بی اغلو استانبول یکی از مشهور ترین محله های استانبول است که محله ای مرفه نشین به شمار می رود. اگر علاقه به شب زنده داری دارید و می خواهید از کافه ها و رستوران های لوکس شهر استانبول سر بزنید، منطقه بی اغلو گزینه ای عالی برای توریست ها می باشد.

محله بی اغلو استانبول منطقه ای مسکونی با 45 محله می باشد که جمعیتی حدود 225.000 نفر را درون خود جای داده است. گاهاً به دلیل رفت آمد بسیار بالای گردشگران در این منطقه، جمعیت آن به چند میلیون نفر هم می رسد. در گذشته این منطقه محل اقامت خارجی ها بوده که مردم یونانی و دیگر مهاجران در این منطقه زندگی می کرده اند.

منطقه بی اغلو استانبول
رستوران های محله بی اغلو استانبول

ساکنین بی اغلو استانبول

منطقه بی اغلو از قدیمی ترین منطقه های استانبول به حساب می آید که به دلیل نزدیکی به برج گالاتا بسیار محبوب است. ولی در زمان حکومت عثمانی که تصمیم به گسترش و شهر سازی شبیه به شهر های اروپایی گرفته شد این منطقه بسیار رونق گرفت. به همین دلیل در قرن 19 این منطقه را به عنوان پاریس کشور های شرقی می شناختند و این عنوان را به آن نسبت می دهند.

منطقه بی اغلو شهرکی در نزدیکی گالاتا به حساب می آمد که با گسترش های روز افزون خود، تبدیل به یکی از محله های مهم استانبول شده است. بخش وسیعی از نواحی غربی کاخ قاسم پاشا و کاخ دولما باغچه تا شمال شاخ طلایی مربوط به این منطقه ی مهم می شود.

منطقه بی اغلو استانبول
تراموا از وسایل حمل و نقل عمومی در بی اغلو استانبول

دلیل نامگذاری منطقه مرفه بی اغلو استانبول چیست؟

مورد دلیل نام گذاری منطقه بی اغلو گفته های زیادی بیان شده است، اما اصلی ترین آن ها که از زبان بزرگان شنیده می شود مربوط به نام فرزند سفیری ونیزی در حکومت عثمانی است. پادشاه آن دوران رابطه بسیار عمیق و خوبی با این سفیر داشته و نام فرزند این سفیر را برای این منطقه بر گزیده که تا امروزه همین نام ماندگار شده است.

پیشنهاد خواندن : استانبول کارت چیست؟

قبل از انتخاب این نام از کلمه پرا برای منطقه زیبای بی اغلو استانبول استفاده می شده که با وجود حذف شدن کامل آن، هنوز هم در یکی از خیابان های این منطقه این کلمه به گوش می خورد. همینطور پرا پالاس نام یکی از هتل های واقع دراین محله است که بنایی تاریخی محسوب می شود و در مقاله لاکچری ترین هتل های استانبول به جزئیات آن پرداخته شده است.

منطقه بی اغلو استانبول
منطقه بی اغلو روی نقشه

مکان های مهم در منطقه دیدنی بی اغلو استانبول

بی اغلو منطقه ای تاریخی در شهر استانبول است که اغلب وقتی نام این منطقه را به زبان می آوردید، اکثر افراد در ذهن خود به یاد خیابان های شلوغ، مراکز تجاری و هتل های معروف می افتند. اما با این وجود منطقه مذکور برای مردم ساکن استانبول نیز از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

موسسات و مکان های مهم واقع در این منطقه مانند فرهنگسرای آتاتورک، موزه صنعت، بازار ماهی، کنسولگری ها، برج گالاتا، مدارس عالی و ... سبب شده تا توجه بسیاری از گردشگران به این منطقه جلب شود. بخشی از توسعه های منطقه در سال 1858 آغاز به ساخت شد که امروزه بی اغلو را به معروف ترین منطقه در استانبول تبدیل کرده است.

منطقه بی اغلو استانبول
ساختمان های شیک در محله بی اغلو

منطقه جذاب بی اغلو استانبول و هتل های لوکس

 اغلو در عین تاریخی بودن خود بسیار شیک و مدرن است که بسیاری ازهتل های لوکس، مراکز خرید فوق العاده، رستوران های مدرن را در خود جای داده است. گردشگران زیادی این منطقه را به عنوان مقصدی برای اقامت و تفریح انتخاب می کنند. همچنین بسیاری از افراد روشن فکر و سینمایی که به دنبال پاتوقی برای گفت و گو می گردند؛ کافه ها و رستوران های این منطقه را برای خود انتخاب می کنند.

علاوه بر همه ی این ها بسیاری از مراکز تاریخی و تفریحی معروف مثل سینمای اطلس برای گذراندن اوقات فراغت افراد در این منطقه واقع شده است که می توانید در گذر از بی اغلو از این مکان ها نهایت استفاده را ببرید. برج گالاتا که به عنوان نماد شهر استانبول شناخته می شود قدمتی 700 ساله دارد.

منطقه بی اغلو استانبول
خودروهای لوکس پارک شده در بی اغلو قسطنطنیه

محله جهانگیر از دیگر محله هایی است که در نزدیکی بی اغلو واقع شده و محل سکونت بسیاری از بازیگران و نویسندگان ترکیه می باشد. میدان تکسیم و خیابان استقلال از شهرت خاصی در استانبول برخوردار هستند که حتی افرادی که هنوز به این شهر سفر نکرده اند ممکن است نام این دو را شنیده باشند.

جالب ترین و جذاب ترین منطقه بی اغلو خیابان استقلال است که پس از جمهوری ترکیه به نام استقلال مشهور شده است. این خیابان که در سرتا سر آن مراکز تجاری و انواع رستوران های فوق العاده قرار دارد حدود 3 کیلومتر است. همچنین دومین ایستگاه قدیمی قطار شهری جهان در این خیابان قرار دارد.

هنگامی که از این خیابان عبور می کنید می توانید از قدیمی ترین مدرسه ترکیه نیز دیدن کنید که به مدرسه سلطنتی کاخ گالاتا شهرت دارد. از دیگر مکان های تفریحی و دیدنی این خیابان می توان به کلیساها، مسجد ها، موزه رقص، نقاشی های خیابانی و ... اشاره کرد که نه تنها بی اغلو را به معروف ترین منطقه های شهر تبدیل کرده است؛ بلکه می توان عنوان مهم ترین منطقه استانبول را نیز به آن نسبت داد.

چگونه به بی اغلو استانبول برویم؟

مسیر دسترسی به این منطقه زیبا بسیار ساده است. اگر در هتل های میدان تکسیم اقامت دارید می توانید با چند دقیقه پیاده روی به این محله برسید. جهت دسترسی با مترو استانبول کافیست سوار خط اصلی مترو شوید. تراموا و اتوبوس های استانبول هم شما را به این منطقه می رسانند.

بیشتر بخوانید :
منابع :