منطقه فاتح استانبول که به شهر قدیم نیز معروف است تاریخچه ای کهن دارد که به زمان سلطان محمد فاتح اولین پادشاه امپراطور عثمانی بر می گردد و وجه تسمیه آن نیز به همین دلیل است. در منطقه زیبای فاتح، محله ها و اماکن مشهوری مانند محله سلطان احمد، کاخ توپکاپی، مسجد آبی، مسجد فاتح، بازار بزرگ و ... وجود دارند که هر کدام به تنهایی تاریخی شگرف دارند. پرشین هتل، پرتال جامع رزرو هتل استانبول و رزرو تور و دیگر هتل های جهان است که در این مطلب شما را با این منطقه تاریخی و جذاب آشنا می کند.

تاریخچه ای مختصر از منطقه ی زیبای فاتح

منطقه فاتح استانبول، در قسمت اروپایی استانبول واقع شده که از چندین محله تشکیل شده است. آخرین سرشماری که در این منطقه انجام شده است نشان می دهد که این منطقه 428،857 نفر جمعیت داشته و جالب اینجا است که بیشتر ایرانی ها در این منطقه زندگی می کنند. منطقه ی فاتح از محله هایی به نام زیتین بورنو، ایوپ، دریای مرمره، تنگه بسفر و گلدن هورن تشکیل شده است. 10 سال بعد از پیروزی سلطان محمد فاتح، مسجدی ساخته شد که در مطلبی جداگانه به معرفی مسجد سلطان محمد فاتح پرداخته شده است.

منطقه فاتح استانبول
منطقه فاتح استانبول

منطقه فاتیح استانبول یکی از مکان های دوست داشتنی و محبوب نزد گردشگران تور استانبول است. این منطقه ی زیبا هتل های بسیاری را درون خود قرار داده است که از جمله آن می توان به هتل فورسیزن سلطان احمد استانبول اشاره کرد. رزرو هتل استانبول مخصوصاً رزرو هتل فورسیزن سلطان احمد، چشم اندازی عالی از تنگه بسفر و باغ های زیبا را به شما می دهد.

منطقه فاتیح استانبول و معماری ساختمان ها

منطقه فاتح استانبول ساختمان های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها معماری مربوط به خود را دارند. اما بیشتر ساختمان های آن به سبک معماری یونانی و یهودی می باشد. اگر در این منطقه به محله ای برخورد کردید که لباس آویزان شده و بچه ها مشغول بازی هستند، بدانید پا به محله بالات گذاشته اید. محله بالات با این که شلوغ و درهم است اما برای گرفتن عکس هایی دراماتیک عالی می باشد. 

محله بالات منطقه ی فاتیح استانبول طبق دستور دولت ترکیه، در لیست مکان های در حال توسعه استانبول قرار گرفته است که این امر برای مردم محله بالات و استانبول خوشایند نمی باشد. لازم به ذکر است سازمان جهانی یونسکو، منطقه فاتح را به ثبت اثار باستانی خود در آورده و هزینه هایی را هم برای ترمیم ساختمان های باستانی و خراب شده پرداخته است تا همچنان استوار بمانند و تاریخ را زنده نگهدارند.

منطقه فاتح استانبول
محله رنگارنگ بالات در منطقه فاتح استانبول

محله فاتیح استانبول، سرشار از جاذبه های تاریخی

منطقه فاتیح استانبول به دلیل قدیمی بودنش، یکی از محله های مذهبی در این شهر به شمار می رود، اما به دلیل این که سرشار از آثار تاریخی مهمی همچون مسجد ایا صوفیه، کاخ توپکاپی، مسجد سلطان احمد، موزه باستان شناسی و ... می باشد، همواره مورد توجه گردشگرانی بوده که با پوشش های مربوط به خود، از این آثار تاریخی دیدن می کنند. در ادامه به شرح مختصری از جاذبه های این منطقه قدیمی پرداخته ایم.

مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی: از دیگر جاذبه های مهم در منطقه فاتح می توان به مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی اشاره کرد که یکی از نمادهای اصلی شهر استانبول است. این مسجد به دلیل کاشی کاری های آبی اش به مسجد بلو یا آبی معروف می باشد. مسجد سلطان احمد در سال 1609 به سرانجام رسید و جالب اینجا است که خود سلطان احمد در این مسجد دفن شده است. چشم انداز زیبا رو به تنگه بسفر و گلدسته های زیبا از ویژگی های این مسجد هستند.

منطقه فاتح استانبول
مسجد سلطان احمد یا همان مسجد بلو در منطقه فاتح استانبول

مسجد ایا صوفیه: مسجدی که در واقع شناسنامه ای کلیسایی دارد. بله در واقع این مسجد، کلیسای ایا صوفیه بوده است که بعد از پیروزی سلطان محمد فاتح، به مسجد تغییر کاربری داد. از نظر زیبایی و معماری این ساختمان به قدری زیبا است که زبان هر گردشگری را به تحسین وا می دارد.

مسجد فاتح استانبول: مهم ترین مسجدی که در این منطقه قرار دارد و وجه تسمیه آن برگرفته از پیروزی سلطان محمد اول است، همین مسجد فاتح استانبول است که دستور خود سلطان ساخته شد و در اختیار عموم مردم قرار گرفت.

 کاخ توپکاپی: مهم ترین کاخ موجود در استانبول کاخ توپکاپی نام دارد که فاصله ی اندکی تا مسجد سلطان احمد دارد. همانطور که می دانید کاخ توپکاپی تا قبل از ساخت کاخ دلما باغچه، مهم ترین مقر فرماندهی پادشاهان عثمانی بوده است که از نظر زیبایی فوق العاده خیره کننده است. اکنون این کاخ به موزه ای مهم در شهر تبدیل گشته که در راهنمای مسافر استانبول آدرس و اطلاعات آن موجود می باشد.

بیشتر بخوانید: کاخ توپکاپی نماد تمدن عثمانی ها

منطقه فاتح استانبول
مسجد فاتح در منطقه فاتح قسطنطنیه

رستوران و کافه های منطقه فاتیح استانبول

مسلماً بعد از یک گشت عالی در این منطقه ی فوق العاده زیبا، گرسنه شده اید و می خواهید برای صرف غذا یا نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه در رستوران یا کافه ای خوب بنشینید. از این رو در این قسمت از مطلب، می خواهیم رستوران و کافه های استانبول در منطقه فاتح را به شما معرفی کنیم تا با صرف غذا یا نوشیدنی، نهایت لذت ببرید. 

رستوران بالات کادراج یکی از رستوران های خوب منطقه فاتح است که از نظر چیدمان و میز و صندلی ها سنتی است و انواع غذاهای سنتی را با کیفیتی مناسب به میهمانان خود عرضه می کند. از آنجایی که این رستوران در محله بالات قرار گرفته است باید با سر و صدای بچه ها و شلوغی آن کنار بیایید.

منطقه فاتح استانبول
رستوران کوفته چی رمزی در منطقه فاتح استانبول

رستوران صالح اوزکان پاستا اند باقلوا مطمئناً خوشمزه ترین مکان برای میل کردن لذیذ ترین شیرینی استانبول (باقلوا) یا حتی جهان است. همانطور که از نام رستوران پیدا است انواع غذاهای ایتالیایی و باقلواهای سنتی خوشمزه که دهان هر گردشگری را آب می اندازد، در این رستوران با کیفیتی بالا سرو می شود. با مراجعه به این رستوران می توانید از فضای مدرن و آرامش بخش آن نهایت لذت را ببرید.

رستوران اوداباشی، رستوران صفا میهانشی، رستوران ادکنیز هاتای سفره شی اُستا و رستوران ایشکمبه سالونو از دیگر کافه ها و رستوران های خوب در این منطقه است که می توانید با مراجعه به آن ها غذاهای لذیذ و نوشیدنی های خوش طعم را نوش جان کنید. از مراکز تفریحی و گردشگری استانبول در منطقه فاتیح می توان به بازار بزرگ یا همان بازار ادویه اشاره کرد که انواع ادویه ها، خشکبار و سوغاتی های استانبول را ارائه می دهد.

منطقه فاتح استانبول
رستوران نیکول در منطقه فاتح قسطنطنیه
بیشتر بخوانید :
منابع :