کاخ ملت تهران یا همان کاخ سفید، بزرگ ترین کاخ در مجموعه تاریخی سعدآباد می باشد که به دلیل ساختمان سفید مانندش، زبانزد است. شاید در برخی متون کاخ ملت تهران؛ کاخ سعدآباد نوشته شود که دلیل این وجه تسمیه، بزرگ بودن کاخ ملت به نسبت دیگر کاخ های سعدآباد است. اگر مشتاق دانستن اطلاعات بیشتر درباره این کاخ زیبا در شهر تهران هستید، ادامه این مطلب مجله گردشگری را از دست ندهید.

معماری کاخ ملت تهران

کاخ ملت تهران 5000 متر مربع مساحت دارد که بزرگترین کاخ بین 10 کاخ دیگر می باشد. در زمان پهلوی کاربردهای کاخ ملت علاوه بر سیستم تشریفاتی بسیار زیاد بود. به گونه ای که تفرجگاه تابستانی شاه و فرح پهلوی هم به شمار می رفت. کاخ ملت تهران توسط لئون طاطاووسیان، بوریس روسی و مهندس خرسندی طراحی شد.

کاخ ملت تهران
شمس العماره کاخ موزه ملت در سعدآباد

با مراکز تفریحی و گردشگری تهران آشنا شوید

پس از طراحی نقشه کاخ ملت تهران توسط مهندسان داخلی و خارجی، کار ساخت آن از سال 1315 تا 1310 خورشیدی آغاز شد. گچبری های زیبا و تزئینات مسحور کننده کاخ ملت را دیده اید؟ این گچبری ها و تزئینات هنر دست و ذوق صنعتگران و هنرمندانی همچون رضا ملائکه، غلامرضا پهلوان، حسین کاشی و عبدالکریم شیخان است.

سبک معماری نمای خارجی کاخ ملت تهران رومی_ایرانی است که از 4 ستون تنومند در چهارگوشه سرسرا و 4 نورگیر در سقف های کانونی برخوردار است. طبقه اول کاخ ملت تهران با نقاشی هایی از شاهنامه مزین شده که شاهکار دست استاد بهزاد و شاگردانش با رنگ روغن است. طراحی داخلی تالارهای کاخ به سبک معماری اشرافی فرانسوی است. دلیل این معماری فرانسوی، تجملات خاص آن می باشد.

کاخ ملت تهران
کاخ سفید سعدآباد تهران

گنجینه های با ارزش کاخ ملت تهران

کاخ ملت تهران حافظ گنجینه هایی مهمی است که از جمله آن ها می توان فرش های ظریف دستباف، سفال و کریستال، پارچه های اطلس و ابریشم بافته دست هنرمندان خوش ذوق ایرانی اشاره کرد. همچنین لوسترهای بسیار مجللی را خواهید دید که از کشور فرانسه، چک اسلواکی و فرانسه وارد کاخ ملت یا همان کاخ سفید شده است. در ادامه به شرح کامل آثار موجود در این کاخ زیبا و سفید می پردازیم.

فرشی نفیس زینت بخش سفره خانه

طبقه همکف یا همان سفره خانه دارای یک فرش نفیس با ابعادی بسیار وسیع است که بزرگ ترین فرش در کاخ ملت به شمار می ورد. مجموعه زوایای فرش 145 متر مربع است که از 140 رج شکل گرفته است. طرح و نقش این فرش از قندیل و شمسه سرچشمه می گیرد. سفالینه هایی با قدمت 4 هزار سال قبل از میلاد مسیح و کریستال هایی از زمان پادشاهی قاجار در سرسرای کاخ ملت دیده می شود.

کاخ ملت تهران
نمای دیگری از داخل کاخ ملت

موزه جواهرات ملی ایران کجاست؟

لوستر و ظروف نفیس تالار

بزرگترین لوستر موجود در ار تالار کاخ مربوط به لوستری 108 شاخه می شود که همراه دیگر لوسترهای تالار، نورافشانی تالار را بر عهده دارند. در تالار سفره خانه کاخ یک میز تحریر با ارزش وجود دارد که متعلق به ملکه فرانسه ( ملکه ماری آنتوانت) می باشد. ظروفی که برای تشریفات و پذیرایی در این کاخ استفاده می شده به دستور دربار پهلوی از بهترین شرکت های چینی (شرکت رزنتال آلمان برای ظروف چینی غذاخوری) و کریستال جهان (جام های تراش خورده باکارای فرانسه) تهیه می گردیده است.

کاخ ملت تهران
اتاق خواب شاه پهلوی و متعلقات

بازسازی و تغییر تزئینات داخلی کاخ توسط فرح پهلوی

فرح پهلوی علاقه وافری به هنر فرانسوی ها داشت، از این رو دستور داد تا تزئینات داخلی کاخ ملت تهران، توسط هنرمندان فرانسوی تغییر کند. گلخانه و زیر زمین پیشین کاخ به آبدارخانه، رختشویخانه، موزه هنر فرح و سالن سینما تغییر کاربری دادند. همچنن آسانسور، سیستم های سرمایشی و گرمایشی همراه با شیشه های ضد گلوله در طبقه همکف کاخ ایجاد شدند.

کاربری طبقات کاخ ملت تهران

زیر زمین : منحصر به موزه هنر فرح، انبار لباس، انبار ظروف، تاسیسات، رختکن لباسشویی و سینما و آبدارخانه است.

کاخ ملت تهران
تالار کوچک کاخ

طبقه همکف کاخ ملت : رختکن مدعوین، تالار پذیرایی، دفتر کار شاه، دستشویی خصوصی شاه، دفتر کار رئیس تشریفات، اتاق بیلیارد، آرایشگاه خصوصی، تالار جلسات یا غذاخوری کوچک، سرسرای وسیع ورودی، دفتر کار وزیر دربار و اتاق بیلیارد در طبقه همکف قرار دارد.

موزه هنرهای معاصر تهران را بشناسید

طبقه اول کاخ ملت : تالار تشریفات جهت پذیرایی از سفیران، دفتر کار فرح پهلوی، اتاق نشیمن خانوادگی، آپارتمان جداگانه شاه و فرح در دو سمت سرسرا، تالار غذاخوری تشریفاتی، سرسرای وسیع اصلی هم از دیگر بخش های طبقه اول کاخ ملت تهران هستند.

کاخ ملت تهران
نمایی از داخل کاخ موزه ملت

تالارهای کاخ

از دیگر قسمت های زیبای کاخ ملت تهران، تالارهای آن است که به سبک اشرافیت فرانسوی طراحی شده اند. علاوه بر طراحی فرانسوی، اشیاء گرانقیمتی که هدایای سفیران خارجی، مقامات ایرانی و آثار ارزشمند خریداری شده از حراجی های فرانسه نیز در تالارهای کاخ ملت تهران نگهداری می شده است.

یکی دیگر از تزئینات مهم تالارهای کاخ ملت فرش های گرانبهاء ابریشمی است که به دستور رضا خان از قالی بافان تبریزی، کرمانی و مشهدی (عمواوغلی) خریداری شد. با ارزش ترین و وسیع ترین فرش دستباف این تالار مربوط به فرش عمواوغلی مشهد است که با نقش قندیل و مایه شمس بافته شده است.

کاخ ملت تهران
نقاشی های جذاب در کاخ ملت تهران

سفالینه های کاخ

در بخش دیگری از آثار کاخ، سفالینه های کاخ موزه ملت است که قدمت آن ها به بیش از 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رسد. نسخه های خطی با ارزش همچون دعای کمیل، شاهنامه، قرآن، دیوان حافظ و اشیاء نقاشی پاپیه ماشه همچون آئینه و شمعدان، قاب آئینه و قلمدان نیز آثار ازشمند سده 12 تا 14 هجری قمری در موزه فرح هستند.

هرآنچه که باید از موزه طبیعت و حیات وحش دارآباد تهران بدانید

دیگر آثار ارزشمند درون تالارها و طبقات کاخ ملت تهران

وجود 2 تابلوی سوخت چرم که به سبک هنر میناتوری اصفهان ساخته شده در بخشی از دیوار اتاق انتظار دیده می شود.  تابلوهای بسیار با ارزشی از هنرمدان و نقاشان به نام همچون محمود فرشچیان، پل گوگن و مارک شاگال در بخش هایی از کاخ دیده می شود. یک اثر با ارزش دیگر که قدمت آن به سده 17 میلادی می رسد مربوط به آنیه لوفالکوته می باشد که در این نقاشی نبرد لوتزن به تصویر کشیده شده است. در تالار نشیمن طبقه اول تعدادی پرده حریر ابریشم محصول چین وجود دارد دیده که جلوه ای دیگر به سالن تالار است.

کاخ ملت تهران
لوسترهایی شکیل از ایتالیا و فرانسه در کاخ موزه ملت

موزه هنر ملل در کاخ ملت تهران

در کاخ موزه ملت تهران یک موزه ی خاص وجود دارد که نام آن موزه هنر ملل است. موزه هنر ملل که در زمان پیشین موزه هنری فرح پهلوی نام داشته آثار جذابی وجود دارد که یا اهدا شده و یا توسط خاندان پهلوی خریداری شده است.

اصیل ترین تمدن قبل از کشف آمریکا

پیش از اینکه آمریکا توسط کریستف کلمب کشف شود 2 تمدن مهم در آن تشکیل شده که به تمدن اینکاها و مایاها شناخته می شود. در موزه هنر ملل اشیایی وجود دارد که نشان می دهد تمدن مایاها حدود 100 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است.

کاخ ملت تهران
دفتر کار یکی از درباریان در کاخ ملت

هنر آفریقا

در این بخش از موزه هنر ملل روند شکل گیری و تمدن های مختلف قاره آفریقا را ملاحظه خواهید کرد.

هنر باستانی

در این بخش سفالینه های گِلی نقاشی شده ای وجود دارد که قدمت آن به هزاره قبل از میلاد مسیح می رسد. این اشیاء قیمتی از تپه های دشت مرکزی ایران و اسماعیل آباد قزوین پیدا شده که نقش های حیوانات  جریان آب به خوبی بر روی این سفالینه ها مشهود است.

کاخ ملت تهران
تالار غذاخوری مجلل طبقه اول کاخ

هنرهای معاصر در ایران

بسیاری از نقاشی ها و پیکره هایی ارزشمند از هنرمندان معاصر کشور همچون حسین زنده رودی، اردشیر محصص، محمد احصایی، ژازه طباطبایی، مهری معتمد، سهراب سپهری، فرامرز پیلارام، بهجت صدر و اسماعیل توکلی در این موزه نگهداری می شود.

هنرهای معاصر در دنیا

در این قسمت از موزه هنرهای ملل کاخ ملت، اثرات گرانمایه ای از هنرمندان معاصر دنیا وجود دارد که از جمله آن ها می توان به هربرت بایریان سوبیسکی، فرناند لژه، مک آووی و مارک شاگال اشاره کرد.

کاخ ملت تهران
باغبانی در مجموعه تاریخی کاخ موزه های سعدآباد

اشیاء عتیقه موجود در کاخ ملت تهران

از تمام موزه ها و آثار تاریخی کاخ ملت که گذر کنیم، نوبت آن می رسد تا با اشیاء تاریخی کاخ سفید آشنا شوید. این اشیاء در نوع خود بی نظیر هستند که در ادامه خواهید خواند.

مینی قرآن

یکی دیگر از شگفتی های این موزه، وجود قرآن کوچکی است که 30 صفحه دارد و ابعاد آن حدود 5 در 4 سانتی متر مربع است. در این مینی قرآن سوره مومنون نوشته شده که آیات اول و دوم آن به صورت تکراری حدود 15 بار کتابت شده است. با توجه به تفسیر آیه ها مشخص شد که این تکرا آیات جنبه ازدیاد ثروت، گشایس کار و پیروزی دارد. این قرآن کوچک زمان مرمت تشک مبل های کاخ هدیه شده توسط هند به قاجار کشف شده است.

کاخ ملت تهران
مجسمه آرش کمانگیر در رو به روی کاخ ملت تهران

سفال کوباچه

یکی دیگر از اشیائ عتیقه کاخ سفال کوباچه است که سرسرای طبقه اول قرار دارد. سفال کوباچه با لعاب فیروزه ای و نقش برجسته قلم سیاه تزئین شده است. در دور گردن این سفال نوارهایی باریک به شکل عمودی دیده می شود. طرح یک گل لوتوس 7 پر و نوشته ای به خط کوفی در زیر گردنه سفال (والله و الا له) نقاشی شده است.

قلب تپنده

زمانی که وارد کاخ موزه ملت شوید 6 عدد استیل خمیده تو خالی را خواهید دید که قلبی هستند. این قلب ها در دو سایز کوچک و بزرگ دیده می شود که هیچ نقطه اتصالی به یک دیگر ندارند اما با حرکت دست همچون قلب زنده می تپد. این قلب تپنده اثر یاکوم آگام است.

کاخ ملت تهران
قدیمی ترین پیانو موجود در کاخ

کهن ترین پیانو در مجموعه موزه سعدآباد

یکی دیگر از شاخصه های کاخ موزه ملت این است که کهن ترین پیانو موجود در مجموعه کاخ موزه سعدآباد، در آن قرار دارد. قدمت پیانو بیش از 129 سال است که یک هنرمند اتریشی_آلمانی به بنام بکر آن را طراحی و ساخته است. این پیانو به دستور نیکلای دوم ساخته شده و پس از آن به امپراطوری اتریش هدیه داده شد. اگر نگاهی به سطح پیانو بی اندازید، منبت های زیبایی را خواهید دید که هنر روسیه و نشان سلطنتی خاندان رومانوف را به چشم می کشد. 52 عدد کلاویه، روکش شده با عاج فیل، فاقد پدال و ... از شاخصه های این پیانو زیبا هستند. نکته دیگر اینکه هیچ سندی درباره ورود به این پیانو به ایران توسط خاندان پهلوی وجود ندارد.

سفال چشمه علی

یکی دیگر از اشیاء جذابی که چشمان شما را به خود خیره می کند، سفال چشمه علی است. این سفال بیش از 5 هزار سال قبل از میلاد مسیح قدمت دارد که در سرسرای طبقه اول کاخ موزه ملت قرار دارد. از ویژگی های مهم این سفال دست ساز بودن آن می باشد که از چرخ سفالگری در آن زمان خبری نبوده است. داخل سفال چشمه علی قرمز است که نقش هایی حصیر مانند و زنجیری سیاه رنگ درون آن دیده می شود.

کاخ ملت تهران
عکس قدیمی کاخ موزه گلستان

میز بیلیارد کوکس اند یِمان

یکی دیگر از اشیاء گرانقیمت در کاخ موزه ملت، میز بیلیارد از برند کوکس اند یِمان است. در این میز بیلیارد، منبت کاری های بسیار ظریفی دیده می شود که با دست تراشیده شده و در پایه ها و حاشیه ها طراحی شده است.

سفالینه خاکستری

سفالینه خاکستری یکی از اشیاء قدیمی هزاره دوم قبل از میلاد مسیح است که با مهاجرت آریایی ها و رواج آهن تطابق دارد. این سفالینه خاکستری در منطقه شمالی ایران (محدوده املش) پیدا شد و در سرسرای اصلی کاخ موزه ملت نگهداری می شود.

کاخ ملت تهران
صلابت کاخ موزه ملت در کنار البرز

فرشی گرانبهاء در کاخ

یکی دیگر از فرش های قیمتی در کاخ موزه ملت، فرش ارجمند کرمان است. این فرش توسط کارگاه استاد قالیبفی کرمان، اقای ارجمند بافته شده که نقش و طرح آن لچک ترنج است. این فرش در سرسرای طبقه اول قرار دارد.

جام های سبز و مجسمه

در بین اشیاء قیمتی کاخ، دو جام زیبا می درخشد که با علائم هایی همچون  Jو N دیده می شود. این دوجام مربوط به شاهزاده ناپلئون بناپارت و ژوزفین در زمان تاجگذاری است. این 2 جام را فرح دیبا از فرانسه خرید و با خود به ایران آورد. مجسمه ای که در میان تالار کاخ قرار دارد از جنس برنز با روکش طلا است که هدیه ژنرال دوگل به فرح پهلوی می باشد.

کاخ ملت تهران
سر درب ورودی کاخ ملت تهران

مبلمان زیبای هندی چوب سیاه

در بخشی از کاخ موزه ملت، ست مبلمانی به رنگ سیاه را خواهید دید که از 11 قطعه تشکیل شده است. دلیل اینکه چوب ست مبلمان هندی سیاه می شود منحصر به درختی است که آبنوس نام دارد. این 11 قطعه مبل به سبک انگلیسی قرن 19 ساخته شده اند که منبت کاری های روی دسته مبل، نشان از فرهنگ هندوستان دارد که شامل جانوران، گیاهان، معابد، خدایان و ... می شود.

ظروف خاص مربوط به شرکت رزنتال آلمان

سرویس کامل غذاخوری سلطنتی موجود در کاخ موزه ملت، اشیاء گرانبهایی است که توسط خاندان پهلوی به شرکت رزنتال آلمان سفارش داده شده است. برروی این ظروف علامت اختصاری تاج و خاندان پهلوی با حاشیه های طلایی دیده می شود. از این ظروف مجلل و شیک در جشن 2500 ساله برای میهمانان خاص استفاده می شده است. تمامی ظروف رزنتال آلمان در اتاق پذیرایی طبقه همکف قرار دارد.

کاخ ملت تهران
مراجعه کنندگان به کاخ ملت

درب و پنجره های ارسی کاخ ملت

درب و پنجره های ارسی شکل از زمان خاندان زندیه رواج داشتند که از قرن 8 هجری قمری بسیار محبوب تر شده اند. نمادها و عناصر گل و بته بر روی لوازم چوبی همچون رحل قرآن، صندوق مزارها، درب امامزاده ها و ... از شاخص ترین منبت های قرن 8 هجری می باشد. همچنین در ساخت درب منازل و درب کاخ همراه با تلفیق شیشه های رنگی از قرن 9 هجری، ارسی با چوب های مشبک ساخته شد. در حال حاضر این درب و پنجره ارسی 8 متر طول و 3 متر ارتفاع دارد که از سال 1346 خورشیدی تا 1349 خورشیدی به بنای کاخ موزه ملت اضافه گردید.

هتل های نزدیک کاخ ملت تهران

همانطور که گفتیم کاخ ملت یکی از کاخ های موزه سعدآباد است که قصد داریم تعدادی اقامتگاه نزدیک کاخ سعدآباد را به شما معرفی کنیم تا در زمان رزرو هتل تهران و رفتن به مجموعه تاریخی موزه سعدآباد، دچار ترافیک و اتلاف وقت نشوید. در ادامه با پرشین هتل همراه شوید.

کاخ ملت تهران
فضای سرسبز در کاخ موزه ملت

هتل بلوط تهران

یکی از هتل های نزدیک به کاخ موزه ملت و سعدآباد، هتل بلوط تهران است. ویژگی این هتل ساختمان 2 طبقه است ک از برج های تهران این هتل را متمایز می کند. هتل بلوط دارای 16 اتاق با فضایی فوق العاده است که چشمان شما را در بدو ورود نوازش می دهد. این هتل 3 ستاره با داشتن امکاناتی همچون استخر و صبحانه رایگان انتخابی عالی برای اقامت در شهر تهران می باشد. هتل بلوط یک رستوران در فضای تابستانی با آب و هوای مطبوع دارد که اشتهای شما را بر می انگیزد. هتل بلوط علاوه بر نزدیکی به کاخ موزه ملت و سعدآباد به نمایشگاه بین المللی، بازار تجریش تهران و ایستگاه مترو دسترسی دارد.

رستوران های نزدیک کاخ ملت تهران

2 رستوران نزدیک به کاخ موزه های سعد آباد وجود دارد که در ادامه خواهید خواند. یکی از این رستوران ها کافه رستوران کیپ لیک است که با فضایی باغی و خیال انگیز و هوای خنک و بی نظیرش زبانزد است. از خدمات این کافه رستوران این است که بعد از صرف صبحانه آبمیوه رایگان یک نوشیدنی گرم مانند قهوه و چای سرو می شود.

کاخ ملت تهران
کاخ ملت تهران نمای بیرونی

اما اگر بعد از گذراندن مناطق دیدنی کاخ سعدآباد و تدارک یک شام خاص و عالی هستید رستوران لوشاتو بهترین پیشنهاد است. با رزرو هتل تهران که به این رستوران لوشاتو با فضای خاص و فرانسوی که دارد انتظارات لوکس شما را از هر آنچه که در ذهن خود می پرورانید برآورده می کند. نزدیک بودن این رستوران به کاخ موزه ملت و سعد آباد و فضای فوق العاده همراه با برخورد شاهانه از شاخصه های این رستوران تهران است.

قیمت بلیط کاخ موزه ملت + ساعت کاری

قیمت بلیط کاخ موزه ملت تهران در حال حاضر حدود 100 هزار تومان است (فروردین 1402) که ممکن است با تغییر وضع اقتصادی، قیمت آن افزایش یا کاهش پیدا کند. لازم به ذکر است که جهت خرید بلیط کاخ موزه ملت باید هزینه ورودی را پرداخت نمایید. ساعت کاری کاخ نیز در نیمه اول سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 10 صبح تا 7 شب و در نیمه دوم سال (شنبه تا جمعه) از ساعت 8 صبح تا 5 بعدازظهر دایر می باشد. لازم به ذکر است که در روزهای تعطیلی مهم همچون رحلت امام خمینی (ره)، تاسوعا و عاشورای حسینی، شهادت حضرت علی (ع)، شهادت امام جعفر صادق (ع)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و رحلت پیامبر اکرم (ص) مجموعه کاخ موزه های سعدآباد تعطیل می باشد.

آدرس کاخ ملت تهران

کاخ ملت در محدوده شمیران واقع شده و در مجاورت قله توچال و کوهپایه های البرز قرار گرفته است. این کاخ یکی از 18 کاخ موجود در کاخ موزه سعدآباد تهران می باشد.

بیشتر بخوانید :
منابع :