پارک ملت مشهد، یکی از قدیمی‌ ترین بوستان ها و مراکز تفریحی و گردشگری مشهد  است که در سال ۱۳۴۳ احداث شد. در زمان سلطنت محمدرضا پهلوی پارک ملت در مکانی که آن زمان خارج شهر بود به بهره برداری رسید و پس از گذشت سال ها و توسعه شهری، در یکی از بهترین منطقه های مشهد قرار داد. اما اگر به دنبال  نزدیک ترین هتل مشهد به این پارک هستید، هتل پردیسان مشهد با چند دقیقه پیاده روی این امر را فراهم می کند.

پارک کوهسنگی مشهد، آرامگاه 6 شهید

پارک ملت مشهد و دریاچه زیبایش
پارک ملت مشهد و دریاچه زیبایش

چگونگی طراحی وساخت پارک ملت مشهد

این بوستان در آن زمان توسط دو مهندس طراح انگلیسی به سبک بوستان‌ های انگلستان طراحی گردید ولی ساخت آن نهایتا چندین سال بعد توسط مهندسین ایرانی به اتمام رسید. بوستان ملت، در غرب شهر مشهد و در حاشیه بلوار وکیل آباد و در ضلع شمال غربی تقاطع آزادی قرار گرفته‌ است. میدان آزادی مشهد به دلیل همجواری با بوستان ملت از قدیم به عنوان «فلکه پارک» در میان مردم زبانزد بوده‌ است.

پارک جنگلی وکیل آباد مشهد، از وقفیات حاج حسین ملک

پل روی دریاچه پارک ملت مشهد
پل روی دریاچه پارک ملت مشهد

مساحت این بوستان ۷۲۰ هزار متر مربع (۷۲ هکتار) است و شامل بیش از ۳۵ هزار اصله درخت به قدمت چند ده ساله‌ است. این بوستان از بزرگترین، قدیمی ترین و در عین حال دیدنی ترین بوستان های مشهد و همچنین کشور به شمار می‌رود.

پارک غدیر مشهد، مشهور به کمپ زائر

آشنایی بیشتر با پارک ملت مشهد

در ضلع غربی این بوستان (همجوار تقاطع آزادی) دریاچهٔ بوستان قرار گرفته‌ است که در پشت این دریاچه مجتمع جانبازان بوستان ملت راه اندازی شده‌است. و به صورت ۲۴ ساعته به ۱۵۰ نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه می‌دهد. در مرکز بوستان ساختمان فرهنگی هنری امام رضا(ع) قرار دارد که شامل کتابخانه، کلاس‌های فرهنگی هنری، مسجد و… می‌باشد.

پارک گیاه شناسی مشهد و گونه های خارق العاده

مسیر پیاده روی زیبای پارک ملت مشهد
مسیر پیاده روی زیبای پارک ملت مشهد

در داخل بوستان ملت همچنین شهربازی قرار گرفته‌ است که قدیمی ترین شهربازی مشهد شهربازی ملت محسوب می‌شود. در ضلع شرقی بوستان (همجوار آزادشهر) زمین‌های ورزشی بوستان قرار گرفته‌است. این زمین‌ها شامل بزرگترین استخر روباز مشهد به مساحت ۱۲۵۰ مترمربع (طول ۵۰ متر و عرض ۲۵ متر و با عمق ۱ تا ۳ متر) با گنجایش ۴۰۰ نفر، زمین چمن فوتبال، والیبال، بسکتبال، تنیس، پیست اسکی و… می‌باشد.

باغ گل های مشهد، بهشتی در شهر مشهد

به علاوه دور تا دور بوستان، زمین مخصوص دویدن و ورزش قرار دارد. «باغ رز» قسمتی سرپوشیده از بوستان و ویژهٔ بانوان است که دارای امکانات و تجهیزات ورزشی می‌باشد. با ایجاد ایستگاه مترو در نزدیکی پارک ملت دسترسی به بوستان ملت راحت تر شده است.

باغ ملی مشهد، یادآور خاطرات خوش کودکی

منابع :