آسیاب خرابه تبریز یکی از جذاب ترین دیدنی های جلفا است که از شگفتی های بی نظیر شهر تبریز هم به شمار می رود. آسیاب خرابه از یک آبشار فوق العاده زیبا برخوردار می باشد که همراه شدن آب با تلفیق صدای سنگ، باعث زیبایی منحصر به فرد این جاذبه طبیعی شده است.اگر شما هم علاقه مند به طبیعت زیبا و ناب آسیاب خرابه هستید با رزرو هتل تبریز که نزدیک به این جاذبه باشد می توانید اقامت خود را چند برابر لذت بخش تر کنید.

این آبشار زیبا همراه با آسیاب معروفش در شهرستان جلفا تبریز قرار دارد. آسیاب خرابه در 5 کیلومتری مرز جلفا و جمهوری آذربایجان  قرار گرفته است. این جاذبه و مرکز تفریحی تبریز در حاشیه رود ارس واقع شده که زیبایی منحصر به فردش را چند برابر کرده است.

آسیاب خرابه تبریز، آبشار دیدنی جلفا
آسیاب خرابه تبریز، آبشار دیدنی جلفا

سر چشمه آبشار آسیاب خرابه تبریز از کجاست؟

آبشار آسیاب خرابه تبریز آب های روان خود را که بر روی صخره های آبشار، رقص کنان به زمین می ریزد از سرچشمه های کوه های کیامکی می گیرد. کوه های کیامکی از سلسله  کوه های ارسباران هستند که سرچشمه  آب های روان  آسیاب خرابه هستند. با رزرو هتل های تبریز که در جای جای مختلف این استان واقع شده، می توانید بهترین هتل تبریز را برای خود از طریق سایت محبوب پرشین هتل رزرو کنید. 

از وصف کردن آبشار زیبای آسیاب خرابه تبریز زبان ناتوان می ماند و قلم به زمین گذاشته می شود. در میان ریزش آب های غلطان  از بالای صخره ها تلعلع نور خورشید که از این آب های شفاف عبور می کند، صحنه ای بسیار شگفت انگیز و زیبایی را برای شما پدید می آورند.

آبشار آسیاب خرابه (جلفا) تبریز
آبشار آسیاب خرابه (جلفا) تبریز

چرا به این شگفتی زیبا تبریز آسیاب خرابه می گویند؟

دلیل نام گذاری این محل به عنوان آسیاب خرابه تبریز وجود بقایایی از آسیابی آبی می باشد که در زمان های خیلی دور مردم از آن استفاده می کردند. وجود این آبشار زیبا باعث شد تا مردم آسیابی آبی را بسازند. از این رو با قدرت  این چرخه طبیعی  آسیاب  راه اندازی شد و مردم به خاطر این نعمت الهی شکر گذار بودند. اکنون از آن آسیاب آبی، خرابه ای بیش نمانده است که از تاریخ کهن این جاذبه گردشگری تبریز سخن می گوید. اگر شما هم عاشق تاریخ طبیعی هستید با رزرو هتل در تبریز این حس زیبا را بیشتر پرورش دهید.

قندیل های سفید آسیاب خرابه تبریز
قندیل های سفید آسیاب خرابه تبریز

آسیاب خرابه تبریز و گردشگران تابستانی

مطمئنا فصل بهار و تابستان بهترین فصل ها برای سفر به این جاذبه طبیعی هستند. همه ساله گردشگران بسیار زیادی که در هتل های تبریز مانند هتل لاله کندوان تبریز اقامت دارند به این نقطه سفر کرده و رونق بسیار زیادی  به این آسیاب خرابه می دهند. توصیه می کنیم در فصل تابستان با لباس نازک به این منطقه تفریحی سفر نکنید زیرا ممکن است سرما بخورید.

بله به قدری این منطقه خنک است که  حتی در تابستان هم باید لباس مناسب بپوشید تا از این گزند به دور باشید. هر چقدر که از این طبیعت زیبا، طنازی آب و صخره های سخت، وصف کنیم باز هم نمی توان به خوبی حق مطلب را ادا کرد. اگر شما هم اهل طبیعت و گردشگری در نقاط زیبا هستید توصیه می کنیم حتما رزرو هتل تبریز را انجام دهید.

آبشار آسیاب خرابه تبریز، جادوی طبیعت جلفا 
آبشار آسیاب خرابه تبریز، جادوی طبیعت جلفا 

آسیاب خرابه در زمستان تبریز و لباس عروس یخی

از زیبایی تابستان و سر سبز بودن این مکان تفریحی تبریز سخن های بسیاری به زبان آوردیم اما در فصل زمستان هم آسیاب خرابه تبریز صفای دیگری دارد. آسیاب خرابه در زمستان و آبشار زیبایش با قندیل های سفیدی که بر اثر سرمای زیاد بر صخره ها شکل می گیرد، مانند عروسی می ماند که لباس عروسی از جنس یخ پوشیده است.

آسیاب خرابه تبریز در فصل زمستان هم پذیرای بسیاری از گردشگران هتل های تبریز می باشد که به این مکان جذاب سفر می کنند. برف های سفید بر روی کوه ها، آبشار قندیل بسته و طبیعت پوشیده شده از یخ،  بسیار چشم گیر و قابل توجه گردشگران داخلی و خارجی است.

شاید برای بسیاری از گردشگران که به اسیاب خرابه تبریز سفر می کنند نگران قندیل های یخ بسته آبشار باشند، اما نگران نباشید بومی های همان محله شما را به خوبی راهنمایی می کنند تا آسیبی متوجه شما نشود. برای آن دسته از مسافرانی که قصد سفر به شهر جلفا و بازدید از آسیاب خرابه را دارند به آدرس آن در عنوان ذیل اشاره کرده ایم.

آسیاب خرابه تبریز و گردشگران تابستانی
آسیاب خرابه تبریز و گردشگران تابستانی

آدرس آسیاب خرابه تبریز

این مرکز تفریحی تبریز 27 کیلومتر با هادی شهر و 150 کیلومتر با تبریز فاصله دارد که این فاصله را می توان با یک خودرو به راحتی طی کرد. اگر نگران این راه و جاده هستید نگران نباشید زیرا زیبایی جاده تبریز به جلفا فوق العاده سخرانگیز و دیدنی است. لازم به ذکر است یک جاذبه ی دیگر در تبریز جود دارد که تعجب شما را برخواهد انگیخت و نام آن کویر قوم تپه تبریز است که برای اطلاعات مربوط به آن می توانید بر روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

آسیاب خرابه تبریز لباس عروسی از جنس یخ پوشیده
آسیاب خرابه تبریز لباس عروسی از جنس یخ پوشیده

فاصله جلفا تا آسیاب خرابه تبریز چقدر است؟

فاصله جلفا تا آبشار آسیاب خرابه تبریز 34 کیلومتر است که مسافتی بسیار کم تا این جاذبه تبریز دارد. اگر می خواهید در شهر جلفا تبریز یا اقامتگاه های بومگردی روستای اسیاب خرابه اقامت داشته باشید توصیه می کنیم حتما با کارشناسان پرشین هتل در ارتباط باشید تا بهترین پیشنهادها را دریافت کنید.

منابع :