برج دختر استانبول یا همان برج میدن یکی از جاهای دیدنی استانبول است که در نزدیکی تنگه بسفر واقع شده است. برج دختر استانبول دارای افسانه های مختلفی است که برخی آن را واقعی می دانند. روزانه افراد زیادی برای بازدید از برج دختر استانبول به منطقه اسکودار شهر استانبول مراجعه می نمایند.

برج دختر استانبول یکی از نمادهای شهر استانبول محسوب می شود و برای رفتن به آن باید قسمتی از تنگه بسفر استانبول را پشت سر بگذارید. جهت رفت و آمد به منطقه اسکودار، قایق هایی برای عبور و مرور گردشگران در بندر تعبیه شده است.

برج دختر استانبول
برج دختر استانبول

قدمت برج دختر استانبول

برج دختر استانبول شهرت خاصی در بین جاهای تاریخی استانبول دارد که متعلق به دوره امپراتوری روم باستان می باشد. ارتفاع برج دختر به 23 متر رسیده و بدنه ای از جنس بتن دارد. این برج درون یک جزیره خیلی کوچک قرار گرفته که به عنوان نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس نیز استفاده می شده است. شهروندان ترکی داستان جذابی را از این برج زیبا نقل می کنند که به صورت خلاصه آن را در مطالب پایین بیان خواهیم کرد.

برج دختر استانبول قدمتی 1000 ساله دارد و تاکنون کاربرد های مختلفی داشته است. این برج در قرن نوزدهم به عنوان بیمارستان موقت و ایستگاه رادیویی نیز مورد بهره برداری قرار می گرفته و اکنون به یک موزه تبدیل شده است. در برج دختر رستورانی وجود دارد که بسیار لوکس بوده و بازدیدکنندگان می توانند لحظاتی را در این مکان به صرف غذاهای ترکی و بین المللی مشغول شوند.

برج دختر استانبول
نمای دیگری از برج میدن استانبول

افسانه های برج دختر استانبول

چندین افسانه در پَس برج دختر استانبول وجود دارند که صحت آن ها تاکنون مشخص نشده و فقط طبق گفته های شهروندان ترکی، نسل به نسل می چرخد. برای مثال یکی از این افسانه ها داستان شاهزاده و مار می باشد که این داستان در بین عموم شهروندان بسیار رایج شده است.

روزگاری یکی از پادشاهان قسطنطنیه دختری زیبا داشته که بسیار او را دوست می داشت، اما پیشگویی در محضر این پادشاه حاضر شد و گفت دخترک در سن 18 سالگی توسط گزش مار از دنیا خواهد رفت. به همین دلیل پادشاه دستور می دهد برجی برای دخترک در تنگه بسفر بسازند که هم بر روی خشکی باشد و هم بر روی دریا.

برج دختر استانبول
غروب آفتاب و نمایی از برج دختر قسطنطنیه

ضمن این که دستور می دهد ارتفاع خوبی داشته باشد تا گزندی به شاهزاده نرسد. اما متاسفانه هنگامی که پادشاه سبدی پر ازمیوه را در تولد 18 سالگی دختر خود به برج می برد، ماری از سبد میوه بیرون آمده و شاهزاده خانم جوان را نیش می زند و جانش را می گیرد. این داستان یکی از غم انگیز ترین افسانه های برج دختر می باشد.

پیشنهاد خواندن : معرفی محله های استانبول

عشق هیرو و لیندر از دیگر افسانه های برج دختر استانبول

از دیگر افسانه های برج دختر استانبول، افسانه هیرو و لیندر است. دختر که هیرو نام داشت و می خواست تا آخر عمر پاکدامنی پیشه نماید به این برج رفته و زندگی می کند. روزی جوانی برومند به نام لیندر با قایق از برج دختر عبور می کند و یک دل نه صد دل عاشق هیرو می شود، برای این که بتواند جایی در قلب دخترک داشته باشد هر روز صبح به برج دختر شنا می کرد.

برج دختر استانبول
زیبایی برج دختر استانبول

از این رو دخترک عاشق لیندر شده و هر روز منتظر وی می شد. یکی از شب ها که لیندر به سمت برج حرکت کرد تا معشوقه خود را ببیند طوفانی سخت در گرفت و باعث شد تا راه خود را گم کند و غرق شود. روز بعد هیرو جسد بی جان پسر جوان را در صخره های جزیره می یابد. به همین دلیل نمی تواند این غم بزرگ را به فراموشی بسپرد و خود را به پایین برج پرت می کند.

داستان دیگر برج دختر استانبول

افسانه دیگر درباره برج دختر مربوط به دلاور مردی به نام بطال می باشد. هنگامی که عثمانی ها در پی شکست رومیان بودند دلاوری های بطال به گوش پادشاه رومی می رسد و از ترس، خانواده و دختر خود را به این برج می فرستد. بطال که عاشق دختر پادشاه رومی بود به برج دختر رفته و وی را با خود می برد.

برج دختر استانبول
برج میدن استانبول

نکات مورد توجه برای بازدید از برج دختر استانبول

بازدیدکنندگان توجه داشته باشند برای رفتن به برج دختر باید به سمت اسکله کالاتاش رفته و توسط قایق هایی که در این مکان پهلو گرفته اند به برج بروند. هزینه ای برای بازدید از برج دختر گرفته نمی شود. همه روزه از ساعت 9 صبح تا 9 شب قایق ها هر 15 دقیقه حرکت می کنند و گردشگران برای برگشت نیز می توانند توسط همین قایق ها به اسکله برسند.

اگر می خواهید در نزدیکی برج دختر استانبول اقامت داشته باشید باید بگوییم متاسفانه هیچ هتلی در مجاورت آن وجود ندارد، زیرا دقیقا وسط آب قرار گرفته است. اما نزدیک ترین هتل استانبول به این مکان تاریخی، هتل فورسیزن بوسفوروس استانبول می باشد که 5 ستاره بوده و خدماتی عالی ارائه می دهد.

بیشتر بخوانید :
منابع :