استانبول کارت چیست و چگونه می توان آن را تهیه نمود؟ سوالی است که در سفر به استانبول با آن مواجه خواهید شد. زیرا اکثر گردشگرانی که تا به حال به این شهر سفر کرده اند از لازمه داشتن این کارت در طول سفر با شما صحبت خواهند کرد و به شما پیشنهاد می کنند حتما در سفر خود آن را تهیه کنید. 

استانبول کارت و موضوعاتی درباره آن، کلمه ای است که بارها در گوگل توسط کاربران سرچ می شود و نیازمند اطلاعات کامل می باشد. اطلاعاتی درباره اینکه چگونه می توان از آن استفاده نمود؟ چگونه می توان آن را تهیه کرد؟ در چه مواقعی به کار می آید و چه نوع کارتی است که تمامی این موارد درباره این کارت مهم می باشند و به شما لازمه آن در سفر را به طور کامل نشان می دهند. پرشین هتل در مقاله ای جامع به تمامی این سوالات پاسخ می دهد؛ اگر قصد سفر با تور استانبول را دارید با ما همراه شوید. 

آشنایی کامل با راهنمای سفر در استانبول

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت نوعی کارت جیبی و هوشمند است که برای سفر به استانبول بسیار کارآمد خواهد بود. به گونه ای که شما با همراه داشتن این کارت نیاز به حمل وجه نقد ندارید و می توانید به راحتی در شهر تردد داشته باشید و یا کارهای الزامی خود را با آن بدون هیچگونه مشکلی انجام دهید. 

کارت استانبول را ابتدا می بایستی از باجه های مخصوص خریداری نمایید و سپس به اندازه مورد نیاز خود آن را شارژ کنید تا دیگر نیاز به حمل وجه نقد برای شارژ آن را نیز نداشته باشید. مشابه این کارت در ایران نیز وجود دارد که به آن من کارت می گویند؛ با این تفاوت که با استانبول کارت، کار های دیگری به غیر از تردد در شهر و استفاده در وسایل نقلیه عمومی می توان انجام داد. در ادامه به توضیح درباره هر یک از کاربرد های استانبول کارت می پردازیم.

استانبول کارت چه کاربرد هایی دارد؟

از استانبول کارت می توان برای اینترنت رایگان در سطح شهر، راهنمای شبانه روزی به صورت آنلاین، سرویس رایگان از فرودگاه به محل مورد اقامت، استفاده از تفریحاتی که برای کارت تعریف شده به صورت رایگان، حمل و نقل رایگان و یا با تخفیف ویژه در سطح شهر، بازدید رایگان از موزه ها و مکان هایی که برای این کارت تعریف شده است و ... استفاده نمود. در واقع شما می توانید با خرید این کارت و شارژ به اندازه مورد نظر برای تمامی موارد ذکر شده، در هر کجا کارهای خود را به صورت رایگان انجام دهید.

نکته های مهم برای سفر به شهر استانبول 

استفاده از استانبول کارت در وسایل نقلیه عمومی

از استانبول کارت می توان در تمامی وسایل نقلیه عمومی بدون هیچگونه محدودیتی استفاده نمود و به راحتی در شهر تردد داشت. از جمله این وسایل نقلیه می توان به تراموا، متروباس، اتوبوس، قایق، تی سی دی دی، هواباس، انواع قایق های کروز و ... اشاره نمود. 

استفاده از کارت هوشمند هزینه های تردد با این وسایل را برای شما کاهش می دهد؛ به گونه ای که با شارژ اندکی می توانید بارها و بارها از این وسایل استفاده کنید. حال شاید این سوال برای شما پیش آید که چه فرقی با وجه نقد می کند و آیا لازم نیست به همان اندازه کارت را شارژ کنیم؟ 

در پاسخ به سوال بالا می توان گفت خیر، نیاز نیست که شما به اندازه تعیین شده به صورت نقد، کارت خود را برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی و پرداخت هزینه مترو در استانبول شارژ کنید. زیرا استانبول کارت با روش های مختلفی هزینه های تردد را بسیار کاهش می دهد که در ادامه به اثبات این موضوع و اطلاعات درباره آن می پردازیم.

مزیت استفاده از استانبول کارت در وسایل نقلیه عمومی چیست؟

به طور کلی هزینه هر مسیر برای مسافر به صورت وجه نقد در وسایل نقلیه عمومی مانند مترو 6/2 لیر ترکیه است. اما استفاده از استانبول کارت توسط گردشگران، 50 درصد از این هزینه را در همان روز کاهش می دهد. به گونه ای که در بار اول استفاده، همان هزینه ذکر شده از کارت شما کم می شود، اما برای بار دوم هزینه کم شده جمعا 8/1 لیر می باشد. 

اگر با فاصله کمتر از 2 ساعت در همان روز از کارت پیشرفته استانبول استفاده کنید و از گیتی عبور نمایید، هزینه کم شده است کارت شما تنها 4/1 لیر می باشد. همچنین برای دفعات چهار و پنجم شما مبلغی زیر 1 لیر را از کارت خود کثر می کنید و در این صورت با کمترین هزینه می توانید در یک روز به نقاط مهم شهر دسترسی داشته باشید. 

استفاده از استانبول کارت در موزه ها و مکان های گردشگری

یکی دیگر از کاربرد هایی که استانبول کارت دارد در بازدید از مکان های گردشگری و موزه ها می باشد. برخی از جاهای دیدنی در شهر استانبول تنها با استفاده از این کارت بازدید را مجاز می کنند و شما حتما باید برای دیدن آن استانبول کارت را به همراه داشته باشید.

سفر به استانبول با لیر بهتر است یا دلار؟

بازدید از مکان های دیدنی با استفاده از استانبول کارت نیز همراه با 20 درصد تخفیف خواهد بود. البته در بالای مقاله نیز ذکر کردیم که شما می توانید تنها از مکان هایی با این کارت دیدن کنید که در لیست مکان های تعریف شده برای آن قرار داشته باشند. بنابراین می توان گفت، استانبول کارت علاوه بر امنیت بسیار به صرفه نیز می باشد.  

استفاده از استانبول کارت در تله کابین استانبول

شما می توانید از استانبول کارت برای استفاده از تله کابین استانبول نیز استفاده نمایید. قیمت بلیط تلکه کابین به صورت نقدی 7 لیر است، اما با استانبول کارت این هزینه نصف می شود. به صورتی که در برای استفاده از این تفریح 5/3 لیر از کارت شما کثر می شود که این امر با 50 درصد تخفیف در نظر گرفته شده است. 

آیا می توان از استانبول کارت به صورت گروهی استفاده نمود؟

استانبول کارت برای استفاده حداکثر 5 نفر ساخته شده است که با توجه به این تعرفه می توان گفت که استفاده از این کارت به صورت گروهی ممکن می باشد. البته شما برای هر نفر باید یک بار از این کارت استفاده نمایید، یعنی آن را بر روی جاهای مشخص قرار دهید که پس از گذشت چند ثانیه نفر بعدی می تواند از کارت استفاده کند.  

کارت استانبول به مدت 2 سال اعتبار دارد و می توان در این دو سال با هر بار سفر به استانبول از آن استفاده نمود. پس از گذشت این مدت، انقضای کارت شما تمام می شود و باید در سفر خود برای بار دوم استانبول کارت را خریداری نمایید و اقدام به شارژ آن کنید. 

هزینه خرید استانبول کارت چقدر است و چگونه می توان آن را شارژ کرد؟

پس از خرید استانبول کارت از ایستگاه های مترو و اتوبوس، فرودگاه ها، دکه های روزنامه فروشی داخل شهر و یا به صورت اینترنتی، باید اقدام به شارژ این کارت نمایید. در واقع هزینه خرید این کارت 6 لیر ترکیه است که در ابتدا هیچگونه شارژی ندارد و شما باید آن را به اندازه نیاز خود شارژ نمایید. 

فرودگاه های استانبول را بیشتر بشناسید

برای شارژ استانبول کارت می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید که در نقاط مختلف شهر قابل انجام می باشد و نیاز به نگرانی وجود ندارد. یکی از این روش ها شارژ از طریق دستگاه های ATM  است که در نقاط مختلف شهر ایجاد شده اند و در اختیار گردشگران قرار دارند. 

این دستگاه ها در مترو و اتوبوس وجود دارند که شما می توانید محوظه شیشه ای آن ها وارد شوید و اقدام به شارژ استانبول کارت خود نمایید. نحوه استفاده از آن نیز به این صورت است که شما در ابتدا کارت گردشگری خود را در محل شیشه ای دستگاه که عکس کارت هم بر روی آن نمایانگر است قرار می دهید. پس از آن به اندازه مورد نیاز اسکناس درون این دستگاه می گذارید و پس از شمارش آن ها کارت شما به صورت خودکار شارژ می شود. 

شارژ در غرفه های روزنامه فروشی و دکه های مترو 

برخی از غرفه های روزنامه فروشی و دکه های قرار گرفته در داخل مترو نیز خدمات شارژ استانبول کارت را انجام می دهند که بدون هیچگونه روش سخت و دشواری قابل انجام خواهند بود. کافی است تا شما کارت خود را به همراه وجه مورد نظر به صاحب دکه بدهید و درخواست شارژ استانبول کارت خود را داشته باشید. 

خرید و شارژ استانبول کارت به صورت اینترنتی 

برای خرید استانبول کارت می توانید بدون مراجعه به دکه های فروش این کارت نیز به صورت انترنتی اقدام نمایید. تنها کافی است تا به سایت istanbultouristpass.com ورود کنید که پس از آن با طی فرایند آنلاین یک ایمیل و کد جهت فعال سازی کارت به خریدار ارسال می شود که با تا آن می توان از آن پس از کارت استفاده نمود. 

با یک کلیک سفر دو روزه به استانبول را تجربه کنید

پس از پایان سفر با استانبول کارت خود چه کنیم؟

همانطور که گفته شد اعتبار استانبول کارت 2 سال می باشد که در مدت این دو سال شما می توانید در هر بار سفر به استانبول از این کارت استفاده نمایید. بنابراین اگر در رفت و آمد به این شهر و اقامت در هتل های استانبول هستید و علاقه به سفر به آن را دارید، استانبول کارت خود را نگه دارید و به همراه خود وارد کشور کنید.

اما اگر دیگر قصد سفر به استانبول در مدت این 2 سال را ندارید، استانبول کارت خود را در همین شهر به فروش رسانید و یا به دوستان و نزدیکان خود دهید تا بتوانند آن ها نیز از این کارت بهره مند شوند. در انتها پیشنهاد می کنم خرید استانبول کارت در سفر به ترکیه و رزرو تور ترکیه را از دست ندهید و حتما یک عدد از این کارت های هوشمند را به همراه خود داشته باشید. 

بیشتر بخوانید :
منابع :