روستای کندوان تبریز در 65 کیلومتری این شهر می باشد و از اماکن دیدنی شهر توریستی تبریز به شمار رفته که در دامنه کوه آتشفشانی سهند قرار دارد. این روستا نمونه نادر از روستاهای صخره ای است. خانه ها در این مکان در دل کوه های سنگی بوده و دارای دیواره های سنگی نیز می باشند. به این خانه ها کَران گفته می شود.

وصف روستای کندوان تبریز

روستای کندوان تبریز در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا قرار داشته و روستایی ییلاقی به شمار می رود. به دلیل كوهستانی بودن این منطقه زمستان هایی سخت و آب و هوایی مطبوع در تابستان دارد. در فصل ‌های پاییز و زمستان این روستا آب و هوای سردی داشته به‌ گونه‌ای که مردمان آن 180 روز از سال را در شرایط یخبندان سپری می کنند. روستای کندوان در 18 کیلومتری شهرستان اسکو قرار دارد.

روستای کندوان تبریز
نمایی از زندگی مردم در روستای کندوان تبریز

مراکز تفریحی و گردشگری تبریز را بشناسید

روستای کندوان تبریز عجیب و اسرار آمیز می باشد که عنوان روستای کله قندی را نیز در دنباله خود دارد. رودخانه کندوان در همجواری این روستای ییلاقی بوده که به سرسبزی و طروات روستای کندوان افزوده است. گردشگران با سفر به چنین روستایی می توانند از آب و هوایی عالی نیز بهره مند شوند. 

روستای کندوان تبریز
خانه های سنگی در روستای کندوان

روستای کندوان تبریز چگونه به وجود آمده است؟

روستای کندوان تبریز توسط گدازه های آتشفشان و باران، برف، باد های بسیار در گذشت سال ها به شکل کَران در آمده که به مرور زمان برخی از قسمت های به وجود آمده تخریب شده است. با اینکه این کَرانه ها برای زندگی دشوار بوده اما همچنان عده ای در روستای کندوان و کرانه های سنگی زندگی می کنند.

معرفی آبشار آسیاب خرابه تبریز

روستای کندوان تبریز
گردش افراد در روستای کندوان تبریز

نظریه های قدمت ساکنان روستای کندوان

کرانه هایی که در ارتفاع قرار گرفته اند نسبت به کرانه های پایین تپه، سالم تر هستند. قدمت ساکنان روستای کندوان روایت های متعددی دارد. برای مثال برخی می گویند: مردمان این روستا عشایری بوده و از خانه های کندوان به صورت موقتی استفاده می کرده اند و به مرور زمان در آن ساکن شده اند.

برخی دیگر معتقدند، به علت موقعیت مکانی استراتژی عالی کَرانه به عنوان پناهگاه نظامی جنگجویان استفاده می شده است. چرا که نفوذ از بالای دامنه کوه غیر ممکن بوده است. نظریه دیگری که وجود دارد، زمان حمله مغولان به ایران مردمان روستای نزدیک کندوان و دو کیلومتری غرب آن زندگی می‌کردند به صخره‌های کندوان پناه می‌آورند و با کندن داخل این صخره‌ها خانه ‌هایی برای خود مهیا می کرده اند.

روستای کندوان تبریز
درب چوبی خانه های سنگی

کویر قوم تپه تبریز، عجیب ترین جاذبه تبریز

شغل اهالی روستای زیبای کندوان تبریز

مردم روستای کندوان شهر تبریز شغل دامداری را پیشه کرده اند و آب و هوای این منطقه تأثیر بسزایی در اشتغالزایی اهالی روستا دارد. همچنین کشاورزی دیمی نیز در دامنه ‌ها و زمین‌ های ناهموار منطقه که در مسیر چشمه‌ های کوه انجام می شود. شغل دیگر برخی از مردم روستا باغداری می باشد.

روستای کندوان تبریز
محصولات کوهی و دامپروری از مشاغل مردم روستا

هتلی 5 ستاره در روستای کندوان شهر تبریز

افرادی که تمایل دارند به این روستای زیبا سفر کنند می توانند در هتل 5 ستاره لاله کندوان تبریز اقامت داشته و از نزدیک زندگی در خانه های کَرانه ای شکل را تجربه کنند. اقامتگاه های دیگری که در روستای کندوان وجود دارد از قبیل، اقامتگاه بوم گردی هما، اقامتگاه بوم گردی داریوش، اقامتگاه بوم گردی اصلانی، اقامتگاه بوم گردی سیروس رنجبر می باشد.

روستای کندوان تبریز
زیبایی های روستای کندوان در آذربایجان شرقی

پارک ایل گلی تبریز همان پارک شاهگلی سابق

علاقمندان به روستای کندوان می توانند به سایت پرشین هتل مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری درباره این روستا کسب نمایند. همچنین عکس، موقعیت مکانی دقیق روستای کندوان تبریز در سایت معتبر پرشین هتل قابل مشاهده می باشد. گردشگران با چند کلیک ساده می توانند تور تبریز را رزرو کنند. اگر هم تمایلی به رزرو تور ندارید، می توانید رزرو هتل تبریز را به تنهایی انجام دهند.

بیشتر بخوانید :
منابع :