باغ خونی مشهد در خیابان عنصری قرار دارد. یعنی در مجاورت خیابان امام رضا با هتل های بیشمار که منتهی به حرم امام رضا علیه السلام می شود. باغ خونی، هم جوار با بعضی از هتل های مشهد است. هتل سی نور مشهد یکی از هتل های نزدیک به باغ خونی می باشد. زمانی این باغ خونی خارج از مرزهای شهر مشهد واقع بود و با متراژ تقریبا 6 هکتاری، بزرگترین باغ ایرانی محسوب می شد.

خانه ملک و وقفیات آن را بشناسید

باغ خونی مشهد 
باغ خونی مشهد

باغ‌ خونی مشهد در دوران قاجار به بهره برداری رسید. در ابتدا سندیت ملک شخصی را داشته اما اکنون اطلاعات دقیقی در مورد سندیت آن در دست نیست. در حال حاضر این باغ مشهد به ثبت آثار ملی رسیده است. امیدواریم مجددا همچون بسیاری دیگر از بناهای تاریخی مانند خانه تاریخی داروغه مشهد یا خانه توکلی مشهد از لیست آثار تاریخی خارج نشود. در این باغ 100 ساله مشهد، چشمه و سه عمارت بزرگ وجود داشت که در حال حاضر چشمه خشک شده و دو تا از عمارت ها تخریب شده است.

کاخ موزه محمد رضا شاه کجاست؟

باغ خونی مشهد محل قرار گیری توپ های روسی

باغ خونی مشهد محل قرار گیری توپ هایی است که روزگاری مسجد گوهرشاد حرم امام رضا را منهدم کرده اند. این باغ و بنا به مرور زمان با گسترش شهر، در حال حاضر در قسمت میانی شهر واقع است. تا چندی پیش این باغ به نیروی انتظامی تعلق داشت و تقریبا هر شخصی بدون ورودی و اجازه می توانست باغ خونی مشهد را رویت کند.

کاروانسرای بابا قدرت مشهد و دیزی های خوشمزه

باغ خونی مشهد محل قرار گیری توپ های روسی
باغ خونی مشهد محل قرار گیری توپ های روسی

در واقع شاید کاربری آن برمی گردد به دوران حاج محمدقی پسیان که از این باغ به عنوان ژاندارمری استفاده می کرد. اما کمتر کسی از پیشینه آن آگاه بود. پس از مدتی اختلاف هایی برای استقرار در زمین بین شهرداری و نیروی انتظامی بوجود آمد. در حال حاضر خالی از سکنه در خیابانی شلوغ به تنهایی نظاره گر ویرانی خود می باشد.

محله نوغان مشهد و تاریخی 1500 ساله

آدرس باغ خونی مشهد کجا است؟

باغ خونی، مدتی نیز در اختیار روس ها بود و به عنوان کنسولگری روسیه در ایران شناخته می شد که با پایان یافتن حکومت کمونیسم روس ها این بنا را ترک کردند. این باغ در انتهای خیابان عنصری 9 قرار گرفته است. برای رزرو هتل مشهد در نزدیکی این باغ با شماره های 05138096 و 09198906502 تماس حاصل فرمایید.

منابع :