شد.

آب انبار باسیلیکا
نورپردازی آب انبار

آب انبار باسیلیکا استانبول هنوز پایه های مرمری استواری دارد و حالا حالاها قصد فرو ریختن ندارد. ظاهر مستحکم آن باطنی است، گویا انگار تلاش می کند همچنان باقی بماند. آیا می دانید داستان چپه بودن سر مدوسا در ستون ها به خاطر چیست؟ اگر علاقه مند به دانستن این موضوع هستید در ادامه همراه مجله گردشگری پرشین هتل باشید.

قدمت آب انبار باسیلیکا استانبول

قدمت آب انبار باسیلیکا استانبول به سال های 526 تا 565 میلادی می رسد که بیانگر تاریخ 1500 ساله این مکان است. این آب انبار همزمان با ساخت کلیسای ایاصوفیه تشکیل شده تا آب شرب مردم را ذخیره و تامین کند. معماری های شاخص و عظمت این آب انبار باعث شده تا یکی از برترین جاهای تاریخی استانبول به شمار رود.

آب انبار باسیلیکا
پایین ستون های اب انبار

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول با حوادث طبیعی بسیاری جنگیده و دوران های زیادی را به چشم دیده و جنگ های بسیاری را از سر گذرانده تا اکنون عظمت خود را به رخ گردشگران تور استانبول بکشد. ممکن است 1000 سال دیگر هم این بنای تاریخی که از مراکز تفریحی و گردشگری استانبول نیز محسوب می شود، وجود خود را همچنان حفظ کند.

آب انبار باسیلیکا استانبول کجاست؟

آب انبار باسیلیکا استانبول به دستور امپراطور ژوستینیانوس اول در دوران بیزانس و در ضلع جنوب غربی مسجد ایا صوفیه ساخته شده است. این آب انبار تاریخی به دلیل موقعیت مکانی عالی خود در محله سلطان احمد و منطقه فاتح به جاذبه های دیگری همچون مسجد سلطان احمد استانبول، کاخ توپکاپی استانبول و ... دسترسی دارد.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول
ستون های دیدنی آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول همراه با نورپردازی

معماری آب انبار باسیلیکا استانبول

از ویژگی های مهم معماری آب انبار باسیلیکا مخزن وسیع آب آن می باشد. ااین آب انبار تاریخی مهم ترین و بزرگ ترین منبع تامین آب مردم آن زمان ترکیه بوده است. این بنای متروکه قدیمی که اکنون به جاذبه ی گردشگری تبدیل شده، قادر به نگه داشتن 80000 متر مکعب آب در خود بوده و مردم از بابت تامین آب شرب خود آسوده خاطر هستند.

آب انبار باسیلیکا استانبول دارای 336 ستون از جنس مرمر با ارتفاع 9 متری می باشد که در 12 ردیف به صورت منظم قرار گرفته اند. با دیدن این انبار و قدم زدن در آن، متوجه خنکی آن خواهید شد و این خنک بودن هوا باعث سر زندگی شما می شود. مجسمه سر مدوسا (یکی از اساطیر یونان باستان) طبق خواسته پادشاه ژوستینیانوس اول در داخل این بنا به کاربرده شده که بر زیبایی معماری و چیدمان هنری این آب انبار افزوده است.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول
سقف و معماری آب انبار جذاب باسیلیکا سیسترن استانبول

از دیگر جذابیت های معماری اب انبار باسیلیکا وجود یک مجسمه است. یکی از مجسمه های سر مدوسا به صورت وارونه در زیر یکی از ستون ها قرار داده شده و دیگری به صورت افقی، ستون دیگری را تحمل می کند. کاربرد حالت قرار گرفتن سرهای مدوسا برای بهتر نگه داشتن ستون ها می باشد.

اینگونه معماری داخلی این آب انبار از دیگر بنا های تاریخی متمایز می شود. بعد از فتح قسطنطنیه، عثمانی ها در سال 1453 میلادی آب انبار باسیلیکا را بستند و بعد از آن با بی توجهی حاکمان و مسئولان آب انبار، اکنون به بازسازی و مرمت احتیاج دارد.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول
مجسمه سر مدوسا به صورت برعکس در آب انبار باسیلیکا سیسترن قسطنطنیه

آب انبار باسیلیکا، زباله دانی عصر عثمانی

در زمان عثمانی ها آب انبار باسیلیکا به زباله دانی تبدیل شد و هیچکس دلسوزی به این بنای باستانی  نداشت، بعد از گذشت یک قرن در سال 1545 دانشمندی به نام پتروس ژیلیوس درباره این آب انبار تحقیق و جست وجو کرد و درخواست توجه دولت آن زمان را داشت.

متاسفانه وی موفق نشد و آب انبار همچنان به حالت زباله دانی باقی ماند. بعد از گذشت چند صد سال این بنا مورد توجه مسئولان در سال 1980 قرار گرفت و تصمیم به تمیز کردن، لایه برداری و بازسازی کردن این مکان تاریخی گرفتند. اکنون بنای باسیلیکا از محبوبیت خاصی برخوردار است و از سرتا سر جهان گردشگران مختلفی جهت بازدید به این مکان می آیند.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول
نمایی خیره کننده از آب انبار تاریخی باسیلیکا سیسترن قسطنطنیه

مطمئناً مشاهده ذهن خلاق طرح ها و نگارگری های متنوع معماران دوران 1500 سال پیش، شما را شگفت زده خواهد کرد. امروزه جهت رفاه گردشگران تور استانبول در اطراف بنای باستانی باسیلیکا رستوران،کافی شاپ و تعدادی هتل ساخته شده تا توریست ها بعد بازدید از این بنای باشکوه و عظیم، خستگی از تن در کنند و غذایی میل نمایند.

تلاش های مسئولان برای بهسازی آب انبار باسیلیکا

معماران این بنای تاریخی گذرگاه هایی جهت رفت و آمد های راحت گردشگران در داخل بنا ساخته اند که دیدن از همه جای آب انبار، برایشان ممکن شود. اینگونه مسئولان کشور ترکیه در تلاش اند گردشگران بسیاری را برای بازدید از این بنا به شهر استانبول بکشانند و درآمدزایی کنند.

آب انبار باسیلیکا
عکس قدیمی اب انبار

مسئولان برای تمیز نگه داشتن آب انبار باسیلیکا، ماهی هایی در آب های کم عمق این بنا قرار داده اند تا آب را تمیز و شفاف نگه دارد، اینگونه نیازی به تمیز کردن مداوم آب های آب انبار نخواهد بود. وجود این ماهی های کوچک، زیبایی خاصی به آب انبار بخشیده است.

چگونه به آب انبار باسیلیکا برویم؟

جهت دسترسی به این مکان تاریخی باید به منطقه فاتیح بروید. دسترسی به این منطقه هم با مترو استانبول هم تراموا و هم اتبوس امکان پذیر است. ضمن اینکه می توانید با تهیه بلیط کشتی های کروز استانبول در میدان سلطان احمد پیاده شوید و به این مکان تاریخی بروید.

آب انبار باسیلیکا
مجسمه سر مدوسا

آسان ترین راه رسیدن به آب انبار، مراجعه به میدان تکسیم است. از میدان تکسیم که همه آن را می شناسند می توانید به صورت پیاده روی به آب انبار بروید. مسیری که برای رسیدن باید طی کنید کمتر از 5 کیلومتر است. اگر می خواهید با اتوبوس بروید باید در ایستگاه میدان سلطان احمد پیاده شوید. هزینه بلیط اتوبوس 4 لیر است که می توانید به جای پول از استانبول کارت استفاده نمایید.

در انتها نیز می توانید با تاکسی های استانبول خود را به این مکان تاریخی برسانید که هزینه هر تاکسی حدود 12 تا 17 لیر است که بسته به نوع مسافت ممکن است کم یا زیاد شود. مسافتی که با تاکسی طی می کنید حدود 5 تا 9 دقیقه خواهد بود.

آب انبار باسیلیکا
ستون های موجود در اب انبار

هزینه ورودی و ساعت کار Istanbul Basilica Reservoir

بازدید از این مکان تاریخی هم مانند دیگر جاذبه ها هزینه ورودی دارد که هزینه ورودی اب انبار باسیلیکا در حال حاضر (تیر 1402) 30 لیر است که این مبلغ برای کودکان زیر 8 سال رایگان می باشد.  لازم به ذکر است که هزینه ورودی این مکان تاریخی در فصول مختلف تغییر خواهد کرد. جهت بازدید از این مجموعه به ساعت دقت کنید زیرا در ساعت 6 بعد از ظهر این مکان بسته خواهد بود. ساعت کاری این مجموعه تاریخی از 9 صبح تا 5 و 30 دقیقه عصر می باشد.

آب انبار باسیلیکا
آب انبار باسیلیکا

جاذبه های نزدیک به آب انبار

کاخ توپکاپی

مسجد ایاصوفیه

مسجد سلطان احمد

موزه استانبول

بیشتر بخوانید :
منابع :