مسجد سلطان احمد استانبول جاذبه ای فوق العاده خیره کننده است که نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای دیگر مذاهب هم قابل احترام است. شهر استانبول که به شهر هفت تپّه یا هزار مسجد شناخته شده است، جاذبه های فراوانی دارد که مراکز مذهبی استانبول بخشی از آن ها می باشد. پرشین هتل که پرتال جامع رزرو هتل و رزرو تور می باشد، در این مقاله به معرّفی جواهر آبی قسطنطنیه پرداخته است.

مسجد سلطان احمد استانبول در محله ای به همین نام واقع شده که بسیاری از هتل های استانبول در این محلّه جای دارند. نزدیکی این مکان مذهبی به میدان تکسیم و خیابان استقلال سبب شده تا بیش از پیش محبوب گردشگران تور استانبول باشد. ساختار زیبا و دیدنی مسجد که بر گرفته از معماری کلیسای ایا صوفیه است، شکوه و جلالی خاص به بنا داده تا زبان هر گردشگر را به تحسین بگشاید.

بیشتر بدانید: دانستنی هتل استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول
نمایی از مسجد سلطان احمد استانبول

معماری مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول دارای معماری اسلامی و عثمانی می باشد که البته رنگ و بوی معماری عثمانی در آن به وضوح قابل رویت است. شاید تصوّر کنید مسجد بلو یا همان مسجد آبی استانبول، یک مسجد جداگانه است که البته این تصوّری باطل است، زیرا مسجد بلو همان مسجد سلطان احمد است که وجه تسمیه آن اقتباس شده از کاشی های ازنیک آبی رنگ است که در گنبد و دیوار های داخلی مسجد استفاده شده است.

مسجد سلطان احمد استانبول به دستور سلطان احمد اول ساخته شد که تا 40 سال قبل حکومت او، مسجدی در استانبول بنا نشده بود. این مکان مذهبی استانبول طی 9 سال به سرانجام رسید و با اقتدار و شکوه، آغوش خود را به روی نمازگزاران باز کرد. نکته جالب توجّه اینجا است که این مسجد به صورت مکعّب مربّع ساخته شده و فضای بیرونی آن با گنبد هایی کوچک و گنبد اصلی مزین شده است.

مسجد سلطان احمد استانبول جهت تامین روشنایی خود از 200 پنجره زیبا و بزرگ بهره گرفته که در تمام روز روشنی بخش محفل مسجد است و در هنگام شب، لوستری بسیار شیک و بزرگ در مسجد وجود دارد که وظیفه تامین نور در مسجد را به عهده دارد. صحن تحتانی مسجد با 20 هزار کاشی سرامیک ظریف دست ساز (کاشی ازنیک) کفپوش شده تا درخشش و جلوه ای خاص تر، به جواهر آبی استانبول بدهد.

بیشتر بخوانید: مراکز مذهبی استانبول

مسجد سلطان احمد استانبول
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول در شب

جریان گلدسته های مسجد آبی استانبول چیست؟

مسجد آبی استانبول به گونه ای طرّاحی شده که کلیّه نمازگزاران می توانند صدای امام جماعت را بشنوند و او را مشاهده نمایند. اما گلدسته های این مسجد یک داستان جنجالی دارد و آن هم ساخت 6 گلدسته در این مسجد بود که مخالفت شدید عالِمان را در پی داشت، زیرا تنها مسجد الحرام 6 گلدسته داشت که باید از دیگر مساجد جهان متمایز می بود. همین اتّفاق موجب شد تا سلطان احمد دستور ساخت یک مناره دیگر در مسجد الحرام را بدهد تا اختلاف نظر ها از بین برود.

مسجد بلو یا همان سلطان احمد در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار گرفته که این کاخ نماد تمدّن عثمانی است و برای سالیان دراز، مهم ترین مقرّ فرماندهی محسوب می شده است. زمانی که در تنگه بسفر بر روی کشتی هستید، مناره های جذاب مسجد آبی را می توانید در قسمت قدیمی مسجد مشاهده نمایید که به خوبی می درخشند.

چرا مسجد بلو استانبول مقابل کلیسای ایا صوفیه است؟

این سوال بسیاری از توریست های تور استانبول است که چرا مسجد آبی استانبول مقابل کلیسای ایا صوفیه قرار دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم سلطان احمد با ساخت این مسجد در برابر کلیسای ایا صوفیه قصد داشت تا معماری بی نظیر عثمانی و اسلامی را به رخ جهانیان بکشد تا بدانند معماری عثمانی دست کمی از معماری های بیزانس ندارد.

مسجد سلطان احمد استانبول
نمایی دیدنی از مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد قسطنطنیه

قبر سلطان احمد کجا قرار دارد و قیمت ورودی مسجد سلطان احمد چقدر است؟

قبر سلطان احمد و تمامی خاندان او در همین مسجد قرار گرفته تا نمازگزاران بعد از نماز های یومیه، با نثار فاتحه ای یادشان را گرامی بدارند. در این مسجد یک نکته وجود دارد و آن هم قبر های شاهزاده و همسران سلطان می باشد.

بر سر مزار های هر کس که بروید اگر مرد باشند یک کلاه بر بالای مزار قرار گرفته و قبری که در آن زن باشد فاقد کلاه است. قیمت ورودی مسجد سلطان احمد تنها یک کلمه سرچ شده در گوگل است، و برای بازدید از این مسجد می توانید به صورت رایگان داخل شوید. البتّه این امر در زمان برگزاری نمازهای یومیّه امکان پذیر نمی باشد.

چگونه به مسجد سلطان احمد برویم؟

دسترسی به مسجد آبی استانبول بسیار ساده است، زیرا در منطقه فاتح که تاریخی ترین نقطه استانبول است واقع شده و با چند دقیقه پیاده روی می توانید به مسجد ذکر شده برسید. اگر هم در دیگر نقاط شهر هستید و می خواهید به این ابنیه ی مذهبی بروید، تراموا، اتوبوس و تاکسی و مترو به سهولت در دسترس شما خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر درباره رزرو هتل استانبول در این منطقه به دانستنی هتل استانبول مراجعه نمایید. آدرس دقیق این مکان به شرح فوق می باشد. Sultan Ahmet, Atmeydanı Cd. No:7, 34122 Fatih/İstanbul

بیشتر بخوانید :
منابع :